|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: سخنگوي وزارت خارجه ايران:اميدواريم حريري سريع تر به لبنان بازگردد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


سخنگوي وزارت خارجه ايران:اميدواريم حريري سريع تر به لبنان بازگردد
    دنياي اقتصاد : سخنگوي وزارت خارجه ايران در نشست خبري هفتگي با خبرنگاران تاکيد کرد که اميدواريم سعد حريري هرچه سريع تر به بيروت بازگردد و مراحل استعفاي خود را به صورت قانوني طي کند.
    بهرام قاسمي روز دوشنبه درخصوص تحولات اخير لبنان و استعفاي سعد حريري و برخي تحليل ها مبني بر اينکه اين استعفا به منظور هدف قرار دادن ايران و حزب الله صورت گرفته و طرحي آمريکايي بوده که به همراه عربستان آن را تعقيب مي کردند، عنوان کرد: «ما همواره خواهان ثبات، امنيت و آرامش در لبنان بوديم و خوشبختانه طي ساليان اخير با تلاشي که توسط احزاب و گروه هاي مختلف لبناني صورت گرفت، اين کشور در مسير درستي قرار گرفت و در جهت بازسازي و سازندگي خود در حرکت بود و اين روند مورد حمايت ايران بود.»
    قاسمي افزود: «ما هنوز هم به طور جد از روند توسعه و پيشرفت، آرامش و ثبات در لبنان حمايت مي کنيم و اتفاقي که در لبنان رخ داد و استعفاي نخست وزير اين کشور، امري غيرمترقبه و ناگهاني و مشکوک تلقي شد و اميدواريم با توجه به سخنان روز يکشنبه حريري هر چه زودتر به لبنان بازگردد و مراحل قانوني استعفاي خود را در لبنان انجام دهد.» قاسمي ادامه داد: «آنچه در لبنان مورد تفاهم و توافق گروه ها، دولت و رياست جمهوري قرار گيرد قطعا مورد حمايت ما است و ما از هرگونه اقدام مثبت و عواملي که به ثبات و امنيت در لبنان کمک کند، حمايت خواهيم کرد.» سعد حريري هفته گذشته به طور ناگهاني به عربستان سفر و استعفاي خود را از شبکه العربيه اعلام کرد. او در بيانيه استعفاي خود که به گفته تحليلگران تحت فشار عربستان قرار داشته، ادعا کرد که فضاي لبنان در زمان حاضر شباهت بسياري به زمان قبل از ترور «رفيق حريري»(پدرش) دارد و بيم ترور شدنش وجود دارد. حريري در ادامه ادعاهاي خود با بيان اينکه ايران سعي در سلطه بر دولت لبنان دارد، آورده است که ايران با تخريب جهان عرب ارتباط دارد و به ادعاي او شري که ايران به منطقه فرستاده به سوي خودش بازمي گردد.»
    او همچنين در بخش ديگري از سخنانش که در ارتباط با مواضع اخير مقامات آمريکا و عربستان عليه ايران بود، مدعي شد: «ايران وارد هر مکاني که شد فتنه ها را در آن به راه انداخت و دخالت هاي آن در کشورهاي عربي شاهدي بر آن است و اين امور به دليل آن است که ايران نسبت به جهان عرب کينه توزي دارد و مي خواهد جهان عرب را ويران کند و بر آن مسلط شود و حزب الله با قدرت سلاح خود مي تواند اين موضوع را تحقق بخشد.»
    حريري يکشنبه شب مجددا در اظهاراتي کناره گيري خود را مطابق با منافع کشورش دانست و در عين حال مدعي شد: مداخله هاي ايران در کشورهاي عربي قابل قبول نيست. نخست وزير مستعفي لبنان در بخش ديگري از اظهارات خود گفت: من به ولايتي گفتم که مداخله هاي ايران در کشورهاي عربي قابل قبول نيست. هيچ تهديدي از سوي ولايتي عليه من صورت نگرفت. اشاره حريري به ديدار با علي اکبر ولايتي مشاور مقام معظم رهبري است که پيش از استعفاي وي صورت گرفته بود. تحليلگران معتقدند که استعفاي سعدحريري آغاز عمليات راهبردي ضدايراني دولت هاي آمريکا، عربستان و اسرائيل در منطقه است که مراحل قبلي آن در کنگره آمريکا در قانون مجازات عليه حزب الله و ايران رقم خورد و از سوي ديگر با سفر نخست وزير اسرائيل به لندن و طرح اظهارات عليه نقش ايران در سوريه کامل شد.
    سخنگوي دستگاه ديپلماسي در بخش ديگري از نشست خبري خود با بيان اينکه درخصوص استعفاي حريري و چرايي آن تحليل هاي زيادي مطرح شده، افزود: «بايد صبر کرد شايد گذشت زمان به روشن شدن واقعيت قضيه کمک کند ولي قطعا يک اقدام عجيب و شايد بي نظير بود که فردي و نخست وزيري در کشور ثالث از طريق رسانه ها استعفاي خود را اعلام کند و براي مدتي به کشور خود بازنگردد. صحبت هاي يکشنبه شب مي تواند کورسو و نور اميدي باشد که ايشان به لبنان برگردد و سعي کند که وضعيت در لبنان به وضعيت سابق بازگشته و به ثبات و آرامش در اين کشور که دوران سختي را سپري کرده، کمک کند.» قاسمي در پاسخ به اين سوال که اگر عربستان سعودي دست به اقدام تحريک آميزي در لبنان بزند، واکنش ايران چه خواهد بود، اظهار کرد: «براساس فرضيه ها نمي توان صحبت کرد. ما سياست کلي خود را که همان عدم مداخله در امور داخلي ديگران است دنبال مي کنيم و توصيه هاي لازم را قبلا به دوستان لبناني داده ايم که سعي کنند مسائل داخلي خود را از طريق مذاکره و گفت وگو حل کنند.» قاسمي اضافه کرد: «اميدواريم شرايط در لبنان به سمت پيچيده تر شدن، خشونت و اختلاف پيش نرود و به شرايط قبل از استعفا برگردد و روندي که در لبنان آغاز شده و بسيار مثبت بود و همچنين مورد رضايت همه گروه ها بود، مجددا محقق شود.»
    
