|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: جام عربي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


گزارش يك 
جام عربي
نگاهي به كارنامه فوتبال جهان عرب در جام جهاني

نويسنده: رسول مجيدي

براي نخستين بار ۴ كشور عرب زبان در جام جهاني حضور دارند
    
    شنبه شب، شب بزرگي براي جهان عرب بود. تيم هاي تونس و مراكش به جام جهاني صعود كردند تا براي نخستين بار ۴ تيم عربي در مهم ترين مسابقات فوتبال دنيا حاضر باشند: عربستان، مصر، تونس و مراكش. قاره آفريقا كه در سال هاي گذشته همواره تيم هايي از مركزش راهي جام جهاني مي شدند حالا ۳ كشور شمالي و عربش را راهي جام جهاني كرده تا عيش فوتبال دوستان عربي كامل شود. اين در حالي است كه خيلي از مردم اين منطقه منتظر جام جهاني ۲۰۲۲ در يك كشور عربي (قطر) بودند اما گويا روسيه براي آنها خوش يمن تر بود. اما چه انتظاري از اعراب بايد در جام جهاني داشت؟ كارنامه آنها در ساليان قبل چگونه بوده؟
     فوتبال در كشورهاي عرب زبان حسابي محبوب است. در اكثر زمان هايي كه تيم هاي محبوب اين منطقه به ميدان مي روند، جاي خالي در كافه ها و قهوه خانه ها پيدا نمي شود. به ويژه در مصر كه تيم هايش هواداران ميليوني دارند. مصر نخستين كشوري از اين منطقه بود كه به جام جهاني رفت. خيلي زود و در دومين دوره مسابقات كه در سال ۱۹۳۴ در ايتاليا برگزار مي شد، آنها تنها در همان راند اول بازي كردند و با شكست ۴ بر ۲ مقابل مجارستان قدرتمند حذف شدند. آن بازي ها به صورت تك حذفي برگزار مي شد و در آخر اين ايتالياي ميزبان بود كه جام را بالاي سر برد. اعراب بعد از آن ديگر رنگ جام جهاني را به خود نديدند تا سال ۱۹۷۰. سالي كه مكزيك ميزبان بود و مراكش (مغرب) براي نخستين بار در جام جهاني حاضر شد. آنها در مرحله گروهي در جايگاه آخر گروه ايستادند و تنها يك امتياز از بلغارستان گرفتند. در سال ۱۹۷۸ نوبت تونس بود تا طعم حضور در جام جهاني را بچشد. آنها هم در همان مرحله اول حذف شدند تا جهان عرب همچنان در تب صعود از گروه بسوزد.
     دهه ۸۰ ميلادي اما وضعيت براي فوتبال اعراب بهتر شد. آنها در جام جهاني ۱۹۸۲ اسپانيا براي نخستين بار دو نماينده داشتند: الجزاير و كويت. الجزاير در آن سال اسير بدشانسي شد وگرنه براي نخستين بار به مرحله حذفي جام هم مي رسيد. آنها در گروهي كه سه تيم ۶ امتيازه وجود داشت به دليل تفاضل گل ضعيف تر قافيه را به آلمان غربي و اتريش باختند تا در گروه سوم شوند. الجزاير در آن سال تيم آلمان غربي كه نايب قهرمان جام شد را در نخستين بازي گروهي ۲ بر يك برد. بعد اما با دو گل به اتريش باخت. در بازي سوم آنها ۳ بر ۲ الجزاير را شكست دادند تا ۶ امتيازي شوند و در صدر گروه قرار بگيرند. بازي نهايي گروه اما فرداي اين پيروزي برگزار مي شد. بين دو كشور همسايه يعني آلمان غربي و اتريش. اگر اتريش مي برد يا مساوي مي كرد، به همراه الجزاير به مرحله بعد صعود مي كرد. آلمان هم اگر با برد پرگل از سد اتريش مي گذشت به همراه الجزاير مي رفت به مرحله حذفي. اين فقط برد با اختلاف كم آلمان بود كه هر دو كشور اروپايي را به مرحله بعد مي فرستاد. آلمان در دقيقه ۱۰ بازي گل زد و ديگر هيچ موقعيت گلي در بازي خلق نشد. همين باعث بحث هاي زيادي در سال ۱۹۸۲ شد. فيفا هم تصميم گرفت از جام جهاني بعدي بازي هاي آخر گروهي را همزمان برگزار كند تا امكان تباني از بين برود. در اين سال البته همانطور كه گفته شد كويت هم در جام جهاني حضور داشت اما آنها در گروه خود با تنها امتيازي كه از تيم چكسلواكي گرفتند چهارم شدند.
     سال ۱۹۸۶ وضعيت براي جهان عرب بهتر هم شد. ۳ تيم در مكزيك حضور داشتند: مراكش، الجزاير و عراق. اين بهترين عملكرد اعراب تا آن زمان بود كه يك بار ديگر هم در جام جهاني ۹۸ فرانسه تكرار شد. در سال ۸۶ البته يك اتفاق مهم ديگر هم افتاد. مراكش در گروهي كه انگلستان، لهستان و پرتغال حضور داشتند صدرنشين شد و براي نخستين بار به مرحله حذفي راه يافت. آنها در مرحله بعد با يك گل به آلمان غربي كه نايب قهرمان جام شد، باختند. عراق و الجزاير اما در مسابقاتي كه حتي تيم سوم هم شانس صعود به مرحله بعد را داشت، در گروه هاي خود چهارم شدند. عراق همه بازي ها را باخت (به مكزيك ميزبان، پاراگوئه و بلژيك) و الجزاير هم تنها در بازي اول يك امتياز از ايرلند شمالي گرفت. البته دو تيم ديگر گروه حسابي قدرتمند بودند: اسپانيا و برزيل.
