|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: پرونده ادغام خودروسازان باز شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4492
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


پرونده ادغام خودروسازان باز شد
پس از يك دهه بايگاني و با طرح وزارت صنعت    دنياي اقتصاد: دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو تهران ديروز در شرايطي افتتاح شد که در حاشيه آن، مديرعامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) از طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت براي ادغام قطعه سازان داخلي خبر داد.اين در حالي است که به گفته برخي اعضاي انجمن قطعه سازان ايران، وزارت صنعت به دنبال ادغام همزمان خودروسازان بزرگ کشور (ايران خودرو و گروه خودروسازي سايپا) در کنار تجميع قطعه سازان است.به گفته آنها، قرار است کميسيوني مشترک از خودروسازان و قطعه سازان و وزارت صنعت، بررسي هاي لازم براي ادغام شرکت هاي بزرگ خودروسازي و قطعه سازي را انجام دهد. بر اين اساس، اگر برآيند بررسي هاي کميسيون مربوطه مثبت باشد، طرح ادغام ايران خودرو و گروه خودروسازي سايپا و همچنين تجميع قطعه سازان، در قالب مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصويب و وارد فاز اجرايي خواهد شد.
    
     اثرات منفي ادغام خودروسازان
    وزارت صنعت، معدن و تجارت اما در حالي به دنبال ادغام خودروسازان بزرگ و تجميع قطعه سازان است که اين طرح پيش تر و در اواسط دهه ۸۰ از سوي مهرداد بذرپاش مديرعامل وقت پارس خودرو (شرکت زيرمجموعه سايپا) مطرح شد. در آن دوران، مهرداد بذرپاش که يکي از چهره هاي مطرح سياسي کشور به شمار مي رفت، پيشنهاد داد ايران خودرو و سايپا با يکديگر ادغام شوند تا ضمن کاهش هزينه ها، اقداماتي مشترک در حوزه هاي مختلف اعم از توليد و طراحي و بازاريابي انجام دهند.
    ازآنجاکه بذرپاش ارتباط بسيار خوبي با دولت داشت، به پشتوانه همين اعتبار، طرح پيشنهادي اش را بارها تکرار کرد تا بتواند اتفاقي تاريخي را در خودروسازي ايران به نام خود ثبت کند. اين در حالي بود که طرح ادغام با مخالفت هاي بسياري به خصوص از سوي فعالان صنعت خودرو و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي روبه رو شد و آنها حتي اعلام کردند اجازه رخ دادن اين اتفاق را نخواهند داد. از نظر مخالفان، ادغام دو خودروساز بزرگ کشور به انحصار بيشتر در بازار خودرو خواهد انجاميد، آن هم در شرايطي که بازار خودرو ايران به خودي خود در انحصار قرار دارد. هرچند طرح ادغام به هر حال موافقاني نيز داشت، اما مخالفان بسيار بيشتر بودند و از همين رو به نظر مي رسيد بذرپاش از پيشنهاد جنجالي اش کوتاه بيايد. با اين حال وي همچنان بر ادغام خودروسازان اصرار مي ورزيد و از هر فرصتي براي تکرار اين طرح و همراه کردن نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و فعالان صنعت خودرو استفاده مي کرد.
     اين وسط همه منتظر بودند تا نظر مسوولان وزارت صنايع را بدانند، وزارتخانه اي که در ماجراي ادغام سکوتي عجيب را پيشه کرده و از همين رو گمان مي رفت مخالفتي با يکي شدن دو خودروساز بزرگ کشور ندارد.اين در شرايطي بود که علي اکبر محرابيان وزير صنعت وقت، بي مقدمه و ناگهان اعلام کرد موافق ادغام ايران خودرو و سايپا نيست. مخالفت محرابيان به حدي جدي بود که وي به صراحت اعلام کرد ديگر نمي خواهد حرفي از اين ماجرا بشنود و اتفاقا همين هم شد، چه آنکه بذرپاش ديگر طرح ادغام را پيگيري نکرد. وي حتي با وجود آنکه بعدها مديرعامل سايپا شد، باز هم مانند گذشته طرح ادغام را پيگيري نکرد تا پرونده اين طرح جنجالي به بايگاني برود.
    حالا اما پس از حدود گذشت يک دهه از آن ماجرا، محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت طرح ادغام را از بايگاني بيرون کشيده و مي خواهد براي بار دوم، آن را به اصطلاح تست کند. هرچند هنوز اين موضوع رسما از سوي مسوولان وزارت صنعت اعلام نشده، با اين حال برخي اعضاي انجمن قطعه سازان تاکيد مي کنند وزارتخانه پرونده ادغام را دوباره به جريان انداخته است. اين در شرايطي است که از همين حالا مخالفت هايي با اين طرح (چه در مورد خودروسازان و چه درباره قطعه سازان) شکل گرفته و مشخص نيست کميسيون مشترکي که قرار است جوانب آن را مورد بررسي قرار دهد، در نهايت چه تصميمي را اتخاذ خواهد کرد. طبعا ازآنجاکه خودروسازان و قطعه سازان نيز عضو اين کميسيون هستند، بعيد به نظر مي رسد برآيند بررسي ها به سمت ادغام باشد، مگر آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت روي ادغام اصرار داشته و بخواهد به هر شکل ممکن آن را اجرايي کند.
