|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: توقف روند پرشتاب «آيفكس»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 10 (گزارش) > متن
 
 


فرابورس 
توقف روند پرشتاب «آيفكس»دنياي اقتصاد : شاخص کل فرابورس در جريان داد و ستدهاي روز گذشته با افت حدود ۲ واحدي مواجه شد و به سطح ۹۸۸ واحدي بازگشت. نماگر فرابورس در سومين روز هفته پس از رشدهاي مکرر متوقف شد. اين در حالي است که همگام با بازگشايي بازارهاي جهاني، معاملات بازار اول و دوم از عمق و گستردگي بيشتري برخوردار بود؛ ضمن اينکه بورس تهران نيز شاهد بهبود وضع معاملات و رشد عمومي قيمت سهام بود. فرابورس ايران روز گذشته بر خلاف رشد عمومي قيمت سهام در بورس تهران با افت قيمت ها مواجه شد.
    در حالي که نماگر فرابورس از روز چهارشنبه هفته گذشته با اهرم رشد قيمت در نماد پتروشيمي مارون، افزايش قابل توجهي را تجربه کرده بود، ديروز به اين روند پايان داد و حدود ۲ واحد کاهش يافت. شاخص کل از چهارشنبه هفته گذشته با حمايت همه جانبه نماد مارون جهش قابل توجه ۲/ ۲ درصدي داشت، اما ديروز افت آيفکس انعکاس دقيق تري از فضاي کلي فرابورس بود. به اين معنا که نماگر فرابورس صرفا تحت فشار قيمت نماد مارون عقب نشيني نکرد بلکه در اکثر نمادها، به خصوص نمادهاي شاخص ساز، قيمت ها کاهش نشان داد، در حالي که «مارون» در سه روز معاملاتي قبل همچون لنگري شاخص کل را به نوسان قيمت خود بسته بود. در واقع، ديروز در اغلب نمادهاي شاخص ساز، يعني نمادهاي زيرمجموعه گروه هاي محصولات شيميايي، فلزات اساسي و گروه پالايشي قيمت ها افت کرد. به طور کلي، طي معاملات روز گذشته شاخص ۱۲ گروه فرابورسي کاهش يافت و همين امر زمينه را براي کاهش نماگر کل فراهم کرد.
    
    تعميق دادوستدها توام با ترديد
    در شرايطي که سايه ريسک هاي سياسي بر فضاي معاملات همچنان پررنگ است اما معامله گران فرابورسي طي معاملات ديروز تحرک بيشتري از خود نشان دادند؛ چنان که روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام در بازار اول و دوم بيش از ۳۰ درصد رشد يافت. جابه جايي ۲۵ ميليارد توماني سهام در بازار اول و دوم در حالي رخ داد که از هفته گذشته شاهد معاملات رقيق تري در اين دو بازار بوديم. در حقيقت، از هفته گذشته به دنبال تنش هاي سياسي در منطقه، معادلات سياسي پيچيده تر شده است. همين امر سبب شد تا آرامش نسبي حاکم بر معاملات رخت بربسته و فعالان بازار سهام موضع محتاطانه تري بگيرند و منتظر بازگشت نشانه هاي مثبت از سپهر سياست باشند. با وجود اين، روز گذشته همراه با بازگشايي بازار جهاني تا حدودي دادوستدهاي سهام در فرابورس رونق گرفت. بازارهاي جهاني در ساعات اوليه در فضايي نسبتا آرام و مثبت شروع به کار کردند. به دنبال اين شرايط، فعالان بازار اول و دوم با افزايش تحرکات خود عمق و گسترش بيشتري به دادوستدها بخشيدند. چنان که حجم و ارزش معاملات، نسبت به سه روز معاملاتي قبل بهبود نشان داد. اگرچه اين سيگنال مثبت از سوي بازارهاي جهاني در شاخص کل انعکاس نيافت اما به نظر مي رسد که بازگشت فعالان و سرمايه گذاران در گروه هاي وابسته به بازارهاي جهاني، در رونق معاملات بازار اول و دوم بي تاثير نبوده است. ضمن اينکه بورس تهران نيز در پي بازگشايي بازارهاي جهاني، پس از دو روز تنزل قيمت ها، با شاخص مثبت به کار خود پايان داد. در واقع، سهامداران در روزهاي اخير در فضاي دوگانه بيم و اميد به سر مي برند. بيم ناشي از مخاطرات سياسي و اميد بهبود به دليل چشم انداز نسبتا مطلوب بازار سهام در بين بازارهاي موازي است؛ چشم اندازي که برآمده از نشانه هايي مثبت از بازار پول، ارز و قيمت ها در بازار جهاني است.
    
