|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: آب و برق و گاز هست؛ چادر و غذا كافي نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6903
پنج شنبه 26 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


آب و برق و گاز هست؛ چادر و غذا كافي نيست
«ايران» از آخرين وضعيت تامين نيازهاي اوليه مناطق زلزله زده گزارش مي دهد

نويسنده: عطيه لباف

وزير نيرو در گفت و گو با «ايران»: توزيع آب سيار تا زمان رفع بحران ادامه دارد/ بيش از 20 سد بزرگ بازرسي شدند و مشکلي ندارند
    يک روز از وقوع زلزله 7.3 ريشتري غرب کشور مي گذرد و بسياري از زيرساخت هاي مناطق زلزله زده به حالت عادي برگشته اما همچنان وضع شهرستان سرپل ذهاب و روستاهاي تابع آن مساعد نيست.
    اين شهرستان بيشترين تخريب و مرگ و مير را در پي وقوع زلزله به خود ديده و مردمانش مي گويند که بعد از اتمام جنگ تحميلي عراق و ايران ديگر انتظار اين حجم از خسارت جاني و مالي را نداشتند.
    مسئولان مدام در تلاشند که هرچه زودتر شرايط اين شهر و روستاهاي تابعه آن بويژه در بخش مرکزي را بهبود ببخشند اما شدت آوار کار را سخت کرده. با اين حال بخشي از زيرساخت هاي شهري و روستايي مانند خطوط ارتباطي، راه ها و برق به حالت عادي بازگشته است،آبرساني نيزبه صورت سيار در حال انجام است. وزير نيرو مي گويد که تامين آب شرب به شکل پايدار مستلزم زمان است و بعد از آواربرداري اين کار نيز انجام خواهد شد؛ تا آن زمان آبرساني سيار به هم ميهنان انجام مي شود.
    
    آخرين وضعيت تامين آب و برق
    سرپل ذهاب بر سر راه بين المللي تهران – بغداد موسوم به جاده کربلا واقع شده و نزديکي زمان وقوع حادثه غيرمترقبه زلزله به اربعين حسيني باعث شده که برخي از امکانات مورد نياز مردم زلزله زده در منطقه وجود داشته باشد و شدت مشکلات کمتر شود از جمله تامين آب بسته بندي زلزله زدگان.
    در اين باره رضا اردکانيان وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» اذعان کرد: در بخش مديريت منابع آب، بعد از وقوع زلزله اصلي ترين دغدغه ما بحث پايداري و ايمني سدهاي بزرگ منطقه بود. لذا بلافاصله تيم هاي بازرسي فني دست به کار شدند و بيش از 20 سد بزرگ در محدوده 125 کيلومتري کانون زلزله تماماً بازرسي شد. خوشبختانه بدنه سدها و تاسيسات جانبي در ارزيابي اوليه سالم گزارش شد و مشکلي از اين حيث نبود، اما در خصوص تامين آب شرب شهرها و روستاها طي روز گذشته بيش از 300 هزار بطري بين مناطق آسيب ديده توزيع و هزاران بطري ديگر را نيز آماده توزيع کرديم.
    او ادامه داد: ما امکانات خوبي را براي پياده روي زائران از مرز خسروي براي شرکت در مراسم اربعين حسيني پيش بيني کرده بوديم و الان توانستيم از آنها براي کمک به زلزله زدگان استفاده و آب شرب را ميان آنها توزيع کنيم.
    به گفته اردکانيان67 دستگاه تانکر آبرساني سيار از روستاهاي مجاور و 6 دستگاه بسته بندي آب و 3 واحد آزمايشگاه سيار فعال شدند تا آب شرب با کيفيت ميان مردم توزيع شود و مشکلي رخ ندهد.
    وزير نيرو با بيان اينکه طبيعتاً برقراري سيستم پايدار تامين آب مستلزم آواربرداري است و اميدواريم که هرچه زودتر با تلاش مسئولان مربوطه، همکاران ما هم بتوانند به وظايفشان در اين بخش عمل کنند، گفت: توزيع آب سيار تا زمان رفع بحران ادامه پيدا مي کند.
    اردکانيان در خصوص وضعيت برق نيز گفت: بعد از وقوع حادثه يک واحد 320 مگاواتي در نيروگاه بيستون کرمانشاه از مدار خارج شد که با تلاش همکاران در 11 دقيقه بامداد روز گذشته وارد مدار شد. تعدادي از پست هاي 230 به 132 کيلوولت، 230 به 63 کيلوولت، 63 به 20کيلوولت دچار مشکل شده بود و تعداد زيادي پست هوايي 20 کيلوولت نيز سقوط کرده بود اما بخش اعظمي از مشکلات روز گذشته رفع شد و اکنون مشکلي از نظر توليد و توزيع برق دراغلب مناطق آسيب ديده نداريم.
    به گفته وزير نيرو علاوه بر مديران استاني کرمانشاه و استان هاي همجوار، بسياري از مديران ارشد از سراسر کشور به مناطق آسيب ديده رفته اند و از نزديک بر شرايط نظارت دارند. او مي گويد: تا اين لحظه عمليات بخوبي پيش رفته و اميدواريم بزودي پايدار سازي شروع شود.
    
