|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: سخنگوي وزارت خارجه: هيچ نوع سلاحي را به يمن صادر نمي كنيم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3262
دو شنبه 16 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 7 (ديپلماسي) > متن
 
      


سخنگوي وزارت خارجه: هيچ نوع سلاحي را به يمن صادر نمي كنيمروز دوشنبه، نشست هفتگي خبري بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه ايران، برگزار شد و او به سوالات رسانه هاي خبري متعدد پاسخ داد. قاسمي در ابتداي نشست از وقوع زلزله در ايران و عراق گفت و با مجروحان و خانواده هاي جان باختگان اين حادثه همدردي کرد.
    
    برخي بدخواهان مي خواهند روابط ايران با اروپا را تحت تاثير قرار دهند
     قرار است در آينده نزديک «بوريس جانسون»، وزير خارجه انگلستان و «امانوئل مکرون»، رئيس جمهوري فرانسه، به تهران سفر کنند. بهرام قاسمي درباره جزئيات اين سفر گفت: «بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده وزيران خارجه فرانسه و انگليس تا قبل از پايان سال ميلادي جاري به تهران سفر خواهند کرد». قاسمي درباره سفر جانسون به تهران گفت: «سفر وزير خارجه انگليس در دستور کار روابط دو کشور است و زمان آن در حال تنظيم و بررسي است و طبق برنامه ريزي هاي انجام شده تا قبل از انتهاي سال جاري ميلادي انجام خواهد شد». او درباره سفر امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه، به تهران هم تصريح کرد: «سفر آقاي مکرون به تهران در دستور کار دو کشور قرار دارد و تاريخ دقيق آن هنوز مشخص نيست. ولي احتمالا اين سفر بعد از انجام سفر وزير خارجه فرانسه به ايران انجام خواهد شد. تاريخ سفر وزير خارجه فرانسه نيز روشن و تقريبا نهايي شده است و در هفته هاي آينده اين سفر انجام خواهد شد». قاسمي همچنين درباره موضع گيري هاي اخير رئيس جمهوري فرانسه گفت: «ما خواستار اين هستيم که آنها با درايت بيشتري به مسائل منطقه توجه کرده و به اين موضوع دقت کنند که برخي بدخواهان مي خواهند روابط ايران با اروپا را تحت تاثير قرار دهند». قاسمي اظهار کرد: «سفر آينده مقامات فرانسوي به تهران مي تواند در کاستن برخي از اختلافات در بعضي از زمينه ها موثر باشد و قطعا در اين سفرها درباره مسائل مختلف دوجانبه، منطقه اي و بين المللي صحبت خواهد شد». او ادامه داد: «ما بارها اعلام کرده ايم که درباره مباحث موشکي و موضوع دفاعي ايران با هيچ کشور و هيچ فردي گفت وگو نخواهيم داشت». او با اشاره به اينکه ايران مسائل دفاعي خود را دنبال مي کند، گفت: «توقع اين است، کساني که توليدکننده و صادرکننده سلاح به منطقه ما هستند و در اين ارتباط قراردادهاي کلان مي بندند و با اين تسليحات به ايجاد جنگ و خشونت در منطقه منجر مي شوند، پاسخ گوي اين اقدامات خود باشند و طبيعي است زماني فرا خواهد رسيد که آنها بايد در اين ارتباط پاسخ گو باشند».
    
    تاسيس دفتر اتحاديه اروپا موضوع سفر نيست
     بيستم آبان «فيل هوگان»، کميسيونر کشاورزي و مواد غذايي اتحاديه اروپا، در راس هيئتي متشکل از اعضاي عالي رتبه اتحاديه اروپا مانند «آنماري واندرهدن»، رئيس تيم روابط اتحاديه اروپا، «جرزي پيلوا»، مديرکل وزارت کشاورزي اتحاديه اروپا و «مونيکا هنسي»، رئيس واحد وزارت بازرگاني اين اتحاديه، به تهران سفر کرد. همچنين نمايندگان ٤٦ انجمن و شرکت توليدکننده اتحاديه اروپا در زمينه کشاورزي و صنايع غذايي براي امضاي قراردادهاي سرمايه گذاري مشترک و بازديد از توانمندي هاي ايران در بخش کشاورزي و صنايع غذايي مرتبط به ايران سفر کرده اند. آنها تا روز شنبه در تهران مي مانند. قاسمي درباره هدف اين سفر گفته است: «سفر هيئت اقتصادي اتحاديه اروپا هيچ ارتباطي به تاسيس دفتر اتحاديه در ايران ندارد». او در پاسخ به اينکه آقاي جهانگيري در ديدار با کميسيونر کشاورزي اتحاديه اروپا اعلام کرده که ايران با تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران موافقت کرده است، بيان کرد: «من چنين خبري را از قول معاون آقاي رئيس جمهور نشنيدم». به گفته قاسمي، بحث تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در ايران از مدت ها پيش مطرح شده بود و مدتي است که در دستور کار دستگاه هاي ذي ربط قرار دارد. هرموقع اجماع لازم و پروسه مقدماتي کار فراهم شود، ما در اين زمينه اطلاع رساني خواهيم کرد.
    
