|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: آوار پنهان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3262
دو شنبه 16 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


آوار پنهان
در پي بروز زمين لرزه در غرب كشور تمام بخش هاي اقتصاد كشور بسيج شدند


شرق: و ناگهان زمين مي لرزد، اين يگانه سنجه سکون موج برمي دارد و جان ها را به کام مرگ و سازه ها را به سقوط مي کشاند. آنچه در هنگامه زلزله رخ مي دهد اگرچه سراسر درد است، اما لطمه هاي آشکار و پنهانش پيکره اقتصاد را نيز مي خراشد. صدماتي که مانند کوه يخ فقط قسمتي از آن در همان مرحله اول ديده مي شود. راه هاي ساخته بشر مسدود مي شوند، شبکه هاي ارتباطي مختل مي شوند، جريان آب و برق و گاز قطع و وضعيت «قرمز» حاکم مي شود؛ اما اينها تنها خسارات زلزله نيستند. خسارات نيروي انساني، زيرساختي و گسست چرخه اقتصادي مناطق زلزله زده آسيب هاي پنهان زلزله هستند که به مراتب بزرگ تر از خسارات آشکار آن هستند. تلفات انساني و ويراني هاي آشکار اگرچه سطح پيداي آسيب هاي زلزله اند، اما ازکارافتادگي بازماندگان، قطع درآمدها، بي سرپرست ماندن زمين هاي کشاورزي يا واحدهاي توليدي، آسيب هاي جدي زيرساختي و در بلندمدت افزايش فقر در گروه هاي آسيب ديده باعث لطمات جدي به اقتصاد مناطق حادثه ديده شده و ممکن است بر اقتصاد ملي کشور نيز تاثير بگذارند. گاهي حتي اقتصاد کشورهاي ديگر نيز تحت الشعاع آسيب هاي زلزله در قاره اي ديگر قرار مي گيرد. به خوبي به ياد داريم که زلزله ژاپن در سال ٢٠١١ چگونه در همان ساعت هاي ابتدايي وقوعش باعث سقوط آزاد سهام نيکي در بورس شد و خسارات حاصل از افت قيمت سهام شرکت هاي بيمه سر به آسمان گذاشت. زلزله اي که حتي بر رشد اقتصادي ژاپن اثرگذار بود و لطماتش نه تنها به ژاپن محدود نشد، بلکه ضررهاي اقتصادي بزرگي را در پنج قاره جهان به وجود آورد، آن چنان که براي مثال اقتصاد استراليا از زلزله اي که در ژاپن اتفاق افتاد بيش از دو ميليارد دلار زيان ديد. بررسي ابعاد بلندمدت و تبعات پنهان زلزله اخير البته مي تواند تلنگري نيز باشد براي رسيدگي به وضعيت استان هاي حادثه ديده که از قضا از محروم ترين استان هاي کشور از نظر اقتصادي هستند. از ديگر سو آسيب هاي اقتصادي و زيرساختي اوليه و آشکار زلزله نيز مي تواند در صورت بي توجهي، به بحران تبديل شود و به همين دليل است که بررسي وضعيت راه هاي ارتباطي، شبکه هاي توزيع آب، برق، گاز، تلفن، سوخت و... در زلزله اخير استان هاي غربي کشور نيز يکي از اولويت هاي مهم براي مديريت بحران است.
    
     تلاش براي احياي جايگاه هاي سوخت آسيب ديده
     ناصر رئيس فرد- رئيس کانون جايگاه داران سوخت کشور

