|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: دماسنج نفتي تنش در خاورميانه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4248
دوشنبه دوم بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


دماسنج نفتي تنش در خاورميانه
بازار نفت در انتظار جنگ است؟

نويسنده: سارا مالكي


    دنياي اقتصاد: طي چهار هفته اخير قيمت نفت در بازار جهاني حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. به لحاظ بنيادي تغيير محسوسي رخ نداده است که بتواند اين افزايش نرخ ها را توجيه کند. بنابراين نگراني از ناآرامي هاي داخلي آل سعود و تنش آفريني آنها در منطقه چاشني اصلي ماندن نفت برنت در کانال ۶۰ دلاري است. کارشناسان معتقدند سطوح قيمتي فعلي و گزينه هاي منطقي صرفا نگراني از تشديد تنش ها را تاييد مي کند. اما اگر رفتاري غيرعقلايي از عربستان با حمايت آمريکايي ها سر بزند و آغازگر جنگ منطقه اي شود، قيمت نفت آماده جهش هاي به مراتب بزرگ تري خواهد بود.
    قيمت نفت در ۴ هفته گذشته با رشد حدود ۲۰ درصدي همراه بوده؛ رشدي که طلاي سياه را به اوج ۲ سال گذشته رساند و در عين حال پيام هايي از آينده خاورميانه نيز با خود به همراه دارد. چرا که بازار طلاي سياه که در ميان بازارهاي کالايي بيشترين حساسيت را به تغييرات ژئوپليتيک دارد، با رشد قيمت اخير به مثابه دماسنجي است که به واسطه آن مي توان شدت ريسک هاي موجود در خاورميانه را سنجيد و آينده قيمت نفت را تخمين زد.
    قيمت هر بشکه نفت خام برنت در بازار روز گذشته و تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) با افتي سه سنتي همراه شد و به ۴۹/ ۶۳ دلار رسيد. نفت خام آمريکا اما با رشدي ۶ سنتي، ۸۰/ ۵۶ دلار بر بشکه معامله شد. تحولات قيمتي روز گذشته در بازار نفت در حالي با نوساني اندک همچنان در اوج قرار داشت که تحليل ها نشان مي دهد سطوح قيمتي فعلي براي طلاي سياه از توجيه بنيادين قوي برخوردار نيست و اين ريسک هاي ژئوپليتيک در خاورميانه هستند که از قيمت هاي فعلي حمايت مي کنند. اما قرار داشتن قيمت نفت در محدوده ۶۰ دلار بر بشکه، در حالي از توان عوامل بنيادين بازار بالاتر است و در عين حال از قيمت هاي احتمالي در صورت بروز تنشي جدي در خاورميانه بسيار کمتر که به نظر مي رسد طلاي سياه انتظار وقوع جنگي جديد در خاورميانه را ندارد.نيک باتلر، ستون نويس فايننشال تايمز در اين زمينه عقيده دارد «چنانچه ريسک درگرفتن نزاعي جديد در خاورميانه از بين برود، هيچ عامل بنياديني در بازار وجود ندارد که بتواند قيمت نفت را به بيش از ۵۰ يا ۵۵ دلار برساند. اما اگر جنگي ميان دو قدرت بزرگ خليج فارس رخ بدهد، قيمت نفت بسيار فراتر از چيزي خواهد بود که حالا شاهد هستيم.» اين تحليل نشان مي دهد قيمت نفت حالا در محدوده اي قرار ندارد که زنگ خطر وقوع درگيري در خاورميانه را به صدا درآورد، اين پيش بيني در حالي مطرح است که خاورميانه با بروز تنش هاي ناگهاني غريبه نيست و نمي توان سايه جنگ را از سر آن براي لحظه اي دور ديد.
    اما ريسک وقوع درگيري هاي تازه در خاورميانه در حالي از سوي بازار جهاني نفت خام درک شده و خود را به شکل رشد قيمت نفت هاي شاخص نشان داده است که در عين حال اين سوال نيز مطرح مي شود که «به غير از افزايش تنش ها در خاورميانه که خطر درگيري مستقيم عربستان و ايران را در منطقه افزايش داده است، چه عامل بنيادين ديگري اين ميزان رشد قيمت را توجيه مي کند؟»جست وجوي عاملي بنيادين براي يافتن چرايي رشد قيمت هاي چشمگير اخير، اين سوال اساسي را نيز به همراه دارد که آيا در روند عرضه و تقاضاي جهاني نفت خام در ماه جاري، تغييري نسبت به ميانه هاي ماه اکتبر داشته است که در نتيجه آن شاهد افزايش ۲۰ درصدي قيمت طلاي سياه باشيم؟ پاسخ نيک باتلر، ستون نويس فايننشال تايمز به اين سوال منفي است. باتلر در توضيح شرايط بنيادين بازار، اگرچه روند تقاضاي نفت خام را در بازار با رشدي تدريجي و پايدار ارزيابي مي کند، اما در عين حال افت واردات چين در ماه اکتبر را در نظر مي گيرد.
    
