|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: ايرانيان در سوگ ديار بيستون
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


ايرانيان در سوگ ديار بيستون
رئيس جمهوري امروز به منظور بررسي روند امدادرساني و كمك به زلزله زدگان به كرمانشاه سفر مي كند


دنياي اقتصاد: زمين لرزه يکشنبه شب به قدرت ۳/ ۷ ريشتر در مناطق غربي کشور به ويژه استان کرمانشاه، تا لحظه انتشار اين گزارش ۴۴۵ نفر کشته و بيش از هفت هزار و ۱۰۰ نفر مجروح بر جاي گذاشت. در همين راستا در استان کرمانشاه سه روز عزاي عمومي اعلام شده است.
    قرار است امروز حسن روحاني رئيس جمهوري به منظور بررسي روند امدادرساني و کمک به زلزله زدگان به کرمانشاه سفرکند. براساس گزارش ها بيشترين تلفات و خسارات در سرپل ذهاب و کرند و دالاهو روي داده است. در همين حال به گفته اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، بيشتر خانه هاي تخريب شده در زلزله يکشنبه شب متعلق به ساختمان هاي مسکن مهر بوده است. سخني که عکس هاي منتشر شده از خانه هاي مسکن مهر در کرمانشاه، اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب که بر اثر زلزله يکشنبه شب تخريب شده اند مهر تاييدي بر آن مي زند.
    همچنين گزارش ها حاکي از آن است که مدارس شهرستان سرپل ذهاب بين ۲۰ تا ۱۰۰درصد تخريب شده اند. به گفته سليمان محبي، مدير کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه اين مدارس ديگر قابل استفاده نيستند و دانش آموزان امکان حضور در اين مدارس را ندارند. آموزش و پرورش استان کرمانشاه همچنين از تعطيلي امروز مدارس اين استان خبر داد. زلزله يکشنبه شب در فاصله ساعت ۲۱ تا ۲۲ مناطق مرزي غرب کشور را دو بار لرزاند. در اثر اين زمين لرزه خسارات زيادي به روستاهاي قصرشيرين، ازگله، تازه آباد، ثلاث باباجاني و سرپل ذهاب وارد شد. زلزله مذکور در بيشتر مناطق کشور ازجمله تهران، رباط کريم، پرديس، ورامين، تبريز، آذربايجان شرقي و غربي، خرم آباد، همدان، شيراز، ايلام، اصفهان، زنجان، قزوين، مرکزي، اردبيل، خورستان،شهرستان نوشهر در مازندران و سمنان نيز احساس شد.
    
    دستور ويژه رئيس جمهوري
    همزمان رئيس جمهوري از همان ساعات نخستين وقوع زلزله، در پيامي با ابراز همدردي با همه آسيب ديدگان و داغ ديدگان حادثه زلزله در استان هاي غربي کشور به ويژه در استان کرمانشاه، تصريح کرد که «دولت با تمام امکانات خود و به صحنه آوردن توانايي همه دستگاه ها در سطح ملي و محلي در کنار آسيب ديدگان خواهد بود.» حسن روحاني همچنين طي دستوري به اسحاق جهانگيري، معاون اول خود به وي ماموريت داد تمام امکانات کشور را براي نجات هموطنان گرفتار زير آوارها و همچنين رسيدگي کامل به مصدومان حادثه بسيج کند. روحاني در گفت و گو با وزير نيرو ضمن بررسي و اخذ گزارش از وضعيت تامين آب و برق مناطق زلزله زده، دستورات لازم را براي اولويت بخشيدن به تامين سريع نيازهاي اين مناطق صادر کرد. در همين ارتباط به دستور رئيس جمهوري، وزيران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و رئيس جمعيت هلال احمر به همراهي تيمي از نهاد رياست جمهوري، عازم مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه شدند. رئيس جمهوري در تماسي تلفني با «هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه دستورات لازم را صادر کرد.
    
