|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: جست جوي شبانه روزي براي نجات مفقودين
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


جست جوي شبانه روزي براي نجات مفقودين
«ايران» از روند امدادرساني در پي زلزله غرب كشور گزارش مي دهد


در پي وقوع زمين لرزه 3/7ريشتري در استان کرمانشاه طبق آخرين اخباري که تا ساعت 18 روز يکشنبه از سوي مسئولان ستاد بحران کشور در رسانه ها مخابره شد اين زلزله 407 کشته و6700 مجروح بر جاي گذاشت. عصر روز گذشته بيش از 4 هزار مجروح از زير آوار خارج و بيش از 200 مصدوم با 3 فروند هواپيما به بيمارستان هاي تهران اعزام شدند. هم اينک مسئولان جمعيت هلال احمر، وزارت بهداشت، سازمان ستاد مديريت بحران و ارتش و...براي بررسي وضعيت و برنامه ريزي و امدادرساني در منطقه حضور دارند و قرار است امروز رئيس جمهوري وارد مناطق زلزله زده شود.
    اخبار مربوط به اقدامات انجام شده براي مصدومان زلزله استان کرمانشاه را در زير مي خوانيد:
    
    برپايي اردوگاه اسکان اضطراري براي اسکان 70 هزار تن از زلزله زدگان
    امدادگران جمعيت هلال احمر بيش از 125 مصدوم را به وسيله بالگرد هلال احمر به بيمارستان کرمانشاه انتقال دادند. به گفته رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر 4 هزار و 100 دستگاه چادر امدادي، 10 هزار تخته پتو و 170 هزار قوطي کنسروجات ميان زلزله زدگان توزيع شده است. علاوه بر اين 26 هزار تخته پتو، 10 هزار دستگاه چادر امدادي، 17 هزار گالن آب، 22 هزار کيلوگرم نايلون پوششي، 10 هزار کيلوگرم برنج و 84 هزار قوطي کنسروجات نيز براي توزيع ميان زلزله زدگان به استان کرمانشاه ارسال شده است.
    مرتضي سليمي درباره برخي اخبار مبني بر عدم حضور نيروهاي ارزياب در برخي روستاهاي زلزله زده گفت: منطقه زلزله زده اي بدون ارزيابي تيم هاي پيشرو هلال احمر وجود ندارد. او خبر حضور نداشتن امدادگران را در منطقه تکذيب کرد و گفت: اين خبر صحت ندارد و حتي در برخي از مناطق با تراکم امدادگر مواجه هستيم و حتي 50 نفر از امدادگران هلال احمر را در اختيار دانشگاه علوم پزشکي قرار داديم.
    سليمي با اعلام اينکه فعاليت تيم هاي جست و جو به سرعت ادامه دارد، اظهارکرد: تيم هاي آنست هلال احمر فعاليت خوبي داشتند و ديروز موفق به زنده پيدا کردن مادر و نوزاد از زير آوار شدند.
    رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر عصر روز گذشته همچنين خبر داد که عمليات امداد و نجات تا پايان شب دوشنبه تمام خواهد شد. به گفته مرتضي سليمي، تقريباً عمليات امداد و نجات تا 99 درصد انجام شده است و برخي خانواده ها براي پيدا کردن مفقودان خود مراجعه مي کنند که تعداد آنها بسيار محدود است.
    او درباره عمليات آواربرداري نيز توضيح داد که با استقرار 10 فروند بالگرد در منطقه اکثر مصدومان به همدان و کرمانشاه منتقل شده اند با اين حال با توجه به اينکه عمليات آواربرداري نياز به تجهيزات سنگيني دارد از صبح امروز اين عمليات شروع مي شود. او تاکيد کرده با توجه به نزديکي به پايان عمليات امداد و نجات ممکن است در آمار جانباختگان و مصدومان تغيير جدي نداشته باشيم.سازمان جمعيت هلال احمر طي اطلاعيه اي به شهروندان نسبت به شماره حساب هاي جعلي کمک به زلزله زدگان نيز هشدار داد.
    
    انتقال مجروحان با 3 فروند هواپيما به تهران
    اشغال تخت هاي بيمارستاني در استان کرمانشاه موجب شد به دستور وزير بهداشت مجروحان اين حادثه در بيمارستان هاي استان هاي همجوار و بويژه در تهران پذيرش شوند. 1200 تخت بيمارستاني در تهران آماده پذيرش مجروحان زلزله شدند. از اين رو ظهر روز گذشته بعد از آنکه وزير بهداشت به همراه وزير کشور براي بازديد از مناطق زلزله زده وارد استان کرمانشاه شدند مجروحان حادثه را با 3 فروند هواپيماي حمل مجروح سپاه به تهران انتقال دادند.
     به گفته سرپرست اورژانس کشور 200 نفر از مصدومان زلزله کرمانشاه به بيمارستان هاي امام خميني(ره)، طالقاني، سينا و شريعتي تهران منتقل شدند. مصدومان و مجروحان زلزله يکشنبه شب در کرمانشاه به تهران اعزام شدند.به گفته دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي، تجهيزات پزشکي، بانک خون، دارو و خدمات بهداشتي به صورت کامل تامين و 150 آمبولانس و 20 بالگرد به محل حادثه اعزام شده است.
    به گفته معاون درمان وزارت بهداشت بيش از 300 پزشک متخصص از تهران و استان هاي همجوار براي خدمات رساني به بيمارستان هاي استان کرمانشاه اعزام شده اند. همچنين قرار است 500 پرستار نيز امروز به مناطق زلزله زده بروند.
    سرپرست اورژانس کشور خبر داده که دو بيمارستان صحرايي مجهز به اتاق عمل و بخش هاي ويژه در منطقه قصر شيرين مستقر شده و 2000 مصدوم توسط اتوبوس آمبولانس و آمبولانس ها و 600 نفر توسط اورژانس هوايي به مراکز درماني کرمانشاه انتقال داده شدند.
    