    ناتواني عوامل بنيادين بازار
    بر اساس گزارش هاي موجود، واردات نفت خام چين به عنوان عاملي اثرگذار بر تقاضا، در ماه اکتبر از سطح بي سابقه ۹ ميليون بشکه در روز در سپتامبر، به ۳/ ۷ ميليون بشکه در روز کاهش يافته است. در همين حال طبق گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، توليد نفت خام آمريکا در هفته منتهي به سوم نوامبر، به ۶۲۰/ ۹ ميليون بشکه در روز رسيده که رکورد بيشترين رشد هفتگي از سال ۱۹۸۳ را به ثبت رسانده است. صادرات نفت خام آمريکا نيز در حال حاضر به بيش از ۲ ميليون بشکه در روز رسيده که به معناي افزايش عرضه از سوي اين کشور است.
    هرچند در سمت عرضه نمي توان عملکرد مثبت کشورهاي عضو اوپک و همراهانشان در کاهش عرضه نفت خام و سيگنال هاي مثبت آنها براي گسترش طرح کاهش توليد را ناديده گرفت، اما اين بخش نيز تحت تاثير افزايش توليد از سوي ليبي و نيجريه با چالش هايي همراه است. اين دو کشور عضو اوپک در حالي به دليل مشکلات داخلي از حضور در توافق کاهش توليد معاف شده اند که در ماه هاي اخير به شکل متناوب موفق به افزايش توليد شده اند. افزايش توليد اين دو کشور به معناي خنثي شدن تلاش اوپک براي کاهش توليد است.نگاهي به عوامل ياد شده نشان مي دهد بازار نفت در چند هفته گذشته به لحاظ تکنيکال، با هيچ تحول چشمگيري همراه نبوده است. به اين ترتيب در شرايطي که هم عرضه و هم تقاضا روندي رو به رشد دارند و تغيير چشمگيري نيز در سطح ذخاير جهاني نفت خام رخ نداده، حصول اين نتيجه قطعي به نظر مي رسد که «هيچ اتفاقي که بتواند رشد ۲۰ درصدي قيمت نفت خام را توجيه کند، در بازار طلاي سياه رخ نداده است.»در اين ميان تنها توجيهي که براي جهش ۲۰درصدي قيمت نفت باقي مي ماند، تنش هاي اخير در خاورميانه است. اين تنش ها از تحولات سياسي داخلي در عربستان سعودي آغاز شد و تا اتهام حمله موشکي ايران به فرودگاه بين المللي رياض و دخيل دانستن کشورمان در انفجار خط لوله نفت در بحرين ادامه پيدا کرد.
    