    در اين شرايط اين پرسش پيش مي آيد که آيا ادغام ايران خودرو و سايپا و يکي شدن آنها در شرايط فعلي خودروسازي و بازار ايران، به صلاح بوده و سبب توسعه خواهد بود يا عقب گردي بزرگ را در تاريخ اين صنعت به ثبت خواهد رساند. در پاسخ به اين پرسش، قطعه سازان بر اين باورند که پروژه ادغام چه در خودروسازي و چه در قطعه سازي، محکوم به شکست خواهد بود؛ زيرا يکي شدن ايران خودرو و سايپا با يکديگر و تجميع شرکت هاي ريز و درشت قطعه سازي، سبب ايجاد انحصار هرچه بيشتر شده و اين موضوع عقبگرد خودروسازي و قطعه سازي کشور را در پي دارد.جدا از قطعه سازان، بسياري از کارشناسان نيز بر اين باورند که بازار خودرو ايران هم اکنون در انحصار دو شرکت اصلي (ايران خودرو و گروه خودروسازي سايپا) قرار دارد؛ بنابراين اگر قرار به ادغام آنها باشد، ديگر براي هميشه بايد پرونده رقابت ميان آنها را بست.هرچند پس از توافق هسته اي و برجام، برخي خودروسازان خارجي راهي ايران شدند، با اين حال آنها نيز وارد همکاري مشترک با ايران خودرو و سايپا و همچنين سازمان گسترش شدند تا عملا منافع مشترک ميان شان برقرار شود.
     به عبارت بهتر، اگر قرار بر ادغام ايران خودرو و سايپا با يکديگر باشد، عملا ديگر رقابت خودروسازان خارجي در بازار کشور نيز معنايي نخواهد داشت؛ زيرا منافع همه آنها يکي خواهد بود و اين معنايي جز انحصار نخواهد داشت. اين وسط شايد برخي اميدوار به ايجاد رقابت از ناحيه رنو باشند، اما اين شرکت نيز با سازمان گسترش وارد همکاري مشترک شده بنابراين به نوعي در خانواده بزرگ خودروسازان کشور جاي خواهد گرفت و شايد ديگر فضايي براي رقابت نداشته باشد. تازه اگر فرض کنيم رنو بتواند استقلال خود را در ايران حفظ کند، ديگر عملا قدرت رقابت با غول بزرگي که از ادغام ايران خودرو و سايپا و شرکاي خارجي شان با يکديگر ايجاد خواهد شد را نخواهد داشت. نه رنو، بلکه هيچ خودروساز خارجي ديگري نمي تواند در صورت ادغام خودروسازان ايراني، وارد عرصه رقابت در بازار خودرو کشور شود و اين موضوع نه صلاح صنعت خودرو است و نه نفع مشتريان را در پي خواهد داشت.
    نکته ديگر اما به تناقض سياست ها در خودروسازي ايران مربوط مي شود. اين تناقض از آن جهت است که از يک سو وزارت صنعت بخش خصوصي را به سرمايه گذاري در صنعت خودرو ترغيب و از آنها مي خواهد قطب سوم خودروسازي کشور را تشکيل دهند و از سويي به دنبال ادغام ايران خودرو و سايپا است. طبعا در صورتي که طرح ادغام ايران خودرو و سايپا نهايي و وارد فاز اجرايي شود، نه تنها ديگر قطب سومي در کار نخواهد بود، بلکه قطب دوم نيز از بين رفته و فقط يک قطب اصلي در خودروسازي کشور باقي مي ماند.هرچه هست فعلا بايد منتظر ماند و ديد کميسيون مشترک وزارت صنعت و خودروسازان و قطعه سازان در نهايت به چه جمع بندي و نتيجه اي در مورد ادغام خودروسازان بزرگ و تجميع واحدهاي قطعه سازي خواهد رسيد و آيا اين طرح تصويب و وارد فاز اجرايي مي شود يا باز هم به بايگاني سپرده خواهد شد. در اين بين، اگرچه مي توان براي تجميع نسبي قطعه سازان با شرايطي خاص، درصدي از احتمال را لحاظ کرد، با اين حال بسيار بعيد به نظر مي رسد طرح ادغام خودروسازان عملي شود. البته طبعا وزارت صنعت در اين ماجرا نقشي محوري دارد، با اين حال اگر بر ادغام ايران خودرو و سايپا اصرار داشته و به دنبال اجرايي شدن آن باشد، بايد از موانع بزرگي از جمله نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بگذرد.
