|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: بازار فولاد در دست چين و برزيل
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4492
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


بازار فولاد در دست چين و برزيل
بررسي هفتگي «دنياي اقتصاد» از بازار سنگ آهن و فولاد جهاني نشان مي دهد


دنياي اقتصاد: شروع رسمي کاهش ظرفيت هاي توليد فولاد در چين طي روز گذشته در حالي کليد خورد که همزمان با اين رخداد بازارهاي فيوچرز آغاز قدرتمندي داشتند و در ادامه بازار معاملاتي آرامي را تصوير کردند. در ادامه مقامات استان هبي اعلام کردند که اين استان در نظر دارد تا با هدف کاهش ظرفيت توليد سالانه به ۲۰۰ ميليون تن ظرفيت توليد فولاد و ۷۰ ميليون تن ظرفيت توليد زغال، بين سال هاي ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، به ميزان ۲۰ ميليون تن از ظرفيت فولاد و ۲۶ ميليون تن از ظرفيت توليد زغال خود را کاهش دهد.
    ميلگرد پس از رسيدن به رشد ۲/ ۳ درصدي روزانه قيمت حالا به کندي در روندي رو به پايين حرکت مي کند. ورق گرم نيز که در معاملات ديروز به رشد ۶۲/ ۲ درصدي رسيده بود، تا لحظه تنظيم اين گزارش به رشد ۷/ ۱ درصدي تنزل يافته است.از سوي ديگر، سنگ آهن نيز در اوج معاملات خود به ۵/ ۱ درصد رشد روزانه دست پيدا کرد، اگرچه با نزديک شدن به پايان معاملات ديروز، رشد يک درصدي را نشان مي داد. اما کک از همان ساعات اوليه مبادلات روز دوشنبه با افت قيمت رو به رو بود و تا لحظه تنظيم اين گزارش با کاهش ۰۳/ ۲ درصدي همراه شده بود.اين اتفاقات در حالي است که به نظر مي رسد خريدهاي هفته گذشته باعث شد تا فولادسازان با حجم بالايي از موجودي روبه رو شده و فعلا دست از خريد بکشند تا سياست هاي کاهش ظرفيت دولت مرکزي بيشتر خود را نشان دهند.چين به دنبال کاهش ظرفيت توليد فولاد است و اثرگذاري اين موضوع روي واردات سنگ آهن بسيار بالا است، به طوري که واردات سنگ آهن چين در ماه اکتبر به دنبال کاهش ظرفيت توليد فولاد کاهشي شده است.
    در اين رابطه کيوان جعفري طهراني کارشناس بين المللي سنگ آهن و چرخه فولاد به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «چين به عنوان بزرگ ترين واردکننده سنگ آهن جهان، در اکتبر بالغ بر ۷۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن وارد کرده است.»ارائه اين آمار از سوي اين کارشناس بين المللي سنگ آهن و چرخه فولاد در حالي مطرح مي شود که وي به کاهش واردات چين اذعان کرده و مي گويد: اين اعداد حاکي از افت شديد و حدود ۲۳ درصدي واردات سنگ آهن به چين نسبت به رکورد ثبت شده در سپتامبر است؛ واردات سنگ آهن چين در ماه سپتامبر ۱۰۲ ميليون و ۸۳۰ هزار تن گزارش شده بود.وي در ادامه با اشاره به اين موضوع که واردات سنگ آهن چين کمترين سطح واردات سنگ آهن به اين کشور از فوريه ۲۰۱۶ تاکنون بوده است مي گويد: واردات سنگ آهن همچنين ۲ درصد پايين تر از اکتبر ۲۰۱۶ بود چون واردات اين محصول به چين در اکتبر سال قبل ۸۱ ميليون و ۸۰۰ هزار تن گزارش شده بود.
    طهراني ادامه مي دهد: واردات سنگ آهن به چين در ۱۰ ماه اول امسال با ۶ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۹۰۶ ميليون تن رسيده است. تعطيلات طولاني مدت و يک هفته اي روز ملي چين در اوايل اکتبر، سطح فعاليت هاي تجاري را پايين نگه داشت و همين امر عاملي براي کاهش حجم واردات سنگ آهن به اين کشور بود. همچنين نزديک شدن به فصل زمستان و کاهش فعاليت هاي ساخت و ساز عامل ديگري براي کاهش تقاضا و در نتيجه واردات سنگ آهن به چين است.
    همچنين کاهش تقاضاي سنگ آهن چين در پي کاهش توليد فولاد اتفاق خواهد افتاد چون چين با هدف کاهش آلودگي هواي شهرهاي خود در طول اکتبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ محدوديت هاي توليد فولاد را اعلام کرده است. اين تصميم بر فولادسازان مناطق هبي، شانشي، شاندونگ و هنان تاثير خواهد گذاشت و در مدت زمان مذکور تقاضاي سنگ آهن حدود ۷۰ ميليون و ۶۴۰ هزار تن کاهش مي يابد.در ميان اين مناطق هبي بيشترين آسيب را خواهد ديد. پيش بيني مي شود مصرف سنگ آهن هبي در مدت ۶ ماه آينده حدود ۳۳ ميليون و ۶۴۰ هزار تن کاهش را تجربه کند؛ يعني برآورد مي شود کاهش به ترتيب در اين ماه ها يک ميليون و ۴۴۰ هزار تن در اکتبر، ۴ ميليون و ۵۵۰ هزار تن در نوامبر، ۸ ميليون و ۲۱۰ هزار تن در دسامبر ۲۰۱۷ و ۸ ميليون و ۱۱۰ هزار تن در ژانويه، ۷ ميليون و ۱۶۰ هزار تن در فوريه و ۴ ميليون و ۱۴۰ هزار تن در مارس ۲۰۱۸ باشد. همان طور که ملاحظه مي شود بيشترين کاهش واردات در ماه هاي دسامبر۲۰۱۷ و ژانويه و فوريه ۲۰۱۸ خواهد بود. در ماه اکتبر قيمت محموله هاي موجود Spot سنگ آهن به طور متوسط ۱۰ دلار کاهش يافت و متوسط قيمت سنگ آهن با عيار ۶۲ درصد در چين در اکتبر ۶۱ دلار شد درحالي که در سپتامبر ۷۱ دلار بود.چين تقريبا ۷۰ درصد از سنگ آهن جهان را وارد مي کند و اصلي ترين تامين کنندگان سنگ آهن اين کشور استراليا، برزيل، آفريقاي جنوبي، هند، اوکراين و ايران هستند.
    