    ريسک عراق
    در ميان تمام تحولات بنيادين اخير در بازار نفت، شايد تنها بتوان به اتفاقاتي که در هفته هاي گذشته در شمال عراق و در جريان همه پرسي استقلال کردستان عراق رخ داد اشاره کرد؛ چراکه افزايش تنش ها ميان دولت مرکزي عراق و اقليم کردستان ريسک کاهش توليد و عرضه از سوي اين منطقه را به همراه داشت. بعد از برگزاري انتخابات استقلال کردستان عراق، ترکيه براي نشان دادن مخالفت خود با اين همه پرسي، قطع صادرات نفت خام اقليم کردستان از طريق خط لوله جيهان -کرکوک را مطرح کرد. اما از دو هفته گذشته و با فروکش کردن تنش ها ميان اقليم کردستان و دولت مرکزي عراق، جريان صادرات نفت شمال اين کشور به حالت عادي بازگشته است و پايانه هاي جنوب اين کشور نيز آماده افزايش صادرات ۲۰۰هزار بشکه اي هستند. با اين حال تنش ها ميان دولت مرکزي و اقليم همچنان به شکل قطعي پايان نيافته است.به اين ترتيب به نظر مي رسد افزايش قيمت هاي اخير نفت را نمي توان تنها در تعادل فزاينده عرضه و تقاضا در بازار فيزيکي جست وجو کرد. در واقع معامله گران در شرايط فعلي بر اساس ريسک اتفاقاتي که در آينده مي توانند رخ دهند، قيمت ها را تعيين مي کنند.
    
    هزينه سنگين جنگ براي عربستان
    فراتر از وضعيت عراق، مساله بالقوه جدي تري که در خاورميانه براي بازار نفت وجود دارد؛ مساله عربستان سعودي است. بازداشت هاي گسترده در خاندان سلطنتي آل سعود که منجر به پاکسازي مخالفان و رقباي شاهزاده جوان سعودي شد، در حالي در تاريخچه اين خاندان بي سابقه است که احتمال تداوم آن در آينده وجود دارد. در کنار تحولات عجيب داخلي در عربستان سعودي که از سوي محمد بن سلمان در جريان است، نگران کننده ترين عامل براي بازار نفت، افزايش تنش ها بين تهران و رياض است.اگرچه ايران و عربستان از ديرباز رقيب يکديگر در منطقه بوده اند، اما طي دو سال گذشته و تحت عملکرد پادشاهي جديد در عربستان سعودي، اين رقابت از سوي سعودي ها شکلي تهاجمي به خود گرفته است، از همين رو به نظر مي رسد عربستان سعودي سعي دارد از هر فرصتي براي ايجاد تنشي جديد با ايران بهره ببرد. شليک موشک از سوي مبارزان يمني به سمت فرودگاه بين المللي رياض در حالي از سوي مقامات سعودي به ايران ارتباط داده شد که مسوولان ايران اين ادعا را به شدت تکذيب کردند. بعد از اين اتفاق، استعفاي سعد حريري، نخست وزير لبنان که در خاک عربستان رخ داد، باعث طرح اتهام هايي تازه عليه ايران شد که به نوبه خود باعث افزايش تنش ها ميان دو کشور شد.
    تنش هاي ياد شده در حالي از سوي سعودي ها عليه ايران طرح ريزي و هدايت مي شود که ستون نويس فايننشال تايمز عقيده دارد «هرگونه منازعه مستقيم با ايران مي تواند ريسک و تخريب زيادي براي رهبران سعودي به همراه داشته باشد، اما هيچ چيز غيرممکن نخواهد بود به خصوص اگر سعودي ها احساس کنند در اين منازعه از حمايت آمريکا برخوردار هستند. در واقع اين نگراني اصلي بازار نفت است.»به عقيده باتلر، وقوع يک درگيري مستقيم ميان عربستان سعودي و ايران مي تواند چندين ميدان نفتي و تاسيسات مرتبط با آنها را در هر دو سوي خليج فارس تحت تاثير قرار دهد. در عين حال تنگه هرمز که يکي از مهم ترين مسيرهاي ارسال نفت به سراسر جهان است نيز تحت تاثير درگيري هاي احتمالي قرار خواهد گرفت و اين به معناي ايجاد اخلال در حمل و ارسال حدود ۱۹ ميليون بشکه نفت در روز خواهد بود.تمام اين موارد نشان دهنده هزينه هايي است که جنگ جديد در خاورميانه براي دولت ها به همراه خواهد داشت. نيک باتلر با اشاره به اينکه «جنگ يک گزينه غيرمنطقي است»، مي نويسد «اما آيا منطق، نيروي حاکم در خاورميانه است؟»
    
