|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: ديدار دوقلوهاي سياسي در فيليپين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


ديدار دوقلوهاي سياسي در فيليپين
حواشي مذاكرات ترامپ و دوترته مهم تر از متن بود


دنياي اقتصاد : دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، يکي از چند رهبر در جهان است که تقريبا تمامي قواعد تشريفات سياسي را به هم ريخته است. حال تصور کنيد او با فردي ديگر مانند خود نشست و برخاست داشته باشد آن هم در يک نشست بين المللي. رودريگو دوترته، رئيس جمهوري فيليپين نيز در بسياري از صفات همچون ترامپ است.
    او يکي از رهبراني است که در کاربرد الفاظ و رفتارهاي عجيب و غريب دست کمي از رئيس جمهوري آمريکا ندارد. ترامپ که در تور آسيايي خود به سر مي برد روزهاي يکشنبه و دوشنبه ميهمان فيليپين بود و اين کشور آخرين مقصد از سفرهاي آسيايي ترامپ محسوب مي شود. وي پيش تر به ژاپن، کره جنوبي، چين و ويتنام رفته بود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به مانيل رفت تا با رهبران ۱۸ کشور منطقه براي يک نشست دو روزه (يکشنبه و دوشنبه) ديدار کند.
    حواشي سفر ترامپ به آسيا بيش از هر موضوع ديگري مورد نظر رسانه ها قرار گرفته است. روز يکشنبه هنگام ورود ترامپ به فيليپين تظاهراتي گسترده عليه او برگزار شد. به گزارش رويترز، پليس ضدشورش فيليپين روز يکشنبه با استفاده از آب پر فشار مانع از ورود صدها تن از معترضان به سفر دونالد ترامپ به مقر سفارت آمريکا در مانيل شدند. معترضان پلاکاردهايي را که رويشان نوشته شده بود: «برو بيرون ترامپ» و «مرگ بر امپرياليسم آمريکايي» در دست داشتند. يکي از معترضان گفت: «ترامپ مدير و مسوول دولت امپرياليستي آمريکاست ما مي دانيم که او براي عقد توافقات ناعادلانه ميان فيليپين و آمريکا به اينجا مي آيد.» ترامپ و دوترته روز يکشنبه گفت وگوها و ديدارهاي غيررسمي با يکديگر داشتند اما نشست رسمي ديروز دوشنبه برگزار شد.
    به گزارش خبرگزاري فرانسه، رئيس جمهوري جنجالي فيليپين در اقدامي عجيب در جريان مراسم شامي با حضور سران کشورهاي آسه آن به ناگهان زير آواز زده و به شوخي گفت، به دستور «فرمانده کل قواي آمريکا» اين کار را انجام داده است. رودريگو دوترته، رئيس جمهور فيليپين ميزبان اين مراسم شام با حضور دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا و سران کشورهاي آسه آن در شهر پاساي بود. در جريان اين مراسم شام در يک مقطع دوترته که در کنار ترامپ نشسته و پيراهن سفيد رسمي و آستين بلند فيليپين را به تن کرده بود، به ناگهان ايستاده و به همراه يک خواننده ديگر با خواندن آواز ميهمانانش را شگفت زده کرد. دوترته بعد از آنکه آواز خواندنش را تمام کرد گفت: «خانم ها و آقايان، من اين آواز دو نفري را بدون اعلام قبلي همراه خانم پيليتا کورالس به دستور فرمانده کل قواي ايالات متحده آمريکا(ترامپ) اجرا کردم.»
    با اين حال، گروه هاي حقوق بشري از ترامپ خواسته اند تا در جريان روز آخر سفر خود به آسيا که در فيليپين پايان مي يابد درباره مقابله دولت اين کشور با قاچاقچيان مواد مخدر اظهاراتي ايراد کند. دوترته ۷۲ ساله در پاسخ به اين سوال که آيا انتظار دارد ترامپ مساله کشتارهاي فرا قانوني را در جريان کمپين مبارزه با مواد مخدر پيش بکشد يا خير، گفت: «من مطمئنم که او اين کار را نمي کند.» دوترته سال گذشته ميلادي با قول مبارزه گسترده با قاچاقچيان مواد مخدر به عنوان رئيس جمهوري فيليپين انتخاب شد. در نتيجه کمپين وي ۱۰۰ هزار تن کشته شدند. اين درحالي است که پليس فيليپين گزارش داده ۳۹۶۷ تن در اين کمپين کشته شدند. بسياري از فيليپيني ها از اقدامات دوترته حمايت مي کنند و بر اين باورند که اين اقدام براي مبارزه با جرائم ضروري بوده است.
    با وجود آنکه گروه هاي حقوق بشري به گفته هاي انتقادي ترامپ درباره دوترته چشم دوخته اند اما به نظر مي رسد که رئيس جمهوري آمريکا از طرفداران همتاي فيليپيني خود است، چون در تماس تلفني ماه آوريل به وي گفته بود که او «کار بسيار بزرگي» انجام داده است. گرفتن عکس در مراسم نشست رهبران آسه آن براي ترامپ نيز به يک معضل تبديل شد؛ رئيس جمهوري آمريکا هر چه کرد نتوانست حتي يکي از انگشتان دست خود را به نفر کناري اش برساند تا پروژه دست دادن رهبران تکميل شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، درحالي که ديگر رهبران با نگه داشتن ضربدري دو دست خود به افراد کناري خود دست دادند ترامپ در نهايت با دو دست خود، دست دراز شده «نگويان شوان فوک»، نخست وزير ويتنام را گرفت. در اين ميان رودريگو دوترته، رئيس جمهوري فيليپين و ميزبان نشست نتوانست دست ترامپ را بگيرد و اين زنجيره در واقع تکميل نشد. تشکيل يک زنجيره از دست ها در نشست آسه آن با حضور رهبراني از چين، آمريکا، روسيه، نيوزيلند، استراليا، هند، کانادا، ژاپن و کره جنوبي يک رسم ديرينه است. به هر حال به نظر مي رسد ترامپ لحظاتي بعد متوجه اشتباهش شد و در نهايت حلقه ارتباطي ميان نگويان و دوترته را به زور کامل کرد.
    پيش از آن، ترامپ در ويتنام هم ساعات دشواري را سپري کرد. تصاوير منتشر شده از مراسم ضيافت و سخنراني در ويتنام نشان از ترامپ خواب آلود و خسته اي دارد که حتي چشم هايش را نمي تواند بازنگه دارد و از اينکه صحبت ها از زبان ويتنامي به انگليسي ترجمه مي شود، بسيار خسته شده است. به گزارش روزنامه ديلي ميل، زماني که سخنراني رئيس جمهوري ويتنام پايان يافت، ترامپ که به گفته خودش اصلا اهل مشروبات و نوشيدني هاي الکلي نيست، گيلاس خودش را که مايعي سياه رنگ در آن بود، بالا گرفت.
    يکي از مقام هاي کاخ سفيد گفته است که گيلاس حاوي نوشابه کوکاي رژيمي بود. ترامپ چهارمين رئيس جمهوري آمريکاست که پس از جنگ ويتنام در ۱۹۷۵ به اين کشور آسيايي مي رود. ترامپ نيز پس از آن بسيار مختصر گفت: «ما و ويتنام مسير بسيار طولاني را آمده ايم و اکنون در مسيري بسيار خوب قرار داريم.» رئيس جمهوري ويتنام نيز اذعان کرد که مشکلات و سختي هاي زيادي در روابط ميان آمريکا و ويتنام در سال هاي گذشته وجود داشته و سختي ها و دشواري ها باعث شده تا اکنون در صلح، ثبات و همکاري و توسعه باشيم.
    
