|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: اهميت ثانيه هاي اول در بازديد از وب سايت شركت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4428
شنبه سي و يكم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


اهميت ثانيه هاي اول در بازديد از وب سايت شركت
گام به گام براي ساخت وب سايتي ايده آل براي جذب سرمايه گذاران

نويسنده: دكتر محيا كربلايي * (mk@mahya.pro)


    در دنياي امروز، تقريبا براي هر کسب وکاري، داشتن وب سايت مانند شناسنامه يا گذرنامه براي افراد است. يک سند که هويت آنها را نشان مي دهد و با در دست داشتن آن امکان سفر به ساير کشورها را پيدا خواهند کرد، در عين حال نداشتن آن مي تواند عواقب بدي داشته باشد.داشتن وب سايت براي هر شرکتي يک ضرورت است. مشتريان، شرکاي بالفعل يا بالقوه، روزنامه نگاران و احتمالا مهم تر از همه سهامداران مي توانند مخاطب اين وب سايت باشند.
    
    اهميت ثانيه هاي اول در بازديد از وب سايت شرکت
    پيش از اين درباره اهميت وب سايت اختصاصي براي سرمايه گذاران و ارتباط با اين موسسات يا افراد توضيحاتي داديم. مساله اين است که وقتي به بحث سرمايه گذاري مي رسيم، در دنياي شديدا رقابتي امروز، بسياري از سرمايه گذاران وقت اندکي براي مرور يک وب سايت دارند. همان چند ثانيه اول در بازديد از يک سايت مي تواند تعيين کننده اين باشد که آيا شما شرکت جذابي هستيد يا خير. به همين دليل نزديک شدن به انتظارات سهامداران براي پيروزي در اين رقابت بايد يکي از اولويت هاي تيم ارتباط با سرمايه گذاران باشد.
    يک وب سايت ايده آل مربوط به ارتباط با سرمايه گذاران، تنها به انتقال اطلاعات حقوقي و قوانين حاکم بر شرکت متکي نيست. هدف اصلي اين وب سايت شرح قصه شرکت است؛ اطلاعات و محتوايي که در اين وب سايت به سهامدار ارائه مي شوند، تصويري شفاف در ذهن او شکل خواهند داد. اين اطلاعات به درک نقاط قوت فعاليت هاي شرکت کمک بسياري خواهند کرد.درحالي که ارائه گزارش هاي مالي و دوره اي از اهميت بالايي برخوردار هستند، اما بهترين وب سايت هاي مربوط به سرمايه گذاران فراتر از تنها ارائه اين گزارش ها مي روند.اخيرا يکي از بزرگ ترين موسسات مالي مديريت دارايي اروپا، بخشي از سهام يک شرکت مديريت دارايي داخلي را خريداري کرده است. اين مساله نشان مي دهد، سهامداران خارجي با توجه به تحولات اقتصادي ايران به هيچ عنوان نسبت به بازار سرمايه کشور بي تفاوت نيستند. اما از سوي ديگر از آنجا که ارتباط شرکت هاي ايراني با کشورهاي ديگر براي سال ها تقريبا قطع بوده است، طبيعي است که هر سرمايه گذاري تا قبل از تصميم گيري، نياز به دريافت اطلاعات درست داشته باشد.
    شرکت ها بايد اين اطلاعات را در درجه اول از طريق وب سايت خود در اختيار آنها قرار دهند. تصور اينکه يک سرمايه گذار براي يافتن اطلاعات موردنيازش ممکن است ساعت ها وقت براي بازديد و زير و رو کردن وب سايت شما بگذارد، غلط ترين تصوري است که مي توانيد داشته باشيد. برعکس، آنها با نيافتن اطلاعات به سادگي ممکن است حتي درباره شفافيت در شرکت شما دچار ترديد شوند.از سوي ديگر، مي توانيد تصور کنيد ساخت يک وب سايت ايده آل تا چه اندازه مي تواند در اين بازي، شرکت شما را جلو بيندازد و شما را در معرض ديد قرار دهد. البته مساله وب سايت ايده آل تنها به ظاهر آن بازنمي گردد. با توسعه و در دسترس بودن ابزارهاي گرافيکي متفاوت، بسياري تصور مي کنند تنها ظاهر مناسب مي تواند سهامداران را به خود جلب کند. اين تصور نيز مي تواند شما را در مسيري غلط قرار دهد.در اصل ايجاد توازن ميان محتوا و کيفيت ارائه آنهاست که مي تواند مخاطبان را جذب کند. براي ساخت يک وب سايت ايده آل براي ارتباط با سرمايه گذاران، رعايت چند نکته مي تواند شرکت شما را از سايرين متمايز کند. در اين مطلب و مطلب آتي به معرفي برخي از اين نکات مي پردازيم.
    
