|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: قصر اندوه
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3265
پنج شنبه 19 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 13 (حوادث) > متن
 
      


قصر اندوهشرق: چند ثانيه لرزش زمين کافي بود تا ٤٤٥ نفر از اهالي استان کرمانشاه زير آوار جان خود را از دست بدهند و هفت هزارو ١٠٠ نفر زخمي شوند. امدادرساني به حادثه ديدگان زلزله در ايران در حالي ادامه دارد که در عراق نيز تاکنون حدود ٥٥٠ نفر کشته و زخمي شده اند.
    
    مشخصات زلزله
     زمين لرزه اي که ٢١:٤٨ شامگاه يکشنبه به وقوع پيوست، در نوع خود بي سابقه بود. اين زلزله به بزرگاي ٧،٣ ريشتر در چند کشور احساس شد. دکتر مهدي زارع، عضو هيئت علمي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله، با تاکيد بر اينکه گسل مسبب زلزله يکشنبه شب مرز ايران و عراق مشخص نيست، گفت: کانون اين زلزله در مرز ايران و عراق و در داخل خاک عراق واقع شده است. استاد پژوهشگاه بين المللي زلزله با اشاره به گسل مسبب اين زلزله، خاطرنشان کرد: گسل مسبب اين رخداد هنوز مشخص نيست؛ ولي گسل فعال خميدگي جبهه کوهستان زاگرس و گسل هاي پهنه گسله ذهاب (يا سرپل ذهاب) در همين منطقه قرار دارد. زارع با تاکيد بر اينکه گسل «پي سنگي ذهاب» از گسل هاي سامانه گسله خميدگي جبهه کوهستان زاگرس است، خاطرنشان کرد: سازوکار اين زلزله فشاري و صفحه گسله نزديک به قائم بوده است. اين محقق مهندسي زلزله يادآور شد: در شهر سرپل ذهاب ۶۰هزار نفر و در قصرشيرين حدود ۳۰ هزار نفر زندگي مي کنند و زلزله هاي حلوان و سرپل ذهاب ازجمله زلزله هاي تاريخي اين منطقه به شمار مي رود. زارع، زلزله هاي ۹۵۸ ميلادي و ۱۱۵۰ ميلادي سرپل ذهاب و در سده بيستم زلزله ۱۹۶۷ ميلادي با بزرگاي ٥.٧ و زلزله ٥.١ ريشتري سال ۱۹۸۳ ميلادي را ازجمله زلزله هاي تاريخي اين منطقه نام برد. او با اشاره به رخداد اين زلزله بزرگ، گفت: اين زلزله را حدود ۱۵۰ ميليون نفر در ايران و عراق و در هر دو پايتخت حس کرده اند؛ ولي طبيعتا رخداد آن به تحريک گسل هاي دور از منطقه رومرکزي (مثلا گسل هاي تهران، تبريز يا قم) ربطي ندارد. او با اشاره به اخبار منتشرشده در زمينه پيش بيني اين زلزله از سوي برخي منابع خبري، تاکيد کرد: هيچ پيش بيني از هيچ منبعي قبل از رخداد ۲۱ آبان ۹۶ وقوع آن را اعلام نکرده بود. پس از وقوع زلزله شامگاه يکشنبه، تيم هاي ارزياب هلال احمر راهي محل هاي حادثه شدند. ابتدا تصور نمي شد ابعاد حادثه چنين وسيع باشد و حتي تا پايان شامگاه يکشنبه، از مرگ دو تا هفت نفر در اين زلزله خبر داده شد؛ اما وقتي امدادگران به روستاها رسيدند، متوجه شدند ابعاد خرابي ها گسترده تر از پيش بيني هاي اوليه است. وقوع حادثه در شب، قطعي برق، اخلال در سيستم هاي مخابراتي و همچنين مسدودشدن برخي راه ها، از عواملي بود که باعث شد ارزيابي هاي اوليه با تاخير انجام شود.
