|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: نگاهي به «زلزله» در سينماي ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4244
شنبه 10 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 12 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


پرده نقره اي 
نگاهي به «زلزله» در سينماي ايران
به بهانه زمين لرزه اخير در كرمانشاه و سرپل ذهاب


از دهه ٤٠ تا امروز شهرهاي ايران به واسطه زمين لرزه ٢٥ بار لرزيده اند. با اين همه تعداد كمي از سينماگران در حوزه داستاني و مستند، به ساخت فيلم با محوريت زلزله رغبت نشان داده اند. از ميان اين فيلمسازان كيانوش عياري و عباس كيارستمي علاقه ويژه اي به ثبت تاريخ داشتند و به همين خاطر به بهانه زمين لرزه هاي منجيل و بم، دو فيلم «بيدار شو آرزو» و «زندگي و ديگر هيچ» را كارگرداني كردند. پرويز كلانتري هم كه يد طولايي در ساخت مستند دارد، «تهران چند درجه ريشتر» را به نيت آگاهي دادن به مردم تهران در زمان وقوع زلزله، ساخت. «ميناي شهر خاموش» امير شهاب رضويان هم بعد از زلزله بم به سرانجام رسيد اما سيروس الوند سال ٦٤ در قالب فيلمنامه اي داستاني به نام «آوار»، نگاهي فانتزي به زمين لرزه داشت.
    
     بيدار شو آرزو، كيانوش عياري
     زمين لرزه اي به شدت ٦/٦ ريشتر در ساعت ٥:٢٦ بامداد پنجم دي ١٣٨٢ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان كرمان را لرزاند و در اين زمين لرزه بيش از ٢٠ هزار نفر قرباني شدند. همزمان با انتشار اخبار وقوع اين زلزله، عده زيادي از ايرانيان براي كمك رساني به مردم آسيب ديده راهي شهر كرمان شدند. كيانوش عياري، كارگردان سينما و تلويزيون نيز كه آن روزها سرگرم ساخت سريال «روزگار قريب» بود، اين پروژه را متوقف كرد و براي ساخت فيلم «بيدارشو آرزو» راهي شهر بم شد. فيلمي با بازي مهران رجبي و بهناز جعفري و به گفته كارگردان در شرايط تلخ و سخت زلزله ساخته شد: «تجربه اي از زلزله طبس در سال ٥٧ داشتم كه به آنجا رفتم و به پيرمردي براي پيدا كردن جنازه پسرش كمك مي كردم. هميشه دوست داشتم اين جست وجو را به تصوير بكشم. در زمان زلزله رودبار ترديدي باعث شد كه درباره رفتن به آنجا فكر نكنم، اما زلزله بم را نمي خواستم از دست بدهم و با توجه به دودلي بزرگي كه داشتم به سراغ اين موضوع رفتم.» «بيدارشو آرزو» داستان آموزگار جوان روستايي در حاشيه شهر بم را روايت مي كند كه پس از بيرون آمدن از زير آوار پي مي برد همكارش جان سپرده است، او به سوي شهر راه مي افتد تا براي اهالي كمك بياورد. اين فيلم در بيست و سومين دوره از جشنواره فجر موفق به دريافت جايزه بهترين اثر هنروتجربه و بهترين دستاورد هنري و فني شد. اين در حالي است كه عياري هيچ وقت نتوانست فيلم خود را روي پرده سينماهاي كشور اكران كند. البته به گفته اين كارگردان، «بيدار شو آرزو» نه براي برگزيده شدن در جشنواره ها ساخته شده و نه به سفارش مسوولان: «تمايل دارم بعد از اين مدت كسي اين فيلم را صاحب شود و در مراكزي همچون مجلس به نمايش درآيد. چرا كه در اين رابطه بايد صحبت هاي زيادي مطرح شود بنابراين ترجيح مي دهم اين فيلم به نمايش عمومي درنيايد و فقط به دست مسوولان برسد.»
    
     ميناي شهر خاموش، اميرشهاب رضويان
     «دكتر بهمن پارسا، پس از سي و سه سال از آلمان به ايران برمي گردد. او با يكي از دوستان قديمي پدرش (پيرمردي به نام قناتي)، به زادگاه شان (بم) مي روند. دكتر پارسا در پي يافتن عشق گمشده اش، مينا در بم مي رود و رابطه اش با قناتي عميق تر مي شود. » اميرشهاب رضويان بعد از زلزله بم، تصميم گرفت چنين موضوعي را براي ساخت سومين فيلم سينمايي اش انتخاب كند. «ميناي شهر خاموش» يادآوري تلخ و دردناكي از بم بعد از زلزله بود. اين فيلم در بيست وپنجمين جشنواره فيلم فجر توانست سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني را دريافت كند و بازي عزت الله انتظامي در فيلم تقدير منتقدان و اهالي سينما را برانگيخت.
    
