|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: قاب بندي زير آوار
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 12 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


سوژه روز 
قاب بندي زير آوار
چالش هاي عكاسي بحران در گفت وگو با عطا طاهركناره

نويسنده: بابك احمدي

خبرهاي كوتاه اوليه درباره وقايع و بحران هاي طبيعي مانند آنچه در مناطق غربي كشور به ويژه كرمانشاه و سرپل ذهاب در ٢٤ ساعت گذشته تجربه شد تا حدي توجه مردم ديگر نقاط كشور را به بحران رخ داده جلب كرد ولي در اين بين اما و اگر هايي هم وجود دارد. آيا اخبار منتشر شده در دقايق نخست مي تواند حامل اطلاعات مورد نياز مخاطبان و مردم باشد؟ به ويژه در زمان هايي كه تصاوير ثبت شده توسط عكاسان در تاباندن نور حقيقت به زواياي پنهان خبرهاي مرتبط با وقايع طبيعي مانند سيل و زلزله نقش بسزايي ايفا مي كنند. بياييد تصوير مردي را به خاطر بياوريم كه دو فرزند خردسال زير آوار مانده اش در زلزله بم را در آغوش گرفته بود. عكسي كه توسط عطا طاهركناره ثبت شد و پس از انتشار توجه جهاني را به ابعاد فاجعه بار زلزله بم جلب كرد. او درباره تجربه اي كه آن سال از سر گذراند به «اعتماد» مي گويد: «زلزله بم برعكس آنچه در كرمانشاه رخ داد در ساعات ابتدايي صبح به وقوع پيوست. زمان خيلي بدي بود چون همه مردم در خواب بودند و اين به ابعاد فاجعه اضافه كرد. زلزله كرمانشاه زماني رخ داد كه همه بيدار بودند و تعداد سازه هاي بتني بيشتري وجود داشت چون در بم سازه ها همه خشتي و گلي بود كه اين خودش موجب افزايش درگذشتگان مي شد.»
     زلزله بم! رخداد جانسوزي كه بيش از ٣٠ هزار كشته به جاي گذاشت و داغ خنجري بر دل ها نشاند كه تا سال ها از دل مردم كرمان و ايران بيرون نمي رود. مانند آنچه در منجيل يا رودبار رخ داد. حالا هموطنان غرب كشور به سوگ عزيزان خود نشسته اند و عكاسان براي پوشش اين رخداد راهي منطقه شده اند. اما راز ماندگاري تصاوير ارسالي چيست؟ چه عواملي موجب مي شود يك تصوير توجه مردم، مسوولان و چه بسا جهانيان را به ابعاد فاجعه جلب كند؟ طاهركناره كه براي ثبت عكس «پدر و پسران درگذشته اش» جايزه world press photo را دريافت كرد در اين باره توضيح مي دهد: «ماندگاري و تاثيرگذاري اين تصاوير به ويژگي هاي متفاوتي بازمي گردد. قرار گرفتن در موقعيت خاص، سرعت عمل و البته شانس نقش زيادي در خلق و ثبت يك تصوير ايفا مي كنند. كادربندي صحيح و عكاسي ساده به دور از خودنمايي و تجربه هاي گذشته عكاس در يك لحظه خاص جمع مي شود تا در نهايت به يك عكس مشخص مي رسيم.»
     طاهر كناره مي گويد: «قرار نيست هر بار و در هر رخدادي شاهد چنين اتفاقي باشيم و اين نكته اي است كه عكاسان بايد به آن توجه داشته باشند. ثبت يك عكس خاص از ابعاد زلزله يا سيلاب و جنگ در شرايطي خاص رخ مي دهد كه معلوم نيست هميشه تكرار شود.»
     اما حضور به موقع عكاس در محل حادثه به طور حتم يكي از مهم ترين لوازم و ويژگي هاي مورد نياز براي ثبت تصوير از فجايع انساني و طبيعي است. شاخصه اي كه در ايران به ويژه زمان بحران با موانع غيرمنتظره مواجه مي شود و امكان حضور به موقع عكاس در محل را سلب مي كند. طاهركناره در اين باره مي گويد: «شب گذشته تا صبح نخوابيدم تا در نهايت موفق به خريد بليت سفر به كرمانشاه شدم اما بعد اعلام كردند كه بايد با وزارت ارشاد هماهنگ شود و از آنجا كه آژانس ما تابع قوانين است بايد چند روزي براي حضور در محل حادثه منتظر بمانم. درحالي كه اگر دست خودم بود قطعا شبانه به كرمانشاه سفر مي كردم چون قدرت زلزله از همان ساعت هاي ابتدايي نشان مي داد با يك فاجعه مواجه هستيم. نكته اينجا است كه هماهنگي با مناطق زلزله زده در شرايط بحراني امري بعيد و غيرمنطقي به نظر مي رسد.»