    
    اظهارات زلزله زدگان
     ذهابي، يکي از اهالي کرمانشاه، درباره زلزله يکشنبه شب گفت: شدت زلزله بسيار بالا بود و با اينکه ما از کانون زلزله بسيار فاصله داشتيم؛ اما تکان هاي شديدي که وجود داشت، مردم را به شدت ترساند. دقايقي بعد از زلزله سعي کرديم با اقواممان در شهرهاي ديگر تماس بگيريم که متوجه شديم تلفن ها قطع شده است. اين وضعيت نشان داد اتفاقات ناگواري افتاده است. به هر ترتيبي که شده بود از چند شهر خبر گرفتيم و متوجه شديم تعدادي از اقواممان در قصرشيرين و سرپل ذهاب جان خود را از دست داده اند. او گفت: شهر بسيار ملتهب بود. از همان ساعات اوليه، کساني که در شهرهاي زلزله زده قوم و خويشي داشتند، سعي کردند خود را به محل برسانند. تعدادي از مردم قصرشيرين هم که امکانات داشتند، براي مداوا خود را به کرمانشاه رساندند و در بيمارستان بستري شدند؛ اما شدت تخريب جاده ها به حدي است که امکان رفت وآمد مردم به راحتي وجود ندارد و کساني که اقوامي در کرمانشاه دارند، خود را به سختي به شهر ما مي رسانند. ذهابي درباره کمک هاي مردمي گفت: مردم کرمانشاه بسيار نوع دوست هستند، ضمن اينکه ما در منطقه اي عشيره اي زندگي مي کنيم و روابط فاميلي خيلي مهم است. بنابراين مردم کرمانشاه با توجه به اينکه با حادثه ديده ها فاميل هم هستند، بسيار کمک مي کنند. از همان دقايق اوليه که اين اتفاق افتاد، تعدادي از مردم پتو، آب و وسايل گرمايشي اي را که داشتند، جمع کردند تا به زلزله زدگان برسانند. حالا که اطلاع رساني دقيق تر شده، بهتر مي توانند کمک کنند و متوجه شوند بايد اين وسايل را کجا تحويل دهند.
     گزارش هاي رسيده از منطقه قصرشيرين حاکي از آن است که تقريبا همه خانه هاي اين شهر آسيب ديده اند؛ اما بخشي از اين خانه ها تخريب شده است. منصوري، معلم بازنشسته، درباره وضعيت اين شهر گفت: تکان ها بسيار شديد بود و همه ما شب را در خيابان صبح کرديم. با اينکه زلزله خيلي ديروقت نبود و بيدار بوديم؛ اما آمادگي چنين حادثه اي را نداشتيم. من صبح که به خانه ام برگشتم، متوجه شدم ديوارهاي راه پله ترک برداشته و چند شيشه و در شکسته است. بسياري از اهالي اين منطقه در وضعيت مناسبي به سر نمي برند. آب و نان نداريم و شهر بحران زده است. مردم در چادر زندگي مي کنند. برخي خانه ها کاملا تخريب شده و تعدادي از مردم کنار خرابه هاي خانه هايشان زندگي مي کنند. او درباره وضعيت امدادرساني گفت: شبي که زلزله آمد، امدادرساني وجود نداشت. به جز چند نفري از امدادگران، بقيه صبح به منطقه رسيدند. گفته مي شود صف نانوايي ها در قصرشيرين بسيار طولاني است و بسياري از نانوايي ها آرد تمام کرده اند. با اينکه نانوايي ها شبانه روزي شده اند؛ اما نمي توانند پاسخ گوي نياز مردم باشند. بخشي از اين صف به دليل وحشت مردم از قحطي احتمالي است و بخشي نيز افرادي هستند که از شهرهاي زلزله زده اطراف آمده اند تا نان و آب براي خانواده هايشان تهيه کنند. با اينکه مسئولان اعلام کرده اند مشکلي براي تامين مواد غذايي وجود ندارد؛ اما مردم همچنان خود دست به کار شده و سعي مي کنند آب و نان ذخيره کنند.