    گزارش جهانگيري در مورد زلزله
    ازسوي ديگر معاون اول رئيس جمهوري روز گذشته در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي گزارشي از زلزله يکشنبه شب ارائه کرد و از بسيج همه دستگاه ها و امکانات کشور براي کمک به آسيب ديدگان اين حادثه بسيار تلخ خبر داد.
    او با اشاره به اينکه به جز استان کرمانشاه گزارشي از کشته شدن شهروندان در ساير استان ها ارائه نشده است، تصريح کرد: بلافاصله پس از آواربرداري و رسيدگي آني و سريع به مصدومان، فاز دوم کار براي انجام ساخت و ساز موقت و دائمي به منظور اسکان ساکنان مناطق زلزله زده را آغاز خواهيم کرد. وي با ابراز تاسف از اينکه بيشتر خانه هاي تخريب شده در زلزله مذکور متعلق به ساختمان هاي مسکن مهر بوده است از وزير راه و شهرسازي خواست تا با دقت اين موضوع را که چرا خانه هاي نوساز تا اين حد آسيب پذير بوده اند بررسي کند. معاون اول رئيس جمهوري همچنين از وزير امور اقتصادي و دارايي و نيز رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست منابع مالي مورد نياز را هرچه زودتر تخصيص دهند تا در روند امداد و بازسازي خللي حاصل نشود. معاون اول رئيس جمهوري در تماس هاي تلفني جداگانه با استانداران کرمانشاه، کردستان و ايلام ضمن اطلاع از آخرين ميزان خسارات ناشي از زلزله شب گذشته، بر ضرورت بسيج تمام امکانات استان براي رسيدگي فوري به آسيب ديدگان و جبران خسارات تاکيد کرد.
    
    ورود بنياد مسکن به بازسازي
    در همين حال سفر روز گذشته وزير کشور به چهار محال و بختياري به علت حضور در مناطق زلزله زده غرب کشور لغو شد. از سوي ديگر عباس آخوندي، وزير مسکن در يک گفت وگوي تلويزيوني اعلام کرد که تا چند روز ديگر بنياد مسکن براي بازسازي خانه هاي آسيب ديده در زلزله کرمانشاه وارد عمل مي شود.
    
    برقراري خدمات بانکي در مناطق زلزله زده
    ناصر حکيمي، معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي هم از اعزام تيم هاي ويژه براي برقراري خدمات بانکي به مناطق زلزله زده در غرب کشور خبر داد و گفت: تيم هاي فوق العاده تجهيز شده اند تا در اسرع وقت خدمات بانکي را در مناطقي که اين خدمات قطع شده به صورت پايدار ارائه دهند. به گزارش «ايسنا» سردارمرادي ناظر پولي بانک مرکزي در کرمانشاه نيز با بيان اينکه هيچ مشکلي براي تامين نقدينگي در بانک ها و دستگاه هاي خودپرداز نداريم، گفت: از مردم مي خواهيم فقط به اندازه نياز خود پول برداشت کنند.
    
    ماموريت مجلس
    در کنار دولت، نمايندگان مجلس نيز روز گذشته پيگيري امور زلزله زدگان را در دستور کار خود قرار دادند. در همين ارتباط مسعود پزشکيان، نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت که کميسيون هاي شوراها، عمران، بهداشت و اجتماعي ازسوي علي لاريجاني رئيس مجلس براي بررسي وضعيت زلزله زدگان مامور شده اند. همچنين علي نوبخت، رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس از اعزام سه عضو اين کميسيون براي بررسي وضعيت مناطق زلزله زده و کمک به زلزله زدگان و مجروحان خبر داد.
    
    ميزان خسارات و تعداد کشته شدگان
    زلزله مناطق غربي کشور با خسارت هاي زيادي همراه بوده است. به گفته نماينده اسلام آباد غرب و دالاهو عمق فاجعه زلزله در استان کرمانشاه بسيار زياد است و تنها در دالاهو 11 نفر بر اثر زلزله کشته شده اند و تلفات در روستاها بسيار زياد است. ايرج حريرچي، قائم مقام وزير بهداشت نيز از پذيرش ۵۳۴۶ نفر در بيمارستان هاي کرمانشاه خبر داد و گفت: ۳۷۴۸ نفر به صورت سرپايي، ۷۱۷ نفر بستري و ۴۰۰ نفر ترخيص شده اند. از سوي ديگر حسن قشقاوي معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت امور خارجه، نيز گفت که زلزله هيچگونه آسيبي به اتباع و شهروندان ايراني در عراق از جمله زوار اربعين وارد نکرده است.
    
