|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرقاچاق؛ معضل اساسي توليد
    دنياي اقتصاد : وزير صنعت، معدن و تجارت معتقد است يکي از معضلات اساسي توليد در کشور، عدم مرزباني صحيح و سالم و همچنين باز بودن مسير قاچاق به داخل کشور است. به گزارش «شاتا»، محمد شريعتمداري با بيان اين مطلب گفت: اين نوع مرزباني، نظام تعرفه حمايت از توليد را مخدوش مي کند، ما «در» را کوچک مي کنيم و دشمن اقتصادي از «ديوار» وارد مي شود. وي با تاکيد بر اين موضوع که تامين مالي واردات غير قانوني کالا به کشور با شناسايي گلوگاه ها بايد بسته شود، گفت: بايد به گمرک اختيارات کافي داد و ورود کالا به مناطق آزاد که هدف اوليه تاسيس آنها پردازش و توسعه صادرات بوده است، با کنترل هاي جدي گمرکي محدود شود.
    
    
     آخرين وضعيت تامين آب و برق شهرهاي زلزله زده
    دنياي اقتصاد : آخرين اخبار اعلام شده درباره تامين آب و برق در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه بيانگر آن است که وضعيت آب و برق ثلاث باباجاني به شرايط عادي برگشته است و تقريبا برق ۷۵ تا ۸۰ درصد مناطق شهري سرپل ذهاب نيز برقرار شده است.
    ميثم جعفرزاده، مدير دفترمديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نيرو در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون) درباره آخرين وضعيت مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اظهار کرد: با فعاليت مدوام همکاران تاکنون توانسته ايم مشکل برق ۷۵ تا ۸۰ درصد مناطق شهري سرپل ذهاب را رفع کنيم. در بخش آب نيز وضعيت آب سراب سرپل به وضعيت عادي برگشته و هم اکنون شرايط آب شهرهاي سرپل ذهاب و قصرشيرين در وضعيت نرمال و عادي به سر مي برد.
    وي تصريح کرد: متاسفانه مناطق روستايي به دليل سختي و صعب العبوري راه ها و البته ريزش کوه در برخي مناطق همچنان با مشکلات کمبود آب و قطعي برق روبه رو هستند.مدير دفتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نيرو تاکيد کرد: ۲۲ اکيپ در بخش برق و چندين اکيپ در بخش آب و فاضلاب به مناطق مختلف استان جهت رسيدگي به مشکلات مردم اعزام شده اند که اميدواريم تا پايان امشب بتوانيم آب و برق کل مناطق شهري بخش هاي زلزله زده را به شرايط نرمال و عادي برگردانيم.وي خاطرنشان کرد: هم اکنون شرايط آب و برق شهرستان ثلاث باباجاني نيز به شرايط عادي برگشته و ما مشکل آب و برق به ويژه در حوزه شهري ثلاث نداريم.وي اضافه کرد: از ديشب تا امروز حدود ۴۵۰ هزار بطري آب معدني و چندين تانکر آبرسان در مناطق زلزله زده توزيع شده اند.جعفرزاده در پايان گفت: خوشبختانه شرايط سدهاي استان نيز عادي است و هيچ گونه آسيبي نديده اند.
    