     زني به نام پروانه از اهالي قصرشيرين به خبرنگار ما گفت: مردم نان ها را خشک و در خانه هايشان ذخيره کرده اند. مغازه ها تعطيل است و صاحبان مغازه از ترس کار نمي کنند. مردم هم چون براي چند ساعت آب و برق قطع شد، خيلي ترسيدند و در خانه هايشان آب و نان ذخيره کرده اند. وسايل گرمايشي اگر در خانه داشتيم، برداشتيم و در خيابان زندگي مي کنيم. تعدادي از مردم هم که نداشتند، شب را در سرما گذراندند. البته گفته مي شود اين وضعيت در سر پل ذهاب بسيار بدتر است. زن جواني از اهالي سر پل ذهاب هم به خبرنگار ما گفت: شب تا صبح کسي براي کمک نيامد. شهر بعد از تکان هاي شديدي که داشت، در خاموشي بود و اگر کسي توانست خودش را نجات دهد، در پارک ها مستقر شد و در غيراين صورت مردم در زير آوار ماندند. صبح که شد، از سپاه و ارتش آمدند و ما تا سه، چهار ساعت اصلا کسي از امدادرسان ها را نديديم. نزديک صبح بود که برايمان چادر و پتو آوردند. هيچ گونه مواد غذايي نداريم و خانه ها خيلي خراب شده است.
     او که ساکن يکي از آپارتمان هاي مسکن مهر است، گفت: من و شوهرم شانس آورديم که آن شب در ميهماني بوديم. بلافاصله بعد از زلزله با اينکه خانه ميزبان هم خسارت ديد؛ اما مخروبه نشد. ما توانستيم از خانه بيرون بياييم و به محض اينکه خودمان را به خانه خودمان رسانديم، متوجه شديم يک ويرانه باقي مانده است. چند امدادگر آنجا بودند که اجازه ندادند ما نزديک شويم؛ چون گفتند مردمان زيادي زير آوار مانده اند. هرچه داشتيم از بين رفته است. ما يک واحد ٧٠ متري در آپارتمان هاي مسکن مهر داشتيم که کاملا ويران شده است و هيچ چيز باقي نمانده است. صبح که براي برداشتن وسايلمان رفتيم، باز هم گفتند امکان ندارد اجازه دهند وارد شويم. مردم زيادي آنجا جمع شده بودند؛ چون اقوامشان در خانه ها مانده اند. صبح زود وقتي ارتش و سپاه آمدند، انگار جان گرفتيم، روحيه گرفتيم و حالمان خيلي بهتر شد. شب بسيار سختي را گذرانديم. به ما گفتند بيشترين کشته ها در همان آپارتمان ها بودند. امدادگران مي گويند سعي مي کنند افرادي را زنده بيرون بکشند؛ اما بعيد مي دانند زير آوار ماندگان با توجه به حجم تخريب زنده مانده باشند. او گفت: افرادي که زنده مانده اند، خود ما سعي کرديم از داخل خانه هايمان پول و طلا هرچه داريم، بيرون بکشيم که تا حالا نتوانسته ايم. حتي نتوانستيم چند پتو از خانه برداريم. او درباره بيشترين وسيله اي که مردم نياز دارند، گفت: ما اينجا وسيله گرمايشي نداريم، آب هم نداريم. مردم در اطراف پارک ها قضاي حاجت مي کنند توالت هايي که وجود دارد، پاسخ گوي نياز مردم نيست. ما شوينده نداريم؛ حتي وسيله ارتباطي نداريم که بتوانيم خودمان را به خانه اقواممان در شهرهاي اطراف برسانيم. يکي ديگر از اهالي سر پل ذهاب نيز درباره لحظه زلزله گفت: بيرون از خانه بودم که يک لحظه ديدم آسمان قرمز شد. انگار که آتش گرفته باشد. داخل ماشين بودم، جلوي ماشين تکان خورد و کنترل فرمان از دستم رفت. وضعيت خيلي بد بود. خودم را به گوشه اي کشيدم تا اوضاع آرام شود. بعد آنتن موبايل ها رفت و ديگر نتوانستم با خانواده ام تماس بگيرم. مثل فيلم ها همه چيز در يک لحظه خراب شد. مانده بودم چه بکنم. صداي وحشتناکي مي آمد. فکر کردم جنگ شده. در حال خودم نبودم. هر طور شده از ميان خرابه ها خودم را به خانه رساندم و ديدم خانواده ام سالم هستند؛ اما وحشت کرده اند. با يکي از برادرانم به سمت روستاهاي اطراف رفتيم. باورتان نمي شود؛ اما روستاها صددرصد تخريب شده اند. مردم ناله مي کردند و در حال عادي نبودند. اين طرف و آن طرف مي دويدند. مردي مي گفت سه خواهر و دو برادر و همسر و سه فرزندش زير آوار هستند. تلاش کرديم آنها را بيرون بياوريم و کمک کنيم جسد پنج نفر را بيرون کشيديم. تا صبح در آنجا بوديم. امدادگران آمدند با اينکه مي گفتند احتمال زنده بودن کم است؛ اما کمک کردند بعد جسد بقيه را هم بيرون کشيديم. امدادگران مي گفتند بسياري از کشته شده ها به صورت خانوادگي جان خود را از دست داده اند.
