|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: 93 درصد كودكان متولد شده از مادران بيمار، پاك بوده اند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6946
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


93 درصد كودكان متولد شده از مادران بيمار، پاك بوده اند
پيامد اجراي برنامه پيشگيري از انتقال ويروس «اچ آي وي» از مادر به كودك


رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در کارگاه علمي تخصصي «مادر، کودک و اچ آي وي» که روز گذشته از سوي انجمن حمايت و ياري آسيب ديدگان اجتماعي برگزارشد، گفت: تاکنون ۳۶ هزار نفر مبتلا به HIV تشخيص داده شده اند که ۸۴ درصد آنها مرد و ۱۶ درصد آنها زن هستند و تخمين زده مي شود که تعداد مبتلايان در کشور بيش از ۶۶ هزار نفر باشد که حدوداً 60 درصد آنها از بيماري خود آگاهي ندارند.
    به گزارش «ايران» و به گفته دکتر پروين افسر کازروني، 66 درصد مبتلايان به ايدز از راه اعتياد تزريقي و 19.6 درصد از راه جنسي مبتلا شده اند. دراين ميان روند ابتلاي زنان به اچ آي وي رو به رشد است به طوري که بررسي هاي وزارت بهداشت نشان مي دهد در موارد جديد، شناسايي 42 درصد از طريق انتقال جنسي و 37 درصد از طريق اعتياد تزريقي به اين بيماري مبتلا شده اند و در افراد تازه تشخيص داده شده، بيش از 35 درصد آنان زنان هستند. از سوي ديگر آمارهاي ديگر حکايت از اين دارد که از ۵ هزار زني که مبتلا به ويروس HIV هستند بيش از ۵۰ درصد آنها زنان متعهد و متاهل بوده اند که بيماري را از همسران خود گرفته اند و دليل آن ناآگاهي همسران از اين بيماري بوده است. او در رابطه با افزايش موارد شناسايي مبتلايان به ويروس اچ آي وي به نکته مهمي هم اشاره کرد؛ اينکه از 36 هزار فرد مبتلا به اچ آي وي که شناسايي شده اند بيش از 26 هزار نفرشان در مراکز مربوطه تشکيل پرونده داده اند که از اين تعداد حدود 12 هزار نفرشان به صورت مرتب تحت درمان قرار گرفته اند به عبارتي 14 هزار مبتلا به ويروس اچ آي وي جهت دريافت دارو به مراکز درماني مراجعه نمي کنند.
    رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه تشخيص زودهنگام و شروع درمان به وضعيت بيمار مبتلا به اچ آي وي کمک مي کند، افزود: ايدز اگرچه درمان قطعي ندارد و بيماران مي بايست به صورت مادام العمر دارو مصرف کنند اما از زمان تشخيص بيماري در هر فرد، ۶۰ سال عمر مفيد براي اين افراد در نظر گرفته مي شود.
    کازروني تاکيد کرد: مدتي پيش فراخواني داديم که زناني که همسرانشان اعتياد داشته اند و يا به اين دليل از همسران خود جدا شده اند، براي آزمايش به مراکز مربوطه مراجعه کنند. از ۴۰۰ موردي که مراجعه کرده بودند ۷ نفر به اين بيماري مبتلا شده بودند.
    کازروني در مورد برنامه پيشگيري انتقال از مادر به کودک اظهار داشت: اين برنامه در سال ۹۳ کليد خورد و هدف آن، اين بود که تا سال ۲۰۳۰ ديگر کودکي از اين طريق به HIV مبتلا نشود. طبق آخرين آمار، ۹۳ درصد نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به ايدز، از ويروس HIV پاک بوده اند.
