|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: پيشتازان توليد در نيمه اول
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


پيشتازان توليد در نيمه اول
با بررسي وضعيت ۵۶ محصول منتخب صنعتي، معدني و شيميايي شناسايي شد    دنياي اقتصاد : وضعيت توليد ۵۶ محصول منتخب «صنعتي»، «معدني و صنايع معدني» و «شيميايي و پتروشيمي» در نيمه اول سال ۹۶ از روزهاي خوش توليد حکايت دارد. رونق توليد در حالي در سال جاري رقم خورده که آمار رشد اقتصادي در سال گذشته نيز بازگشت رونق اقتصادي را تاييد مي کرد، اما محور اين رونق اقتصادي، رشد توليدات نفتي بود که اين محوريت در نيمه نخست سال جاري به صنعت تغيير کرده است.
    تصوير رسمي اعلام شده از وضعيت توليد بيانگر آن است که از ميان ۵۶ محصول منتخب در مدت زمان مورد بررسي، در مجموع ۴۲ محصول رشد مثبت را تجربه کردند. از ميان ۳۰ کالاي منتخب صنعتي، ۲۲ محصول رشد توليد و ۸ محصول نيز افت توليد را ثبت کرده اند. آمار اعلام شده همچنين از بازگشت رونق توليد به محصولات منتخب «معدني و صنايع معدني» حکايت دارد. اين گروه سال گذشته را با افت توليد در بيشتر محصولات منتخب سپري کرد و حال با توجه به آمار اعلام شده مي توان گفت از مجموع ۱۳ محصول منتخب معدني و صنايع معدني، در مجموع ۸ محصول رشد توليد را در مدت زمان مذکور ثبت کرده اند و با اين شرايط مي توان گفت اين گروه نيز پس از طي کردن يک دوره طولاني رکود، توانسته به دوران رونق بازگردد. اما بررسي جديدترين آمار اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت بيانگر آن است که توليد کالاهاي «منتخب شيميايي و پتروشيمي» در نيمه نخست سال جاري در بهترين شرايط قرار داشته؛ به طوري که از ميان ۱۳ کالاي مورد ارزيابي، ۱۲ کالا رشد مثبت را ثبت کرده اند. تسهيل در روند دسترسي توليدکنندگان به مواد اوليه از يکسو و پيش بيني تامين منابع مالي مورد نياز اين بخش از طرق مختلف عمده دليلي است که فعالان صنعتي بهبود روند توليد در بخش صنعت را به آن نسبت مي دهند و معتقدند با گذشت زمان و با توجه به رفع برخي چالش هاي اين بخش، شاهد بهبود بيش از پيش روند توليد خواهيم بود. در بخش معدن و صنايع معدني نيز رشد توليد به رونق صادرات گره خورده بود که به گفته فعالان اين بخش با توجه به تفاهم نامه هايي که براي صادرات محصولات معدني صورت گرفت، اين چالش نيز در حال برطرف شدن است و اين امر رشد توليد در گروه محصولات معدني را به همراه داشته است.
    
     محصولات منتخب با رشد مثبت
    براساس آمار اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت در نيمه نخست سال جاري، «کمباين»، «اتوبوس و ميني بوس و ون»، «ماشين لباسشويي»، «دوده» و «انواع کاغذ» بيشترين رشد توليد را ثبت کرده اند. آمار اعلام شده حکايت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسي «کمباين» بيشترين رشد توليد را در ميان محصولات منتخب صنعتي به خود اختصاص داده است، به طوري که در نيمه نخست سال جاري در مجموع ۳۸۸ دستگاه کمباين در کشور توليد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بيش از ۱۱۹ درصدي داشته است. پس از کمباين در دوره زماني مورد بررسي، توليد «اتوبوس و ميني بوس و ون» نيز با رشد بيش از ۸۳ درصد جايگاه دوم را در ميان محصولات منتخب به خود اختصاص داده است. در اين دوره زماني در مجموع ۱۷۵۴ دستگاه اتوبوس و ميني بوس و ون در کشور توليد شده است. توليد «ماشين لباسشويي» نيز در اين مدت برابر با ۴۱۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدي نزديک به ۳۵ درصدي داشته و توانسته جايگاه سوم را در ميان محصولات منتخب با رشد مثبت به خود اختصاص دهد. «دوده» توليد شده در اين مدت نيز برابر با ۶۳ هزار و ۵۰۰ تن بوده که اين محصول با اين ميزان توليد توانست رشد نزديک به ۲۹ درصدي را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ثبت کند. «انواع کاغذ» توليد شده در مدت زمان مورد بررسي نيز برابر با ۳۴۰ هزار و ۳۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدي بيش از ۲۷ درصد داشته است.
    
