|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: معاون وزير صنعت در گفت و گو با «ايران» خبر داد : بازبيني قرارداد خودروسازان با شركاي خارجي از هفته آينده
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6924
پنج شنبه 24 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


معاون وزير صنعت در گفت و گو با «ايران» خبر داد : بازبيني قرارداد خودروسازان با شركاي خارجي از هفته آينده«هفته آينده قرارداد خودرويي ها با خودروسازان فرانسوي بررسي مي شود.» خيلي از مردم و حتي کارشناسان صنعت خودرو منتظر شنيدن چنين خبري بودند. تجربه شکست خورده در توليد تندر 90 باعث شد که همه نسبت به قراردادهاي جديد خوش بين نباشند چرا که برخي عقيده دارند شرکت هاي خارجي تنها به فکر فروش محصولات خود هستند. البته از نگاهي ديگر نقطه عطف در عدم خودکفايي مونتاژ محصولات کيفي باشد. وقتي يک خودرو به داخلي سازي نزديک مي شود به مرور کيفيت آن هم افت پيدا مي کند. نمونه اينگونه خودروها در بازار خودروي ايران کم نيست. خودروهايي که حتي در جدول رده بندي کيفي خودروها سه يا چهار ستاره دارند اما مشتريان با توجه به پولي که پرداخت کردند از کيفيت آن راضي نيستند. با اين اوصاف سياست کشور اين است که ايران فروشنده خودروهاي خارجي نباشد و خودروسازان بايد طبق قراردادي که منعقد کردند، به توليد خودرو بپردازند. اما در تمام همکاري هاي مشترک، داخلي سازي به فراموشي سپرده شده است. طبق گفته محسن صالحي نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اين بار داخلي سازي خودروها با جديت دنبال مي شود و اين منوط به فرانسوي ها نيست بلکه چيني ها هم نمي توانند از قانون طفره بروند.
    
    شرکت هاي خودرويي بايد بگويند که چه کارهايي انجام دادند
    به گفته معاون وزير صنعت، معدن و تجارت هفته آينده با حضور خودروسازان، شرکاي خارجي آنها و قطعه سازان نخستين جلسه بررسي و ارزيابي قراردادها آغاز مي شود. بر اين اساس کارهاي انجام شده، فعاليت هايي که در آينده بايد انجام شود و زمانبندي برنامه ها با دقت مورد تحليل قرار مي گيرد. خودروسازان، قطعه سازان و شرکاي خارجي بايد بگويند طي اين مدت چه کارهايي انجام دادند. اين امر در مورد تفاهمنامه هاي خودرويي هم صدق مي کند. وي خاطرنشان کرد: يکي از مزيت هايي که اين نشست پيش رو دارد مشخص شدن چالش هاي (مشکلات از قبيل تامين مواد اوليه، قالب، دانش فني و...) خودروسازان، قطعه سازان و حتي شرکت هاي خارجي است.
    
    6 هزارخودروي 2008 صادر مي شود
    صالحي نيا در مورد توليد خودروهاي پژو 301 و 2008 که خودروهاي پسابرجامي لقب گرفته اند گفت: طبق زمانبندي صورت گرفته از اواخر سال جاري و اوايل ارديبهشت اين خودرو با داخلي سازي 50 درصد توليد خواهد شد. خودروي 2008 هم تا پايان سال با 40 درصد داخلي سازي ادامه توليد خواهد داد. موضوع ديگري که مورد اشاره قرار گرفت صادرات خودروهايي بود که قرار است به توليد مشترک برسند. وي اظهار داشت: توليد خودروي پژو 2008 به 600 الي 700 دستگاه رسيده است اما طبق گفت و گوهاي صورت گرفته و تعهدي که داده شده، با توليد جمعاً 22 هزار دستگاه خودرو (اواسط سال آينده)، 16 هزار دستگاه در بازار داخلي عرضه مي شود و 6 هزار دستگاه صادر مي شود.هفته آينده مبحث صادرات خودروهاي پژو هم مورد ارزيابي قرار مي گيرد. معاون وزير صنعت در مورد اينکه ثبت سفارش واردات خودرو چه زماني آغاز مي شود تصريح کرد: آيين نامه ثبت سفارش واردات خودرو در دولت است و بزودي تکليف آن مشخص مي شود.
    
