|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: هشدار معاون بانك مركزي درباره معاملات سوداگرانه ارز ديجيتالي: در خريد و فروش «بيت كوين» احتياط كنيد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6924
پنج شنبه 24 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


هشدار معاون بانك مركزي درباره معاملات سوداگرانه ارز ديجيتالي: در خريد و فروش «بيت كوين» احتياط كنيد
حكيمي: با محور «بيت كوين» شبكه هاي هرمي مانند گلدكوئست در حال شكل گيري است


ارزها يا پول هاي رمز پايه مانند بيت کوين تنها پس از هشت سال از چنان رشدي برخوردار شده اند که بانک هاي مرکزي دنيا را به واکنش مجبور کرده اند. اين پول هاي رمزگذاري شده که بخصوص در ماه هاي اخير با رشد جهشي همراه بوده اکنون در بازار ايران نيز متقاضياني پيدا کرده است و از طرق مختلف خريد و فروش مي شود.
    اين درحالي است که نهادهاي ذيربط کشور هنوز درباره قانوني بودن يا نبودن اين نوع ارزها به جمع بندي نرسيده اند و قرار است تا پايان نيمه نخست سال آينده بانک مرکزي به عنوان نهاد ناظر بازارپول موضع رسمي خود را مشخص کند. موضعي که ممکن است سه پاسخ داشته باشد؛ اينکه آيا بيت کوين به عنوان ارز پذيرفته شود، يا مانند برخي از کشورها در قالب يک کالا به منظور سرمايه گذاري پذيرفته شود يا اينکه بانک مرکزي تصميم گيري درباره بيت کوين را درحيطه مسئوليت ها و وظايف خود نداند. اما پيش از اينکه بانک مرکزي دراين باره به جمع بندي و نتيجه گيري برسد، عده اي کسب درآمد از محل خريد و فروش ارزهاي رمزپايه بخصوص بيت کوين را آغاز کرده اند. درکنار برخي از صرافي ها که امکان خريد را براي متقاضيان فراهم کرده اند، برخي از اپليکيشن هاي مجازي نيز با اين ادعا که به سامانه بيت کوين متصل هستند کوپن هايي به فروش مي رسانند. همان موضوعي که ناصر حکيمي معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي درباره آن به مردم هشدار مي دهد چراکه با محور بيت کوين شبکه هاي هرمي مانند گلدکوئست درحال شکل گيري است. برهمين اساس اين مقام بانک مرکزي در نشست خبري که درباره سياست هاي بانک مرکزي درباره فين تک ها (فناوران مالي) برگزار شد با صراحت به مردم هشدار داد تازماني که موضع گيري رسمي اين بانک درخصوص بيت کوين و ساير ارزهاي رمزينه اعلام نشده است با احتياط بسيار زياد به خريد و فروش آن اقدام کنند. بانک مرکزي هم اکنون ارزهاي رمزپايه را نه ممنوع و نه رسمي مي داند. به گفته وي ارزهاي رمزپايه به دليل نوسانات بسيار بالا ريسک خيلي زيادي هم دارند ضمن اينکه ممکن است خريداران در دام کلاهبرداران بيفتند.
    معاون بانک مرکزي با اشاره به معضل موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز نيز گفت که درباره سپرده گذاري در موسسات غيرمجاز نيز بانک مرکزي بارها به مردم هشدار داد ولي با وجود اين عده اي براي کسب سود بيشتر جذب اين موسسات شدند و درنهايت دچار مشکل شدند. درباره خريد و فروش ارزهاي رمز پايه نيز از هم اکنون به مردم هشدار مي دهيم که درصورت کلاهبرداري از آنها يا زيان از محل افت قيمت اين ارز ديجيتالي هيچ نهادي مسئوليت آن را برعهده نمي گيرد چرا که هنوز در قوانين و مقررات ديده نشده است.
    
    بيت کوين نه ممنوع نه رسمي
    حکيمي با اشاره به تهيه اسناد و سياست هاي مختلف بانک مرکزي در حوزه کسب و کارهاي نوين مالي و تلاش براي تسهيل امور فين تک هاي مالي افزود: اين سياست ها در 6 سند تنظيم مي شود که «ارزهاي رمزينه» به عنوان پنجمين سند در دست تهيه بانک مرکزي است. با توجه به اينکه ارزهاي رمز گذاري شده و ديجيتال در سطح بين الملل بويژه در ماه هاي اخير فراز و نشيب هاي زيادي داشته اند، تلاش مي کنيم اين سند را تا پايان نيمه نخست امسال تهيه و جمع بندي خود را ارائه کنيم.در اين زمينه ابتدا ضوابط و چارچوب ها براي ارزهاي رمزينه نظير بيت کوين که اکنون رايج هستند، تدوين مي شود و سپس به اين بحث ورود مي کنيم که اگر داخل کشور بخواهيم ارز رمزينه را بومي سازي کنيم، چگونه بايد ورود کرد. حکيمي تاکيد کرد: تا زماني که سياستگذاري نکنيم، نمي توانيم آن را ممنوع اعلام کنيم اما مي توانيم به مردم هشدار دهيم. وي تاکيد کرد: ذات ارزهاي ديجيتال مبتني بر يک نرم افزار است و حتي اگر فيلتر شود، از مسير ديگري فعاليت مي کند. از اين رو به مردم هشدار مي دهيم که ريسک آن بالاست و درباره آن احتياط کنند.
    معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي در عين حال با تاکيد بر اينکه اين نهاد ناظر در حال رصد بازار ارز ديجيتال است، گفت: يکي از مشکلات اين بخش اين است که بازاريابي هرمي و شبکه اي براي آن در حال انجام است که البته دستگاه هاي ذي ربط در برخورد با شبکه هاي هرمي، بايد به آن ورود کنند. هرچند ارزش ارز ديجيتال در يکسال گذشته 10 برابر شده اما نوسان رو به پايين آن نيز زياد است.
    