     نوروزي، سردبير روزنامه باختر، نيز درباره وضعيت شهر گفت: گفته مي شود بيشترين آمار کشته شده در سر پل ذهاب مربوط به آپارتمان هاي مسکن مهر بوده است. علاوه بر تخريب شديد خانه ها در اين آپارتمان ها تجمع انساني نيز در اين منطقه بسيار بالا بوده است. در قسمت هاي ديگر شهر آپارتمان ها شخصي بوده است. تعداد واحدها بالا نبوده و البته استحکام ساختمان ها هم ظاهرا بالاتر بوده است. همچنين بيمارستان شهر خراب شد و تعدادي از افراد در آنجا کشته شدند. البته به جز سر پل ذهاب گفته مي شود وضعيت روستاهاي اطراف نيز بسيار وخيم است. گفته مي شود درگيري هاي پراکنده اي در شهرستان ثلاث باباجان بين مردم اتفاق افتاده است. افراد معترض آسيب ديدگاني بودند که به دليل شدت سرما و گرسنگي کنترل رفتاري خود را از دست داده بودند. يکي از اهالي منطقه به خبرنگار ما گفت: مردم خيلي عصبي هستند. هوا سرد است. دارايي شان را از دست داده اند. اعضاي خانواده شان جان داده اند و زير آوار هستند. غذا و آب نيست و کوچک ترين مسئله اي مردم را ناراحت و عصبي مي کند. البته امدادگران سعي مي کنند همه چيز را آرام کنند؛ اما کمبود آب و نان بسيار است و مردم از اين موضوع خيلي وحشت کرده اند. مشکل ديگري هم وجود دارد که آدم خجالت مي کشد درباره آن حرف بزند اما اينجا توالت هم نيست؛ مردم کنار خرابه ها، دستشويي مي کنند؛ بايد توالت صحرايي راه بيندازند. وي درباره وضعيت مصدومان گفت: بيمارستان صحرايي هست و انصافا هم خيلي زود برپا کردند اما بعضي از مردم که عزيزانشان را از دست داده اند، اصلا توجهي به وضعيت جسمي خود ندارند. خودم زني را ديدم که دستش پاره شده بود و خون ريزي داشت، سرش هم شکسته بود، اما از کنار خانه اش تکان نمي خورد؛ مي گفت شوهرش زير آوار مانده است. امدادگري آمد کنار خانه اش و دستش را پانسمان کرد. امدادگران مي گويند با توجه به سرماي شديد هوا در مناطق زلزله زده نياز به وسايل گرمايشي بسيار زياد است و اگر نتوانيم وسايل گرمايشي براي مردم تهيه کنيم، بيماري هاي عفوني شيوع پيدا مي کند و اين وضعيت بدتر مي شود. وي درباره دفن اجساد مي گويد: خوشبختانه در اين زمينه سرعت کار بالاست و امدادگراني که مسئول اين مسئله هستند، به دليل اينکه فساد در جسد انسان باعث شيوع و گسترش بيماري مي شود، به سرعت جواز دفن مي گيرند و همه چيز را مهيا مي کنند تا اجساد زودتر دفن شوند. برخي اخبار حاکي از آن است که مردم بعضي روستاهاي قصر شيرين به دليل کمبود امکانات اعتراض هايي کردند.
