|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: نسخه جهاني براي مناطق آزاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4451
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


نسخه جهاني براي مناطق آزاد
در گفت و گوي اختصاصي با رئيس «فموزا» بررسي شد

نويسنده: بمانجان نديمي

 عكس: دنياي اقتصاد
عكس: دنياي اقتصاد
دنياي اقتصاد : «جان تورنس» رئيس فدراسيون جهاني مناطق آزاد و ويژه اقتصادي (فموزا) که اخيرا به ايران سفر کرده بود، در يک مصاحبه اختصاصي با «دنياي اقتصاد» نسخه اي را به منظور افزايش بهره وري مناطق آزاد تجويز کرد. راهکاري که او ارائه مي دهد در مورد يکپارچه سازي اين مناطق و ظرفيت سنجي براي توليد در هر يک از مناطق آزاد به صورت مجزا است. او اعتقاد دارد که به اين واسطه مي توان توليدات صادرات محور را توسعه داد و در راستاي منافع ملي نيز حرکت کرد. او در بخش ديگري از سخنان خود، به بررسي مناطق آزاد ايران مي پردازد و اعتقاد دارد که قانون حاکم بر اين مناطق، نياز به اصلاح دارد. در ادامه مشروح اين گفت وگو را مي خوانيد.مناطق آزاد در ايران چند سالي است که فعال شده است. در واقع اين مناطق به منظور دسترسي به تجارت آزاد جهاني راه اندازي شده اند. اما به نظر مي رسد روند تحقق اهداف در اين دسته از مناطق کند است؛ نظر شما در اين مورد چيست؟
    مناطق آزاد سال هاست که در ايران وجود دارند. مثلا از فعاليت منطقه آزاد کيش تقريبا حدود ۲۵ سال مي گذرد. به عقيده من، مناطق آزاد ايران خيلي خوب توانسته اند پيشرفت کنند و در موقعيت خوبي قرار دارند. بسياري از شرکت هاي خارجي در اين مناطق مشغول فعاليت هستند و جذب اين مناطق شده اند. شايد به خاطر تحريم هايي که وجود داشته بسياري از شرکت ها نتوانسته اند اين مناطق را براي فعاليت خود برگزينند. مناطق آزاد در جهان درگاهي براي آغاز توسعه يافتگي کشورها است. در ايران هم مناطق آزاد بسيار خوبي وجود دارد. به خصوص بعد از اينکه توافق نامه هسته اي امضا شد، درهاي ايران به روي سرمايه گذاري خارجي باز شد و شرايط را بهتر کرد. حال تلاش بر اين است که بتوانيم شناخت خوبي نسبت به مناطق آزاد ايران به دنيا ارائه کنيم. چراکه ايران داراي زيرساخت ها و منابع خوبي است و اينها مي تواند براي جذب سرمايه خارجي کمک کننده باشد.
    
    آيا براي مناطق ويژه اقتصادي هم مي توان تدابيري انديشيد؟ به هر حال آنها هم با اهدافي تقريبا مشابه اهداف تشکيل مناطق آزاد ايجاد شده اند.
    بله همان طور که مناطق آزاد در ايران وجود دارد، مناطق ويژه اقتصادي زيادي هستند که براي توسعه و بهبود شرايط آنها هم نياز است در مورد فعاليت شان تحقيق و امکان سنجي اقتصادي صورت بگيرد. براساس آن مي توانيم ظرفيت هاي اين مناطق را معرفي کنيم و آنها را به فاز اجرايي و عملياتي نزديک و تنها به طرح بسنده نکنيم. از اين طريق مي شود اهداف مناطق ويژه اقتصادي را محقق کرد.
    
    به طور کلي عملکرد مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايران را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    بعضي از مناطق آزاد ايران موفق بودند و برخي ديگر خير. مناطق آزاد عموما نزديک مرزها هستند. به عنوان مثال اروند موقعيت مکاني بسيار خوبي دارد و پلي براي بازار عراق است. به نظر من قوانين حاکم بر آنهاست که بايد مجدد بررسي و اصلاح شود تا به بهره وري بيشتر از اين مناطق کمک کند.
    
    همزمان با تفکرات ملي گرايانه اي که با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفيد رواج گرفته، اين شبهه به وجود آمده که امکان دارد مناطق آزاد تحت تاثير اين تفکر قرار بگيرند و کارکردشان را از دست بدهند. نظر شما در اين باره چيست؟
    در مورد آمريکا، بايد بگويم که اين کشور درحال حاضر ۷۰۰ منطقه آزاد دارد. بنابراين بخشي از منافع آمريکا در اين مناطق تامين مي شود. من واقعا براي ترامپ متاسفم که نمي تواند اين روند را متوقف کند. چراکه جهان درحال حرکت است و او نمي تواند مانع از اين حرکت شود. نبايد فراموش کرد که ما با پديده اي جهاني مواجه هستيم که نمي توانيم مانع آن شويم.
    
