|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: مرز شكني دلار به سوي سقف 11 ماهه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 13 (صفحه اول) > متن
 
 


مرز شكني دلار به سوي سقف 11 ماهه
سكه سه كانال بالا رفت


دنياي اقتصاد: روز گذشته، دلار براي اولين بار از دي ماه سال گذشته به بالاي مرز ۴۱۰۰ توماني سرک کشيد. عامل اصلي افزايش قيمت شاخص ارزي، رشد نرخ حواله درهم بود که هيجان در ميان معامله گران بازار داخلي را بالا برد. رسيدن حواله درهم به قيمت ۱۱۲۷ تومان موجب شد بهاي شاخص ارزي تا ۴۱۲۰ تومان رشد کند. هيجان درهم با اثرگذاري بر قيمت دلار به طور غيرمستقيم در بازار سکه نيز اثرگذار شد. روز گذشته فلز گرانبهاي داخلي ۳۰ هزار تومان افزايش را تجربه کرد و به قيمت يک ميليون و ۳۸۵ هزار تومان رسيد. اين بيشترين قيمت سکه در ۴ سال اخير بود.
    در سومين روز هفته، دلار و سکه رکوردهاي افزايشي جديدي را به ثبت رساندند. روز دوشنبه، دلار با ۲۷ تومان افزايش به بهاي ۴ هزار و ۱۲۰ تومان رسيد. اين بيشترين افزايش بهاي شاخص ارزي از ۱۸ مهرماه بود و موجب شد که اين ارز براي اولين بار از تاريخ ۷ دي ماه ۹۵ بالاي سطح ۴ هزار و ۱۰۰ توماني نوسان کند. همسو با مرزشکني دلار، روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادي نيز از ميانه کانال يک ميليون و ۳۵۰ هزار تومان فاصله گرفت و با ۳۰هزار تومان افزايش به بهاي يک ميليون و ۳۸۵ هزار تومان رسيد. اين بالاترين قيمت سکه نسبت به ميانگين قيمت آن در بهمن سال ۹۱ بود. عامل اصلي رشد سکه، افزايش بهاي شاخص ارزي بود.
    به گفته فعالان، عوامل متعددي در رشد دلار نقش داشتند که از آن ميان نقش حواله درهم برجسته تر بود. در واقع مي توان گفت کليد افزايش قيمت دلار در دستان حواله درهم بود. روز گذشته، پيش از آغاز معاملات بازار داخلي، در کانال هاي تلگرامي عنوان شد که اولين معامله درهم با قيمت هزار و ۱۲۵ تومان انجام شد. اين قيمت که ۵ تومان بالاتر از روز يکشنبه بود، موجب شد افزايشي هاي بازار در پاساژ افشار فعال تر شوند و با افزايش خريدها قيمت را بالاتر ببرند. در اين وضعيت، عده اي نيز افزايش قيمت را غيرقابل اجتناب دانسته و عنوان کردند با نزديک شدن به آخرين ماه پاييز تقاضا در بازار بالا رفته و به تبع آن قيمت تحريک شده است. حتي عده اي باور دارند، تقاضا در پاييز سال جاري بيشتر از سال هاي گذشته خواهد بود. به گفته آنها از يکسو روابط تجاري بهبود يافته و به تبع آن واردات کشور افزايش يافته است و از سوي ديگر، عده زيادي به اميد تکرار روند افزايشي آذرماه هاي سال هاي اخير براي خريد دلار وارد بازار مي شوند. به عبارت ديگر، اين عده اقدام به خريد دلار مي کنند؛ چراکه اميدوارند مانند آذر سال هاي گذشته قيمت روند افزايشي را طي کند.
    