     او به تجربه ديگر كشورها در اين زمينه اشاره مي كند و ادامه مي دهد: «در كشورهاي ديگر عكاسان به سادگي و با استفاده از نشان خبرنگاري (PRESS) امكان حضور در بحران ها و درگيري هاي شهري بين پليس و اعتراض كنندگان يا فجايع طبيعي را پيدا مي كنند. چون از قبل براي همه تعريف شده است كه عكاس قرار نيست مزاحم باشد، بلكه يك شخص در حاشيه اين جريان ها به حساب مي آيد كه حضورش لازم است.»
     دور ماندن عكاسان متبحر از وقايع اينچنين در كنار موج روز افزون گسترش ابزارهاي نوين ارتباطي- و البته دوربين هاي ديجيتال- موجب شده كه مردم نيز دست به كار شوند و شهروند- خبرنگاران به تنهايي بخشي از بار مسووليت در ثبت وقايع را برعهده بگيرند. اين اتفاق از سويي مثبت به نظر مي رسد اما از جنبه كيفي چطور؟ طاهركناره مي گويد: «ايران سال گذشته در چند مقطع دچار سيلاب شد و نكته اينجا بود كه افرادي براي سلفي گرفتن يا عكاسي از اين فجايع دچار حادثه و حتي مرگ شدند. اين روزها به مدد دوربين هاي ديجيتال و موبايل خانواده ها همه عكاس هستند كه اتفاق خوبي است ولي ما بايد يك حريم حرفه اي در نظر بگيريم. كار ما عكاسي است و اين موضوع بايد مورد توجه قرار بگيرد. البته فضاي مجازي هم تاثير زيادي بر گسترش اين روند داشته كه كاهش كيفيت بصري را به همراه داشته است.»
     او مي افزايد: «عكاسي شهروند- خبرنگاران در مواقعي معنا پيدا مي كند ولي در جريان هايي هم مردم مزاحم انجام كارهاي حرفه اي هستند. افزايش محدوديت ها نيز كار ما را با دشواري مواجه كرده است. به عنوان نمونه هر ارگاني براي خودش يك چارچوب دارد كه ما بايد از آن عبور كنيم. شهرداري، نيروهاي مسلح، دولت و ديگر قوا محدوديت هاي خاص خودشان را براي صدور مجوز اعمال مي كنند.»
     اين عكاس به شكل گيري انجمن عكاسان بحران در جريان زلزله بم اشاره مي كند و درباره سرنوشت انجمن توضيح مي دهد: «بعد از زلزله بم جمعي از عكاسان انجمني به اسم انجمن بحران راه اندازي كردند. قرار بود عكاسان بحران به پليس و هلال احمر معرفي شوند و پوشش مشخص خودشان را به تن كنند تا در حوادثي از اين دست پليس و ديگر نهادها با آنها همكاري كنند. مثل اتفاقي كه براي ساختمان پلاسكو رخ داد. اما بعيد مي دانم ديگر فعال باشد چون همكاري خوبي صورت نمي گيرد. تا وقتي عكاس را نامحرم بدانيم شاهد اتفاق خوبي نخواهيم بود. »
    سوژه روز: قاب بندي زير آوار / چالش هاي عكاسي بحران در گفت وگو با عطا طاهركناره
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 12 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "بابك احمدي"

  تئاتر، گروگان توليد «فست فودي» / محمدرضا خاكي و كوروش نريماني درباره افت كيفي آثار نمايشي مي گويند
بابك احمدي، اعتماد 28/1/97
مشاهده متن    
  «اتاق شيشه اي» را مه گرفته است / گزارش «اعتماد» از لزوم شفاف سازي در گردش بودجه هنرهاي نمايشي
بابك احمدي، اعتماد 21/1/97
مشاهده متن    
  نه «مولف» شد نه «الگو» / تماشاخانه ايرانشهر افتان و خيزان مي رود
بابك احمدي، اعتماد 18/1/97
مشاهده متن    
  سالن هاي خصوصي و نمايش ها درجه بندي كيفي مي شود / مديركل هنرهاي نمايشي در گفت و گو با «اعتماد» خبر داد
بابك احمدي، اعتماد 14/1/97
مشاهده متن    
  تئاتر گردي كنيم
بابك احمدي، اعتماد 28/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه سبز زيست
متن مطالب شماره 17، بهمن و اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است