    در ادامه اين کارگاه، محمد خدادي مدير عامل خبرگزاري ايرنا نيز درباره نقش رسانه ها در انگ زدايي و کاهش بدنامي بيماري ايدز سخن گفت: «آنچه درمورد ايدز مطرح شده بدنامي، ننگ، سکوت، تبعيض و انکار است.» خدادي با طرح اين پرسش که چرا اين واژه ها را درمورد بيماري ايدز به کار مي بريم، توضيح داد: ايدز بيش از آنکه به عنوان بيماري به رسميت شناخته شده باشد با بدنامي و ننگ شناخته مي شود. اصل ماجرا اين است کسي که به بيماري ايدز مبتلا مي شود بدتر از خود بيماري بايد با انگي که برايش متصور مي شود زندگي کند.
    مدير عامل خبرگزاري ايرنا افزود: مرز ماجراي ايدز همين دو جمله است اينکه چرا مي گوييم بدنامي و نفرت چون اطلاعات غلط به مردم مي دهيم. در اين ميان تکليف رسانه ها چيست؟ رسانه حلقه اي است که بايد به اين موضوع ورود کند. حلقه ما در رابطه با ايدز اطلاع رساني معين و با تعريف مشخص است. در جامعه امروزي شبکه هاي اجتماعي شريک رسانه هاي رسمي هستند اما چرا وقتي به ايدز مي رسد براي ما مهم نيست. نهضت ايدز براي گروه خاص نيست همه ما موظف هستيم در اين باره نقش بپذيريم. خدادي گفت: رسانه راهي ندارد جز اينکه درباره بيماري ايدز توليد محتوا کند و به قرائت سازي و اطلاع رساني ايدز روي بياوريم تا ايدز به عنوان بيماري شناخته شود.
    «خسرو منصوريان» موسس و عضو هيات امناي گروه احيا نيز در گفت و گو با روزنامه ايران درباره کنترل موج سوم يعني انتقال جنسي ويروس اچ آي وي بويژه در ميان جوانان توضيح داد: کشورهاي ديگر هم به اين بيماري مبتلا هستند. آنها براي درمان و کنترل اين بيماري راه هايي را رفته اند و لازم نيست دوباره ما اين راه ها را اختراع کنيم. بزرگ ترين و بهترين راه اين است ما جامعه و درهاي بسته را نسبت به موضوع ايدز باز کنيم. چرا در کتاب هاي درسي يا مجلات، راديو و تلويزيون آن گونه که بايد و شايد به اين مساله پرداخته نمي شود؟ البته به اين موضوع اشاره مي شود وليکن نه در حدي که لازم و واجب است. متاسفانه اين فضاي بسته در دولت هاي نهم و دهم تشديد شد، براي مثال همه کتاب هايي را که در دوره دبيرستان در رابطه با ايدز نوشته شده بود دوباره خمير کردند. منصوريان گفت: در کشورهاي ديگر آموزش ها و اطلاع رساني درباره بيماري ايدز از مهدکودک ها شروع مي شود ولي در کشور ما در دبيرستان هم جاي اين آموزش ها خالي است.
    او افزود: جوان ما نحوه استفاده از کاندوم را نمي داند و اين يک تابو است. يا در زندان هاي ما با اين مسائل با نگاه سياسي برخورد مي شود و اين درست نيست. بايست فضا را باز کنيم تا جامعه به اطلاعات آزاد دسترسي داشته باشد. اصحاب رسانه در اين رابطه مي توانند کمک زيادي به سازمان هاي مردم نهاد بکنند.
    
    نيم نگاه
    بررسي هاي وزارت بهداشت نشان مي دهد در موارد جديد شناسايي 42 درصد از طريق انتقال جنسي و 37 درصد از طريق اعتياد تزريقي به اين بيماري مبتلا شده اند و در افراد تازه تشخيص داده شده، بيش از 35 درصد آنان زنان هستند
    طبق آخرين آمار، 93 درصد نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به اچ آي وي پاک بوده اند
    محمد خدادي مديرعامل خبرگزاري ايرنا درباره نقش رسانه ها در انگ زدايي و کاهش بدنامي بيماري ايدز چنين گفت: «آنچه در مورد ايدز مطرح شده بدنامي، ننگ،سکوت،تبعيض و انکار است.»
93 درصد کودکان متولد شده از مادران بيمار، پاک بوده اند / پيامد اجراي برنامه پيشگيري از انتقال ويروس «اچ آي وي» از مادر به کودک
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 75، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است