    آخرين وضعيت تامين گاز و سوخت مصرفي مردم
    تامين سوخت مصرفي مردم غرب کشور در اين روزهاي سال که هوا رو به سردي رفته، يکي از مشکلات اساسي است. تاکنون بسياري از شهرها و روستاها به شبکه پايدار گاز وصل شده اند اما همچنان برخي از مناطق سرپل ذهاب مشکل تامين سوخت دارند. در اين باره سراغ مديرعامل شرکت ملي گاز رفتيم.
    حميدرضا عراقي مي گويد: تاسيسات ايمن گاز مانع وقوع انفجار پس از زلزله ديشب شد و توانستيم گازرساني در اغلب مناطق زلزله زده را با انجام عمليات نشت يابي از سر بگيريم.
    او ادامه داد: بعد از وقوع حادثه گاز را در سه شهر مرزي مسير زلزله در سرپل ذهاب، قصر شيرين، ثلاث باباجاني و جوانرود قطع کرده ايم تا عمليات نشت يابي انجام شود.
    به گفته عراقي تقريباً شرايط به روال عادي باز گشته و قطعي گاز تنها به دليل حفظ امنيت مردم و بررسي نشت يابي گاز در شهرها بوده و اگر هنوز مناطقي هستند که به شبکه وصل نشده اند بزودي پس از اطمينان از سلامت شبکه و تامين امنيت مردم شرايط به روال عادي بازمي گردد.
    اما از نظر تامين سوخت ها و فرآورده هاي جانبي تا زمان تنظيم اين گزارش هنوز مردم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب با مشکلاتي مواجه بودند، اما با اتصال مجدد برق دوباره شرايط تامين بنزين و سوخت هاي ديگر به حالت عادي بازخواهد گشت. در اين باره سيدمحمدرضا موسوي خواه مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اعلام کرد: آماده باش به مناطق معين شرکت، ارسال سوخت هوايي به مناطق زلزله زده، ايجاد سه جايگاه سيارسوخت رساني و ارسال نفتکش هاي بنزين و نفت سفيد با امکان توزيع سوخت سيار، از جمله اقدام هاي اين شرکت از يکشنبه شب تاکنون بوده است. مناطق معين شرکت شامل منطقه همدان، لرستان و آذربايجان غربي بوده اند.
    
    آماده باش فرودگاهي براي پرواز به مناطق زلزله زده
    همچنين قائم مقام مديرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران در امور فرودگاه‎ها اعلام کرد که در پي وقوع زمين لرزه در غرب کشور همه فرودگاه هاي کشور براي انجام پروازهاي فوق‎العاده به فرودگاه‎هاي مرزي ايران آماده باشند.حسين اسفندياري در حاشيه نشست جمعي از مديران فرودگاه‎هاي کشور افزود: زلزله به زيرساخت‎هاي فرودگاه‎هاي غرب کشور بويژه کرمانشاه، سنندج و ايلام آسيبي وارد نکرده است و اين فرودگاه‎ها آماده امدادرساني و اعزام مجروحان و همچنين اعزام نيروهاي امدادي و متخصصان از ساير استان‎ها به اين فرودگاه‎ها هستند. مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري نيز با بيان اينکه پنج پرواز فوق العاده به فرودگاه هاي مناطق زلزله زده برقرار شده است از برخورد جدي با هرگونه گرانفروشي بليت هواپيما به اين مناطق خبرداد.
    