     محصولات منتخب با رشد منفي
    آمار اعلام شده همچنين بيانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسي از ميان ۳۰ محصول منتخب صنعتي، شاهد تداوم توقف توليد دو محصول «دي.ام.تي» و «الياف اکريليک» بوده ايم. روند توقف توليد «دي.ام.تي» از سال گذشته آغاز شد و بعد از گذشت چندماه در حال حاضر شاهد توقف کامل توليد اين محصول هستيم و در کنار «دي.ام.تي» از ابتداي سال جاري توقف کامل توليد «الياف اکريليک» نيز ثبت شده است. اما درخصوص محصولاتي که بيشترين افت توليد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند مي توان به «کولرآبي»، «وانت»، «نئوپان»، «داروي انساني» و «الکتروموتور» اشاره کرد.آمار اعلام شده در نيمه نخست سال جاري از افت توليد بيش از ۲۳ درصدي «کولرآبي» در مدت زمان مورد بررسي نسبت به مدت مشابه سال قبل حکايت دارد. کولر آبي توليد شده در کشور در مدت زمان مورد بررسي برابر با ۳۴۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه بوده است. افت توليد «وانت» نيز در دوره زماني مورد بررسي نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزديک به ۱۷ درصد بوده و در نيمه نخست سال جاري در مجموع ۳۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه وانت در کشور توليد شده است. از سوي ديگر، براساس داده هاي اعلام شده توليد «نئوپان» نيز در نيمه نخست سال جاري برابر با ۳۴۵ هزار و ۹۰۰ مترمکعب بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل افت توليد ۵/ ۱۵ درصدي داشته است. اما توليد «داروي انساني» نيز دراين مدت افتي نزديک به ۶ درصد داشته است. براساس آمار اعلام شده مجموع توليد داروي انساني در کشور برابر با ۴/ ۱۸ ميليارد عدد بوده است. از سوي ديگر براساس آمار اعلام شده توليد «الکتروموتور» نيز در اين مدت افتي نزديک به دو درصد را تجربه کرده است.
    
     محصولات منتخب معدني
    از سوي ديگر وضعيت توليد محصولات منتخب معدني و صنايع معدني نيز در مدت زمان مورد بررسي بيانگر آن است که از ميان ۱۳ محصول منتخب معدني و صنايع معدني، ۸ محصول در مدت زمان مذکور رشد توليد را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تجربه کرده اند. براساس آمار مذکور مي توان گفت در نيمه نخست سال جاري از ميان محصولات منتخب معدني و صنايع معدني «شيشه جام»، «چيني بهداشتي»، «کنسانتره زغال سنگ»، «کاشي» و «محصولات فولادي» بيشترين رشد توليد را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته اند؛ اما در مقابل توليد «کاتد مس»، «ظروف شيشه اي» و «ظروف چيني» بيشترين افت توليد را ثبت کرده اند.
    توليد «شيشه جام» در مدت زمان مورد بررسي برابر با ۴۸۴ هزار و ۴۰۰ تن بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، رشد بيش از ۳۰ درصدي را ثبت کرده است. اما درخصوص دومين محصول معدني که در اين مدت بيشترين رشد توليد را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته مي توان به «چيني بهداشتي» با رشد نزديک به ۲۷ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد. توليد «کنسانتره زغال سنگ» نيز در دوره مورد بررسي رشدي بيش از ۲۱ درصد داشته است. توليد «کاشي» نيز در اين مدت رشدي بيش از ۲۰ درصد را ثبت کرده و «محصولات فولادي» نيز در اين مدت رشد نزديک به ۱۱ درصد را ثبت کرده اند. از سوي ديگر، در مدت زمان مورد بررسي و در مقايسه با مدت مشابه سال قبل توليد «کاتد مس» افتي نزديک به ۲۹ درصدي داشته و توليد «ظروف شيشه اي» نيز افتي ۱۶ درصدي را تجربه کرده است. اما در اين دوره زماني «ظروف چيني» نيز افتي بيش از ۴ درصد را نسبت به دوره مشابه سال قبل داشته است.
    
