|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: موج زلزله در شبكه هاي اجتماعي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6905
يك شنبه 29 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


موج زلزله در شبكه هاي اجتماعي
سرعت بالاي اطلاع رساني مجازي همه را غافلگير كرد

نويسنده: ميترا جليلي

اين بار نيز زمين لرزيد؛ زلزله اي که مردم ايران با آن چندان ناآشنا نيستند و پيش از اين نيز وقوع اين بلاي طبيعي در ورزقان، بم، رودبار و... کام بسياري از هموطنانمان را تلخ کرده است. اما اين بار اين زمين لرزه 7.3 ريشتري يک تفاوت با نوبت هاي پيشين داشت و آن هم سرعت بالاي اطلاع رساني بود. در زلزله هاي گذشته گاه تا ساعت ها خبر خاصي به دست مردم نمي رسيد و به همين دليل هم بسيار به شايعات دامن زده مي شد اما اين بار فضاي مجازي قدرت خود را به رخ کشيد و باز هم نشان داد که در سخت ترين لحظات، مي توان بيشترين استفاده را از آن داشت هرچند در اين فضا نيز شايعات را نمي توان ناديده گرفت. در شرايطي که باز هم رسانه هاي جمعي در انتشار خبرهاي مربوط به اين حادثه، چابکي لازم را نداشتند، اين شبکه هاي اجتماعي بودند که کمک کردند کاربران به اطلاعات مورد نياز خود دست پيدا کنند به عنوان مثال در شبکه هاي تلويزيوني، بحث بر سر کانون اصلي زلزله، داغ بود و درحالي که در شبکه خبر ايران زيرنويس شد کانون زمين لرزه در عراق قرار دارد، در زيرنويس شبکه خبر عراق، آمده بود که کانون زمين لرزه در ايران است. با توجه به اين اخبار ضدونقيض، آنقدر هراس مردم زياد شد که مراجعه فراواني به سايت زلزله نگاري داشتند و درنهايت، اين سايت از دسترس خارج شد. اينجا بود که گوگل به ميدان آمد و با به تصوير کشيدن نقشه مناطق زلزله زده در يک تصوير، همه نقاطي که تحت تاثير زلزله 7.3 ريشتري قرار گرفتند ، نشان داد تا کاربران ديگر به اين بحث و جدل اهميتي ندهند.
    
    حضور پررنگ وزير ارتباطات
    يکي از پرکارترين مسئولان دولتي در فضاي مجازي از همان لحظات ابتدايي وقوع زلزله، محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بود که با حضور در توئيتر و اينستاگرام، لحظه به لحظه از وضعيت ارتباطي، اطلاع رساني مي کرد. وي در پي وقوع زلزله در مناطق کرمانشاه و ايلام با انتشار توئيت هايي اعلام کرد که شبکه هاي ارتباطي در اين مناطق دچار قطعي نشده است و در پست توئيتري ديگر، از تلاش براي افزايش کانال هاي ارتباطي و رفع اشکالات احتمالي توسط اپراتورها خبر داد و نوشت تلاش همکاران وزارت ارتباطات در اين خصوص آغاز شده است. وزير ارتباطات همچنين خبر داد که اپراتور دوم براي مشتريان خود در شهرهاي ايلام، کرمانشاه و قصرشيرين و سر پل ذهاب، براي سهولت ارتباطات و اطلاع از وضعيت خانواده ها يک ساعت مکالمه رايگان در نظر گرفته است اما از مردم خواست از مکالمات طولاني در مناطق زلزله زده حتماً پرهيز کنند.
    