    توقف فروش صرافي ها
    ساعت ۱۱ ظهر روز دوشنبه بر تابلوي اکثر صرافي ها نرخ فروش دلار زير ۴هزار و ۱۰۰ تومان ثبت شده بود و بيشتر بازيگران رسمي بازار نرخ بسته شده روز يکشنبه خود را تغيير نداده بودند. با اين حال، وقتي متقاضي از صرافي ها خواستار دريافت دلار مي شد، با پاسخي مبني بر نبود موجودي دلار در آن مرکز خريد و فروش مواجه مي شد. به اين ترتيب، صرافي هايي که در ابتداي روز قيمت را زير ۴ هزار و ۱۰۰ تومان درج کرده بودند، دلاري براي عرضه نداشتند يا در صورت داشتن موجودي دلار تمايلي به فروش آن نداشتند.به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، افزايش قيمت دلار در ميان معامله گران پاساژ افشار و رشد نرخ حواله درهم موجب شده بود که در ساعات ابتداي روز هيجان در بازار افزايش پيدا کند و فضا براي بازيگران با ابهام مواجه شود. با اين حال، هر چه قدر از ابتداي روز فاصله گرفتيم، بازار بيشتر به اعداد بالاي مرز ۴ هزار و ۱۰۰ تومان عادت کرد و شدت نوسانات نيز براي يک روز پرتقاضا نسبتا معقول ماند. دلار که در پاساژ افشار معاملات خود را با قيمت ۴ هزار و ۱۰۶ تومان آغاز کرده بود، در نهايت روي رقم ۴ هزار و ۱۲۰ تومان به کار خود پايان داد. در کنار رشد دلار، روز دوشنبه، قيمت ارزهاي اروپايي مهم نيز افزايشي شد. در سومين روز هفته، يورو با ۲۵ تومان افزايش به بهاي ۴ هزار و ۸۶۰ تومان رسيد. پوند انگليس نيز با رشد ۲۵ توماني به رقم ۵ هزار و ۵۲۰ تومان رسيد. رشد پوند در شرايطي ثبت شد که در بازارهاي جهاني در برابر دلار تضعيف شده بود. همچنين در ساعات انتهايي روز گذشته، سکه و دلار نيز در معاملات غيررسمي رشد بيشتري را تجربه کردند تا به محدوده هاي قيمتي جديد ورود کنند.
    
    هيجانات درهمي
    صبح روز دوشنبه، حواله درهم هزار و ۱۲۵ تومان قيمت خورد. اين قيمت که ۵ تومان بالاتر از روز يکشنبه بود، سيگنال افزايشي به بازار داخلي ارسال کرد، به طوري که در ساعات ابتدايي روز در معاملات پاساژ افشار هيچ معامله گري حاضر نشد زيررقم ۴ هزار و ۱۰۵ تومان اقدام به فروش کند. به اين ترتيب، رشد نرخ حواله درهم در مقطعي موجب شد که معامله گران بازار داخلي ارز خود را احتکار کنند، هرچند که خيلي زود فضاي بازار عادي و معاملات از سر گرفته شد. در ادامه روز نرخ حواله درهم به افزايش خود ادامه داد و تا رقم هزار و ۱۲۷ تومان بالا رفت. همسو با آن معامله گران داخلي نيز خريدهاي خود را بالا بردند. فعالان بازار، عوامل متفاوتي را براي رشد نرخ حواله درهم ذکر کردند. برخي بيشتر به هيجانات و شايعات خبري تکيه داشتند،حال آنکه گروه ديگري بيشتر عوامل بنيادي را در رشد قيمت موثر دانستند. به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، برخي معامله گران غيررسمي سعي مي کردند با جوسازي پيرامون برخي اخبار اين فضا را در بازار داخلي ايجاد کنند که در آينده روابط تجاري بين ايران و امارات تيره تر خواهد شد و به تبع آن، قيمت درهم راه صعودي را با نوسان شديد خواهد پيمود. اين عده حتي سعي داشتند خبر بازي نکردن تيم هاي اماراتي در ايران و قطر را به عنوان نشانه اي از بد شدن روابط تجاري ايران و امارات قلمداد کنند. اين در حالي است که منابع رسمي عنوان کرده اند که در روابط بانکي ايران و امارات تغيير خاصي به وجود نيامده است. در کنار آن، تنش هاي اخير منطقه اي ديگر موضوعي بود که اين عده سعي داشتند با ايجاد سناريوهاي بدبينانه در مورد آن، هيجان را در بازار بالا ببرنددر اين ميان، عده اي رشد نرخ حواله درهم را ناشي از افزايش تقاضا دانستند و عنوان کردند به طور طبيعي در اين وقت از سال، تقاضاي تجاري افزايش پيدا مي کند و به تبع آن قيمت را در مسير افزايشي قرار مي دهد. در اين مسير، اگر روند قيمت مطابق با سال هاي گذشته رقم بخورد، بايد در فصل آخر سال در انتظار بازگشت ارزهاي خريداري شده به بازار باشيم.
    
    

    
    مرز شكني دلار به سوي سقف 11 ماهه / سكه سه كانال بالا رفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 13 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات خاورميانه
متن مطالب شماره 89، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است