     هدايت مخاطب در مسير درست
    وب سايت شما مانند يک کتاب است. فرض کنيد کتابي خريده ايد که از صفحه اول آن با خواندن هر صفحه به جاي اينکه بيشتر با داستان آشنا شويد، بيشتر سردرگم مي شويد. قصه هر چند سطر يک بار قطع مي شود و از جايي ديگر شروع مي شود. بعيد است بتوانيد کتاب را براي مدت زيادي دنبال کنيد و پس از چند صفحه آن را به گوشه اي مي اندازيد يا اصلا آن را نمي خريد.
    وب سايت سهامداران نيز مانند همين کتاب است. وب سايتي موفق است که بتواند مخاطب يا همان سرمايه گذار را در مسير درست دريافت اطلاعات قرار دهد. مي توانيد اين تصوير را داشته باشيد که سرمايه گذار را به يک قيف وارد مي کنيد که هرچه بيشتر جلو مي رود، محتوا باريک تر و تخصصي تر مي شود. سرمايه گذاري که در قيف وب سايت شماست، نمي تواند در مسير غلط قرار بگيرد و به اين ترتيب به سادگي در انتها احساس مي کند همه اطلاعاتي را که لازم داشته به دست آورده است. براي اينکه وب سايت شما بتواند سهامدار يا سرمايه گذار را به درستي هدايت کند، دو مولفه اصلي نياز است؛ يکي سهولت در وبگردي در سايت است. اگر سايت شما به درستي طراحي شده باشد، همه المان هاي آن به درستي کار کنند، بازديدکننده خود به خود در وب سايت به گشت و گذار مي پردازد و بعد از يک صفحه به صفحه بعدي هدايت مي شود. اين سهولت ميزان «برگشت خوردن» را در وب سايت شما کاهش مي دهد. ميزان برگشت خوردگي اصطلاحي است که به مواردي اطلاق مي شود که در آن فردي به سايت شما مراجعه مي کند، اما به هر دليلي بدون باز کردن هيچ صفحه ديگري، سايت را ترک مي کند. آمار اينکه پس از بازديد از صفحه اصلي چند درصد از مخاطبان از صفحات ديگر نيز بازديد کرده اند يکي از بهترين فاکتورها براي سنجش موفقيت سايت شماست. نکاتي که مي توانند براي هدايت مخاطب به صفحات بعدي کمک کنند، استفاده کمتر از منوهاي صفحه متعدد است. در بعضي وب سايت ها، در بالا، سمت راست و چپ هر کدام يک منو وجود دارد که مي تواند مخاطب را از همان ابتدا گيج کند. درحالي که بسياري از اين موارد تکراري هستند. برخي طراحان سايت تصور مي کنند، بازديدکننده بايد در هر لحظه تمامي کليدهاي متصل کننده به صفحات ديگر را در دسترس خود داشته باشد، درحالي که اين تصور اصلا درست نيست. اينکه موضوعي را در چهارگوشه وب سايت تکرار کنيد هيچ دستاورد مثبتي عايدتان نمي شود. به جاي تکرار منوها، مي توانيد از روش هايي استفاده کنيد که يک منو را با حرکت در صفحه حرکت مي دهد و به اين ترتيب کار را براي بازديدکننده آسان مي سازد.
    