    درحال حاضر دو جايگاه سوخت رساني بزرگ در سرپل ذهاب خسارات عمده ديده اند و امکان ارائه سوخت ندارند. تمامي تلاش ما اين است که بتوانيم يکي از اين جايگاه ها را فعال کنيم تا از ترافيک سوختگيري در تنها جايگاه فعال سوخت سرپل ذهاب کاسته شود. در ايلام نيز جايگاه هاي سوخت آسيب هايي ديده اند اما مانع از فعاليتشان نشده است. مسئولان کانون در استان هاي حادثه ديده که از اعضاي هيئت مديره کانون جايگاه داران نيز هستند مي کوشند اين مشکلات را رفع کنند و هم اکنون در تمامي مسيرهايي که بازگشايي انجام شده، عمليات سوخت رساني در جريان است. سوخت رساني به وسايل نقليه عملياتي و امدادي و خدمت رساني اولويت اصلي جايگاه داران است و بدون وقفه در تلاشيم اين وسايل نقليه مشکلي از نظر سوخت نداشته باشند.
    
     ارتباطات تلفني و اينترنت برقرار است
     شهريار بهنيا-مدير کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان کرمانشاه

    از دقايق ابتدايي وقوع زلزله اقدامات ما براي برقراري ارتباطات در منطقه آغاز شد و اکيپ هاي اعزامي تلاش خود را براي بازگرداندن خطوط خارج شده از شبکه شروع کردند. در حال حاضر ارتباطات تلفن ثابت، اينترنت و شبکه تلفن همراه در منطقه به خوبي برقرار است و تنها در نقاط حاشيه اي به علت قطع برق اختلالاتي در ارتباط وجود دارد. شبکه فيبر نوري استان نيز وضعيت نرمالي دارد و با حل مشکل برق مطمئنا نقاط درگير نيز به شبکه متصل خواهند شد. خسارات واردشده به شبکه ارتباطي عمدتا مربوط به خسارات ساختمان هاي پست و ادارات است که هنوز تخميني از آن وجود ندارد. در مراحل ابتدايي تمام تمرکز ما بر حفظ خطوط ارتباطي براي کمک به امدادرساني و خدمات به مردم است و بررسي وضعيت ساختمان هاي اداري مرتبط با اداره کل ارتباطات را به زمان ديگري موکول کرده ايم.
    
     آب رساني روستاها با تانكر، برق رساني مرحله اي
     ميثم جعفرزاده- مدير كل مديريت بحران و پدافند غير عامل وزارت نيرو