    تلاش اوپک براي حفظ قيمت ها
    در شرايطي که بررسي ها به روشني نشان مي دهد رشد قيمت نفت به عوامل ژئوپليتيک در خاورميانه باز مي گردد، روز گذشته «کنفرانس اديپک ۲۰۱۷» تبديل به محلي براي ابراز خوش بيني مقام هاي نفتي کشورهاي عضو اوپک نسبت به وضعيت بازار نفت در سال ۲۰۱۸ شد.بر همين اساس وزير انرژي امارات با ابراز خوش بيني نسبت وضع بازار نفت در سال ۲۰۱۸ ميلادي، گفت: به احتمال زياد روند بازسازي بازار ادامه خواهد يافت.به گزارش خبرگزاري رويترز از ابوظبي، محمد المزروعي، همچنين اعلام کرد توافق جهاني کاهش توليد نفت به حذف حدود ۱۸۰ميليون بشکه از ذخيره سازي نفت جهان ظرف کمتر از يک سال کمک کرده است. وزير انرژي امارات در بخش ديگري از سخنان خود اعلام کرد: «اين کشور به هر تصميمي درباره سياست آينده بازار نفت که اوپک در ماه جاري ميلادي درباره آن به توافق برسد، پايبند خواهد بود.»
    وزير نفت عمان نيز ابراز اطمينان کرد که در نشست ماه نوامبر اوپک و غير اوپک، توافق جهاني کاهش توليد نفت تمديد خواهد شد. محمد الرمحي، هرچند اعلام کرد که «مطمئن است که در نشست ماه جاري ميلادي توليدکنندگان نفت عضو و غير عضو اوپک، توافق براي تمديد کاهش توليد نفت به دست مي آيد.» وي بر اين نکته نيز تاکيد کرد که «من فکر نمي کنم توليدکنندگان بر سر کاهش بيشتر توليد توافق کنند.» وي همچنين اعلام کرد عمان به توافق جهاني کاهش توليد نفت پايبند است و اکنون روزانه ۹۶۸ هزار بشکه نفت توليد مي کند.دبيرکل اوپک نيز روز گذشته با اشاره به اينکه «بازار نفت با روندي پرشتاب در حال رسيدن به توازن مجدد است و کاهش توليد تنها گزينه قابل دوام براي برقراري ثبات مجدد در بازار است»، گفت: ما شاهد نشانه هاي روشني از رسيدن بازار به توازني مجدد هستيم، ثبات در حال بازگشت به بازار است و من اطمينان دارم که اگر ما بسيج نمي شديم و براي اقدام مشترک جهت کاهش سطح ذخاير جهاني نفت خام اجماع نمي کرديم، صنعت نفت در شرايطي بدتر از امروز قرار داشت.»
    
    دماسنج نفتي تنش در خاورميانه / بازار نفت در انتظار جنگ است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "سارا مالكي"

  مثلث ضدتوسعه در صنعت نفت / چرا «تصميم گيران» در برابر «تريبون داران» منفعل مي مانند؟
سارا مالكي، دنياي اقتصاد 19/10/96
مشاهده متن    
  سه سناريوي چيني آينده نفت / چين چگونه ساختار بازار انرژي جهان را تغيير خواهد داد؟
سارا مالكي، دنياي اقتصاد 26/9/96
مشاهده متن    
  دست اندازهاي تغيير مسير توليد انرژي
سارا مالكي، دنياي اقتصاد 18/7/96
مشاهده متن    
  سه محور مذاكرات نفتي با برزيلي ها / قدرت سرمايه گذاري برزيل در صنعت نفت ايران عيارسنجي شد
سارا مالكي، دنياي اقتصاد 15/6/96
مشاهده متن    
  سوپاپ اطمينان صادرات نفت ايران / چرا احداث «پايانه جاسك» اولويت وزارت نفت تعيين شد؟
سارا مالكي، دنياي اقتصاد 5/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سنجش و ايمني پرتو
متن مطالب شماره 3 (پياپي 19)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است