|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: مردودي مسكن مهر در زلزله كرمانشاه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6924
پنج شنبه 24 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


مردودي مسكن مهر در زلزله كرمانشاه
«ايران» در گفت و گو با مسئولان و مراجع نظارتي بررسي كرد


قائم مقام وزير راه: مسکن مهر سرپل ذهاب سال 92 تحويل داده شد اعضاي سازمان نظام مهندسي: دولت نهم مجري ذي صلاح را از نظارت بر ساخت مسکن مهر حذف کرد
    
    تخريب گسترده ساختمان هاي مسکن مهر در شهرهاي زلزله زده اين سوال را ايجاد کرده که چرا بر خلاف تاکيد مجريان طرح که در زمان شروع ساخت از مقاومت و کيفيت بالاي مسکن مهر سخن گفته بودند، ريزش و خرابي اين واحدها بسيار بيشتر از ساختمان هاي ديگر بوده است. در اين خصوص سازمان نظام مهندسي اعلام کرد دولت نهم بخاطر کاهش هزينه هاي مسکن مهر مجريان ذي صلاح را که بر کيفيت ساخت و سازها نظارت دائم دارند حذف کرد. همچنين برخلاف برخي گزارش هاي رسانه اي که زمان تحويل اين واحدها را سال 94 اعلام مي کند، قائم مقام وزير راه در گفت و گو با روزنامه ايران اعلام کرد زمان تحويل اين واحدها سال 92 بوده است!
    در پي زلزله 7.3 ريشتري در استان کرمانشاه گمانه زني ها از تخريب ۹۰درصدي واحدهاي مسکن مهر برخي شهرهاي زلزله زده غرب کشور حکايت مي کند در اين خصوص مجيد جودي مديرکل دفتر بازسازي و نوسازي بنياد مسکن از برآوردهاي اوليه اعلام خسارت ظرف سه چهار روز آينده خبر داد و گفت واحد به واحد خسارات را ارزيابي و اعلام خواهيم کرد.
    
    مسکن مهر سرپل ذهاب سال 92 تحويل داده شد
    احمد اصغري مهرآبادي قائم مقام وزير راه و شهرسازي در مسکن مهر در خصوص زمان تحويل مسکن مهر سرپل ذهاب گفت: مسکن مهر اين شهر سال 92 تحويل داده شده است.
    برخي رسانه ها در گزارش هاي خود اعلام کرده اند که تحويل مسکن مهر سرپل ذهاب در دولت يازدهم بوده به همين دليل مسئوليت تخريب آن نيز بر عهده آن دولت است در حالي که دولت يازدهم تامين زيرساخت هاي مسکن مهر مانند آب، برق و گاز را بر عهده دارد چون بيشتر واحدهاي تحويلي در دولت قبل فاقد اين امکانات بود تامين آن را دولت يازدهم بر عهده گرفت. در حالي که نبايد بر اساس اساسنامه هيچ مسکني بدون امکانات زيرساختي تحويل مي شد.
    مهرآبادي همچنين در خصوص حذف مجري ذي صلاح در مسکن مهر آن را رد يا تاييد نکرد اما گفت مسکن مهر شهر سرپل به صورت دو پروژه 200واحدي و 570 واحدي بوده و تعاوني ساز است که پروژه 200 واحدي خسارتي نديده اما پروژه ديگر خسارت مالي و تخريب ديوارهاي جداکننده دارد اما سقف و سازه پابرجاست. وي گفت: شرکت ساختماني سازنده اين واحدها به گفته مسئولان استان شرکت ذي صلاح بوده و پايان کار ساخت بر اساس مقررات ملي ساختمان صادر شده است.
    مهرآبادي گفت: خسارت هاي مالي و جاني مربوط به مسکن هاي مهر شهرهاي زلزله زده در روزهاي آينده برآورد مي شود.
    