    سفر جانسون و ماکرون به ايران
    قاسمي در بخش ديگري از اين نشست درباره سفر امانوئل ماکرون رئيس جمهوري فرانسه هم عنوان کرد: «اين سفر هم در دستور کار است و احتمالا بعد از سفر وزير خارجه فرانسه انجام خواهد گرفت.» او همچنين موضع گيري هاي رئيس جمهور فرانسه را دقيق ندانست و گفت: ما خواستار اين هستيم که آنها با درايت بيشتري به مسائل منطقه توجه کنند و به اين موضوع دقت کنند که برخي بدخواهان مي خواهند روابط ايران با اروپا را تحت تاثير قرار دهند. قاسمي اظهار کرد: سفر آتي مقامات فرانسوي به تهران مي تواند در کاستن برخي از اختلافات در مورد بعضي از زمينه ها موثر باشد و قطعا در اين سفرها در مورد مسائل مختلف دوجانبه، منطقه اي و بين المللي صحبت خواهد شد. قاسمي همچنين در پاسخ به سوالي درباره سفر بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس به ايران گفت: «اين سفر در دستورکار روابط دو کشور قرار داشته و دارد و در دست بررسي است و تا پايان سال ميلادي اين سفر انجام مي شود.» او همچنين درباره اين سفر و ارتباط آن با موضوع نازنين زاغري گفت: «اين موضوع بحث قضايي و در اختيار سيستم امنيتي و قضايي کشور است و محکوميتي را دريافت کرده و طبق قوانين جمهوري اسلامي مراحل محکوميت خود را طي مي کند. سفر جانسون موضوعي است که از قبل مطرح بوده و ربطي به اظهارات جانسون و انتقاداتي که به ايشان در داخل انگليس عنوان شده، ندارد.»
    
    دفتر اتحاديه اروپا در تهران
    قاسمي همچنين به خبر برخي از رسانه ها مبني بر مرتبط بودن سفر هيات اقتصادي اتحاديه اروپا با تاسيس دفتر اين اتحاديه در تهران اشاره کرد و گفت: آنچه در برخي از رسانه ها در اين زمينه مطرح شد خبر غلطي بود و هيچ ارتباطي بين سفر هيات اقتصادي اتحاديه اروپا به ايران و موضوع تاسيس دفتر اين اتحاديه در ايران وجود ندارد.
    
    همچنان در سوريه خواهيم ماند
    خبرنگار ديگري درباره همکاري ايران با سوريه براي بازپس گيري مناطقي که همچنان در دست معارضه است، سوال کرد که قاسمي در اين باره گفت: «تا ريشه کني تروريسم در سوريه و بازگشت امنيت، ثبات و حاکميت به تمام معنا در سوريه در اين کشور خواهيم بود و از دولت اين کشور حمايت خواهيم کرد و اين سياست کلي ما است.»
    سخنگوي وزارت خارجه ايران:اميدواريم حريري سريع تر به لبنان بازگردد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Food Quality and Hazards Control
متن مطالب شماره 3 (پياپي 503)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است