|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/23: كابوس مسكن بي مهر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3265
پنج شنبه 19 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3011 23/8/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


كابوس مسكن بي مهر
دومين مجموعه مهرورزي در كرمانشاه فروريخت

نويسنده: شكوفه حبيب زاده

تصاوير گوياست؛ ساختمان هاي مسکن مهر فروريخته اند و ساختمان هاي ديگر با تخريب هايي کمتر، هنوز بر قامت خود ايستاده اند. اين نماي کلي از مسکن مهر سرپل ذهاب است؛ دومين پروژه مسکن مهري که بر اثر زلزله اين چنين فروريخت و زير پاي صاحبانش را خالي کرد. ارديبهشت همين امسال هم زمين لرزه اي کوچک تر از زلزله اخير، خراسان شمالي را لرزاند. آن زمين لزره با ٥،٧ ريشتر، ساختمان هاي مسکن مهر بجنورد را به شدت تخريب کرد و حالا زمين لرزه اي به مراتب سهمگين تر با ٧.٣ ريشتر، دومين پروژه مسکن مهر را هم به خاک نشاند. همين دستمايه هشتگ #مسکن_بي_مهر در توييتر شده است. ساکنان مسکن مهرنشين آن قدر نگران اند که آرام آرام آغاز به تخليه مسکن هاي مهر کرده اند. خبر تخليه مسکن مهر روانسر در استان کرمانشاه هم همان ساعات اوليه پس از انتشار تصاوير خرابي ها و قياس مسکن مهر و ديگر خانه ها، خبرساز شد و اين پروژه را تبديل به کابوسي ملي کرد.
    
     مسکن مهر روي گسل!
     اولين واکنش ها از سوي يک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي مطرح شد. مسعود شريفي، مديرکل راه وشهرسازي استان کرمانشاه، گفته ساختمان هاي مسکن مهر روي گسل بنا شده اند و تخريبشان طبيعي است. او گفته: «در اين شهرستان دو پروژه ٥٠٠واحدي و ٢٥٠واحدي مسکن مهر داريم که خانه هاي پروژه اول با توجه به قرارگرفتن روي گسل، آسيبي جدي ديده اند و اين موضوع به دليل پايين بودن کيفيت ساخت مسکن مهر نبوده، بلکه تمام ساختمان ها و سازه هاي آن منطقه حتي اداره راه وشهرسازي اين شهرستان که ساختماني يک طبقه است، آسيب ديده اند». جالب آنکه حتي با پذيرش اين ادعا، مشخص نيست چرا طرح اوليه اين پروژه بي بررسي کارشناسي روي گسل بنا نهاده شده است تا اين مسکن مهر که تنها دو سال از ساخت آن مي گذرد، چنين فروبريزد. اين گفته اين مقام مسئول را البته هيچ يک از مسئولان ديگر تاييد نمي کنند.
    
     جهانگيري: بيشتر خانه هاي تخريب شده متعلق به مسکن مهر است
     اسحاق جهانگيري، معاون اول رياست جمهوري، نيز در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي گفته بيشتر خانه هاي تخريب شده در زلزله استان کرمانشاه، متعلق به ساختمان هاي مسکن مهر است و وزارت راه و شهرسازي را ملکف کرده با دقت اين موضوع را که چرا خانه هاي نوساز تا اين حد آسيب پذير بوده اند، بررسي کند. اين گفته ها را نه تنها شواهد موجود که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازي نيز در گفت وگو با «شرق» تاييد مي کند.
    
     تخريب و تلفات بالا در مسکن مهر شانتاژ رسانه هاست!
     در گيرودار نگراني ها، سوءاستفاده گران سياسي از قافله عقب نماندند. کانال تلگرامي دولت بهار متعلق به احمدي نژاد و يارانش، بعد از انتشار گسترده تصاوير و فيلم هاي مربوط به اين تخريب ها در مسکن مهر سر پل ذهاب، نوشت: «حالا عده اي شارلاتان دوره افتاده اند و با عکس و فيلم چند واحد آپارتمان مسکن مهر از ميان صدها هزار واحد مسکن مهر (که البته اسکلت هايشان هم اکثرا در برابر زلزله شديد ٧،٥ ريشتري سالم مانده)، عقده گشايي سياسي مي کنند». در بخش ديگري از اين واکنش آمده: «شارلاتان هاي تنبل و بي عاري که اگر در سال هاي ١٣٨٤ تا ١٣٩٢ آنها بر سر کار مانده بودند، الان همچون زلزله رودبار، چند ١٠ هزار جسد روي دست مردم ايران باقي مانده بود». اين کانال تلگرامي همچنين ادعا کرده: «تخريب و تلفات بالا در مسکن مهر، شانتاژ رسانه هاست!». گويا بازي احمدي نژاد با جان مردم در پروژه هاي هليکوپتري مسکن مهر، هنوز دلشان را خنک نکرده که حالا، نمک به زخم مردم مي پاشند.
    