    رکورد صادرات بيلت برزيل
    طهراني در ادامه با اشاره به ديگر بازارهاي جهاني مي گويد: صادرات بيلت برزيل در ماه اکتبر به شدت رشد پيدا کرده و بالاترين رکورد را به ثبت رسانده است؛ طهراني با اشاره به اين موضوع که برزيل دومين صادرکننده محصولات نيمه نهايي فولاد جهان است ادامه مي دهد: اين کشور در اکتبر حدود ۸۹۰ هزار تن بيلت صادر کرد که بالاترين رقم ثبت شده در سال جاري ميلادي است.اين در حالي است که در ماه اکتبر صادرات رشد ۹۲/ ۶۷ درصدي نسبت به سپتامبر و رشد ۴۲/ ۸۵ درصدي نسبت به اکتبر ۲۰۱۶ داشت. صادرات محصولات نيمه نهايي برزيل در سپتامبر امسال ۵۳۰ هزار تن و در اکتبر سال گذشته ۴۸۰ هزار تن بود.آمارها نشان مي دهد در ۱۰ ماه امسال هم برزيل در مجموع ۶ ميليون و ۳۰۰ هزار تن بيلت صادر کرده که در مقايسه با صادرات ۵ ميليون و ۶۰ هزار تني مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد ۵/ ۲۴ درصدي داشت.صادرات بيلت برزيل در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۶ ميليون و ۲۵۰ هزار تن و در سال ۲۰۱۵ حدود ۶ ميليون و ۹۰۰ هزار تن گزارش شده است.
    با توجه به افزايش تقاضاي فولاد در سطح جهاني، توليد فولاد خام برزيل در سال ۲۰۱۶ به ۳۰ ميليون و ۲۱۰ هزار تن رسيد و در ۱۰ ماه امسال هم توليد ۲۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تن گزارش شده است.در اکتبر امسال آمريکا با واردات ۲۶۰ هزار تن بيلت از برزيل سهم ۲۹ درصدي از کل صادرات داشت.ترکيه و آلمان ديگر واردکنندگان بزرگ بيلت از برزيل بودند که در ماه اکتبر به ترتيب ۲۱۰ هزار تن و ۹۰ هزار تن بيلت از اين کشور وارد کردند.عمده صادرات بيلت برزيل از بندر «ويتوريا»با صادرات ۴۲۰ هزار تن، «ريودو ژانيرو» با ۲۳۰ هزار تن و «پکم» با ۲۱۰ هزار تن بود.«ويتوريا» با ۴۲ درصد از صادرات بيلت برزيل، رتبه نخست را در اکتبر داشت.در ۱۰ ماه اول هم اصلي ترين کشورهاي مقصد صادرات نيز آمريکا با ۲ ميليون و ۱۴۰ هزار تن، مکزيک ۵۶۰ هزار تن، ترکيه با ۵۳۰ هزار تن، آلمان با ۴۷۰ هزار تن و آرژانتين با ۴۳۰ هزار تن بود.
    
    
بازار فولاد در دست چين و برزيل / بررسي هفتگي «دنياي اقتصاد» از بازار سنگ آهن و فولاد جهاني نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جغرافيا و برنامه ريزي محيطي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 70)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است