|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: ادامه معاملات كم رونق بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4428
شنبه سي و يكم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
ادامه معاملات كم رونق بورس


نويسنده: همايون دارابي

گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد شاخص و افزايش ۸۸ واحدي بود. در بازار ديروز معامله گراندر شروع بازار با خبرهاي رخداد زلزله در غرب کشور مواجه بودند، خبري که با تلفات جاني تاسفباري همراه شده است. در همين حال اما خبرهاي اوليه از عدم رخداد مشکلي براي واحدهاي صنعتي مستقر در غرب کشور حکايت داشت. در همين حال ديروز در تحولات اقتصادي مهم معامله گران شاهد رشد ارزش دلار در بازار تهران و عبور آن از مرز ۴هزار و ۱۰۰تومان بودند. امري که خبري مناسب براي شرکت هاي وابسته به بازار جهاني تلقي مي شود.
    در اين شرايط بازار ديروز با اتکا به نمادهاي فولاد مبارکه، پالايشگاه اصفهان، پارس خودرو و ايران خودرو و هلدينگ خليج فارس توانست با رشد ۱/ ۰ درصد به رقم ۸۷هزار و ۸۳۲واحد برسد. شاخص کل هم وزن نيز ديروز با افزايش ۹واحدي به رقم ۱۷هزار و ۵۲۱واحد رسيد.در بازار ديروز نماد معاملاتي شرکت هاي سيمان شمال، نيروکلر، داروسازي جابربن حيان، حق تقدم خريد سهام مارگارين، سرمايه گذاري وثوق امين، بازرگاني و توليدي مرجان کار، از سوي ناظر بازار سهام بازگشايي و در مقابل نماد معاملاتي شرکت هاي داروسازي تهران دارو، پتروشيمي پرديس، ليزينگ خودروي غدير و قند اروميه متوقف شدند. در گروه پالايشي انتشار شايعاتي در مورد نرخ احتمالي ارز مبادله اي در بودجه سال آينده پالايشگاه ها باعث رشد قيمت سهام اين شرکت ها شد. ديروز شايع شد که دولت قصد دارد در سال آينده نرخ ارز مبادله اي را ۳هزار و ۸۰۰تومان قرار دهد.
    در گروه دارويي اعلام شد که شرکت دارويي کي بي سي مجوز افزايش سرمايه ۲۶ درصدي را از سازمان بورس اخذ کرد تا سرمايه فعلي را محل مطالبات سهامداران و آورده نقدي به ۲۴ ميليارد تومان برساند. در گروه پتروشيمي ديروز معاملات پر حجم سهام وثيقه پتروشيمي لردگان ادامه داشت. در اين گروه دو پتروشيمي جهرم و فسا نيز که در بازار پايه فرابورس حضور دارند، توانستند مجوز افزايش سرمايه ۱۲۱ و ۱۳۲درصدي را از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدي اخذ کنند. پيش تر تصميم افزايش سرمايه ۳۶۲ و ۳۹۶ درصدي اين شرکت ها که در ۳۰ فروردين سال جاري اعلام کرده بودند، با عدم موافقت سازمان مواجه شده بود. در اين راستا، «جهرم» سرمايه فعلي را به ۳۳۱/ ۳ ميليارد تومان مي رساند، سپس در مجمع فوق العاده مي تواند براي افزايش سرمايه ۱۰۹ درصدي و رساندن سرمايه به ۶۹۴ ميليارد تومان از محل آورده نقدي، موافقت سهامداران را گرفته و اختيار آن را پس از اخذ مجوز سازمان به مدت ۲ سال به هيات مديره واگذار کند. «فسا» نيز سرمايه فعلي را با اين افزايش سرمايه به ۳۴۸/ ۶ ميليارد تومان خواهد رساند و در مجمع فوق العاده مي تواند در صورت اخذ مجوز سازمان و تفويض اختيار ۲ ساله به هيات مديره، سرمايه را با افزايش ۱۱۴ درصدي به ۷/ ۷۴۵ ميليارد تومان برساند. اهداف تامين مالي اين دو شرکت فرابورسي به تامين بخشي از مخارج اجراي طرح پلي اتيلن و پروژه هاي جانبي آن و مشارکت در افزايش سرمايه شرکت پتروشيمي فيروزآباد برمي گردد.
    در گروه بانکي، زيرمجموعه بانک ملت مجتمع ۸۲ واحدي تجارت جام الهيه را با قيمت پايه ۲۱۴ ميليارد تومان به مزايده گذاشت. شرکت توسعه بازاريابي و فروش ماد به نمايندگي از شرکت ساختماني بانک ملت اعلام کرد، قصد فروش مجتمع مسکوني تجارت جام الهيه را از طريق مزايده عمومي به صورت يکجا و به بالاترين قيمت پيشنهادي در نظر دارد. از اين رو، ملک مورد نظر که در خيابان الهيه روبه رو ي سفارت روسيه واقع شده با قيمت پايه ۲۱۴ ميليارد تومان به صورت عرصه و عيان به فروش گذاشته شده و سپرده شرکت در مزايده بايد ۵ درصد قيمت پايه معادل ۷/ ۱۰ ميليارد تومان باشد. در گروه انفورماتيک مديرعامل تجارت الکترونيک پارسيان درباره صدور کارت هاي خريد بين المللي و مالکيت سهام شرکت پويا تجارت سيمرغ کيش توضيح داد. عبدالعظيم قنبريان، مديرعامل «رتاپ» خاطر نشان کرد که اين شرکت ۳۰درصد سهام شرکت پويا تجارت سيمرغ کيش را تملک کرده است. در گروه فولادي ديروز جلسه ادغام و تشکيل کنسرسيوم ۱۰ميليون تني فولاد در هرمزگان برگزار شد در اين گروه همچنين وزير صنعت با اميدواري به تحقق صادرات ۹ ميليون تني فولاد درسال جاري و همچنين تاکيد بر اهميت تکميل زنجيره توليد و ايجاد ارزش افزوده بيشتر در صنايع گفت: در حوزه سياست گذاري داخلي بنا را بر آن گذاشته ايم که فعاليت ها در حوزه معدن و صنايع معدني را بر اساس اولويت آنها، با زنجيره ارزش بالاتر مواجه کنيم، ضمن اينکه در اين راستا با احياي ستاد زنجيره فولاد فعاليت ها را از سر گرفته ايم.