    از نامه بارزاني به مقامات ايراني اطلاعي ندارم
     قاسمي درباره اخبار منتشرشده مبني بر اينکه گويي مسعود بارزاني اخيرا نامه نگاري هايي را با مقامات ايراني و ترکيه اي انجام داده و درخواست گفت وگو داشته است، گفت: «من درباره نامه نگاري هاي آقاي بارزاني با مقامات ايراني اطلاعي ندارم».
    
    ايران در موضوع يمن دخالتي ندارد
     قاسمي بار ديگر در پاسخ به ادعاي عربستان مبني بر اينکه موشک شليک شده به فرودگاه رياض ايراني است، تاکيد کرد: «ايران دخالتي در موضوع يمن ندارد و ما هيچ نوع سلاحي را به يمن ارسال و صادر نمي کنيم و اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد. ما حتي نمي توانيم مواد غذايي به اين کشور صادر کنيم. به نظر مي رسد آنچه در يمن مورد استفاده قرار مي گيرد، سلاح هاي قبلي است که در پادگان هاي يمن وجود دارد و يمني ها توانسته اند زير فشارهاي بمباران عربستاني ها براي دفاع از خود تا حدي اين موشک ها و تسليحات را تکامل و ارتقا دهند». او با بيان اينکه ايران در اين زمينه هيچ نقشي نداشته و ما هيچ گونه اتهامي را در اين زمينه نمي پذيريم، ادامه داد: «اين فضاسازي ها در قالب فشارهاي سياسي و جنگ رواني که از سوي معاندان ايران در منطقه صورت مي گيرد، انجام مي شود و آنها با اين فضاسازي ها در تلاشند روي فجايعي که در يمن انجام داده اند، سرپوش بگذارند».
    
    درباره حريري در روزهاي آينده صحبت مي کنم
     او در پاسخ به سوالي درباره اظهارات ضدايراني يکشنبه شب سعد الحريري، نخست وزير مستعفي لبنان، گفت: «تا آنجا که شنيده ام رئيس جمهوري لبنان خواسته بودند که سخنان ايشان از شبکه هاي لبنان پخش نشود، چراکه ايشان مطمئن نبودند که آقاي حريري وضعيتشان در عربستان چگونه است و تحت چه شرايطي قرار است صحبت کنند». قاسمي ادامه داد: «من درباره مباحث ضدايراني که ازسوي ايشان مطرح شده اظهارنظري نمي کنم و اين موضوع را به روزهاي آينده واگذار مي کنم. ايران ارتباطات خوبي با احزاب، گروه ها، دولت لبنان و خود آقاي سعدالحريري داشته و روز قبل استعفا، آقاي حريري و آقاي ولايتي با يکديگر ملاقات مثبت و صميمي داشتند و درباره همکاري هاي دوجانبه، منطقه اي و بين المللي گفت وگو کرده اند». قاسمي درباره اقدامات احتمالي عربستان عليه لبنان و مواضع ايران هم پاسخ داد: «ما به دوستان لبناني خود توصيه مي کنيم که مسائل داخلي خود را به بهترين نحو ممکن حل کنند و اميدواريم شرايط در لبنان به سمت پيچيده ترشدن و افزايش اختلافات نرود و اين کشور به شرايط قبل از استعفا برگردد و روند قبلي که مدتي بود در لبنان آغاز شده بود، ادامه پيدا کند. ما علاقه مند نيستيم کشورهاي پيراموني مان دچار تنش شوند». به گفته قاسمي، شايد صحبت هاي شب گذشته آقاي حريري يک کورسو و نور اميدي باشد که وي به لبنان برگردد و تلاش کند که وضعيت در لبنان به شرايط قبلي بازگردد و به آرامش در اين کشور کمک کند.
    
    حضور آمريکا در سوريه نامشروع است
     سخنگوي وزارت خارجه درباره اخباري مبني بر توافق آمريکا و روسيه درباره سوريه گفت: «در روند تحولات سوريه شاهد رايزني کشورهاي مختلف منطقه اي و فرامنطقه اي هستيم». قاسمي افزود: «دولت آمريکا دولتي است که در ايجاد مشکل و بحران در سوريه و تشويق تروريسم در اين کشور و مبارزه با دولت قانوني دمشق دخالت داشته و ازسوي دولت سوريه براي همکاري دعوت نشده است، بنا بر اين حضورش در سوريه نامشروع است». سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: «مناسبات ايران با دولت روسيه مثل گذشته در يک فضاي سازنده و رايزني مستمر، ممتد و روزمره در جريان است. در بحث سوريه همکاري ها، هماهنگي ها و تبادل اطلاعات بين ايران و روسيه انجام مي شود». او ادامه داد: «در برخي از اخبار مطرح شده که تفاهماتي بين روسيه و آمريکا ايجاد شده است. بايد صبر کرد و شايد بعد از گذشت زمان بتوان جزئيات بيشتري را از اين موضوع به صورت علني مطرح کرد اما درحال حاضر ما به اين موضوع بيش از اين ورود نمي کنيم».
    سخنگوي وزارت خارجه: هيچ نوع سلاحي را به يمن صادر نمي کنيم
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 7 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 38، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است