    دارو و اقلام و تجهيزات پزشکي مورد نياز از تهران به استان کرمانشاه ارسال شد
    به محض اعلام خبر وقوع زلزله در استان کرمانشاه، ستاد مديريت بحران تشکيل شد. در ساعات اوليه و در حالي که هنوز تعداد مصدومان حادثه مشخص نبود هيچ مشکلي در زمينه دارو و تجهيزات پزشکي احساس نمي شد اما بلافاصله به دنبال افزايش تعداد مجروحان زلزله دبير کميته پدافند غير عامل سازمان غذا و دارو اعلام کرد با کمبود منطقه اي دارو و تجهيزات پزشکي روبه رو شده اند و بايد در کوتاه ترين زمان ممکن اين امکانات براي درمان مصدومان فراهم شود.
     در همين حال وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي دستور داد، داروهاي مورد نياز تامين و به مناطق زلزله زده ارسال شود. رئيس سازمان غذا و دارو در همين رابطه پيش از ظهر روز گذشته در خبرها اعلام کرد: داروهاي ضروري تروما، لوازم مصرفي مورد نياز اتاق عمل، انواع سرم ها و آنتي بيوتيک هاي تزريقي و لوازم پزشکي مورد نياز براي جراحي و اتاق عمل از تهران به استان کرمانشاه ارسال شد و هيچ نگراني بابت موجودي شرکت هاي دارويي براي رسيدگي و درمان مجروحان حادثه وجود ندارد.
    در ساعات ابتدايي وقوع زمين لرزه قائم مقام وزير بهداشت به منظور نظارت بر خدمات بهداشتي و درماني در مناطق زلزله زده عازم کرمانشاه شد. ايرج حريرچي که براي بازديد از بيمارستان ها و مراکز درماني استان کرمانشاه و همچنين رسيدگي به روند درمان مجروحان وارد اين استان شده بود گفت: از تعداد 359 مورد پذيرش در بيمارستان امام رضا(ع)، 219 بيمار بستري شده وعمل هاي جراحي، اعصاب و ارتوپدي براي آنها انجام شده است.علاوه بر اين در بيمارستان امام رضا وابسته به سپاه نيز تعداد 330 مصدوم پذيرش و تعداد 145 مورد نيز بستري شده اند. علاوه بر اين جراحان ارتوپدي نيز در بيمارستان صحرايي مستقر شدند.
    
    اعزام تيم هاي سلامت روان
    40 روانشناس نيز در قالب تيم هاي سلامت روان که دوره حمايت هاي رواني اجتماعي در حوادث و بلايا را گذرانده اند، براي کمک به هموطنان زلزله زده اعزام شدند. بنا بر اعلام معاون دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت، افراد زلزله زده اي که نيازمند کمک هاي روانشناختي هستند، غربالگري مي شوند و بعد تحت مداخلات روانشناختي قرار مي گيرند. علاوه بر آن اطلاعات و پيام هاي آموزشي روانشناختي در قالب پلاکارد و بروشور در اختيار زلزله زدگان قرار مي گيرد. علاوه بر اين تعدادي از مصدومان به استان هاي تهران و البرز منتقل شده اند که تيم هاي روانشناختي آنها را بررسي خواهند کرد.
    
    ستاد مديريت بحران شبکه ملي خون رساني در کرمانشاه تشکيل شد
    بعد از وقوع زلزله در حالي که مجروحان حادثه نياز به گروه خوني o داشتند سازمان انتقال خون در اطلاعيه اعلام کرد گروه خوني o منفي و گروه هاي منفي در اولويت اهداي خون براي کمک به مصدومان قرار دارند هر چند در اين ميان خبرهايي از صف کشيدن مردم در تهران و شهرهاي خراسان شمالي مقابل انتقال خون مخابره شد اما آنطور که کاربران توئيتر نوشته اند در اين ميان اهداکنندگان خون در رابطه با اولويت پذيرش اهدا کنندگان گروه خون o منفي گلايه داشتند.
    ذخاير خوني مراکز درماني شهرستان هاي تابع استان کرمانشاه روز گذشته از طرف سازمان انتقال خون کشور مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به افزايش لحظه به لحظه شمار مجروحان شهرستان هاي سرپل ذهاب، ازگله، روانسر، اسلام آباد، جوانرود، گيلان غرب و قصر شيرين به دستور علي اکبر پورفتح الله ستاد مديريت بحران شبکه ملي خون رساني در کرمانشاه به منظور ارزيابي ذخايرخوني مراکز درماني شهرستان هاي تابع استان کرمانشاه تشکيل شد.
    
    جانباختگان زلزله بدون مجوز دفن نشوند
    مديرکل مديريت بحران سازمان پزشکي قانوني کشور از اولياي متوفيان حادثه زلزله اخير درخواست کرد تا براي حفظ حقوق قانوني جانباختگان و بازماندگان، از تدفين بدون صدور جواز دفن پزشکي قانوني جدا خودداري کنند.
    
    
    جست جوي شبانه روزي براي نجات مفقودين / «ايران» از روند امدادرساني در پي زلزله غرب کشور گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 2 (پياپي 88)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است