    فعاليت اپراتورها
    در ماجراي اين زلزله، هريک از اپراتورها تلاش داشتند تا به تقويت ارتباطات در اين منطقه زلزله زده کمک کنند به عنوان مثال اپراتور دوم که ابتدا يک ساعت مکالمه رايگان براي ساکنان مناطق زلزله زده در نظر گرفته بود، ديروز(دوشنبه) اعلام کرد که براي تسهيل ارتباطات در استان هاي کرمانشاه و ايلام، تمامي تماس هاي درون شبکه اي تا ساعت 24 رايگان است. راهکاري که اپراتور اول نيز آن را پسنديد. روابط عمومي اپراتور اول در گفت وگو با روزنامه «ايران» گفت: همراه اول جهت تسهيل ارتباط در شهرهاي زلزله زده اسلام آباد غرب، پاوه، تازه آباد، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، قصر شيرين، کرند، گهواره، گيلان غرب، چوار، زرنه، ايوان و سرابله، مکالمه رايگان درون شبکه (به مقصد همراه اول و تلفن هاي ثابت) از ساعت 13 روز دوشنبه به مدت ۲۴ ساعت در نظر گرفته است. به گفته اين مسئول، دقايقي پس از وقوع زلزله، تيم هاي فني اپراتور اول در مناطق آسيب ديده، حاضر شده و با توجه به قطعي برق در برخي مناطق در ساعات اوليه، با تجهيز سايت ها به برق اضطراري، سرويس دهي به مناطق زلزله زده را ميسر کردند. انتقال سايت هاي BTS اضطراري به مناطق زلزله زده، افزايش ظرفيت سايت هاي موجود و بازديد از کليه سايت هاي منطقه و حصول اطمينان از عملکرد مناسب آنها، از ديگر اقدامات اپراتور اول در مناطق زلزله زده بوده است. با اقدامات پيشگيرانه و تسريع در اقدامات پس از وقوع زلزله، باوجود افزايش بسيار زياد ترافيک منطقه، سرويس دهي به هموطنان زلزله زده به صورت نرمال در حال انجام است. همچنين اپراتور اول از امروز به مدت يک هفته، تسهيلات خاصي را براي مناطق زلزله زده در نظر گرفته که جزئيات آن متعاقباً اعلام مي شود.
    