    در حوزه آب و برق امدادرساني در مناطق زلزله زده در حال پيگيري است. در حوزه برق پس از وقوع زلزله، مناطقي از شمال غرب و جنوب غرب كرمانشاه و بخشي از شمال ايلام، دچار خاموشي شده بود كه تا انتهاي شب يكشنبه، با امدادرساني هاي انجام شده، شرايط استان كردستان به حالت عادي بازگشت. استان ايلام هم با اقدامات انجام شده به وضعيت نرمال رسيد. خاص ترين شرايط برق مربوط به استان كرمانشاه به خصوص شهر قصرشيرين، سرپل ذهاب و ثلاث بود. به همين دليل گروه هاي امدادي در اين منطقه متمركز شدند. اكيپ هاي عملياتي در قصر شيرين و ثلات فعاليت هاي خود را تا نزديكي صبح دوشنبه ادامه دادند تا وضعيت برق منطقه به حالت نرمال برسد. ولي با توجه به اينكه تخريب خيلي سنگيني در سرپل ذهاب رخ داده است و شرايط ايمني به ما اجازه نمي داد، عمليات برق رساني به اين منطقه با احتياط پيگيري شد، زيرا در حين برقراري جريان در شبكه برق، احتمال برق گرفتگي هم وطنان وجود داشت به همين دليل عمليات برقراري جريان در شبكه با احتياط پيگيري شد. دو پست اصلي سرپل ذهاب كه مشكل داشت، درحال حاضر وارد مدار شده اند.مي توان گفت ٧٥ تا ٨٠ درصد شهر سرپل ذهاب، به لحاظ شبكه برق دار است. ممكن است كوچه اي يا خانه اي دچار قطعي برق باشد. برقراري جريان در شبكه سرپل ذهاب، يكي از سخت ترين مراحل كاري ما بود كه با احتياط و كندي پيش رفت. بعد از برقراري جريان در شبكه، در مرحله دوم بايد ترانس هاي سر كوچه و ... را اصلاح كنيم. شهر بزرگ است و آثار تخريب در برخي مناطق خيلي زياد است. بنابراين ترميم شبكه، زمان بر خواهد بود.در حوزه آبرساني تنها منبع تامين آب ما براي منطقه سرپل ذهاب و قصرشيرين، دچار آسيب ديدگي شد. كدورت چشمه سرايان، بالا رفت و ما نمي توانستيم از اين آب استفاده كنيم. بنابراين مجبور شديم آب بسته بندي شده در منطقه توزيع كنيم تا نزديك ساعت دو بعدازظهر روز دوشنبه، ٤٠٠ هزار بطري را در بين شهرهايي كه مشكل آب داشتند، توزيع كرديم. اين تعداد بطري صرفا به جمعيت ساكن در منطقه اختصاص نيافت و نيروهاي امدادي نيز آب بسته بندي شده دريافت كردند. درحال حاضر دو آزمايشگاه تصفيه آب سيار در منطقه مستقر كرديم. حدود ٦٨ دستگاه تانكر آبرساني به منطقه فراخوانده ايم. تا اين لحظه هفت دستگاه تانكر به مناطق زلزله زده رسيده است. اين هفت دستگاه در سرپل ذهاب مستقر شده اند. خوشبختانه با كمك تيم هاي عملياتي، كيفيت آب چشمه سرايان اصلاح شد و تامين آب منطقه سرپل ذهاب به مرحله پايدار رسيد. آب اين چشمه را پمپاژ و به شبكه تزريق كرديم، اما نكته اي كه هست، اين است كه شبكه انتقال آب در بسياري از جاها دچار خسارت شده و شكسته است. بنابراين هر قطعه اي كه آبدار مي شود، براي انتقال آب به قسمت هاي بعد، بايد تست انجام دهيم. در روستاها چون قدرت تخريب بالا بوده، ما فعلا برخي مناطق را با تانكر آبرساني مي كنيم. برنامه ريزي كرديم تانكرها را فقط در روستاها توزيع كنيم، زيرا شرايط آب در سرپل ذهاب و قصرشيرين نرمال شده است و كمتر به تانكرها نياز است. در مناطق روستايي تلاش مي كنيم شرايط روشنايي برق و شرايط كلي آبرساني ولو با تانكر را پيگيري كنيم.در ساعات اوليه پس از زلزله، پنج سد اصلي و مهم مناطق زلزله زده از طريق چك ليست بازرسي مورد ارزيابي قرار گرفتند و تيم هاي عملياتي در منطقه حضور يافتند. مهم ترين سدهاي منطقه، داريان و سد ايلام بود كه خوشبختانه مشكلي براي آنها ايجاد نشد. درحال حاضر از سدها و نيروگاه هاي مناطق زلزله زده، به صورت نرمال بهره برداري مي شود.
    
     شرکت هواپيمايي متخلف تعليق شد
     مقصود اسعدي ساماني-دبير انجمن شرکت هاي هواپيمايي