    
    امداد و نجات
     شهرستان هاي سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب، ثلاث باباجاني، کرند غرب و قصرشيرين مناطقي بودند که زلزله در آنها تلفات بر جا گذاشته بود. بنا بر آخرين آمار ٤٤٥ نفر در اين شهرها جان خود را از دست داده اند. علاوه بر اين هفت هزارو ١٠٠ نفر نيز زخمي شده اند. ايرج حريرچي، سخنگوي وزارت بهداشت، درباره اقدامات درماني گفت: پزشکان و پرستاران متعددي از شهرهاي ديگر عازم مناطق زلزله زده هستند. شرايط از نظر تعداد مجروحان تقريبا پايدار است اما با توجه به اينکه روستاها به صورت کامل آواربرداري نشده اند، آماده هستيم مجروحان جديد را بپذيريم. پس از انتقال مجروحان و افرادي که زير آوار مانده بودند، امدادرساني به ساير حادثه ديدگان نيز آغاز شد و نيروهاي کمکي از استان هاي هم جوار و همچنين تهران به سمت مناطق حادثه ديده اعزام شدند اما برخي موانع براي کمک رساني وجود داشت به گونه اي که رئيس اورژانس کشور ضمن انتقاد از حضور کم رنگ نيروي انتظامي سرپل ذهاب گفت: ما نياز به حمايت امنيتي در اين مناطق داريم. پيرحسين کوليوند با اشاره به اينکه نيروهاي اورژانس در حال انتقال مجروحان هستند، گفت: متاسفانه نيروي انتظامي حضور کم رنگي در اين مناطق دارند و ما از فرمانده نيروي انتظامي استان مي خواهيم امنيت منطقه را برقرار کند و به نيروهاي خود تذکر دهد. بااين حال سردار منوچهر امان اللهي، فرمانده انتظامي استان کرمانشاه، گفت: امنيت کامل در نقاط زلزله زده استان کرمانشاه حکمفرماست و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد. معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه نيز از کمبود شديد دارو، سرم، تخت و تجهيزات در استان کرمانشاه به دليل افزايش کشته شدگان و مصدومان زلزله خبر داد. سخنگوي سازمان انتقال خون نيز در فراخواني از تمامي دارندگان گروه خوني O- (او منفي) دعوت کرد تا براي اهداي خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.
     همچنين حشمت الله فلاحت پيشه، نماينده اسلام آباد غرب و دالاهو نيز در ساعات اوليه ديروز در واکنش به اين حادثه با تاکيد بر اينکه عمق فاجعه زلزله در استان کرمانشاه بسيار زياد است، گفت تلفات در روستاها بسيار بالاست. عمق فاجعه بيشتر از آنچه در خبرها آمده، است. درحال حاضر بيمارستان هاي اسلام آباد غرب، دالاهو، قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلانغرب به شدت نيازمند کمک هستند. وي با ابراز تاسف از اينکه برخي از مديران بهداشت و درمان اين شهرستان ها سر پست خود نيستند، گفت: اغلب مصدومان غرب استان کرمانشاه به بيمارستان اسلام آباد غرب منتقل شده اند، بيمارستاني که امکانات زيادي ندارد. بنده در همين رابطه با ستاد بحران در وزارت کشور تماس گرفتم و به اين موضوع اشاره داشته ام و درخواست کردم هلال احمر و کمک هايي به اين بيمارستان برده شود چون وضعيت به گونه اي است که تخت هاي بيمارستاني در حياط بيمارستان مستقر شده و به شدت با کمبود نيرو و امکانات مواجه اند. بخشي از بيمارستان جديدالتاسيس اسلام آباد غرب نيز به دليل زلزله تخريب شده است. با وجود اين پرسنل به شدت مشغول درمان مجروحان و مصدومان هستند. انتظار مي رود کمک رساني به مصدومان افزايش يابد و روند درمان تسريع شود. وي همچنين با بيان اينکه «بدترين شرايط در پي زلزله در شهرهاي سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام آباد غرب، قصرشيرين و ثلاث باباجاني است» گفت درحال حاضر زلزله زدگان نيازمند تسريع در خدمات رساني هستند. چون هنوز خدمات رساني به روستاها انجام نشده است و مردم با دست هاي خالي جنازه ها را از زير آوار بيرون مي کشند.
