|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: طرح خودروزدايي از منطقه «بازار»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژه 
طرح خودروزدايي از منطقه «بازار»
فقط يك خانواده در لاله زار زندگي مي كنند


دنياي اقتصاد : شهرداري تهران بنا دارد بر اساس يک برنامه مدون نسبت به «خودروزدايي از منطقه بازار» با هدف تبديل قلب پايتخت از يک منطقه جمعيت گريز به يک منطقه مهاجرت پذير اقدام کند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، در جلسه اخير کميسيون عمران و حمل ونقل شوراي شهر تهران که به بررسي مشکلات ترافيکي منطقه ۱۲ اختصاص داشت، کليات برنامه شهرداري تهران براي مقابله با اين مشکلات تشريح شد. هدف نهايي مديريت شهري، خودروزدايي از معابر منطقه ۱۲ به منظور کاهش ازدحام ترافيک و سکونت پذير کردن اين منطقه بوده و براي تحقق آن از ابزارهاي مشخصي استفاده خواهد کرد. يکي از اين ابزارها، پياده راه سازي است. شهرداري منطقه ۱۲ با توجه به کاهش ۳۰ درصدي آلودگي هوا در محدوده خيابان ۱۵ خرداد بعد از تبديل شدن به «پياده راه» در سال ۸۶، سياست توسعه پياده راه ها را در دستور کار خود قرار داده است.
    به طور کلي برنامه هاي ترافيکي آتي منطقه ۱۲ در وهله اول با اولويت بخشي به مسيرهاي ويژه عابر پياده طراحي شده است و پس از آن سلسله مراتب اولويت هاي حمل ونقلي منطقه ۱۲ به ترتيب به حمل ونقل عمومي، حمل ونقل پاک (دوچرخه)، ساماندهي حمل ونقل بار و در نهايت به خودروي شخصي اختصاص يافته است. افق شهرداري منطقه ۱۲ اين است که تمام ناوگان حمل ونقل عمومي قلب تاريخي تهران اعم از اتوبوس، تاکسي و حتي موتورسيکلت هايي که به حمل بار و مسافر اشتغال دارند، پاک (برقي) باشد. با توجه به محدوديت مالي براي تحقق اين ايده، پيشنهاد منطقه ۱۲ استفاده از ظرفيت بخش خصوصي است، موضوعي که در پياده راه ۱۵ خرداد آن را تجربه کرده است. در اين محور پيش از اين ون هاي بنزيني با تحميل هزينه به شهرداري، نسبت به جابه جايي شهروندان متقاضي اقدام مي کردند اما اکنون ون هاي برقي در اين مسير توسط بخش خصوصي به کار گرفته شده و ماهانه ۱۱۳ ميليون تومان درآمد براي شهرداري ايجاد کرده است.
    از ديگر ابزارهايي که شهرداري تهران قرار است با هدف خودروزدايي در منطقه ۱۲ استفاده کند، قطار سبک شهري (LRT) است که مطالعات آن براي اجرا در محور جمهوري – بهارستان در حال انجام است. افزايش سرعت اتوبوس هاي منطقه ۱۲ از ديگر برنامه هاي آتي منطقه ۱۲ است. به اعتقاد مديران ترافيکي اين منطقه، از آنجاکه در دوره گذشته مديريت شهري، حمل ونقل عمومي در اولويت قرار نداشت، در حال حاضر سرعت حرکت اتوبوس ها به زير نرخ متوسط سرعت خودروها در پايتخت رسيده و در ساعات پيک ۱۰ کيلومتر بر ساعت است. در چنين شرايطي طبعا مطلوبيت خطوط اتوبوسراني کاهش يافته و خودروهاي شخصي که سرعت تردد بالاتري در منطقه دارند، بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند.
    اين در حالي است که با اختصاص خطوط ويژه به اتوبوس و دوچرخه، سهم حمل ونقل انسان محور و عمومي از معابر موجود منطقه ۱۲ کسر مي شود و بخش ناچيزي در اختيار خودروهاي شخصي قرار مي گيرد. از سوي ديگر روزانه ۱۰ هزار تاکسي غيرمجاز با هدف سرويس دربستي و حمل بار به اين منطقه ورود مي کنند که قرار است با تکميل دوربين هاي نظارتي اين منطقه در آينده نزديک نسبت به شناسايي آنها اقدام و برخورد لازم از سوي تاکسيراني صورت گيرد. تاکسي غيرمجاز به تاکسي هايي اطلاق مي شود که پلاک آنها به سرويس دهي در منطقه ديگري اختصاص دارد و با اين حال در ساعاتي از روز به جاي سرويس دهي در منطقه خود، به ساير مناطق سر مي زنند. يکي ديگر از مشکلات ترافيکي منطقه ۱۲، جريان عبوري از اين منطقه است که مقصد آن خارج از منطقه ۱۲ بوده اما به دليل ترافيک سنگين معابر بزرگراهي اطراف منطقه ۱۲، وارد محدوده شهري شده و شريان هاي درجه يک و دو نظير خيابان مصطفي خميني را جايگزين مي کنند. اين در حالي است که ناحيه تجاري مرکزي صرفا بايد مقصد سفر باشد و ترافيک عبوري نبايد به معابر آن تحميل شود. بر اساس گزارش سردار مهماندار، رئيس پليس راهور تهران بزرگ، در خيابان مصطفي خميني به طور متوسط ۱۳۰۰ خودرو در ساعت، صرفا از منطقه۱۲ عبور مي کند در حالي که اگر ترافيک معابر بزرگراهي اطراف روان باشد، قاعدتا اين خودروها عبور از مرکز پرتراکم شهر را در حالي که مقصد آنها نيست، انتخاب نخواهند کرد.
    پيروز حناچي، معاون فني و عمراني شهرداري تهران نيز در اين جلسه، بر ضرورت مقابله با پديده «شب مردگي» در منطقه ۱۲ تاکيد کرد و گفت: در برخي از محله هاي اين منطقه شب مردگي فاجعه بار است. به عنوان مثال در خيابان لاله زار تنها يک خانواده سکونت مي کند که آنها نيز به دليل اشتغال به سرايداري در اين نقطه ساکن هستند. در حال حاضر جمعيت شب منطقه ۱۲ حدود ۲۵۰ هزار نفر بوده و اين در حالي است که جمعيت روز آن به بيش از يک ميليون و ۸۰۰ هزار نفر مي رسد. حناچي در مورد پروژه ميدان امام خميني (ره) تحت عنوان «نوسازي ساختمان تاريخي بلديه»که در دوره قبلي مديريت شهري کليد خورد، گفت: اصل اين پروژه بد نيست، اما براي اينکه شکست نخورد، بايد از ابتدا به مساله ديگر ذي نفعان نيز توجه شود تا اين پروژه نيز به سرنوشت پياده راه ۱۷ شهريور دچار نشود. وي پيشنهاد داد در اين محدوده سه محور اصلي ويژه تردد پياده، تاکسي و اتوبوس اختصاص يابد. وي خواستار مطالعه الگوهاي جهاني در اين باره شد و افزود: در شهر لندن يک ميدان اصلي طراحي شده که اغلب جشن هاي مهم نظير جشن سال نو در آنجا برگزار مي شود. ميدان امام خميني (ره) هم ظرفيت تبديل شدن به چنين ميداني را دارد که بايد همزمان با اجراي پروژه بلديه ساماندهي آن تعيين تکليف شود.
    ويژه : طرح خودروزدايي از منطقه «بازار» / فقط يک خانواده در لاله زار زندگي مي کنند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 62، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است