|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: سوگنامه ويراني سرزمين تاريخي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


سوگنامه ويراني سرزمين تاريخي
نرمندان در فضاي مجازي به سوگ نشستند    دنياي اقتصاد : باز هم خبر تلخ زلزله و لرزيدن ناگهاني زمين و ويراني سقف ها روي سر مردم. باز هم اتفاق تلخ و آوارگي آدم هايي که هميشه رنج کشيده اند. اين بار اما نوبت غرب کشور بود تا زمين بلرزد و بعد از فاجعه رودبار و بم و ورزقان خونين ترين فاجعه را در کرمانشاه رقم بزند. شب سايه هاي سياهش را روي سر آسمان پهن کرده بود که ناگهان زمين لرزيد. لرزيدني چنان که مجالي براي هيچ کس باقي نگذاشت. انگار اين بازي روزگار است و نمي شود کاري کرد. يکشنبه شب غرب ايران لرزيد و مثل هميشه مردم اول در شوک فرو رفتند و بعد ماتم بزرگ را پذيرفتند. در اين ميان مثل هميشه چهره هاي سرشناس ايران هم در شبکه هاي مجازي دست به کار شدند و سوگواري خود را به تصوير کشيدند. گويا اين هم ديگر به روالي معمول بدل شده است اما مي تواند حداقل به مردم آسيب ديده بگويد که تنها نيستند. ديروز حاشيه نشست خبري کنسرت شهرام ناظري يکي از مشهورترين هنرمندان سرزمين کردستان هم برگزار شد و شواليه آواز ايران هم با اندوه اعلام کرد که قصد نداشته در چنين فضايي نشست برگزار کند اما به دلايل مختلف مجبور شده است. همين دو هفته پيش کرمانشاه در مرگ نويسنده محبوبش علي اشرف درويشيان به ماتم نشست و هنوز چند روز از آن اتفاق تلخ نگذشته تعداد زيادي از مردمان رنج ديده اش را هم از دست داده است. ديروز شهرام ناظري يک دقيقه سکوت کرد تا به ويراني سرزمين مادري اش فکر کند. نوشته هايي که در اين صفحه مي خوانيد بخشي از واکنش هاي بي شمار ستاره هاي سينما و موسيقي است. سروده هايي براي ويراني يک سرزمين تاريخي.
    
    
    تسليت هنرمندان سرشناس موسيقي
    کيهان کلهر:ضمن دعا به درگاه خداوند متعال براي شفاي عاجل مصدومان شب گذشته، درگذشت جمعي از هموطنان عزيزمان را به ملت ايران و به ويژه مردم کرمانشاه تسليت عرض مي کنيم.
    
    سالار عقيلي: درگذشت هموطنان عزيزمان، در زلزله استان هاي غربي کشور را خدمت مردم شريف و بزرگوار ايران تسليت عرض مي کنم. برسان باده که غم روي نمود اي ساقي/ اين شبيخون بلا باز چه بود اي ساقي
    
    حامد همايون:متاسفانه اخبار غمبار و بدي از غرب ايران به گوش ميرسه، جمعي از هموطنانمون رو بر اثر زلزله از دست داديم و عده بسياري مجروح شدن، اميدوارم تلفات از اين بيشتر نشه، طلب صبر مي کنم براي بازماندگان.
    
    حجت اشرف زاده: خدايا صبر براي مصيبت ديده ها براي هموطنانم هر جا که هستند غم نباشه و تسليت به خانواده هاي زلزله زده. کاش کاري از دستمان برمي آمد پلک نزديم همه تا الان الهي دورتون بگردم غمتون رو کاش نبينم به خدا بايد در مقابل مصائب قوي بود و باهم و کنار هم بود تسليت و اندوه.
    
    
    همدردي سينماگران با زلزله زدگان
    شهاب حسيني: تسليت به تمام مردم سرزمينم، براي اين غم بزرگ و آرزوي صبر براي بازماندگان.
    
    حبيب رضايي: زلزله جهان را ناگهان سياه مي کند. . . دلمان سياه است براي وطن زخمي و هموطنان داغدار. . .
    
    هنگامه قاضياني: تسليت به همه هموطنانم براي داغي که بر دلشان نشسته از زلزله ديشب.
    
    هانيه توسلي: تسليت به مردم عزيز و صبور غرب و کرمانشاه.
    