     جام جهاني ۱۹۹۰ هم ميزبان دو تيم عربي بود: مصر و امارات. هر دو تيم در همان مرحله اول حذف شدند. امارات همه بازي هايش را باخت: به كلمبيا ۲-هيچ، به آلمان غربي ۵-۱ و به يوگسلاوي ۴-۱. مصر اما دو امتياز گرفت. با اين همه آنها هم مثل امارات در گروه شان آخر شدند. مصر در بازي اول با هلند ۱-۱ كرد و بعد به نتيجه بدون گل با جمهوري ايرلند رسيد. آنها در بازي آخر با يك گل به انگلستان باختند.
     سال ۱۹۹۴ براي نخستين بار عربستان سعودي به جام جهاني رسيد. اين آغاز دوره شكوفايي فوتبال عربستان بود. آنها بعد از اين ۳ بار ديگر هم به صورت پشت سرهم به جام جهاني صعود كردند تا در اين زمينه ركورددار باشند. عربستان امسال براي پنجمين بار در جام جهاني حضور دارد تا از اين حيث با مراكش و تونس مساوي باشد. اما حضور ۴بار پشت سرهم آنها بين سال هاي ۹۴ تا ۲۰۰۶ قطعا به اين راحتي ها تكرار نمي شود. در سال ۹۴ علاوه بر عربستان، مراكش هم در جام جهاني امريكا حضور داشت: جامي كه بهترين نتيجه فوتبال عربستان را رقم زد. براي نخستين بار در اين جام دو تيم عربي باهم همگروه شده بودند. در گروه F چهار تيم حضور داشتند كه ۲تاي آنها عربستان و مراكش بودند. آنها در كنار هلند و بلژيك اين گروه را تشكيل مي دادند و جالب اينكه عربستان در اين گروه دوم شد و براي نخستين و آخرين بار به مرحله يك هشتم نهايي جام صعود كرد. آنها در بازي اول به هلند ۲-۱ باختند و بعد با همين نتيجه مراكش را مغلوب كردند. در بازي آخر هم عربستان با يك گل بلژيك را شكست داد تا راهي مرحله بعد شود. آنها در يك هشتم سه بر يك به سوئدي كه در جام سوم شد، باختند تا روياي شان به اتمام برسد. مراكش هم در آن گروه به هيچ تيمي نه نگفت و با صفر امتياز در رده چهارم ايستاد.
     جام ۹۸ دوباره سه تيم عربي در جام حضور داشتند: مراكش، عربستان و تونس. مراكشي ها با ۴ امتياز در گروه شان سوم شدند. عربستاني ها با تك امتيازي كه از آفريقاي جنوبي گرفتند چهارم شدند. تونس هم با يك امتياز در قعر جدول خود قرار گرفت.
     در سال ۲۰۰۲ تيم هاي عربستان و تونس نماينده اعراب در كره جنوبي و ژاپن بودند. هر دو تيم در قعر جدول جاي گرفتند. عربستان بدون امتياز و تونس با يك امتياز. شكست ۸ بر صفر عربستان مقابل آلمان تا سال ها خاطر هواداران فوتبال اين كشور را مي آزرد.
     ۲۰۰۶ آلمان هم دوباره اين عربستان و تونس بودند كه رهسپار جام جهاني شدند. اين بار هم دو تيم عربي باهم همگروه شدند. هر دو تيم تنها يك امتياز گرفتند آن هم در ديدار مستقيمي كه باهم داشتند و با نتيجه ۲ - ۲ به پايان رسيد.
     سال هاي ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تنها شاهد يك تيم عربي در جام جهاني بوديم. الجزاير در اين دو دوره تنها نماينده فوتبال اعراب در مهم ترين آوردگاه فوتبال بود. آنها در دوره گذشته با ۴ امتياز در رده دوم گروه خود ايستادند و به مرحله بعدي مسابقات راه يافتند. آنها در مرحله يك هشتم در يك بازي به يادماندني و در حالي كه ۹۰ دقيقه آلمان را متوقف كرده بودند در پايان و در وقت هاي اضافه ۲ بر يك به اين تيم باختند تا حذف شوند. آلمان اما تا فينال پيش رفت و قهرمان جام جهاني شد. حالا در روسيه براي نخستين بار چهار تيم عربي در جام جهاني حضور دارند: مراكش، عربستان، تونس و الجزاير. تيم هايي كه هريك وضعيت متفاوتي دارند و پيش بيني كارنامه آنها در جام پيش رو سخت است. تيم مصر را خيلي ها بهترين تيم فعلي جهان عرب مي دانند كه شايد با كمي شانس در قرعه كشي بتواند براي نخستين بار به مرحله حذفي صعود كند.
    گزارش يك: جام عربي / نگاهي به كارنامه فوتبال جهان عرب در جام جهاني
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "رسول مجيدي"

  معجزه در المپيكو / رم از ميان خرابه هايش برخاست
رسول مجيدي، اعتماد 23/1/97
مشاهده متن    
  گران ترين المپيك تاريخ / گزارش «اعتماد» از زيان هنگفت پيونگ چانگ از ميزباني المپيك زمستاني
رسول مجيدي، اعتماد 21/12/96
مشاهده متن    
  چرا اسكي ايران نتيجه نمي گيرد؟
رسول مجيدي، اعتماد 6/12/96
مشاهده متن    
  كامپيوتر هك شد! / حاشيه جديد براي مجيد جلالي و تيمش
رسول مجيدي، اعتماد 17/11/96
مشاهده متن    
  اشكان در انگلستان / ناتينگهام فارست ميزبان مهاجم ايراني
رسول مجيدي، اعتماد 12/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات پرستاري و مامايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، Jan-Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است