     زندگي و ديگر هيچ و زير درختان زيتون، عباس كيارستمي
     در زلزله رودبار ٣٥ هزار نفر جانِ خود را از دست داده، ٢٠٠ هزار واحدِ مسكوني تخريب و ٥٠٠ هزار نفر آواره شدند اين رويداد واقعي اما انگيزه اي شد تا عباس كيارستمي دست به كار شود و پاره دوم از سه گانه، فيلم هاي «خانه دوست كجاست؟» و «زير درختان زيتون» را بسازد. فيلم كه پس از وقوع زلزله رودبار ساخته شد، سه روز پس از زلزله ويرانگر خردادماه ١٣٦٩ در استان گيلان را روايت مي كند. پدر و پسري براي اطلاع از سلامت احمد و بابك احمدپور، بازيگران «فيلم خانه دوست كجاست؟» ساخته عباس كيارستمي، كه ساكن روستاهاي رودبار هستند، به منطقه زلزله زده مي روند. راه بندان جاده اصلي آن دو را ناگزير مي سازد از راه هاي فرعي به روستاهاي ويران شده بروند و از هر رهگذري سراغ احمدپورها را بگيرند. اين فيلم از بخش نوعي نگاه چهل و پنجمين جشنواره فيلم كن فرانسه هفدهمين جشنواره بين المللي فيلم سائوپولو برزيل جوايزي دريافت كرد.
     كيارستمي بعد از «زندگي و ديگر هيچ» دست به كار شد و «زير درختان زيتون» را ساخت. فيلمي كه همچنان ردپايي از زلزله در آن به چشم مي خورد: «در روستاي كوكر، حسين به خواستگاري دختري به نامِ طاهره مي رود، ولي چون خانه ندارد به او پاسخِ منفي مي دهند. همان شب زلزله تمامِ مردم روستا را بي خانمان مي كند. حسين در بي خانماني خود را با همه يكسان مي بيند و خوشحال هم هست. هفت روز مي گذرد، در سرِ مزارِ «خدابيامرزها» حسين متوجه مي شود طاهره و مادربزرگش زنده مانده اند.»
    
     «تهران چند درجه ريشتر؟»، پيروز كلانتري
     اين بار پرويز كلانتري با حمايت ارد عطارپور ترجيح داد پيش از آنكه زلزله اي تهران را بلرزاند، هشدارهاي لازم را به مردم يادآور شود. «تهران چند درجه ريشتر؟» عنوان مستندي است كه سال ٨٥ و درست بعد از وقوع زلزله بم، براي شبكه چهار سيما ساخته شد. «يادم است سال هايي حرف زدن و هشدار دادن درباره زلزله تهران خط قرمز بود. اين در حالي است كه زلزله در تهران يكي از مهم ترين بحران ها به شمار مي آيد و هرچه جلوتر مي رويم به واسطه افزايش جمعيت و ساخت و سازهاي عجيب و غريب، اين بحران بزرگ و بزرگ تر مي شود. اما اين سياست وجود داشت كه نبايد درباره اين بحران حرف زده شود. دوره اي گذشت و بالاخره مسوولان فهميدند بايد در اين باره حرف زد و مردم را درگير كرد تا به راهكار بهتري رسيد.» اين بخشي از صحبت هاي مجتبي ميرتهماسب، مستندساز در گفت وگو با روزنامه اعتماد است. اما ظاهرا روزهايي كه كلانتري و عطارپور «تهران چند درجه ريشتر؟» را مي ساختند، چنين خط قرمزهايي در تلويزيون بي معنا بوده است. اين مستند بعد از آنكه آماده نمايش شد، در جشنواره هاي معتبر داخلي خوش درخشيد و تا اندازه اي مردم تهران را با خطرات احتمالي زلزله در اين كلانشهر آشنا كرد.
    پرده نقره اي: نگاهي به «زلزله» در سينماي ايران / به بهانه زمين لرزه اخير در كرمانشاه و سرپل ذهاب
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 12 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم سياسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 82)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است