    اعزام سه ناو هواپيمابر ۱۰۰ هزار تني
    با اين حال، ترکش سفر ترامپ به آسيا، کره شمالي را هم بي نصيب نگذاشت. به گزارش سي ان ان، سه ناو هواپيمابر آمريکايي عازم غرب پاسيفيک شدند و اين اولين بار طي يک دهه است که سه ناو بزرگ با مجموع ۱۰۰ هزار تن عازم اين منطقه مي شود. ناوهاي «يو اس اس رونالد ريگان»، «يو اس اس تئودور روزولت» و «يو اس اس. نيميتز» به همراه چند ناوشکن در يک مانور ۴ روزه مشارکت دارند که قرار است امروز سه شنبه پايان يابد. درياسالار اسکات سوئيفت، فرمانده يگان آمريکا در پاسيفيک، اعلام کرد که حضور اين ناوها نشان از تعهد ما به امنيت و ثبات دائمي منطقه است و شاهدي است بر توانايي منحصربه فرد نظامي آمريکا. سي ان ان مي افزايد حضور اين سه ناو در آب هاي پاسيفيک سيگنالي است به کره شمالي که ايالات متحده از آزمايش هاي هسته اي و موشکي پيونگ يانگ نمي ترسد.
    کره شمالي اعلام کرد تمرکز سه ناو هواپيمابر در رزمايش نظامي آمريکا در غرب اقيانوس آرام ممکن است به آغاز جنگ آمريکا با کره شمالي بينجامد. کره شمالي اين اقدام آمريکا را «اقدامي جنگ طلبانه» ناميد. در مقابل، ترامپ هم در توييتي درباره رهبر کره شمالي نوشت: «چرا کيم جونگ اون بايد با «پير» ناميدن من، به من توهين کند! من سخت تلاش مي کنم تا دوستش باشم و شايد روزي اين اتفاق رخ دهد.» به گزارش سي ان ان، ترامپ گفت: «ما سه فروند از بزرگ ترين ناوهايمان در جهان را به شبه جزيره کره فرستاديم و يک زيردريايي هسته اي هم پهلو خواهد گرفت.»
    لازم به ذکر است که يک روز پيش از آغاز ديدار دونالد ترامپ از کره جنوبي، سئول چند شخص و بانک کره شمالي را تحريم کرد. اين تحريم ها اولين اقدامات تنبيهي اعلام شده عليه کره شمالي از سوي دولت «مون جائه اين»، رئيس جمهور کره جنوبي، هستند. در بيانيه کره شمالي آمده است: «دولت کره جنوبي با پيروي از دولت ايالات اشغال شده آمريکا، براي امپرياليسم چاپلوسي مي کند.» در اين بيانيه همچنين رئيس جمهور کره جنوبي به خاطر همسويي با ترامپ در ملاقات رسمي، مورد انتقاد قرار گرفت. بيانيه کره شمالي مي افزايد: «با اين حال، تحريم هاي جديد اين کشور عليه ملت کره يک اقدام صرفا سمبليک است چراکه نام بانکداران ياد شده کره شمالي از ماه سپتامبر سال ميلادي جاري، وارد ليست سياه ايالات اشغال شده آمريکا شده است.»
    ديدار دوقلوهاي سياسي در فيليپين / حواشي مذاکرات ترامپ و دوترته مهم تر از متن بود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فولاد
متن مطالب شماره 246، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است