    
     آسيب پذيري ۲۵ درصدي کشور در مقابل سيل
    دنياي اقتصاد : ارزيابي هاي صورت گرفته بيانگر آن است که ۲۵درصد شهرهاي کشور در مقابل سيل آسيب پذير هستند.قائم مقام وزير نيرو در پنجمين کنفرانس جامع مديريت و مهندسي سيلاب با اعلام اين خبر گفت: وقوع سيلاب در طول ادوار گذشته همواره در طبيعت وجود داشته ولي در برخي موارد که انسان ها در تغيير طبيعت نقش داشته اند، سبب خسارات مالي و جاني بسيار در مناطق مختلف شده است.
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون) ستار محمودي با بيان اينکه همواره در کشور ميزبان حوادثي هستيم که وقوع برخي از آنها طبيعي و برخي ديگر به دليل دخالت بشر در طبيعت است، افزود: در حاضر حدود ۱۴۰۰ شهر بزرگ و کوچک در کشور وجود دارد که ۲۵ درصد آنها تحت تاثير خسارات ناشي از سيلاب قرار دارند و وقوع سيلاب طبيعي بايد به گونه اي مديريت شود تا بتواند راه خود را به راحتي بازيابد ولي زماني که انسان ها در مسير سيلاب اقدام به ساخت موانعي چون ديوار، پل و ... مي کنند، طبيعي است که شرايط تغيير کرده و سيلاب به سمت شهرها و روستاها سرازير شده و خسارات جبران ناپذيري را به وجود مي آورد.
     وي در ادامه افزود: برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها و تغيير مسير رودخانه سبب بروز خسارات شديدي در زمان وقوع سيلاب مي شود. قائم مقام وزير نيرو با بيان اينکه در نيم قرن اخير جمعيت جهان ۵/ ۲ برابر شده ولي رشد اقتصادي تا ۵/ ۷ برابر و نياز به مصرف آب و غذا تا ۳ برابر افزايش يافته است، افزود: اين موارد سبب وارد کردن هجمه زيادي به کره زمين شده که در قالب برخي طرح ها از جمله فرسايش خاک، انتشار گازهاي گلخانه اي و از بين رفتن پوشش گياهي مشاهده مي شود و اثرات سيل را نيز مخرب تر مي کند.
    
    
     لزوم حمايت دولت از واحدهاي کوچک معدني
    دنياي اقتصاد : تازه ترين نشست کميسيون معادن اتاق ايران با محوريت تعيين اولويت هاي دوره دوساله دوم فعاليت کميسيون برگزار شد. به گزارش «پايگاه خبري اتاق ايران»، رئيس کميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران با تاکيد بر اهميت بخش معدن براي توسعه کشور گفت: اگر سند چشم انداز توسعه در سال ۱۴۰۴ محقق شود بخش معدن ۶۰ درصد از درآمد نفتي را پوشش مي دهد که اين موضوع بر لزوم توجه بيش ازپيش به بخش معدن تاکيد دارد. بهرام شکوري همچنين با بيان اينکه واحدهاي کوچک معدني، اغلب با مشکل مالي براي فرآوري توليدات خود مواجه هستند، بر لزوم پشتيباني دولت از اين واحدها تاکيد کرد و گفت: مي توان با پشتيباني دولت، واحدهاي فرآوري را مطابق با اندازه توليد اين واحدها برنامه ريزي کرد.
    شکوري همچنين در مورد ماليات بر ارزش افزوده محصولات معدني گفت: اخذ ماليات بر ارزش افزوده از فعاليت هاي معدني، قيمت تمام شده محصولات معدني را افزايش و رقابت پذيري اين توليدات را کاهش مي دهد. رئيس کميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران در جريان برگزاري اين نشست اولويت هاي اين کميسيون را براي دوره دوساله دوم هم عنوان کرد. به گفته شکوري بررسي کارشناسي سازوکار علمي و بين المللي تعيين حقوق دولتي معادن و تهيه نرم افزار براي محاسبه حقوق دولتي، بررسي مشکلات بخش معدن و محيط زيست در مرحله اکتشاف تا بهره برداري، بررسي مشکلات بخش معدن در صادرات مواد معدني به عنوان ماده خام، تدوين استراتژي توسعه معدني کشور، تدوين برنامه نهضت فرآوري و تکميل زنجيره ارزش افزوده و تعيين وضعيت فعلي و نياز آبي بخش معدن کشور و برنامه ريزي براي تخصيص مناسب آب از مهم ترين برنامه هاي کميسيون است.
    