     دومين ريزش مسکن مهر در يک سال
     حامد مظاهريان، معاون مسکن و ساختمان وزير راه وشهرسازي، در گفت وگو با «شرق» تاييد مي کند که مسکن مهر سرپل ذهاب پس از مسکن مهر بجنورد در خراسان شمالي، دومين مسکن مهري است که بر اثر زمين لرزه فروريخته است. مظاهريان مي گويد: اينها سرآغاز مشکلاتي است که تحت عنوان مسکن مهر در کشور اجرائي شده است و در سال هاي آينده، ابعاد ديگر اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي آنها بيشتر خود را نشان خواهد داد. اين مقام مسئول ادامه مي دهد: به دليل ماهيتي که اين پروژه در مکان يابي، قراردادها، اتصال و تامين خدمات زيربنايي و روبنايي و تمرکز گروه هاي کم درآمد کنار هم داشته، بارها مورد نقد قرار گرفته است و براي همين بايد ارزيابي جدي اي از اين پروژه ها صورت بگيرد تا منتظر نباشيم دوباره حادثه اي براي ساختمان هاي ديگر مسکن مهر رخ دهد.مظاهريان مي افزايد: در مدتي که از افتتاح اين پروژه گذشته، در دو زلزله اخير، يکي در خراسان شمالي و ديگري در کرمانشاه و قصرشيرين، شاهد هستيم رفتار ساختماني اين پروژه ها از نظر جزئيات ساختماني و رعايت ضوابط و مقررات درست نبوده که نشان مي دهد در مکان گزيني اين پروژه ها مشکلي جدي وجود دارد. معاون مسکن و ساختمان وزير راه وشهرسازي در واکنش به اظهارات مديرکل راه و شهرسازي استان کرمانشاه، مي گويد: ضوابط آيين نامه ٢٨٠٠ (آيين نامه طراحي لرزه اي ايران) اعلام مي کند وقتي ساختماني نزديک به گسل بنا شده، بايد ضوابط خاصي را رعايت کنند؛ اما آنچه اکنون در پروژه هاي مسکن مهر رخ داده، اجرائي نشدن اين نکات در طراحي و ساخت وساز اين پروژه است و کاملا پيداست در ساخت وسازها به اندازه کافي مراقبت هاي فني صورت نگرفته و در نهايت آنهايي متضرر شده اند که ساکن ساختمان هاي مسکن مهر بوده اند. او با بيان اينکه پس از پايان امدادرساني، بلافاصله تيم هايي براي برآورد دقيق تر از خسارت هاي مسکن مهر راهي اين منطقه خواهند شد، ادامه مي دهد: بايد ديد آيا لازم بوده چنين متراکم در شهرهاي کم جمعيت در غرب کشور ساختمان بسازيم؟ چه لزومي داشته فرهنگ آپارتمان نشيني را تا اين شهرها ادامه دهيم؟ وسعت زمين هايي که آنجا وجود دارد، بافت هاي فرسوده درون شهرها، همه و همه فرصتي براي ساخت وساز صحيح بوده که هزينه هاي صرف شده در مسکن مهر، اين فرصت ها را از بين برده است.
    
     مسکن مهر در صدر اخبار ٢ دهه آينده
     به گفته اين مقام مسئول، آسيب هاي جدي در اثر زلزله به عدم رعايت مقررات ملي ساختمان برمي گردد و به همين دليل، در سال هاي آتي مسائل ديگر فرهنگي و اجتماعي و سطح عمومي خدمات شهري نازل سبب مي شود تا يکي، دو دهه آينده همواره مسکن مهر در صدر اخبار قرار گيرد. مظاهريان در واکنش به اينکه اين کم کاري ها در ساخت مسکن مهر ناشي از عدم پرداخت بودجه کافي براي ساخت اين پروژه ها بوده، مي گويد: کمبود بودجه نمي تواند توجيه خوبي براي اين کم کاري ها باشد، زيرا مهندس و پيمان کاران موظف بودند مطابق قراردادهايي که داشتند مقررات ملي ساختمان را رعايت کنند. بنابراين اين سخنان، بهانه قابل قبولي نيست.او در واکنش به ادعاي مطروحه از سوي کانال تلگرامي دولت بهار متعلق به احمدي نژاد و يارانش درباره استحکام اين بناها، مي گويد: قضاوت اصلي را بايد مردم داشته باشند. مردمي که گران ترين کالاي زندگي شان مسکن است، حق دارند اگر دولت در ساختمان سازي دخالت مي کند، اين ساختمان ايمن باشد تا سرمايه هايشان به خطر نيفتد. آن مردم بهترين داوران هستند و بايد قضاوت را برعهده ساکناني گذاشت که اين اتفاقات براي آنها افتاده است.معاون وزير راه وشهرسازي با اعلام اينکه از امروز گروه ها اعزام خواهند شد و در هفته آينده درصد تخريب ها روشن مي شود، در قياس آسيب هاي ساختمان هاي مسکن مهر خراسان شمالي و کرمانشاه مي گويد: در برآورد اوليه به نظر مي رسد اين خسارت زلزله اخير در بخش شهري بالاتر از خسارتي است که در زلزله خراسان شمالي داشته ايم.
    