    پايداري شبکه ارتباطي در مناطق زلزله زده
    اما با گذشت ساعت هاي بحراني زلزله، وضعيت شبکه هاي ارتباطي در مناطق زلزله زده چگونه است؟ آيا کاربران به اينترنت و ارتباط پايدار تلفن همراه دسترسي دارند؟ معاون امور مشتريان شرکت مخابرات ايران در گفت و گو با يکي از خبرگزاري ها، با بيان اينکه وضعيت ارتباطات در حوزه اينترنت و تلفن ثابت در هر دو استان ايلام و کرمانشاه مشکل خاصي ندارد، گفت: تيم هاي معين را به استان ها اعزام کرديم تا اگر ظرفيت مکالمات از حدي بيشتر شد، افزايش پهناي باند و افزايش ترافيک را پيش بيني کنيم. داوود زارعيان درباره وضعيت تلفن هاي همراه نيز اظهار کرد: در بخش تلفن همراه مخابرات مشکل خاصي ندارد اما در برخي از مناطق، برق قطع است و از آنجا که آنتن ها به کمک باتري روشن هستند، اگر برق وصل نشود ممکن است مشکلاتي ايجاد شود به همين دليل درحال حاضر استان هاي معين همجوار درحال انتقال تجهيزات ژنراتوري به استان هستند تا بتوانيم مشکلات آنها را حل کنيم. وي همچنين يادآور شد: در ابتدا به علت حجم بالاي مکالمات، حدود يک ساعت اختلالاتي وجود داشت ولي حجم مکالمات اکنون نرمال است و با نخستين تماس مي توان با استان ارتباط برقرار کرد. زارعيان از هموطنان خواست با برقراري تماس هاي کوتاه، به سيستم مخابراتي کمک کرده و از مکالمات طولاني با مناطق زلزله زده پرهيز کنند.محمد رضا بيدخام سخنگوي شرکت مخابرات ايران نيز با اشاره به نرمال بودن وضعيت برقراري ارتباطات باوجود حجم بالاي مکالمات، گفت: اپراتورهاي ثابت و سيار با افزايش کانال هاي ارتباطي و رفع اشکالات احتمالي، در حال کمک به پايداري شبکه هستند. وي افزود: در زمان وقوع زلزله به علت قطع برق شهري تعدادي سايت قطع شد که توسط مخابرات منطقه ايلام و با پيگيري بموقع وصل شد. در مناطق کرمانشاه و کردستان، مشکل شبکه و قطعي ارتباط وجود ندارد و شبکه در حالت پايدار است.شهريار بهنيا مديرکل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان کرمانشاه نيز با اشاره به اينکه در لحظات ابتدايي وقوع زلزله حجم ترافيک بالايي در شبکه هاي ارتباطي وجود داشت، گفت: شبکه هاي ارتباطي هيچ مشکلي ندارد و ارتباطات به صورت عادي برقرار است. وي ادامه داد: در حوزه ارتباطات ثابت دو مسير دچار مشکلاتي بودند که با انجام کابل برگردان، مشکل اين مسيرها نيز حل شده است.مديرکل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان ايلام نيز گفت: هم اکنون نيازي به تجهيزات جانبي وجود ندارد اما در صورتي که قرار باشد از سايت پرتابل به عنوان حامي تجهيزات فعلي استفاده شود، از ظرفيت هاي موجود تجهيزاتي که براي ايام اربعين حسيني ايجاد شده است، استفاده مي شود. عباس بيرامي همچنين از مناسب بودن وضعيت ارتباطي خبر داد و گفت: زيرساخت هاي ارتباطي از وضعيت نرمال و مطلوب بهره مي برند و مشکلي در حوزه ارتباطي استان ايلام به عنوان يکي از مناطق زلزله زده وجود ندارد. وي اظهار داشت: شبکه ثابت ارتباطي از جمله اينترنت ADSL و شبکه سيم مسي داراي حالتي پايدار و نرمال است و فقط مدت کوتاهي به دليل قطعي برق دچار مشکلاتي شدند که پس از رفع مشکل قطعي برق دوباره در مدار قرار گرفت.
    
    امداد و نجات فناورانه
    با توجه به اينکه در شرايط اوليه وقوع زلزله علاوه بر قطعي برق، آب و گاز، اينترنت نيز در اين مناطق زلزله زده دچار نارسايي هايي شده بود، اين موضوع گاه کار گروه هاي امداد و نجات را با مشکلاتي مواجه مي کرد در همين راستا سازمان فضايي ايران با برقراري ارتباط ماهواره اي در مناطق زلزله زده به اين مشکل پايان داد. با برقراري ارتباط ماهواره اي ازطريق ماهواره ايرانست ۲۱ و هماهنگي هاي لازم با سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر کشور، پهناي باند ماهواره اي در اختيار سازمان امداد و نجات قرار گرفت.
    