    
    
راز موفقيت اقتصادي کره جنوبي
    دنياي اقتصاد : فرآيند رشد و توسعه اقتصادي در کره جنوبي چگونه طي شده است؟ «ميونگ اوآک کيم» و «سام جافي» در کتابي با عنوان «موفقيت اقتصاد کره جنوبي» به اين سوال پاسخ داده اند. با وجود اينکه بسياري از افراد تصور مي کنند کره جنوبي در مرحله نخست توسعه خود قرار دارد، با اين وجود بايد گفت که گام دوم توسعه اقتصادي در اين کشور ديرزماني است که آغاز شده است.
     امروزه اقتصاد کشور تحت سلطه جديدي چون سرگرمي ها، نرم افزار و توليد تجهيزات و دستگاه هاي ارتباطي قرار دارد. فعاليت در اين حوزه هاي کسب و کار، مستلزم پرداخت سطح بالاتري از حقوق و دستمزدها است، اما رشد و توسعه چنين صنايعي بايد به تدريج و با انجام مراقبت هاي شديد حاصل شود و نمي توان آنها را همانند گام نخست با صدور دستورات و فراميني از سوي رئيس جمهوري که مصرانه خواستار توسعه صنايع فولادسازي و خودروسازي بود، به دست آورد. ظرف ۱۰ سال گذشته، در فرهنگ و جامعه کره جنوبي نيز تغييرات شگرفي ايجاد شده و يکدست بودن فرهنگ کاري حاکم بر کشور، با توجه به حضور کارگران و مديران خارجي، جاي خود را به چندفرهنگي داده است. علاوه بر آن، حضور زنان به عنوان نيروي کار نيز رشد شتاباني داشته و ديگر از آنان نمي توان به عنوان افرادي خانه دار ياد کرد و از اين رو ساختار جامعه سنتي کشور به سرعت در حال تغيير است. اما گام دوم توسعه اقتصادي کره جنوبي به دليل حفظ پيوندهاي خود با گذشته، تفاوت چنداني با مرحله نخست توسعه آن پيدا نکرده است. در کره جنوبي همواره تاريخ بخشي از زمان حال بوده، به همين دليل در اين کتاب که از سوي شرکت چاپ و نشر بازرگاني وابسته به موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني چاپ شده و «محمد سردارنيا» آن را ترجمه کرده، ابتدا تاريخ کره جنوبي مورد بررسي قرار گرفته است. تقسيم شبه جزيره به دو کشور مستقل که يکي بر اساس قوانين دموکراتيک و ديگري بر پايه ديدگاه هاي کمونيستي اداره مي شوند، بخش مهمي از گذشته کره جنوبي را تشکيل داده و کماکان در آينده آن نقش اساسي ايفا خواهد کرد.
    در بخش دوم کتاب، به موضوع اقتصاد و تجارت پرداخته شده است. بحران اقتصادي سال هاي ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ در اين کتاب بررسي و سپس به موضوع روابط تجاري کره جنوبي با کشورهاي ژاپن، چين و ايالات متحده آمريکا اشاره شده است. در بخش سوم، نگاه ويژه به صنايعي چون خودروسازي و شرکت هاي مطرح اين کشور شده تا درک مسائل بزرگ تر مانند رشد و توسعه کره جنوبي فراهم شود. بخش چهارم کتاب به فضاي کلي حاکم بر جامعه نوين کره جنوبي پرداخته است. رشد تجاري به صورتي چشمگير در کره جنوبي در حال وقوع است، اما اين امر نيازمند توجه به جنبه هاي فرهنگي و صبوري در تنظيم روابط با ديگر کشورها بوده که اين امر ممکن است براي کشورهاي غربي قدري گيج کننده به نظر آيد. اين کتاب با نگاهي به آينده به پايان مي رسد. در فصل پاياني کتاب بيشتر به اين موضوع پرداخته شده که چه اقداماتي بايد صورت گيرد تا کره جنوبي وارد مرحله سوم توسعه شود.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 163، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است