     تکرار کردن منوها تاثير معکوس دارد
    يکي از بدترين اتفاقاتي که مي تواند براي بازديدکننده بيفتد اين است که يک منو يا کليد در صفحه وجود داشته باشد که کار نکند. اگر صفحه مربوط به اين اطلاعات هنوز ساخته نشده است، اصلا نبايد آن را در وب سايت قرار دهيد. يکي از مثال هاي متعدد در مورد وب سايت شرکت هاي ايراني، بخش انگليسي وب سايت است که در بسياري موارد يا اصلا کار نمي کند، يا با مراجعه به صفحه انگليسي تنها عنوان بالاي صفحه انگليسي شده و اصلا سايت انگليسي در کار نيست. متاسفانه اين مساله در مورد شرکت هاي مهم و بزرگ نيز رخ مي دهد. بدتر از آن، اين است برخي از اين شرکت ها مدعي همکاري با شرکت هاي خارجي نيز هستند.
    اين مساله باعث مي شود يک شريک يا سرمايه گذار خارجي به حقيقت اين ادعاها شک کند. براي اطمينان از اينکه تمامي منوها و گزينه هاي آنها به درستي کار مي کنند، مي توانيد از همه کارمندان شرکت بخواهيد که پس از آماده شدن آن، مدت زمان مشخصي مانند، ۳۰ دقيقه را براي گشت و گذار در وب سايت اختصاص دهند و در صورت مواجهه با مواردي که کار نمي کنند، آنها را يادداشت کرده و به واحد انفورماتيک شرکت اطلاع دهند. اين روش هم کار را براي واحد انفورماتيک ساده مي کند و هم اطمينان خوبي از کارکرد صحيح وب سايت به دست خواهد داد.
    يکي ديگر از نکات مهم، استفاده کمتر از متن به جاي بهره گيري از روش هاي بصري براي انتقال مطالب است. اين ترکيب بايد به گونه اي باشد که هم محتوا و مطلبي که قصد انتقال آن را داريد به درستي و کاملا شفاف بيان شود و هم بيننده را سرگرم کند. طبيعي است که براي دستيابي به اين هدف بايد از ابزارهاي لازم براي تهيه حرفه اي محتوا بهره بگيريد و اين مساله هزينه بر خواهد بود، اما سرمايه گذاران نيز از شما توقع دارند در قبال بودجه اي که مي خواهيد از آنها دريافت کنيد، اين هزينه را کرده باشيد.
    اگرچه از شرکت هاي بزرگ انتظار مي رود طراحي، به روزرساني و نگهداري از وب سايت خود را برون سپاري کنند، اما داشتن وب سايت مناسب و جذاب هميشه هم هزينه بر نخواهد بود. براي مثال شرکت هاي کوچک تر يا استارت آپ ها، مي توانند با سپردن اين وظيفه به يکي از اعضاي تيم که در به کار بردن ابزارهاي طراحي سايت موجود آمادگي بيشتري دارد، هزينه هاي خود را به شدت کاهش دهند. امروز با توجه به نياز همه افراد به داشتن وب سايت، بازارهاي رايگان يا کم هزينه بسيار زيادي در اينترنت موجود هستند که اين امکان را فراهم مي آورند تا هر کس بتواند با مدتي کار کردن با آنها وب سايت قابل قبولي طراحي کند.در مورد شرکت هاي بزرگ، به خصوص بورسي، شايد صرفه جويي در هزينه تنها نکته کوچکي باشد و لذا اهميت زيادي دارد که آنچه به سرمايه گذار ارائه مي شود از بالاترين استاندارد برخوردار باشد. سرمايه گذاراني که به سراغ استارت آپ ها مي روند نگاهي متفاوت از سرمايه گذاران سنتي دارند و بنابراين از خطاهاي احتمالي نيز چشم مي پوشند.
    
     دسته بندي، يافتن اطلاعات را ساده مي کند
    يکي ديگر از بخش هايي که بايد به آساني در دسترس سرمايه گذاران قرار داشته باشند، فايل هاي ارائه و احتمالا ويدئوهاي مجامع قبلي است. بسياري از شرکت ها از اين مراسم يا حداقل بخش مهمي از آنها، فيلم تهيه کرده و در وب سايت خود قرار مي دهند تا سهامداراني که نتوانسته اند در جلسات شرکت کنند، بتوانند بعدا آن را ببينند. اين فيلم ها يا فايل هاي انيميشن يا پاورپوينت، مي توانند براي کساني که قصد سرمايه گذاري در شرکت شما دارند نيز بسيار سودمند باشند.
    آنها مي توانند ببينند که در جلسات قبلي مجامع چه گذشته است. نحوه حضور مديرعامل يا مديرمالي شرکت چگونه بوده است. آيا در اين مجامع جلسات پرسش و پاسخ برگزار شده و نحوه پاسخگويي به سوالات از سوي هيات مديره چگونه بوده است. توجه داشته باشيد نحوه قرار دادن مطالب در وب سايت خيلي مهم است. اينکه همه فايل هايي که فرمت و جنس مشابهي دارند در دسته بندي مشابه قرار داده شوند. مشخص کردن دقيق تاريخ تهيه کردن فايل يکي از مهم ترين نکات است. نبايد انتظار داشته باشيد مخاطب شما براي دريافت اين اطلاعات کوچک ترين زحمتي بکشد. همچنين وقتي سايت از دسته بندي مناسبي برخوردار باشد، فرد مي تواند براي مراجعه دوباره، بدون مشکل آن را بيابد. اگر مي خواهيد سرمايه گذاران را به خود جذب کنيد، بايد لقمه را بجويد و در دهان آنها قرار دهيد. در مطلب آتي به معرفي چند نکته ديگر خواهيم پرداخت که مي توانند وب سايت شما را در خاطر سهامداران نگه دارند.
    
    *تحليلگر اقتصادي و کسب وکار اهميت ثانيه هاي اول در بازديد از وب سايت شرکت / گام به گام براي ساخت وب سايتي ايده آل براي جذب سرمايه گذاران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "دكتر محيا كربلايي "

  موفقيت هاي يك شبه، يك دهه زمان مي برند! / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  متفاوت ترين تجربيات پدر تبليغات دنيا / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  به موانعي كه سر راه خلاقيت وجود دارند غلبه كنيد / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 5/4/97
مشاهده متن    
  آينده صنعت پوشاك بربال فناوري / رواج استارت آپ هايي كه مشتري را از لباس خريدن رها مي كنند
دكتر محيا كربلايي، دنياي اقتصاد 29/3/97
مشاهده متن    
  مديريت را به زندگي شخصي خود بياوريد! / گذراندن دوره بيكاري مانند يك شغل تمام وقت
دكتر محيا كربلايي*، دنياي اقتصاد 22/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 73، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است