    نرخ را کم کردند کيفيت پايين آمد
    اما نکته مهم در تخريب ساختمان هاي مسکن مهر اين است که اين تخريب ها باوجود تاکيد فراوان بر کيفي سازي در مسکن مهر رخ داده است. محمدرضا حبيبي عضو هيات مديره نظام مهندسي کرمانشاه درباره نظارت بر ساخت و ساز مسکن مهر مي گويد چون در ساخت مسکن مهر از همان ابتدا تلاطم در تصميم گيرها وجود داشت کيفي سازي در آن مغفول ماند. وي ادامه داد زمان شروع ساخت مسکن مهر در جلسه اي که در کرمانشاه با حضور وزير راه و شهرسازي وقت برگزار شد علي نيکزاد در آن جلسه اعلام کرد بخاطر کاهش هزينه هاي مسکن مهر مجريان ذي صلاح در تمام کشور از اين پروژه ها حذف مي شوند. در حالي که مجري ذي صلاح يکي از کنترل کننده هاي اصلي و نماينده دائم کارفرما در ساختمان سازي است.
    به گفته حبيبي همچنين هزينه نرخ نظارت از متري 24 هزار تومان به متري 3 هزار تومان و هزينه ساخت از متري 600 هزار تومان به 300 هزار تومان در مسکن مهر کاهش يافت که همين کاهش قطعاً منجر به کاهش کيفيت و استفاده از مصالح با استانداردهاي پايين تر در مسکن مهر سراسر کشور شده است. همچنين هزينه هاي تامين اجتماعي و شهرداري در مسکن مهر به يک سوم کاهش يافت.
    او با اشاره به ريزش ديوارها در مسکن مهرهاي شهرهاي زلزله زده بويژه در شهر سرپل ذهاب گفت: ريزش ديوار جداکننده بخاطر ملات با درصد سيمان کم و بي کيفيت بود در حالي که اگر ملات خوري درست انجام شده بود ريزش ديوارهاي جداکننده کمتر بود.
    صابر پيربرناش کارشناس ارشد سازه و مدير روابط عمومي سازمان نظام مهندسي تهران نيز در گفت و گو با «ايران» به اين موضوع اشاره کرد که در ساخت مسکن مهر به شهرداري ها و سازمان نظام مهندسي ارجاع نشد و متوليان اين طرح در آن زمان اعلام کردند که براي کاهش هزينه و افزايش سرعت ساخت نيازي به نظارت سازمان نظام مهندسي در استان هاي مختلف نيست در حالي که ساخت تمام ساختمان هاي شهري بايد از طريق شهرداري و سازمان نظام مهندسي انجام شود.
    وي گفت: مسکن مهر به چند دليل کيفيت کمي دارد يکي اينکه مجري صاحب صلاحيت نداشت، نهادهاي متولي که به ساير سازنده ها پروانه ساخت مي دهند اما سازندگان مسکن مهر نيازي به اين پروانه نداشتند و از نظر سازمان نظام مهندسي ناظران ساخت مسکن مهر صلاحيت لازم را نداشتند. از طرف ديگر مطالعات ژئوتکنيک براي ساخت مسکن مهر انجام نشد يعني مسکن را بدون توجه به مقاومت زمين و نوع خاک منطقه ساختند. وي به مسکن مهر شهر پيشوا اشاره کرده که بخاطر اينکه نوع خاک آنجا خاک رس است که به هيچ وجه مناست ساخت نيست 2500 واحد مسکن مهر اين شهر در معرض تخريب است طوري که ساختمان ها يک متر به صورت طولي و عرضي جابه جايي دارند و 80 سانتي متري نيز نشست کرده اند. شاهد ترک هاي عميقي در سقف و ديوار اين ساختمان ها هستيم که بخاطر آن حدود 200 هزار خانوار بي خانه مانده اند و 500 ساکن مسکن مهر پيشوا را هم خطر تهديد مي کند.
    به گفته اين کارشناس ارشد سازه المان هاي فولادي در مسکن هاي مهر خمش پيدا کرده اند و به حالت قبل برنمي گردند همچنين از هم پاشيدگي بتون داريم که بخاطر کيفيت پايين سيمان استفاده شده است. همچنين بنا بر گزارش هايي که به ما رسيده حدود 4 بلوک از مسکن مهر شهر پرند نيز نشست کرده است.
    به گفته پيربرناش اکثر ساختمان هاي مهندسي ساز در تهران تا زلزله 8ريشتري مقاومت دارند اما در مسکن مهر اين مقاومت در برابر 6 ريشتر و کمتر است.
    
    برشماموريت جهانگيري به آخوندي در خصوص مسکن مهر سر پل ذهاب
    دکتر جهانگيري در ابتداي جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با اشاره به وقوع زلزله در غرب کشور از وزير راه و شهرسازي خواست تا در زمينه استقرار کوتاه مدت و بلند مدت ساکنان مناطق زلزله زده بويژه روستاييان که خانه هايشان تخريب شده است، اقدامات ضروري را انجام دهد. وي با ابراز تاسف از اينکه بيشتر خانه هاي تخريب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان هاي مسکن مهر بوده است از وزير راه و شهرسازي خواست تا با دقت اين موضوع که چرا خانه هاي نوساز تا اين حد آسيب پذير بوده اند را بررسي کند. دکتر جهانگيري به حضور وزراي کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در منطقه و نيز سفر رئيس جمهور براي بازديد از مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: هيچ دستگاهي در ارسال امکانات مورد نياز که توسط استاندار کرمانشاه اعلام مي شود نبايد کوتاهي کند. معاون اول رئيس جمهور همچنين از وزير اقتصاد و دارايي و نيز رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست تا منابع مالي مورد نياز را هرچه زودتر تخصيص دهند تا در روند امداد و بازسازي خللي حاصل نشود.
مردودي مسکن مهر در زلزله کرمانشاه / «ايران» در گفت و گو با مسئولان و مراجع نظارتي بررسي کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 178 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 208، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است