    آيا مناطق آزاد، به واقع مخالف انديشه هاي ملي گرايانه هستند؟
    مناطق آزاد يکي از اساسي ترين و پايه اي ترين مناطقي هستند که براي تجارت آزاد جهاني استفاده مي شوند. به واسطه توليداتي که در اين مناطق صورت مي گيرد، عملکرد اين مناطق، انديشه هاي ملي گرايانه را نيز رواج مي دهد. حتي صادراتي که به واسطه توليد در اين مناطق اتفاق مي افتد، در راستاي همين انديشه است. از سويي درحال حاضر يک منطقه آزاد مي تواند در بحث لجستيک و ترانسفر هم فعال باشد که اين امر هم به منافع ملي کمک خواهد کرد. ما در اقتصاد جهاني هستيم. همه کشورها يکسري ظرفيت ها براي توليد دارند که مي توانند آنها را براي صادرات و واردات مورد استفاده قرار دهند. يکي از نقاط مثبت مناطق آزاد که به اقتصاد باز جهاني کمک مي کند، اين است که در اين مناطق مي توانيد از معافيت هاي خاص تجاري و مالياتي استفاده کنيد. در اين شرايط، صادرات را مي توان با هزينه کمتر انجام داد. در واقع اين مناطق آزاد مي توانند به عنوان يک هاب مهم با ديدگاه صادرات محصولات باشند. اين امر به سيستم توليد داخلي هم کمک خواهد کرد. از سويي صنايع داخلي هم در کشورهايي که مناطق آزاد را ايجاد مي کنند، قطعا مي توانند رقابت پذيرتر باشند. چون بايد وارد بازار جهاني شوند و چاره اي جز رقابت ندارند. در واقع اين امر به نفعشان است.
    
    براي استفاده بهتر از ظرفيت هاي مناطق آزاد، فدراسيون جهاني مناطق آزاد و ويژه اقتصادي چه تدابيري انديشيده است؟
    ما مناطق آزاد را به بخش هاي مختلف تقسيم کرديم که براساس آن ظرفيت هاي توليدي هر منطقه را مورد شناسايي قرار داديم. در اين شرايط در هر منطقه با توجه به ظرفيت سنجي انجام شده، توليد صورت مي گيرد. ما به عنوان يک سازمان جهاني بايد اين را بپذيريم که سياست هايمان را طبق سيستم جهاني شدن اقتصاد اتخاذ کنيم.
    
    به نظر مي رسد در شرايط کنوني برخي از کشورها از پديده جهاني شدن گله دارند. دليل اين موضوع را چه مساله اي مي دانيد؟
    بله درست است؛ خيلي از کشورها مخالف جهاني شدن هستند؛ آن هم به دليل اينکه از جهاني شدن، به واردات روي آورده اند. در واقع آنها نسبت به اين موضوع گارد دارند. در بحث جهاني شدن، دروازه ها باز است و کشورها مي توانند کالاهاي مورد نياز خود را با کيفيت بالا و قيمت کم وارد کنند. اين امر رقابت را براي توليدات داخلي سخت مي کند.به همين دليل برخي از آنها مخالف جهاني شدن هستند. اما اقتصاد جهاني اين شک و ترديد را قبول نمي کند. به عنوان مثال در همين روند جهاني شدن، در حال حاضر در بارسلونا مدل هايي از نيسان ژاپني به صورت صفر تا ۱۰۰ توليد مي شود و به ژاپن هم صادرات دارد. درحالي که اصل برند، ژاپني است. جهاني شدن يعني همين. سالانه ۵۰ درصد به ميزان تجارت جهاني افزوده مي شود. هر روز هم شرايط نسبت به روز قبل متفاوت شده و انسان هاي بيشتري وارد مسائل اقتصادي و بيزينس جهاني مي شوند.
    درحال حاضر يکي از مسائلي که مي تواند در اين تجارت جهاني تاثيرگذار باشد، جاده ابريشم جديد است. تمام مناطق در اين پروژه دخيل خواهند بود. چراکه لجستيک و حمل ونقل، تمام کشورهايي که در اين مسير قرار گرفته اند را درگير مي کند. تمام کشورها مجبورند که مناطق آزادي را در راستاي اين امر تشکيل دهند تا هم بتواند برايشان منبع درآمد باشد، هم اشتغال زا. کشورها براي جذب سرمايه بيشتر به سمت ايجاد مناطق آزاد پيش مي روند. کشورهايي که درحال حاضر عضو اتحاديه اروپا هستند، پيش از آن کشورهايي بودند که به صورت مجزا با هم تجارت داشتند. اما درحال حاضر شرايطي به لحاظ تجاري بين آنها حاکم است که انگار کالا از شهري به شهر ديگر مي رود. فموزا مي خواهد اين مناطق آزاد را در دنيا گسترش دهد و کمک کننده باشد تا مناطق آزاد يکپارچه عمل کنند.
    
    نسخه جهاني براي مناطق آزاد / در گفت و گوي اختصاصي با رئيس «فموزا» بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "بمانجان نديمي"

  بازار دوم ارز
بمانجان نديمي، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
  پشت صحنه شكست سه استيضاح / در گفت و گو با عبدالرضا هاشم زايي بررسي شد
بمانجان نديمي، دنياي اقتصاد 26/12/96
مشاهده متن    
  در گفت و گوي اختصاصي «دنياي اقتصاد» با رئيس كل گمرك ايران بررسي شد: پشت صحنه بوروكراسي تجارت
بمانجان نديمي، دنياي اقتصاد 10/11/96
مشاهده متن    
  ۶ گلوگاه صنايع دارويي ايران يك توليدكننده حوزه دارو تحليل كرد
بمانجان نديمي، دنياي اقتصاد 24/10/96
مشاهده متن    
  در گفت و گوي «دنياي اقتصاد» با معاون سازمان توسعه تجارت مطرح شد: غيبت فرماندهي در تجارت خارجي
بمانجان نديمي، دنياي اقتصاد 5/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت بهداشت و درمان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است