     درحالي که بسياري از مردم ديروز سعي داشتند خود را به محل هاي حادثه برسانند، رئيس مرکز کنترل ترافيک پليس راهور ناجا از افزايش ترافيک محورهاي ورودي به مناطق زلزله زده خبر داد و افزود: پليس راه از تردد اتومبيل هايي که مسئوليتي در مناطق زلزله زده ندارند جلوگيري خواهد کرد، بنابراين درخواست مي کنيم مردمي که مسئوليتي در مناطق زلزله زده ندارند از تردد در اين مناطق خودداري کنند. در اين ميان امدادگران هلال احمر آواربرداري را در اولويت قرار دادند و به سرعت دست به کار شدند. دبير کل جمعيت هلال احمر کشور در اين باره گفت: ٣٠٠ نيروي هلال احمر در حال آواربرداري در مناطق زلزله زده هستند. مصطفي محمدي در حاشيه بازديد از مناطق زلزله زده شهرستان سرپل ذهاب اظهار کرد: از زمان اعلام زمين لرزه صد تيم عملياتي به مناطق زلزله زده اعزام شده اند که از استان هاي کردستان، ايلام و همدان بودند. علاوه بر هلال احمر ساير سازمان ها، دستگاه ها و وزارتخانه ها نيز به جمع ياري دهندگان پيوستند.
     وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از بسيج اين وزارتخانه با تمام امکانات براي خدمت رساني به بازماندگان زلزله غرب کشور خبر داد. همچنين سردار غيب پرور، رئيس بسيج مستضعفان، از اعزام صد گروه جهادي دانشجويي از استان هاي هم جوار به مناطق زلزله زده غرب کشور خبر داد. سخنگوي سازمان مديريت بحران کشور نيز گفت: ۱۴۰ دستگاه آمبولانس و سه دستگاه اتوبوس آمبولانس در منطقه مستقر هستند. نوربخش، مديرعامل سازمان تامين اجتماعي، نيز با صدور دستوري به مديران بيمه اي و درماني استان هاي غربي کشور بر لزوم تسريع خدمت رساني به آسيب ديدگان زلزله تاکيد کرد. همچنين سرلشکر باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، در پيامي به سازمان هاي نيروهاي مسلح دستور داد همه امکانات خود را براي کمک به حادثه ديدگان زلزله بسيج کنند. همچنين فرمانده کل ارتش گفت: بر اثر تخريب اماکن ارتشي در مرزها و پادگان هاي شهرهاي زلزله زده تعدادي از جوانانمان را از دست داديم اما فعلا اولويت ما امدادرساني به مردم است. درهمين حال رئيس شوراي شهر تهران از آمادگي مديريت شهري براي امدادرساني به هم وطنان زلزله زده خبر داد. محسن هاشمي گفت: تلاش داريم نقش بخش امدادرساني و مديريت بحران شهرداري تهران با توجه به توانمندي و امکانات آن در حوادث غيرمترقبه افزايش يابد تا بتوانيم به هم وطنانمان ياري برسانيم.
    
    خسارت هاي زلزله
     زلزله علاوه بر اينکه جان تعدادي از هم وطنان را در غرب کشور گرفت و به خانه ها خسارت زد، باعث تخريب زيرساخت ها نيز شد. به گونه اي که در ساعات اوليه برق در برخي مناطق سرپل ذهاب، قصرشيرين، مهران و کرمانشاه قطع شد. همچنين مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان کرمانشاه از قطع آب در شش شهر اين استان به دليل کدورت آب ناشي از شدت زلزله خبر داد.