    هماهنگي با نهادهاي نظارتي
    وي درباره اينکه اکنون برخي از صرافي ها به اين حوزه ورود کرده اند، گفت: بيت کوين و ساير ارزهاي ديجيتال هنوز ارز رسمي پذيرفته شده از سوي بانک مرکزي نيست و بايد بخش نظارتي با اين موارد برخورد کند. البته هماهنگي هايي نيز در اين زمينه با ساير دستگاه ها در جريان است. حساسيت درباره ارزهاي ديجيتال در قوه قضائيه، شوراي عالي فضاي مجازي و ديگر دستگاه ها بالاست اما بحث بيت کوين و ساير ارزهاي ديجيتال اول از همه بحث پولي است و بايد در بانک مرکزي ابتدا تعيين تکليف شود. وي تاکيد کرد: واقعيت اين است که ارز ديجيتال فقط از طريق نرم افزار است و اينگونه نيست که همه آنها را فيلتر کنيم؛ ما نبايد فقط در بخش عرضه آن متمرکز شويم هرچند که با نهادهاي قضايي و نظامي هماهنگي هاي لازم را داريم.
    معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي اظهار داشت: از نظر فني و تکنولوژي، ارز ديجيتال پايه هاي رياضي محکمي دارد و امکان تقلب آن بسيار کم است اما نوسان آن نيز زياد است. وي افزود: در فضاي مجازي روي رشد سريع ارزش اين ارز تبليغ زيادي مي کنند در حالي که ممکن است به يکباره ارزش آن نيز ريزش کند.
    
    پولشويي، خط قرمز بانک مرکزي در پذيرش ارز ديجيتال
    معاون بانک مرکزي گفت: اولويت ما در استفاده از ارزهاي ديجيتال اين است که استفاده از اين ابزار محملي براي پولشويي و تامين مالي تروريسم نباشد و تطبيق با مقررات مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در اولويت ماست. وي گفت: تا زماني که بانک مرکزي موضع خود را اعلام نکند، بانک ها نمي توانند به حوزه ارز ديجيتال ورود کنند و با آنها برخورد مي شود. معاون بانک مرکزي، مهم ترين چالش ارزهاي ديجيتال را رصدپذيري آن دانست و گفت: اين نوع ارزها ذاتاً رصد پذير نيست.
    
    900 ارز رمزپايه فعال در دنيا
    فعاليت ارز هاي رمز پايه در سال ۲۰۰۹ همزمان با آغاز مبادله بيت کوين(در آن زمان تنها حدود 0007/0 دلار امريکا ارزش داشت) به طرز قابل توجهي افزايش يافته است. به نقل از منابع غيررسمي در حال حاضر بيش از ۹۰۰ ارز رمز پايه شناخته شده، با اين حال، تعداد معدودي از اينها معروف بوده و با آن مبادله صورت مي گيرد. پس از بيت کوين، مي توان به اتريوم، ريپل، لايت کوين، بيت کانکت و دش اشاره کرد. مجموع ارزش بازار ارزهاي رمز پايه فقط در يک روز به اندازه ۱۰ميليارد رشد داشت. بعد از افزايش ارزش بيت کوين به 7هزار دلار، ارزش کل بازار به بيش از 188 ميليارد دلار رسيد. هرچند که پس از چند روز با سقوط هزار دلاري مواجه شد. محبوب ترين ارز ديجيتالي بيت کوين بوده حتي مورد توجه غول هاي تجارت الکترونيک هم قرار گرفته به طوري که گوگل به تازگي بيت کوين را پذيرفته و اي بي (ebay) و پي پال (PayPal)هم مدت کوتاهي استفاده از اين ارز رمزپايه را پذيرفته اند. بيت کوين براي سال ها فقط مورد توجه علاقه مندان به تکنولوژي بود اما حالا ديگر تاجر هاي بزرگ و حتي اهالي وال استريت هم بيت کوين را جدي مي گيرند. علت علاقه مندي اهالي تجارت به بيت کوين، رشد ۳۳۰ درصدي قيمت آن در سال ۲۰۱۷ است. همين جهش قيمت، بيت کوين را در نظر عامه مردم به يک راه ساده و سريع براي پولدار شدن تبديل کرده است.
    
    برشبورس24: بورس کالاي شيکاگو معاملات بيت کوين را استارت زد
     بورس کالاي شيکاگو براي راه اندازي معاملات پرطرفدارترين ارز ديجيتال دنيا يعني بيت کوين پيشقدم شد تا ايجاد بازار فيوچرز ارز ديجيتال در بورس کالاي ايران که تا پيش از اين ساده لوحانه نگريسته مي شد، جدي گرفته شود!چندي پيش مديرعامل بورس کالاي ايران از آمادگي اين بورس فعال در کشور براي راه اندازي معاملات ارزهاي ديجيتال خبر داد، اظهار نظري که به جاي اينکه جدي گرفته شده و درباره چالش هاي پيش روي اين بازار بحث شود دستاويزي شد براي هجويات برخي از شبکه هاي مجازي. اما حالا بورس کالاي شيکاگو اعلام کرده که تا سه ماه ديگر فيوچرز بيت کوين را راه اندازي مي کند.
هشدار معاون بانک مرکزي درباره معاملات سوداگرانه ارز ديجيتالي: در خريد و فروش «بيت کوين» احتياط کنيد / حکيمي: با محور «بيت کوين» شبکه هاي هرمي مانند گلدکوئست در حال شکل گيري است
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 94)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است