    در شرايطي که زلزله هفت ريشتري مناطقي از غرب کشور را لرزاند؛ برخي افراد سودجو اقدام به سوءاستفاده از اين شرايط کردند. ابتداي صبح ديروز برخي از اين افراد سودجو از طريق ربات نرخ ها را گرفته و نرخ جديد اعلام کردند. قيمت هايي نيز در همان ابتداي صبح اعلام شد که از هيچ منطق و ضابطه نرخ گذاري اي تبعيت نمي کرد. بلافاصله پس از اعلام اين خبر، پيگيري هاي لازم انجام و فرد متخلف شناسايي شد. اين فرد مرتبط با يک شرکت هواپيمايي بود؛ بنابراين شرکت مزبور به حالت تعليق درآمد. متاسفانه براي کنترل سايت هاي اينترنتي ابزار خاصي وجود ندارد و نمي توان به درستي بر اين بخش نظارت کرد.به جز اين مورد در ساير موارد هيچ تخلفي در نرخ ها مشاهده نشد و قيمت ها به صورت تعادلي وجود دارد. قيمت بليت به تناسب تقاضايي که وجود دارد و ساعت پرواز بين ١٢٠ تا ٢٣٠ تومان متغير است. با توجه به شرايط ويژه روز گذشته حتي نرخ بليت کلاس يک شرکت ها زير ٢٣٠ تومان فروخته شد که به اين ترتيب به نظر مي رسد بليت با نرخ کاملا متعادلي در بازار عرضه مي شود. روز گذشته ١٠ پرواز فوق العاده براي مناطق زلزله زده پيش بيني شد و آمادگي کافي براي پروازهاي فوق العاده بيشتر نيز وجود دارد. شرکت هاي هواپيمايي براي انتقال مجروحان به تهران و همين طور امدادرسانان به مناطق زلزله زده آمادگي کافي را دارند. طبق اعلام روابط عمومي سازمان هواپيمايي شركت هواپيمايي پويا صبح ديروز يك فروند هواپيماي ايلوشين با ظرفيت ٧٠ تخت و ٣٠ مسافر همراه، يك فروند هواپيماي آنتونف با ظرفيت ٢٤ تخت و ٣٠ مسافر همراه، يك فروند هواپيماي چلنجر و سه فروند بالگرد را به مناطق زلزله زده اعزام و از همان دقايق نخستين عمليات انتقال مصدومان و مجروحان اين حادثه را آغاز كردند. پيش از اين روزانه هشت پرواز برنامه اي به فرودگاه هاي كرمانشاه و ايلام انجام مي شد.
    
     نشت يابي گاز در مناطق زلزله خيز
     مجيد بوجارزاده- سخنگوي شرکت ملي گاز

    نيروهاي شرکت ملي گاز در حال نشت يابي گاز به ويژه در شهر سر پل ذهاب و شهرهاي نزديک مرز در کرمانشاه هستند و بعد از نشت يابي، گاز مناطقي که مشکل ندارند وصل مي شود. نشت يابي بخشي از منطقه قصرشيرين در مرحله آخر است و خيلي مشکلي ندارد و گازشان وصل مي شود؛ اما در شهرهاي سرپل ذهاب و ثلاث باباجان بيشترين تخريب و ريزش ساختمان را داريم. براي همين هم امکان دارد عمليات نشت يابي طولاني تر شود. اين در حالي است که گاز در شبکه وجود دارد؛ اما گاز را در شريان هاي اصلي قطع کرديم تا حادثه ديگري پيش نيايد. شبکه گاز مناطق زلزله زده بعد از نشت يابي گاز وصل مي شود؛ اما گاز شهرهايي مانند قصرشيرين و جوانرود به زودي وصل مي شود. نشت يابي با هدف ايمني بيشتر انجام مي شود تا خطوط و شبکه داخلي شهر دچار مشکل نشده باشد. ايستگاه هاي اصلي گاز آسيب خاصي نديده است. اما عمليات نشت يابي بايد به طور کامل انجام شود تا مشکل خاصي متوجه مردم نباشد.مشکل اصلي اين است که در منازلي که نشت يابي مي شود، هم وطنان بايد در منزل باشند تا مشکلي پيش نيايد. زلزله در اين شهرها موجب آسيب جدي به تجهيزاتي مانند کنتور و رگلاتورها شده؛ اما هنوز محاسبه نشده شبکه گازرساني چقدر صدمه ديده است. همچنين در جلسه اي که ديروز با حضور حميد رضا عراقي معاون وزير نفت تشکيل شد ، مقرر شد اقدامات لازم براي رفع مشکلات گاز رساني مناطق زلزله زده صورت گيرد.
    