    
    تخفيف وزارت صنعت به خودروسازان
    اما در افتتاحيه نمايشگاه قطعات، رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران که به نيابت از وزير صنعت، معدن و تجارت در آن حضور يافته بود، با اشاره به نقش قطعه سازان در قراردادهاي خارجي صنعت خودرو، گفت: در قرارداد سايپا، ايران خودرو و هم در قرارداد سازمان گسترش بندهايي وجود دارد که شرکت هاي پژو، رنو و سيتروئن بايد قطعه سازان ايراني را ارتقا داده و به شبکه جهاني خود پيوند دهند.منصور معظمي افزود: همه قراردادهاي خودرويي را مطالعه کرده ام و هيچ جاي نگراني براي قطعه سازان وجود ندارد؛ زيرا خواست وزارتخانه از خودروسازان و سازمان گسترش اين است که به قطعه سازان داخلي در قراردادهاي خارجي توجه ويژه شود. وي ادامه داد: به عنوان مثال، در همکاري مشترک ايدرو و رنو، ۱۵ قطعه ساز وابسته به اين قرارداد، توليدات صادراتي دارند و بناست اين رقم به ۶۰ قطعه ساز افزايش يابد.
    مديرعامل ايدرو اما با بيان اينکه مشکل امروز قطعه سازان به پرداخت هاي مالي از سوي خودروسازان برمي گردد، گفت: به خودروسازان تاکيد کرديم با وجود مشکلاتي که دارند در پرداخت ها و قراردادها به قطعه سازان توجه ويژه داشته باشند.وي با بيان اينکه قراردادها فرصت خوبي براي قطعه سازان، خودروسازان و مصرف کنندگان است، افزود: نمايشگاهي که داير شده فرصتي براي شناخت بيشتر شرکت ها از بازار ايران است و مطمئنا شرکت هايي که شناخت خوبي از اين بازار دارند، در اين نمايشگاه شرکت کرده اند؛ البته سياست وزارتخانه هم اين نيست که خودروسازي و قطعه سازي در اختيار شرکت هايي خاص قرار گيرد.معظمي اما در مورد ميزان داخلي سازي خودروهاي پسابرجامي، تاکيد کرد: در همه قراردادها خودروسازان و شرکاي خارجي شان موظف شده اند با ۴۰ درصد توليد داخل اقدام به توليد کنند، با اين حال وزارت صنعت به خارجي ها اجازه داد که با درصدي کمتر، توليد را آغاز و در نهايت به ۴۰ درصد برسند. وي ادامه داد: در عين حال سياست وزارتخانه اين است که خودروسازان حداقل ۴۰ درصد ساخت داخل را رعايت کنند و اگر غير از اين باشد، اجازه ورود خودرو به بازار داده نمي شود.
    
    غيبت قطعات پسابرجامي
    اما دوازدهمين نمايشگاه قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو در شرايطي ديروز افتتاح شد که باز هم چيني ها حضور پر رنگي در آن داشتند. البته طبعا با توجه به توافق هسته اي و برجام و حضور شرکت هاي اروپايي و آسيايي معتبر در ايران، چيني ها کمرنگ تر از گذشته در قطعه سازي ايران حضور دارند، با اين حال هنوز هم مي توان آنها را در بخش مختلف قطعه سازي کشور به چشم ديد. در کنار چيني ها اما به نظر مي رسد قطعه سازان ترکيه نيز حضوري نسبتا پر رنگ در نمايشگاه امسال دارند که اين موضوع نشان مي دهد ارتباطات جديدي ميان آنها و طرف هاي ايراني پس از برجام شکل گرفته است. نکته ديگر در مورد نمايشگاه دوازدهم اما به ضعف قطعه سازان در توليد قطعات خودروهاي جديد خارجي برمي گردد. اين ضعف از آن جهت است که در غرفه هاي داخلي نمايشگاه، هنوز هم قطعات خودروهاي قديمي و نهايتا چند خودرو جديد توليد داخل به چشم مي آيد و خبر چنداني از قطعات و مجموعه هاي مربوط به محصولات پسابرجامي نيست. از همين رو بيشتر قطعه سازاني که در نمايشگاه امسال حضور دارند، تنها به بازار داخل وابسته بوده و چندان در صادرات موفقيتي به دست نياورده اند. اين موضوع نيز طبعا از ضعف فني و تکنولوژي و دور ماندن از دانش روز دنياي خودروسازي سرچشمه مي گيرد، چه آنکه اگر لازمه صادرات، کيفيت بسيار بالا و قيمت تا حد امکان پايين است و قطعه سازان ايراني در اين دو حوزه توانمندي چنداني ندارند. نمايشگاه قطعات تا بيست و پنجم آبان ماه در محل دائمي نمايشگاه هاي تهران برقرار است.
    پرونده ادغام خودروسازان باز شد / پس از يک دهه بايگاني و با طرح وزارت صنعت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 39، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است