     عليرضا تخت شاهي اظهار کرد: در تمامي شهرها به جز تازه آباد قطع آب به دليل کدورت آب ناشي از زلزله رخ داده و ما آب کدر را از مدار خارج کرديم تا وضعيت آن بهتر شود. مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان کرمانشاه دليل قطع آب شهر تازه آباد را نيز قطع برق دانست. تخت شاهي بيان کرد: به محض رفع کدورت، آب دوباره وارد شبکه خواهد شد و مشکلي براي تامين آب مردم نداريم. اين مسئول گفت: در اين مدت آب رساني سيار با تانکر براي مردم انجام مي شود و از استان هاي هم جوار نيز براي تامين تانکرهاي بيشتر درخواست کمک کرديم.
     تخت شاهي يادآوري کرد: علاوه بر آب رساني سيار، توزيع آب معدني بسته بندي نيز بين آسيب ديدگان انجام مي شود. وي خاطرنشان کرد: هنوز برآوردي از خسارت احتمالي تاسيسات آب و فاضلاب استان کرمانشاه نداريم.
     همچنين فرماندار ثلاث باباجاني گفت: در اين زلزله ٧٠ درصد منازل شهرهاي ازگله و تازه آباد به صورت صد درصد دچار خسارت شده اند و ٧٠ درصد روستاها نيز بين ٦٠ تا صد درصد خسارت ديده اند. فرماندار شهرستان دالاهو نيز اظهار کرد: روستاهاي بخش مرکزي دالاهو به صورت صد درصد دچار خسارت شده اند. درهمين حال مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه از آسيب ديدن پنج اثر تاريخي استان در زلزله خبر داد و افزود: خسارت هاي واردآمده به اين پنج اثر تاريخي استان جزئي و قابل مرمت است. مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه آثار تاريخي آسيب ديده را شامل قلعه يزدگرد در دالاهو، زيج منيژه در سرپل ذهاب و کاروانسراي شاه عباسي، عمارت خسرو و چهار قاپي در شهرستان قصرشيرين عنوان کرد. بالايي اظهار کرد: بررسي ها براي تخمين ميزان تخريب واردشده به آثار تاريخي ادامه دارد. بالايي افزود: خوشبختانه اثر جهاني بيستون و تاق بستان هيچ آسيبي نديده اند.
     در حالي که عمليات آواربرداري و امدادونجات همچنان ادامه دارد، هنوز نمي توان خسارت هاي وارده را برآورد کرد. رئيس سازمان مديرت بحران کشور گفت: فعلا امکان برآورد خسارت در مناطق زلزله زده وجود ندارد. کار آواربرداري در دو مرحله انجام خواهد شد. ابتدا بايد مطمئن شويم کشته يا زخمي زير آوارها نيست که اين مرحله کاري تخصصي است و نمي توان با بيل مکانيکي يا لودر اين کار را انجام داد. پس از اين مرحله و اطمينان از نبود کشته و زخمي زير آوار مي توان آواربرداري کلي را انجام داد که در اين مرحله نيز اولويت با بازگشايي معابر است. يکي از موضوعاتي که مردم را در وحشت نگه داشته وقوع پس لرزه است. رئيس مرکز لرزه نگاري از وقوع ۱۱۸ پس لرزه پس از زلزله اصلي در کرمانشاه خبر داد و گفت: بعد از وقوع چنين زلزله اي احتمال پس لرزه تا ماه ها وجود دارد. او اظهار کرد: ۵۱ پس لرزه زير سه ريشتر، ۴۹ تا بين سه تا چهار ريشتر و ۱۷ پس لرزه بين چهار تا پنج ريشتر بوده است. بنا بر اين گزارش، وزارت بهداشت عراق نيز اعلام کرد در اين زلزله ٥٤٣ نفر کشته و زخمي شده اند.
    قصر اندوه
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 13 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه برگ هنر
متن مطالب شماره 19، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است