     ساختمان هاي مسكن مهر قطعا ايراد داشته
     مجيد جودي، مديركل بازسازي بنياد مسكن كشور، نيز در گفت وگو با «شرق» در واكنش به تخريب هاي صورت گرفته در مسكن مهر كرمانشاه مي گويد: ساختمان هاي مسكن مهر قطعا ايراد داشته و به عقيده من ايراد كار به ساخت و ساز برمي گردد، اما بايد خسارت ها را بررسي كرد تا مشخص شود، اين تخريب جدي، ضعف در اجرا، ضعف در محاسبه و نقشه بوده يا چنين خسارتي در مقابل اين زلزله طبيعي است، اما آنچه مسلم است در اين منطقه، نزديك به ٤٠هزار واحد مسكوني روستايي و ٢٠هزار واحد مسكوني شهري داريم كه تحت تاثير مستقيم زلزله قرار گرفته و آسيب به آنها وارد شده است. او البته يادآور مي شود كه بيان هر حرفي در اين زمان، صرفا نمك پاشيدن به زخم مردمي است كه با هزارويك آرزو در مسكن مهر زندگي مي كنند.مديركل بازسازي بنياد مسكن كشور همچنين در مورد اقداماتي كه از سوي بنياد مسكن در حال انجام است، مي گويد: با توجه به اينكه هنوز ساعاتي از زلزله گذشته و زلزله بزرگ بوده و منطقه هم وسيع، اولويت اول امداد و نجات است. با وجودي كه وظيفه بنياد مسكن، بازسازي است، اما نجات جان مردم اولويت همه دستگاه هاي اجرائي است. به گفته او، اكنون از پنج استان بالغ بر ۵۰ اکيپ ماشين آلات سنگين وارد منطقه كرده و نسبت به بازگشايي معابر براي امداد و نجات وارد عمل شده ايم و بلافاصله بعد از اينکه عمليات امداد و نجات در يکي، دو روز آينده انجام شد، آواربرداري را آغاز مي کنيم.جودي در واكنش به برآورد اوليه خسارت مي افزايد: حدود ٥٠ كارشناس خبره هم براي ارزيابي خسارت وارد استان شده اند كه پس از هماهنگي هاي اوليه، از امروز آغاز به ارزيابي مي كنند.به گفته او، تا ٤٨ ساعت آينده، برآورد اوليه را ارائه مي دهيم و آمار دقيق را هم تا يك هفته آينده اعلام خواهيم كرد.
    
     ناچار شديم برق مسکن مهر را قطع کنيم
     درهمين حال محمد ابراهيم نژاد، مديرکل بحران و پدافند غيرعامل شرکت توانير، هم به مهر گفته: «مجبور شديم براي برق رساني به ساير بخش هاي سرپل ذهاب، برق مسکن مهر را به طور کامل قطع کنيم». به نظر مي رسد با تخريب هاي گسترده صورت گرفته در مسكن مهر اين منطقه، حتي ديگر بهانه اي براي برق رساني باقي نماند.
    
    كابوس مسكن بي مهر / دومين مجموعه مهرورزي در كرمانشاه فروريخت
    


 روزنامه شرق ، شماره 3011 به تاريخ 23/8/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 71 بار
    آثار ديگري از "شكوفه حبيب زاده"

  حاميان اختلاس 400 ميلياردي / رئيس هيئت رئيسه صندوق هاي بازنشستگي صنعت نفت در گفت و گو با «شرق» از تخلفات در تحريم هاي قبلي مي گويد
شكوفه حبيب زاده، شرق 20/6/97
مشاهده متن    
  ناگفته هاي ستاد روحاني / روايت نعمت زاده در گفت و گو با «شرق» درباره انتخابات سال 92
شكوفه حبيب زاده، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  چيرگي اهليت سياسي بر اهليت حرفه اي / يك پژوهشگر توسعه، انتخاب زمامداران اقتصادي در مذاكرات برجام را در گفت و گو با «شرق» به نقد كشيد
شكوفه حبيب زاده، شرق 14/5/97
مشاهده متن    
  نبض تند بازار در غياب سلطان سكه / گزارش «شرق» از وضعيت غيرقابل پيش بيني ارز مشهور ايران در گفت و گو با فعالان بازار
شكوفه حبيب زاده، شرق 8/5/97
مشاهده متن    
  خودزني بنزين در بورس / پالايشگاه خليج فارس هم به سرنوشت نيروگاه هاي برق دچار خواهد شد؟
شكوفه حبيب زاده، شرق 20/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 222، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است