    بازگشايي تمام محورهاي شرياني، اصلي، فرعي
    معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي نيز از بازگشايي تمام محورهاي شرياني، اصلي، فرعي و روستايي خبر داد و گفت: يکي از اقدامات مهم بازبيني و کنترل پل هاي بزرگ واقع در محورهاي استان هاي زلزله زده است که بازديد ميداني توسط همکاران راهداري در حال انجام است تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل نسبت به رفع آنها اقدام شود.
    
    خدمات بانکي در مناطق زلزله زده برقرار شد
    بانک مرکزي نيز از اعزام تيم هاي ويژه براي برقراري خدمات بانکي به مناطق زلزله زده در غرب کشور خبر داد و گفت: در برخي مناطق آسيب ها جدي بوده اما با تعيين استان معين و اعزام تيم هاي امداد، هماهنگي لازم بين ستادها و نيروهاي عملياتي انجام شده است تا قطعي خدمات بانکي در مناطق آسيب ديده رخ ندهد. در مناطقي که قطع خطوط مخابراتي رخ داده بود نيز تلاش شد با پشتيباني مشکل حل شود.
    
    چادر مي خواهيم و آب و غذا
    مردم سرپل ذهاب بيش از هر چيز ديگري نيازمند چادر و آب و غذا هستند، چراکه خانه هايشان امن نيست و نمي توانند از زيرساخت هايي نظير برق و گاز استفاده کنند. يکي از ساکنان سرپل ذهاب در طول 10 دقيقه مکالمه تلفني با خبرنگار روزنامه ايران از وقوع دو پس لزره خبر داد و گفت: در چنين شرايطي ما نمي توانيم مجدداً به خانه هاي ويران شده خود بازگرديم و از برق و گاز استفاده کنيم ،اما چادرهاي هلال احمر مي تواند حداقل تا 20 روز آينده سرپناه گرمي براي ما باشد.
    نسيمي پور با اشاره به جمعيت 85 هزار نفري سرپل ذهاب اذعان کرد: ما نياز به حداقل 20 هزار چادر داريم. برخي از مردم تاکنون در ماشين هاي خود مي خوابيدند و از بخاري آن استفاده مي کردند اما الان بنزين کافي براي اين کار نداريم. او با اشاره به عبور يک هليکوپتر در هر دقيقه از بام سرپل ذهاب اذعان کرد: امدادرساني بخوبي در حال انجام است اما هنوز آب و غذا و چادر کافي نداريم. گفتني است پس لرزهاي اين زلزله 7.3 ريشتري هنوز ادامه دارد و خانه هاي تخريب شده و ترک برداشته مردمان کرمانشاه بويژه در منطقه سرپل ذهاب مکان مناسبي براي زندگي آنها نيست.
    آب و برق و گاز هست؛ چادر و غذا کافي نيست / «ايران» از آخرين وضعيت تامين نيازهاي اوليه مناطق زلزله زده گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  نوسان قيمت ها در بازار ارز و طلا ادامه دارد / عقب نشيني نرخ ها نسبت به هفته گذشته
عطيه لباف، ايران 8/7/97
مشاهده متن    
  ضرورت تغيير سازوكارهاي اقتصاد / اقتصاددانان در گفت و گو با «ايران» از مشكلات و راه حل هاي آن مي گويند
عطيه لباف، ايران 7/7/97
مشاهده متن    
  آغاز شمارش معكوس براي بازگشت كارت سوخت / به دنبال افزايش قاچاق و مصرف اعلام شد
عطيه لباف، ايران 5/7/97
مشاهده متن    
  وزير نفت: خواب صفر شدن صادرات نفت ايران تعبير نمي شود
عطيه لباف، ايران 3/7/97
مشاهده متن    
  پشت پرده بازي هاي سياسي در اوپك
عطيه لباف، ايران 1/7/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزارش سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس
متن مطالب شماره 97، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است