|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: اعلام آمادگي ۱۵ شركت بين المللي براي سرمايه گذاري
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3265
پنج شنبه 19 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 15 (آي تي) > متن
 
      


اعلام آمادگي ۱۵ شركت بين المللي براي سرمايه گذاري
كريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات توسعه مي يابد


شرق: ايران در انديشه راه اندازي بازاري منطقه اي است که جايگاه توليد و حتي صادرات محصولات حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات را اثبات کند و به تدريج با به کارگيري قدرت سرمايه گذاري شرکت هاي خارجي آن را به سطح بالاتري از آنچه هست برساند. هرچند رشد بازارهاي توليدي از جمله ارتباطات و فناوري اطلاعات در ايران در سال هاي اخير به دليل عضو نبودن ايران در بازارهاي بين المللي و محروم بودن از تبادلات تجاري محدود شد و شرکت هاي داخلي با مشکلات بسياري براي توسعه يافتن مواجه شدند.
     از زمان رفع تحريم ها انتظارات براي ورود و حضور شرکت هاي خارجي در بازار محصولات فناوري در ايران بسيار کم رنگ تر از آن است که انتظار مي رفت. موانع تجاري به دليل تحريم هاي پيشين يکي از موانع بود اما قوانين و مقررات سنتي و نبود چشم اندازي مشخص از بازار در ايران ازجمله مشکلات قابل لمس و مهم در اين زمينه است که تاکنون شرکت هاي خارجي را از سرمايه گذاري در ايران بازداشته است. حالا حميد احمديان، مديرکل دفتر نوآوري و حمايت از سرمايه گذاري وزارت ارتباطات از اعلام آمادگي ۱۵ شرکت بين المللي براي سرمايه گذاري در کريدور ويژه فناوري اطلاعات و ارتباطات خبر مي دهد. شرکت هايي که نامي از آنها برده نشده و قرار است در حوزه سلامت الکترونيک، لجستيک و اينترنت اشيا پا به ايران بگذارند؛ حوزه هايي که براي ايران به عنوان نخستين تجربه ها براي توليد اين محصولات و عرضه آن در بازارهاي فرامرزي به شمار مي رود. محمودرضا خادمي، کارشناس فناوري اطلاعات معتقد است در هر شرايطي براي قانع کردن سرمايه گذاران براي ورود به ايران آنها نياز به تضمين سرمايه گذاري دارند، مسئله اي که در شرايط فعلي وجود قوانين دست وپاگير و اختيارات نامحدود سازمان ها مانع از تحقق آن است.
     او دراين باره به «شرق» مي گويد: «ورود سرمايه گذار به ايران آن هم در زمينه هايي مانند فناوري همانند خيلي از مدل هاي جذب سرمايه گذار و مشارکت در پروژه ها با مشکلات و موانع قوانين ناهمخوان در ايران همراه است و نيز مشکلاتي که نيازمند ارتباط با نهادهاي بي شماري است که بدون هماهنگي با آنها انجام سرمايه گذاري ممکن نيست. به نظر نمي رسد ورود سرمايه گذار در اين حوزه تا زماني که مصوبات مجلس در زمينه قوانين جديد صورت نگرفته يا امکان اجراي آن در برنامه هاي طولاني مدت توسعه اي ديده نشده، نتيجه بخش باشد».
     به اعتقاد او اين مقوله نيز از جمله پروژه هاي مقطعي و احساسي است که بعد از مدتي به مانع برخورد کرده و متوقف مي شود چراکه براي سرمايه گذار خارجي بيش از هر چيز امنيت سرمايه گذاري مهم است و اينکه امنيت آنها تا چه اندازه تضمين مي شود.
     او ادامه مي دهد: «اين دست از پروژه ها در همين حد مطالعات و طرح هاي مقدماتي باقي مي مانند. بخشي از بودجه براي مطالعه و بررسي هزينه مي شود و عموما از لحاظ اقتصادي نيز توجيه پذير هستند اما در درازمدت عملي شدن اين مطالعات با مشکل مواجه خواهد شد و بي نتيجه مي مانند. بنابراين پيش از ارائه هر مدلي از اين دست از پروژه ها نياز است که زيرساخت هاي حقوقي از سوي وزارتخانه ها آماده شود و در کنار الزام به اجرا بايد ملزومات اجراي آن نيز فراهم شود».
    