     محصولات منتخب شيميايي
    در بخش کالاهاي منتخب شيميايي و پتروشيمي از ميان ۱۳ محصول، در مجموع ۱۲ محصول رشد توليد را تجربه کرده اند که در اين ميان ۹ محصول پليمري و سه محصول شيميايي رشد توليد داشته اند و «اکريلونيتريل بوتادين استايرن» (ABS) تنها محصولي است که نيمه نخست سال جاري افت توليد را در ميان کالاهاي منتخب شيميايي و پتروشيمي ثبت کرده است. براساس آمار اعلام شده مجموع توليد محصولات پليمري در نيمه نخست سال جاري رشدي ۵/ ۱۴ درصد و مجموع توليد محصولات شيميايي نيز رشدي بيش از ۶ درصدي نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را داشته اند. آمار اعلام شده بيانگر آن است که توليد «اپوکسي رزين» (ER) که در نيمه نخست سال گذشته متوقف شده بود در دوره زماني مورد بررسي مجددا از سر گرفته شده است و به اين طريق اين محصول پليمري در نيمه نخست سال جاري رشدي ۱۰۰ درصدي را تجربه کرده است. مجموع توليد «اپوکسي رزين» (ER) در مدت زمان مورد بررسي برابر با ۲/ ۶ هزار تن بوده است.
    اما درباره ديگر محصولات منتخب شيميايي که در نيمه نخست سال جاري رشد توليد را تجربه کرده اند مي توان به «پلي استايرن» (PS)، «پلي کربنات» (PC)، «پلي اتيلن ترفتالات » (PET) و «استايرن بوتادين رابر» (SBR) اشاره کرد.«پلي استايرن» در اين مدت با توليد ۱۴۸ هزار و ۹۰۰ تن بيشترين رشد را در ميان محصولات پليمري ثبت کرد، به طوري که اين محصول رشد توليد بيش از ۵۶ درصد را در دوره مورد بررسي تجربه کرده است. «پلي کربنات» توليد شده در اين مدت نيز برابر با ۶ هزار و ۲۰۰ تن بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشدي بيش از ۴۴ درصد داشته است. اما براي «پلي اتيلن ترفتالات» نيز با توليد ۲۶۷ هزار و ۱۰۰ تن، رشد نزديک به ۲۵ درصدي ثبت شده است. پنجمين محصول منتخب پليمري نيز که نيمه نخست سال جاري را با رشد سپري کرده به «استايرن بوتادين رابر» اختصاص داشته است. توليد اين محصول در نيمه نخست سال جاري برابر با ۲۵ هزار و ۷۰۰ تن بوده که رشدي نزديک به ۲۴ درصد را ثبت کرده است.
    از سوي ديگر، درخصوص کالاهاي منتخب شيميايي نيز آمار اعلام شده بيانگر آن است که در اين دوره زماني توليد «آمونياک» بيش از ۲ ميليون تن بوده که به واسطه آن در مقايسه با مدت مشابه سال قبل اين محصول رشدي بيش از ۸ درصد را تجربه کرده است. «اوره» نيز با توليد بيش از ۲ ميليون و ۶۷۸ هزار تني، در مدت زمان مذکور توانست رشد بيش از ۶ درصدي را کسب کند. اما توليد ساير محصولات شيميايي نيز در اين دوره برابر با بيش از ۱۸ ميليون و ۷۴۰ هزار تن بوده و به اين طريق رشد ۶ درصدي براي اين محصولات ثبت شده است. توليد «اکريلونيتريل بوتادين استايرن» نيز در نيمه نخست سال جاري برابر با ۲۴ هزار و ۹۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتي نزديک به ۱۹ درصد داشته است.
    پيشتازان توليد در نيمه اول / با بررسي وضعيت ۵۶ محصول منتخب صنعتي، معدني و شيميايي شناسايي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كواترنري ايران
متن مطالب شماره 1، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است