     ايجاد صندوق حوادث طبيعي همگاني
     مصطفي زندي-سخنگوي بيمه مرکزي

    براساس آمارها و بررسي هاي اوليه متاسفانه ميزان خريد پوشش بيمه اي مربوط به زلزله خيلي زياد نيست و بخش زيادي از اماکن مسکوني پوشش زلزله ندارند و اين امر ضرورت تسريع در راه اندازي صندوق بيمه حوادث طبيعي را گوشزد مي کند. از ابتداي صبح ديروز درباره گرفتن استعلام از نمايندگي هاي استاني اقدام کرديم. اين نمايندگي ها نيز در حال جمع بندي بيمه ها و خسارت هاي وارده هستند؛ اما آن طور که از برآوردهاي اوليه مشخص است، تعداد واحدهايي که بيمه دارند، چندان قابل ذکر نيست.متاسفانه در کشور مردم چندان تمايلي به خريد بيمه هاي حوادث ندارند؛ به همين دليل نيز سال گذشته پيشنهاد تشکيل صندوق حوادث طبيعي همگاني را به مجلس ارائه داديم. در اين پيشنهاد پيش بيني شده بود با اضافه شدن مبلغي به قبوض برق، در ازاي آن واحدها در مقابل حوادث بيمه شوند. نرخ اضافه شده نيز در شهرهاي بزرگ، کوچک و روستاها متفاوت است. به اين ترتيب که در شهرهاي بزرگ در سال اول هزار تومان در شهرهاي کوچک ٧٥٠ تومان و روستاها ٥٠٠ تومان به قبض برق اضافه مي شود و مابه التفاوت نرخي را که مثلا براي شهرهاي بزرگ ١٠ هزار تومان در نظر گرفته شده، دولت پرداخت مي کند. در سال بعد سهم دولت هزار تومان کمتر و به سهم افراد اضافه مي شود و به همين منوال در ١٠ سال مبلغ ١٠ هزار تومان به طور کامل از سوي افراد از طريق قبوض برق پرداخت مي شود. اين نرخ مي تواند با نرخ بيمه حوادث در يک سال برابري کند و از اين نظر سازوکار صندوق بر هم نخواهد خورد. در صورتي که اين پيشنهاد در مجلس تصويب شود، در شرايط بروز حوادث طبيعي صندوق مزبور مکلف به پرداخت خسارت افراد خواهد بود.
    
     تشكيل ستاد ويژه زلزله در جهاد كشاورزي كرمانشاه٣
     سيدمحمد موسوي-مديركل دفتر مديريت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزي

    درحا ل حاضر اولويت اصلي مناطق زلزله زده، خدمات رساني به انسان هاست. به همين دليل امكاناتي كه در سطح شهرستان هاي مناطق زلزله زده داشتيم، در اختيار فرمانداري ها قرار داديم. امكانات شهرستان هاي آسيب نديده را به شهرستان هاي خسارت ديده در همان استان منتقل كرديم. ماشين آلات سنگين پيمانكاران خود را به فرمانداران داديم. كل نيروهاي سازمان جهاد كشاورزي استان و شهرستان درحال حاضر آماده باش هستند تا همراه با تيم هاي ارزيابي خسارت، تحت فرماندهي مديريت بحران، كار خود را انجام دهند. تمام ماشين هاي كمك دار در اختيار سازمان هاي جهاد كشاورزي را به شهرستان هاي آسيب ديده از زلزله منتقل كرديم. ستاد ويژه زلزله در جهاد كشاورزي كرمانشاه ايجاد كرديم تا تحت فرماندهي مديريت بحران استان مسئوليت هايي را كه برعهده گرفته اند پيگيري كند. به استان هاي همجوار استان هاي زلزله زده آماده باش داده ايم تا در صورت نياز به منطقه اعزام شوند. البته تاكنون استان هاي زلزله زده با پتانسيل هاي خود كارها را پيش برده اند و نيازي به اعزام نيرو از ساير مناطق نبوده است. تامين غذا و آب نيز جزء وظايف استانداري هاست. اعلام كرديم كه در صورت امكان، گزارش جامع و مستندي از آسيب هاي واردشده به زيربخش هاي مختلف كشاورزي، اعم از دام، طيور، تاسيسات آبي، كانال، بندهاي آبخيزداري، استخر، تجهيزات آبياري تحت فشار، دامداري و مرغداري و ... به تهران ارسال شود. سازمان دامپزشكي نيز آمادگي كامل دارد كه براي امحاي فوري دام، طيور و عمليات ضدعفوني، نيرو به مناطق زلزله زده اعزام كند.
    