    ايجاد فضاي سرمايه گذاري ملي و بين المللي
     حميد احمديان در گفت وگو با مهر مي گويد: «با آغاز فاز دوم راه اندازي کريدور فناوري اطلاعات و ارتباطات و ورود نخستين تيم هاي سرمايه گذاري در حوزه هاي مذکور به کشور، مشارکت شرکت هاي بين المللي توانمند در اين بخش، افزايش مي يابد». کريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات يک پروژه توليد نرم افرازهاي کاربردي در تراز بين المللي در حوزه هاي مختلفي مانند اينترنت اشيا، انيميشن و بازي رايانه اي است که شرکت هاي دانش بنيان مستقر در اين پارک مي توانند با بهره گيري از امکانات و زيرساخت ايجادشده در حوزه نرم افزار، خدمات و سرويس، محصول توليد و به بازار داخلي و حتي بين المللي عرضه کنند. او ادامه مي دهد: «کريدور فناوري اطلاعات و ارتباطات، فضاي سرمايه گذاري ملي و بين المللي جديدي ايجاد مي کند و تا پيش از اين در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات پا را از مرزها بيرون نگذاشته و به دنبال بازارهاي ديگر نبوديم؛ اما کريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات اين فرصت را به ما مي دهد که پا را فراتر گذاشته و شرکت هاي توانمند بين المللي را ترغيب به سرمايه گذاري در ايران کنيم».
     به گفته او ايجاد جهت معکوس در دانشگاه ها از جمله برنامه هاي مدنظر در کريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات است. او معتقد است فعاليت هاي دانشگاهي ديگر پاسخ گوي توسعه و نياز فضاي ارتباطات و فناوري اطلاعات نيست. «بايد جهت را عوض کنيم و فشار بازار را به سمت دانشگاه ها ببريم تا دانشگاه ها به روزرساني شوند».
     او ادامه مي دهد: «فاز نخست اين پروژه پس از يک سال ونيم، به اتمام رسيده و هم اکنون وارد فاز دوم پروژه کريدور فناوري اطلاعات شده ايم که در اين فاز، پس از ساختارسازي، نحوه مشارکت شرکت ها را تعيين مي کنيم. هم اکنون نيز پتانسيل شرکت هاي خارجي مرتبط شناسايي شده تا بدانيم چه شرکت هايي مي توانند در ايران سرمايه گذاري کنند. به گفته او بايد مسيرهاي دانش بنياني و استارتاپي به شرکت هاي سرمايه گذار بين المللي وصل شوند، اين جريان لبه خروج محصول و دانش به فضاي خارج از کشور است و در نهايت هدف ما به دست آوردن سهم هاي بين المللي در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات است.
    
    پروژه اي که ٥ سال زمان بر است
     کريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات پروژه اي است که پيش از اين معاونت نوآوري و فناوري اطلاعات در دولت قبل در تابستان گذشته مدت تکميل نهايي آن را پنج سال عنوان کرده بود. به گفته اميرحسين دوايي در فاز نخست، اين منطقه محل استقرار شرکت هاي بين المللي توليدکننده در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات خواهد شد که بيشتر تمرکز هم بر توليد محصولات سبز و دانش بنيان است که علاوه بر مصرف داخلي به خارج از کشور هم صادر شود. فاز دوم نيز ايجاد شهر ارتباطات و فناوري اطلاعات با زيرساخت هاي شهري مبتني بر تکنولوژي ديجيتال است.
     او نيز خبر داده بود در فاز نخست ايجاد درگاه جذب سرمايه گذاري بين المللي براي توليد کالا، خدمات و سرويس هاي دانش بنيان مبتني بر ارتباطات و فناوري اطلاعات مهم است و پس از تکميل زيرساخت اصلي و استقرار تجهيزات برتري بخش، پارک تبديل به پارک فناوري با رويکرد دانش بنيان متصل به بازار خواهد شد و قادر است با استقرار شرکت هاي مناسب ضمن توليد ارزش اقتصادي، در سطح جهاني نيز اعتبار کسب کند.
     پويايي بازار ارتباطات و فناوري اطلاعات در ايران بيش از آنچه نيازمند سرمايه گذاران خارجي باشد محتاج خودباوري و باورپذيري در داخل و تامين خواسته هايي است که مبتکران اين حوزه به آن نياز دارند.
    اعلام آمادگي ۱۵ شرکت بين المللي براي سرمايه گذاري / کريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات توسعه مي يابد
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 15 (آي تي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 116، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است