|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: تاريخ خدايان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3265
پنج شنبه 19 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 12 (انديشه) > متن
 
      


تاريخ خدايانميرچا الياده (١٩٨٦-١٩٠٧) دين پژوه و اسطوره شناس و نويسنده آثار معروفي مثل تاريخ انديشه هاي ديني (٣ جلد)، تصاوير و نمادها، اسطوره و واقعيت و هنر اسرارآميز است. او در روماني به دنيا آمد، در نوجواني براي تحصيل به هند رفت، چندين رمان نوشت، در سه روزنامه معتبر روماني به طور مدام مقاله نوشت، آثار برجسته پرشماري در حوزه تاريخ اديان ارائه داد، در زمان جنگ جهاني دوم به عنوان يك كنشگر فرهنگي جدي در لندن حضور يافت و پس از جنگ، در پاريس و شيكاگو به تدريس پرداخت. با اين اوصاف، علاوه بر آثار نظري، زندگي نامه او نيز مي تواند دست مايه اثري جداگانه باشد. كلود هانري روکه (مدرس تاريخ و زيبايي شناسي) در گفت وگوي طولاني خود با الياده به شرح دقيق زندگي و آثار او پرداخته كه حاصل آن كتاب زندگي نامه اي «هزارتوي آزمون هاي دشوار» است. الياده در ابتداي كتاب در مورد اصل و نسب خانوادگي خود مي گويد: «ميراث مولداويايي من ريشه گرايش من به ماليخوليا، شعر، متافيزيك- يا به بيان ديگر، گرايش من به «شب» را شكل داده است. درمقابل، خانواده مادري من از اهالي اولتنيا بودند. ايالتي در غرب كشور و هم مرز با يوگسلاوي. اهالي آنجا، آدم هاي بلندپرواز و پرجنب وجوشي هستند و اسب ها را عاشقانه دوست دارند- و نه تنها كشاورزي مي كنند بلكه، هايدوك، يعني بازرگان اند: و در كار فروش اسب هستند- گاه حتي اسب مي دزدند! اين قوم سرزنده ترين، پرانرژي ترين و يا حتي ممكن است بگوييد وحشي ترين قوم در ميان اقوام رومانيايي هستند و به طور كامل با اهالي مولداوي تضاد دارند.» (ص ١٤)
     روكه در پيش گفتار خود اين گفت و گو را به هزارتويي تشبيه کرده که گذر از آن براي درک زندگي و آثار اين انديشمند لازم است؛ از دوران تحصيل او در هند تا آشنايي اش با يونگ و اشتغال به اسطوره پژوهي و قوم شناسي. الياده دليل انتخاب عنوان كتاب را اين گونه توضيح مي دهد: «اين عنوان واكنش من به گفت و گوي مان نبود، بلكه در حقيقت به اين خاطر به ذهنم رسيد كه صدا و صحبت هاي ما قرار بود ضبط شود و اين كار مستلزم حضور دائم اين ماشين كوچك است و از نظر من، به آزمايشي سخت مي ماند. يك «آزمايش سخت تشرفي» زيرا به اين ابزار و ادوات اصلا عادت ندارم. بنابراين عنوان من اين است: هزارتوي آزمون هاي دشوار؛ بخشي به اين خاطر كه از نظر من اين كار يك آزمايش سخت ( هفت خوان) است- يعني ضرورت يادآوري چيزهايي كه ديگر فراموش شده اند. و بخشي به اين خاطر كه ما جلو مي رويم، سپس به عقب برمي گرديم و دوباره شروع مي كنيم، گويي قرار است درون يك هزارتو راه مان را پيدا كنيم. فكر مي كنم كه هزارتو درواقع تصويري تمام عيار از تشرف است.» (ص ٤١)