    سحر دولتشاهي: تسليت مي گم و آرزوي صبر مي کنم براي هموطنانم. نشانه ديرين تاريخ مادي رازدار عشق شيرين و فرهادي
    
    صابر ابر: براي مردم کشورم و غم از دست دادنشان. چقدر کوتاه است و بي قول و قرار زندگي!تمام مي شود وقتي قرار نبود.
    
    اميرمهدي ژوله: بعضي هايمان در جنگ کشته مي شويم، بعضي در زندان، بعضي هايمان در جاده مي ميريم، بعضي در دريا، حتي بلندترين کوه ها هم انتقام تنهايي شان را از ما مي گيرند، چرا که ما شغل مان «مُردن» است(ترجمه اي از شعر «نشاط حمدان» - حميدرضا ابک)
    
     محمد بحراني: تلخِ تلخِ تلخ، از ته دلم اين همه تلخي را به همه ايرانيان تسليت عرض مي کنم به خصوص کردهاي عزيز. . . . همدرديم باشما. . . . بلا از شما دورباد.
    
    لاله اسکندري: سه روز عزاي عمومي در کرمانشاه. . . . . خدايا صبر عطا کن.
    
    هدايت هاشمي: تسليت به کرمانشاه. تسليت به ايران. براي هرگونه کمکي به حادثه ديدگان همراه شويم.
    
    حبيب اسماعيلي: تسليت به مردم نازنين ومهربان ايران براي اين فاجعه بزرگ. و ديگر سکوت. . .
    
    کامبيز ديرباز: شما حقتون نبود، خداوکيلي نوبتي هم اگه بود نوبت شما نبود. شما تو زمان جنگ ايران و عراق خيلي عذاب کشيديد. اين مصيبت بزرگ حق شما نبود. خدايا به همه هموطنانم صبر بده. تسليت به ايران.
    
    اشکان خطيبي: آرزوي آرامش و صبر براي بازماندگان زلزله ديشب دارم. ايلامي هاي عزيز من رو در غم خودتون شريک بدونيد.
    
    پولاد کيميايي: تسليت به زلزله زدگان ديشب. از اونجايي که خدا رو شکر مديريت بحران خوبي داريم و کلا مسوولان ثابت کردن در شرايط سخت مانند پلاسکو، حادثه برخورد قطار در سال گذشته و کارگران گيرکرده در معدن و... بسيار آماده هستن. خيالتون راحت باشه همه چيز آرومه.
    
    پوران درخشنده: تسليت، تسليت، به ايرانم، به مردم ديارم، به عزيزانم در غرب کشور، کرمانشاه، قصر شيرين، سر پل ذهاب، ايلام، و به همه آسيب ديدگان در اين زلزله.
    
    هديه تهراني: ته سليه ت به هه موو خه لکي کورد. هاو ده ردي ئيوه م. تسليت به هموطنان و جهان. . .
    
    نرگس آبيار: اوضاع وخيم تر از آن است که فکر مي کرديم. هموطنان ما احتياج به کمک دارند. غم سنگيني ست. اميدوارم همگي صبورانه در کنارشان باشيم و با کمک و همدلي اين بحران را قابل تحمل تر کنيم. اين فيلم صحنه هايي دردناک از زلزله سرپل ذهاب را نشان مي دهد.
    
    مهناز افشار: حالم داغون تر از اين حرفاست که بخوام و بتونم صرف يک عرف تسليت بگم و همدردي کنم. اين ديگه چه بلايي بود که بر سرمون نازل شد. همه اين خبرا و عکسا آوار شد سرم.
    
    ليلا اوتادي: ايران عزيزم نلرز مردمت آرامش مي خواهند. به خصوص در مناطقي که سال ها جنگ زده بود.
    
    کوروش سليماني: پروردگارا! يا ارحم الراحمين... اي که تو قادر و عظيم و رحمان و رئوف و رحيم هستي، ترا به بزرگي ات در اين شبِ وحشت و هراس ياور و پشتيبان و مراقبِ مردم ما باش. . . من که با بدرقه عزيزانم سفر آغاز کردم شهر در آرامش مي درخشيد. . . به تهران رسيدم و باخبر شدم و قلب من با شهرم لرزيد. . . جانم کرمانشاه ست، در کنار مادر و پدر و خواهران و برادران و فرزندان شان. . . نمي دانم امشب در شهرها و روستاهايِ مرزي زلزله زده مردم با آوار غم عزيزان شان چگونه سر مي کنند. . . خواب ندارم؛ اما با تمام وجودم و با توکل، براي خانواده ام، همشهري هايم و همه مردمي که خانه ها و دست و دل شان امشب در هرجا لرزيد آرامش و راحتي و امنيت از خداوند مهربان و بخشنده طلب مي کنم. . . طلب سلامتي و مرهم براي آسيب ديدگان و تسليت بابتِ جان باختگان اين حادثه تلخ به کرمانشاه، به سرپلِ ذهاب، به دالاهو، به ثلاث باباجاني، به قصرشيرين، به کرند غرب. . . ؛ تسليت به ايران. .
    