    محمد شريعتمداري افزود: اگر بخواهيم هدف گذاري توليد ۵۵ ميليون تن فولاد محقق شود، بايد به سمت دانش بنيان کردن بيشتر امور و ايجاد بازارهاي باثبات صادراتي پيش برويم. همچنين وي از تخصيص ۱۰ هزار ميليارد تومان بودجه از سوي دولت براي نوسازي صنعتي خبر داد و گفت: تمامي صنايع کوچک و بزرگ نيز مي توانند از اين امکان بهره مند شوند. در گروه سيماني دبير انجمن سيمان گفت: زلزله آسيبي به کارخانه هاي سيمان واقع در غرب کشور وارد نکرده و هم اکنون در اين کارخانه ها قطعي برق و گاز نداريم. عبدالرضا شيخان در گفت وگو با خبرگزاري فارس اظهار کرد: زلزله شب گذشته باعث قطع برق در غرب کشور شد و در نتيجه برق کارخانه هاي سيمان واقع در آنجا نيز قطع شد اما بعد از چند ساعت جريان برق مجددا برقرار شد. وي با بيان اينکه قطعي گاز در کارخانه هاي سيمان غرب کشور اتفاق نيفتاده است، گفت: دو کارخانه سيمان در غرب واقع شده که در حال حاضر مشکلي در روند توليد آنها وجود ندارد. وي همچنين در مورد موضوع تعيين قيمت مازوت براي کارخانه هاي سيماني در آستانه روزهاي سرد سا ل گفت: هنوز بخشنامه اي در اين مورد صادر نشده اما بر اساس قانون کسب و کار در صورت قطع گاز، مازوت يارانه اي به کارخانه هاي سيمان اختصاص خواهد يافت. بسياري از کارخانه هاي سيماني مطابق ميزان عرضه و تقاضا به توليد سيمان مي پردازند و در اين شرايط، مطرح کردن بحث عدم پرداخت يارانه مازوت به کارخانه ها به منظور مديريت توليد و جلوگيري از توليد مازاد، منطقي نيست.
    وي با اشاره به طلب ۲۹ ميليون دلاري صنعت سيمان از وزارت نفت بابت صرفه جويي در مصرف گاز طي سال هاي قبل گفت: در حال حاضر کارخانه هاي سيماني با ۷۳ درصد ظرفيت خود فعال هستند. بخشي از توليد مازاد کارخانه ها، کيفيت خود را از دست داده اند و به همين دليل به طور مستقيم به بازار عرضه نخواهند شد؛ اما به عنوان افزودني در سيمان هاي تازه توليدشده مورد مصرف قرار خواهد گرفت.در تحولات پيرامون بازار سهام ديروز اعلام شد که بلوک ۲۵ ميليون سهمي سنگ آهن مرکزي ايران به ارزش کل پايه ۳۹ هزار ميليارد ريال در آذرماه امسال واگذار مي شود.بلوک ۲۵ ميليون سهمي سنگ آهن مرکزي ايران معادل ۹۲۵/ ۶۷ درصد سهام اين شرکت به قيمت پايه هر سهم يک ميليون و ۵۶۸ هزار و ۷۹۵ ريال و ارزش کل پايه ۳۹ هزار و ۹۹۲ ميليارد و ۷۴۸ ميليون و ۱۳۱ هزار و ۹۳۰ ريال روي ميز مزايده مي رود. اين ميزان سهام به وکالت از سوي صندوق حمايت و بازنشستگي کارکنان فولاد توسط سازمان خصوصي سازي در روز هفتم آذرماه جاري واگذار مي شود. همچنين مبلغ سپرده شرکت در اين مزايده يک هزار و ۱۹۹ ميليارد و ۷۸۲ ميليون و ۴۴۳ هزار و ۹۵۸ ريال تعيين شده است که خريدار بايد ۲۰ درصد مبلغ پيشنهادي خود را به صورت نقد در مدت ۲۰ روز کاري و بقيه را به صورت اقساط در مدت ۴ سال پرداخت کند. در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) به ۱۹۷ميليارد تومان و در فرابورس به ۲۴۲ميليارد تومان بالغ شد.
    جنب پل حافظ: ادامه معاملات کم رونق بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  هفته ۵/ ۱ درصدي بورس تهران
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 31/6/97
مشاهده متن    
  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري و شهرسازي ايران
متن مطالب شماره 15، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است