     بررسي مراسم و نمادهاي تشرف آييني، بخشي از تحقيقات گسترده الياده است و مطالعات او دراين باره تاثير شگرفي بر فهم اسطوره، تاريخ باستان و رابطه مذهب و هنر گذاشته است. او پس از اينكه به صورت مفصل نقش هرمنوتيك را در رويكرد خود توضيح مي دهد به تاثيراتي كه از ماركس، فرويد، لوي استروس و ديگر ساختارگرايان پذيرفته اشاره مي كند ولي رويكرد ساختارشناسي به «رمززدايي» از جهان را بيش از حد سهل الوصل مي داند. همه مردمان كهن يا ابتدايي باور داشتند كه دهكده آنها «مركز جهان» است. توهم پنداشتن اين باور كار آساني است بااين حال ما را به نكته خاصي نمي رساند. از نظر الياده ساده سازي و اجتناب از مشاهده و واكاوي پديده، اصل پديده را نابود مي كند. درواقع مساله مهم اين است كه از خود بپرسيم چرا اين مردمان مي پندارند كه در مركز جهان زندگي مي كنند؟ او توضيح مي دهد كه اگر مي كوشد يك قبيله خاص را بفهمد، براي اين نيست كه اساطير، الاهيات، آداب و رسوم و تصاوير جهان آنان را رمززدايي كند بلكه سعي مي كند فرهنگ آنها را بفهمد و در پي آن بتواند به اين پرسش پاسخ دهد كه چرا آنها به اين كار معتقدند؟ در آن صورت است كه آرام آرام اساطير، ايزدشناسي و در نتيجه شرايط وجودي آنها را در جهان درك خواهد كرد. از نظر الياده بايد از دو منظر به دين نگريست و مطالعه و تبيين حقيقي دين بايد بر اساس تركيب اين دو منظر صورت گيرد. در گام نخست بايد از منظر يك مورخ دين را بررسي كرد. دين پژوهان بايد گذشته و سير تاريخي اديان را بررسي كنند. از اين نظر، موضوع مورد بحث آنها تاريخ است بنابراين مانند مورخان مي توانند وقايعي را جمع آوري كنند و از اين وقايع به تصميمات و گزاره هاي كلي برسند يا نظرياتي را از اين رهگذر نقد كنند. اين منظر، منظر تاريخ دين است، ولي بايد توجه كرد كه پژوهش در دين نمي تواند صرفا پژوهش تاريخي باشد. لذا اين منظر به تنهايي براي تبيين ديني و حقايق ديني كافي نيست. گام دوم اين است كه از منظر مقايسه و تطبيق به اديان بنگريم. الياده معتقد بود كه بدون مقايسه، هيچ دانش حقيقي وجود ندارد. با مقايسه است كه به درك اشيا و ويژگي هاي آنها نايل مي شويم، مثلا ما رنگ قرمز را از طريق مقايسه آن با ديگر رنگ ها درك مي كنيم. وقتي اين رنگ را مثلا با رنگ آبي و رنگ سبز مقايسه مي كنيم، مي فهميم كه رنگ قرمز چيست. در مورد اديان هم همين روش را بايد به كار بست. بايد باورها، مراسم و نمادهاي هر ديني را با باورها و مراسم و نمادهاي اديان ديگر مقايسه كرد، و سپس ميان آنها داوري كرد. البته مورخان هم در بررسي هاي تاريخي خود به مقايسه برخي امور مي پردازند، ولي به نظر الياده، پديده هاي متنوع ديني مانند باورها و اعمال و نمادها و اسطوره ها را بايد بدون درنظرگرفتن مكان و زمان اصلي آنها سنجيد. زمان ها و مكان هاي اين مظاهر ديني فرق مي كنند، ولي همه آنها يكسانند و مي توان همه آنها را در آزمون قياس نهاد.
     در نظر الياده سنگ محك ديني، امر مقدس است، كه بايد گفت مواجهه با يك واقعيت ناآشناست و اينكه اين واقعيت درواقع به طور همزمان همان سنگ بنا و عامل شكل گيري هنر و دين است. او دريافته بود كه تخيل و خيال پردازي اصل پرارزش و ريشه كن ناشدني هويت انسان است و تنها ابزار براي بازشناسي تخيلات و خيال پردازي هاي مردمان ناآشنا و از نظر دورمانده همان بازآفريني دوباره آن انديشه ها و خيال پردازي ها و ارائه آنها به جامعه بشري امروزي خواهد بود.
    تاريخ خدايان
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 12 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 490، هفته دوم مهر ماه 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است