    پيشگيري از ايجاد حوادث ثانويه اولويت اصلي ماست
     داريوش نصر- مديرکل مديريت بحران راهداري و حمل ونقل جاده اي

    از ساعات اوليه وقوع حادثه، تلاش براي بازگشايي مسيرهاي شرياني، فرعي و روستايي آغاز شد و درحال حاضر همه راه هاي شرياني و فرعي بازگشايي شده اند. معاون راهداري کشور و بنده از همان ساعات ابتدايي در منطقه زلزله زده حاضر شده ايم و از نزديک در حال مديريت مشکلات مربوط به راهداري هستيم. تيم هاي ارزيابي ما نيز از صبح دوشنبه مشغول بررسي خسارات وارده به مسيرهاي ارتباطي هستند و گزارش هاي اوليه آن تا روز سه شنبه آماده خواهد شد. در بررسي هاي اوليه مشخص شد تعدادي از پل ها در منطقه دچار آسيب هاي جزئي شده اند که اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از حوادث ثانويه انجام گرفته است. تخمين دقيق ميزان خسارت ها نيازمند زمان بيشتري است و درحال حاضر هدف ما بازنگه داشتن مسيرهاي آمدوشد و همچنين جلوگيري از حوادث ثانويه در پل ها، تونل ها و مسيرهاي ارتباطي است.
    
    کمک نقدي بانک ها
     کوروش پرويزيان- رئيس کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي

    بررسي ها از همه شعب بانکي در منطقه غرب حاکي از آن است که مشکلي در سيستم الکترونيک و پرداخت ها ايجاد نشده است. خوشبختانه تمام شعب در منطقه غرب کار را با تمام قدرت انجام مي دهند. دستور ويژه داده شده اگر مردم مناطق زلزله زده نياز و کمکي دارند، اقدام شود. براي ايام اربعين و زوار حضرت ابا عبدالله الحسين سامانه هاي متحرکي را در مناطق مرزي مستقر کرديم و اين سامانه ها براي کمک به مردمي که دچار حادثه دلخراش زلزله شده اند، آماده ارائه خدمات رساني است. علاوه براين قرار است با سازمان هلال احمر حساب ويژه اي را براي کمک به زلزله زدگان افتتاح کنيم. يکي از بانک هاي خصوصي به عنوان اولين قدم مبلغ ٢٠٠ ميليون تومان را براي کمک به مناطق زلزله زده واريز کرده است. همکاران اين بانک نيز آماده کمک رساني به مردم اين مناطق هستند. همچنين داوطلبان بانکي اگر بخواهند مي توانند به عنوان ماموريت براي کمک رساني اعزام شوند. حمايت ويژه از کسب وکار مناطق زلزله زده يکي ديگر از برنامه هاي ماست که بعد از آواربرداري همکاران براي بررسي بيشتر اعزام خواهند شد.همچنين شماره حساب براي کمک به
    زلزله زدگان به زودي اعلام خواهد شد تا کساني که تمايل دارند بتوانند به مناطق زلزله زده کمک رساني کنند. بانک هاي خصوصي نيز آمادگي کامل دارند تا کمک هاي نقدي خود را به اين مناطق واريز کنند تا گره اي از مشکلات مناطق زلزله زده باز شود.
    آوار پنهان / در پي بروز زمين لرزه در غرب کشور تمام بخش هاي اقتصاد کشور بسيج شدند
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فولاد
متن مطالب شماره 246، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است