    حسين پاکدل: با مصيبت شوخي نکنيم.
    
    اميرحسين رستمي: تسليت به مردم سرزمينم ايران به خصوص در کرمانشاه و استان هاي غربي کشور. از خدا صبر ميخوام براي بازماندگان و روح درگذشتگان غرق آرامش.
    
     بهنام تشکر: خيلي سخته وقتي عزيزانت رو وقتي همه چيز رو در عرض چندثانيه از دست بدي.همه چيزت رو... تسليت به زلزله زده هاي دردمند.
    
    محسن کيايي: غمگين و سياه پوشيم. تسليت ايرانم.
    
    هادي حجازي فر: خدايا مَرگ هايي را که مي توانست تماما زندگي باشد از ما دور کن. خدايا به ما و زندگي هاي انگار کَم بهاي ما رحم کن. خدايا به خانه هاي در رقص و سُستِ ما رحم کن و وجدان و شرف به صاحبانِ تصميم و اجرا عطا کن. خدايا براي زيرِ آوار ماندگان، روزنه اي براي اميد و بقا و برايِ ما و هموطنان پر از غم و ناباوري، صبر عطا کن. خدايا جز تو پناهي نبوده و نيست انگار.
    
    بهنوش طباطبايي: آرزوي صبر و سلامتي براي بازماندگان زلزله غرب.
    
    علي سرابي: خانه دل تنگِ غروبي خفه بود
    
    مثل امروز که تنگ است دلم (سايه).
    
     حبيب احمد زاده: سرپل ذهاب امروز صبح بعد از زلزله/تسليت به همه و به خصوص مردمان مرزنشين ايران و عراق / سوگي دردناک براي همه مان/ از زلزله و عشق خبر کس ندهد آن لحظه خبر شوي که ويران شده اي هموطن داغديده ام تسليت من را بپذير
    
    
    سوگ نوشته مجريان تلويزيون
    صبا راد: خبر کوتاه و تلخ بود. . . غرب کشور ما ايران و برخي کشورهاي همسايه در غرب دچار حادثه شدند. . . زلزله ۳ /۷ ريشتري متاسفانه باعث جان باختن و مصدوم شدن تعدادي از هموطنان عزيز ما شد تسليت عرض مي کنم. خدايا! به شدت دلهره دارم ديدن تصاوير مربوط به اين حادثه بسيار غم انگيزه خودت به داد مردم غم ديده برس خبرها هرلحظه داره تلخ تر ميشه ايران تسليت عکس از صفحه همکار ارجمندم آقاي حسن شمشادي هموطنان عزيزم در غرب ممنون خواهم شد از وضعيت فعلي که در اون هستيد اينجا بگيد. ما به شدت نگرانتون هستيم.
    
    علي ضياء: همه جان وتنم، وطنم در اين غم شريک هستيم
    
    داريوش فرضيايي: قلبم درد گرفت وقتي خبر زلزله کرمانشاه را شنيدم. مردم خونگرم و مهربان کرمانشاه تسليت عرض مي کنم. از خداوند براي بازماندگان صبر جميل را خواستارم.
    
    آزاده نامداري: بي تو هرلحظه مرا بيم فروريختن است مثل شهري که به روي گسل زلزله هاست پ. ن. ازصميم قلبم باهموطنانم درشهرهاي زلزله آمده به ويژه شهرم «کرمانشاه» همدردي مي کنم. اميدوارم خبرهاي تلخ تر ازاين نشنويم. خدايا خودت کمک کن.
    
    رامبد جوان: آرزوي سلامتي دارم براي همه هموطنان عزيزم کامنت بذاريد و بگيد در شهر شما زلزله به چه صورت بود.
    
    احسان کرمي: تسليت به بازماندگان درگذشتگان زلزله و آرزوي صبر براي آسيب ديدگان. اميدواري براي رسيدگي فوري به مردم غمزده و خسارت ديده.
    
    سوگنامه ويراني سرزمين تاريخي / نرمندان در فضاي مجازي به سوگ نشستند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ماشين بينايي و پردازش تصوير
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است