    آمادگي کامل ارتش و سپاه
    در همين حال در پي وقوع زلزله در مناطق غربي کشور سرلشکر محمد علي جعفري، فرمانده کل سپاه پاسداران براي کمک رساني راهي کرمانشاه شد. به گزارش «ايلنا» او در يک گفت وگوي زنده تلويزيوني اعلام کرد که شهرها و روستاهاي زلزله زده بين ارتش و سپاه تقسيم شده است؛ به طوري که ارتش به شهرستان سرپل ذهاب و سپاه به روستاهاي اطراف امدادرساني مي کند. امير سرلشکر «سيدعبدالرحيم موسوي»، فرمانده کل ارتش نيز آمادگي ارتش را براي تامين هر گونه نيازمندي ستاد بحران اعلام کرد. سرلشکر باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح هم در پيامي به سازمان هاي نيروهاي مسلح دستور داد که همه امکانات خود را براي کمک به حادثه ديدگان زلزله بسيج کنند.
    
    درخواست سازمان انتقال خون
    سازمان انتقال خون ايران هم از تمامي دارندگان گروه خوني- O (او منفي) دعوت کرد براي اهداي خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.
    
    پيام هاي تسليت
    ازسوي ديگر مقام هاي کشور به دنبال وقوع زلزله با ارسال پيام هايي ضمن ابراز همدردي با زلزله زدگان، اين حادثه تلخ را تسليت گفتند. آيت الله احمد جنتي، رئيس مجلس خبرگان رهبري، محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت، علي لاريجاني رئيس مجلس، محمدرضا عارف رئيس فراکسيون اميد مجلس، حسن هاشمي وزير بهداشت، محمد جعفر منتظري دادستان کل کشور، آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه، آيت الله مکارم شيرازي از مراجع تقليد، سيد عليرضا آوايي وزير دادگستري، سيدحسن خميني، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه و آيت الله هاشمي شاهرودي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پيام هاي جداگانه اي اين حادثه تلخ را تسليت گفتند.
    
    آمادگي کشورها براي کمک رساني
    در پي زلزله يکشنبه شب کشورهاي مختلف هم ضمن ابزار همدردي با زلزله زدگان آمادگي خود را براي کمک اعلام کردند. آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل در پي وقوع زلزله در غرب کشور درگذشت جمعي از هموطنانمان در اين حادثه را به دولت و ملت ايران تسليت گفت. او همچنين آمادگي کامل سازمان ملل براي همکاري را اعلام کرد. سفارت فرانسه در تهران، مايکل کلور برشتولد سفير آلمان در تهران، وزارت امور خارجه آلمان، جاستين ترودو نخست وزير کانادا، وزارت امور خارجه ترکيه، فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، ريستوس استايليانيدز کميسيونر اروپايي، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه، بوريس جانسون وزير خارجه انگليس، خواجه محمد آصف وزير امور خارجه پاکستان، پائولو جنتيلوني نخست وزير ايتاليا، شيخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امير کويت و شيخ نواف الاحمد الجابر الصباح، وليعهد کويت و شيخ جابر مبارک الاحمد الصباح، نخست وزير کويت، نارندرا مودي نخست وزير هند، رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه، وزارت خارجه ترکيه، بينالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه، الهام علي اف رئيس جمهوري آذربايجان، بشار اسد رئيس جمهوري سوريه، سباستين کورتز صدراعظم اتريش و جرمي کوربين رهبر حزب کارگر انگليس نيز در پيام هايي ضمن ابراز همدردي با خانواده هاي جانباختگان و آسيب ديدگان زمين لرزه به ملت و دولت ايران تسليت گفتند.
    ايرانيان در سوگ ديار بيستون / رئيس جمهوري امروز به منظور بررسي روند امدادرساني و کمک به زلزله زدگان به کرمانشاه سفر مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزارش سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس
متن مطالب شماره 97، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است