    توليدکننده زيرپله اي نداريم
    موضوع توليدکنندگان زيرپله اي در صنعت لوازم خانگي چند وقتي است که از سوي انجمن و اتحاديه اين صنف خبري مي شود اما صالحي نيا چنين امري را قبول ندارد و مي گويد: قطعاً توليدکننده زيرپله اي نمي تواند توليد کند يا حتي اگر توليد کرد امکان فروش ندارد.
    معاون وزير صنعت توضيح داد: هر نوع کالاي صنعتي که بخواهد توليد شود فارغ از اينکه محل توليد آن کجا باشد بايد به جهت استاندارد تاييد شده باشد. لذا اگر سازمان ملي استاندارد در محل توليد به هر دليلي نتواند سيستم هاي نظارتي خود را اعمال کند به طور قطع در محل عرضه بازرسي هاي لازم صورت مي گيرد. در چنين شرايطي کالايي که استاندارد نباشد نمي تواند ادامه حيات بدهد و سريعاً محصول و حتي آن واحد متخلف پلمب مي شود.مهم ترين نکته براي ما اين است که کالا و محصول صنعتي طبق ضوابط فني و استاندارد توليد شده باشد.تمام کالاها در بازار قابل رصد و پايش است.لذا به صورت سطحي و بدون در نظر گرفتن پارامترهاي عنوان شده نمي توان محصول توليدي را زير سوال برد.وي در مورد اينکه برخي از توليدکنندگان زيرپله اي از برند ساير کارخانجات سوءاستفاده مي کنند گفت:اين امر از سوي توليدکننده اصلي قابل پيگيري است.
    
    توليد اکثر کالاها رشد داشته است
    چند وقتي است که کاهش توليدات کالاهاي صنعتي مطرح مي شود. برخي ها مي گويند اهداف دولت در رشد توليد اتفاق نيفتاده است. در اين باره معاون وزير صنعت گفت: آمار 7 ماهه سال جاري از رشد توليد کالاهاي صنعتي خبر مي دهد بنابراين کاهش توليد را قبول ندارم.در کالاهايي چون خودرو 20 درصد، لوازم خانگي 9درصد، پتروشيمي 6 درصد و مابقي کالاها چون دارو، شوينده، لاستيک، نساجي، فرش ماشيني، نخ، الياف مصنوعي، فولاد خام و محصولات فولادي رشد داشتيم.توليد روغن خوراکي، قند و شکر هم روند تعادلي دارد. اگر در منطقه با محدوديت صادرات مواجه نشده بوديم توليدکنندگان حجم بيشتري کالا توليد مي کردند.
    
    گراني سيمان ربطي به توليد ندارد
    وي خاطرنشان کرد: در مورد کالاهاي مربوط به صنايع ساختماني چون سيمان 4 تا 5 درصد کاهش توليد داشتيم. وي گفت: رشد توليدي که از آن صحبت مي شود به منزله آن نيست که توليدکنندگان هيچ مشکلي ندارند اما هر واحدي که توقف توليد يا کاهش توليد داشته است مجموعه ديگر سهم آن را گرفته است. صالحي نيا درباره افزايش قيمت سيمان هم اظهار داشت: افزايش قيمت حامل هاي انرژي مربوط به حامل هاي انرژي و هزينه هاي دستمزد است يا برخي از واحدها از سال هاي قبل درخواست افزايش قيمت داده بودند اما اکنون اجرا کردند. بدين جهت افزايش قيمت سيمان ارتباطي با کاهش توليد ندارد چرا که توليد هنوز بيش از تقاضا است.
    
    معاون وزير صنعت در گفت و گو با «ايران» خبر داد : بازبيني قرارداد خودروسازان با شرکاي خارجي از هفته آينده
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Novelty in Biomedicine
شماره 4 (پياپي 604)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است