    بازار داغ هشتگ روي خط زلزله
    زلزله اخير همانقدر که در فضاي واقعي جامعه نمود داشت، کاربران فضاي مجازي را نيز درگير کرد و بسياري با حضور در شبکه هاي اجتماعي مختلف بويژه توئيتر و اينستاگرام در قالب هشتگ هايي خاص، به اين بلاي طبيعي و موضوع هاي مرتبط با آن، واکنش نشان دادند. از هشتگ هاي مورد استفاده براي زلزله ايلام و کرمانشاه مي توان به #کنارتونيم، #زلزله، #ايران تسليت، #کرمانشاه تسليت، #ايلام تسليت، #زلزله شوخي نيست و همچنين هشتگ هاي خارجي همچون earthquake#، #kermanshah، #kurdistan، #iran اشاره کرد.
    اما کاربران در اين هشتگ ها به چه موضوعي توجه داشتند و بيش از همه چه چيزي را توئيت کردند؟ يکي از هشتگ هاي مربوط به اين بلاي طبيعي که ترند شد، #زلزله است. برخي کاربران در اين هشتگ شروع به ارسال گيف، عکس و فيلم هاي آموزشي کردند تا به کاربران آموزش دهند که هنگام وقوع زلزله چه بايد بکنند. اين آموزش ها به چگونگي پناه گرفتن، فاصله گرفتن از محل حادثه و حتي امدادرساني اختصاص داشت. موضوع جالب توجه اين است که اين آموزش ها توسط شبکه هاي اجتماعي درحال انجام است که ازقضا بيشترين فشار هم روي آنها براي بسته شدن وجود دارد ودرحالي که در رسانه ها جاي خالي چنين آموزش هايي بشدت احساس مي شود و اگر هم آموزشي وجود داشته باشد به مانورهاي گاه و بيگاه خلاصه مي شود، اين شبکه هاي اجتماعي از کوچک ترين فرصت استفاده کرده و وظيفه اطلاع رساني و آموزشي خود را به طور کامل انجام مي دهند.سازمان انتقال خون هم با هشتگ #اهداي خون از دارندگان گروه خونيo منفي خواسته است که براي کمک به مناطق زلزله زده، خون اهدا کنند. اين توئيت با استقبال بسيار کاربران مواجه شد.
    نارضايتي هايي که توئيت شد
    بخشي از توئيت ها نيز به بعد ديگري از اين اتفاق اشاره کرده و از عملکرد رسانه هاي جمعي ناراضي بودند. به عنوان مثال يک کاربر توئيت کرده است: سر شب خبرها اونقدر نرم بود که فکر کردم به خير گذشته اين زلزله ولي الان همين طور آمار کشته ها داره بالا ميره. برخي ديگر هم به موضوع مسکن اشاره داشتند که اگر مقاوم بود اين زلزله تا اين حد تلفات جاني نداشت. به عنوان مثال يک کاربر توئيت کرده است: اگه سازنده فقط فکر منفعتش نبود مهندس ناظر به فکر رشوه اش نبود، شهرداري به فکر بافت فرسوده بود الان همه داشتن به ريش زلزله مي خنديدن؛ يا کاربر ديگري انتقاد خود را با طنز آميخته کرده و با گذاشتن عکسي از ساختمان هاي مسکن مهر، در اين زمينه توئيت کرده است: اين ساختموناي مسکن مهر
    سر پل ذهابه.... کجايي معجزه هزاره سوم؟ کجايي؟در هشتگ ها علاوه بر توئيت هاي مردم، هنرمندان هم دست به کار شده و با کشيدن طرح هايي ويژه، غم خود را از رنج مردم اين خطه از ايران نشان دادند.
    
    زلزله شوخي نيست
    البته گروهي از کاربران در چنين شرايطي هم دست از شوخ طبعي برنداشته و در پست هاي مختلف توئيتري، اينستاگرامي و... جوک يا جمله هايي طنزآميز نوشته اند. به عنوان مثال يکي از کاربران با مراجعه به صفحه اينستاگرام کريستيانو رونالدو، در واکنش به زلزله عراق و ايران در زير يکي از پست هاي وي که در حال استراحت در کنار توپ طلاي خود است نوشته: داداش برو زير چارچوب در اتاق تا سقف نريزه روت.
    البته برخي هم نسبت به اين موضوع واکنش نشان داده اند و به عنوان مثال ديروز يک کاربر توئيت کرد الان که خبر فوت و خسارت زياد شده بنظرم ديگه درست نيست از زلزله جوک بسازيم... کار سختي نيست باور کنين...يا کاربر ديگري با هشتگ زلزله شوخي نيست، توئيت کرد: بعد حوادثي مانند سيل، زلزله و... يه لحظه خودتون يا خونواده تونو بذارين جاي قرباني ها يا مصدومان و اون جوکي که قراره شما رو فرد بانمکي معرفي کنه پاک کنين يا در ذهنتون بهش بخندين.
    کاربر ديگري هم در واکنش به شوخي بعضي کاربران با اين اتفاق دردآور در هشتگ زلزله شوخي نيست، نوشت: بياييد به احترام جانباختگان عزيزمان، مزه نريزيم و هر توئيت مسخره و نمکي اي که راجع به زلزله باشه را حذف کرده و آن را ريتوئيت نکنيم.يک کاربر کرماني هم که زخم خورده اين بلاي طبيعي است با مذمت ساختن جوک در چنين فضايي، توئيت کرده است: يک کرماني مي تونه زلزله رو درک کنه.
    به هرحال اين زلزله باز هم نشان داد که شبکه هاي اجتماعي مي توانند نقشي بزرگ در موقعيت هاي ويژه ايفا کنند و چه بسا با فرهنگسازي مناسب، بتوان علاوه بر آموزش هاي مناسب، اين شبکه ها را به محلي مناسب براي امداد و نجات در شرايط اضطراري تبديل کرد.
    
    نيم نگاه
    يکي از پرکارترين مسئولان دولتي در فضاي مجازي از همان لحظات ابتدايي وقوع زلزله، محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بود که با حضور در توئيتر و اينستاگرام، لحظه به لحظه از وضعيت ارتباطي، اطلاع رساني مي کرد
    از تلاش هاي اپراتورها براي حل مشکلات ارتباطي در مناطق زلزله زده مي توان به اختصاص مکالمه رايگان 24ساعته و انتقال سايت هاي BTS اضطراري به مناطق زلزله زده اشاره کرد. اين اپراتورها همچنين براي يک هفته آينده، تسهيلات خاصي را براي اين مناطق درنظر گرفته اند سازمان فضايي ايران با برقراري ارتباط ماهواره اي در مناطق زلزله زده ازطريق ماهواره ايرانست ۲۱ ، پهناي باند ماهواره اي را در اختيار سازمان امداد و نجات قرار داد.
    زلزله اخير همانقدر که در فضاي واقعي جامعه نمود داشت، کاربران فضاي مجازي را نيز درگير کرد و بسياري با حضور در شبکه هاي اجتماعي مختلف بويژه توئيتر و اينستاگرام در قالب هشتگ هايي خاص، به اين بلاي طبيعي و موضوع هاي مرتبط با آن، واکنش نشان دادند. از هشتگ هاي مورد استفاده براي زلزله ايلام و کرمانشاه مي توان به #کنارتونيم، #زلزله، #ايران تسليت، #کرمانشاه تسليت، #ايلام تسليت، #زلزله شوخي نيست و همچنين هشتگ هاي خارجي همچون earthquake، #kermanshah، #kurdistan،#iran #اشاره کرد.
موج زلزله در شبکه هاي اجتماعي / سرعت بالاي اطلاع رساني مجازي همه را غافلگير کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "ميترا جليلي"

  چگونه اطلاعات 50 ميليون كاربر فيس بوك به سرقت رفت
ميترا جليلي، ايران 8/7/97
مشاهده متن    
  اتحاد غول هاي فناوري براي حذف اخبار جعلي از فضاي مجازي / به دنبال تلاش هاي اتحاديه اروپا صورت گرفت
ميترا جليلي، ايران 7/7/97
مشاهده متن    
  خانه ضد سرقت با قفل هوشمند
ميترا جليلي، ايران 5/7/97
مشاهده متن    
  گوگل 20ساله شد
ميترا جليلي، ايران 4/7/97
مشاهده متن    
  حكمراني ساعت هاي هوشمند بر قلمرو فناوري هاي پوشيدني
ميترا جليلي، ايران 3/7/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني مطالعات مديريت
شماره 3 (پياپي 1103)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است