    تغيير مالکيت به نام حقيقي ها
    در ادامه تحولات ديروز، سهامداران حقيقي بازار اول و دوم تحرکات بيشتري از خود نشان دادند. اين را از خالص خريد بيشتر سهامداران حقيقي نسبت به اشخاص حقوقي مي توان دريافت. به عبارت ديگر، برآيند تغيير کل مالکيت در بازار اول و دوم فرابورس به نام فعالان حقيقي تمام شد. بر اين اساس، در پايان معاملات ديروز در دو بازار اول و دوم بيش از ۳ ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان به ارزش دارايي اشخاص حقيقي اضافه شد. بيشترين تغيير مالکيت به نام فعالان حقيقي به واسطه معامله در نماد شرکت هاي فرآوري زغال سنگ پروده طبس، زرين معدن آسيا، گروه سرمايه گذاري ميراث فرهنگي و توسعه خدمات دريايي و بندري سينا رقم خورد. با معامله سهامداران حقيقي در اين چهار نماد بيش از ۵ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان به ارزش دارايي حقيقي ها اضافه شد. از سوي ديگر، معامله گران حقوقي بيشترين خريدهاي خود را در نمادهاي کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، پتروشيمي خراسان، پالايش نفت لاوان و هتل پارسيان کوثر اصفهان صورت دادند. اشخاص حقوقي با معامله در اين چهار نماد، حدود يک ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان به سبد دارايي خود افزودند. در برخي نمادها نيز در دو سوي معاملات فعالان حقيقي حضور داشتند. در واقع، در نمادهايي مانند گسترش سرمايه گذاري ايرانيان، بيمه ميهن و قند شيروان قوچان و بجنورد، معاملات در بين اشخاص حقيقي بازار صورت گرفت. در عين حال، در ميان تحولات ديروز نماد معاملاتي بازرگاني و توليدي مرجان کار پس از ارائه اطلاعات پيش بيني و توضيحات تکميلي با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف ۵۰ درصد به تابلوي معاملات بازگشت.
    
    مروري بر جزئيات معاملات
    در مجموع در جريان معاملات روز گذشته حدود ۳۰۹ ميليون برگه بهادار به ارزش ۲۴۲ ميليارد تومان بين معامله گران فرابورس دست به دست شد. حدود ۱۰۰ ميليون از اين اوراق به معاملات سهم و حق تقدم در بازار اول و دوم تعلق گرفت و ارزشي نزديک به ۳۲ ميليارد تومان را ثبت کرد. در ميان نمادهاي تاثيرگذار بر شاخص، بيشترين تاثير منفي به واسطه دادوستد در نمادهاي پتروشيمي مارون، هلدينگ صنايع معدني خاورميانه و پالايش نفت شيراز رقم خورد. اين سه نماد در مجموع، حدود ۲ واحد اثر کاهنده بر نماگر کل داشتند. از سوي ديگر، معاملات مثبت در نمادهاي توسعه خدمات دريايي و بندري سينا و سرمايه گذاري مس سرچشمه با حمايت ۷/ ۰ واحدي مانع از افت بيشتر شاخص شدند. علاوه بر اين، نماد فرآوري زغال سنگ پروده طبس با رشد قيمت نزديک به ۵ درصد، ضمن بيشترين افزايش قيمت، بيشترين ارزش معاملات در ميان شرکت هاي فرابورسي را ثبت کرد. بيشترين حجم معالات فرابورس نيز در نماد سهامي ذوب آهن اصفهان رقم خورد.در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس نيز ۷ ميليون برگه بهادار به ارزش ۱۸۰ ميليارد تومان ميان معامله گران جابه جا شد که حدود ۹۰ درصد اين نقدينگي به معاملات اوراق اسناد خزانه اسلامي اختصاص يافت. ديروز يک ميليون و ۶۰۰ هزار برگه اسناد خزانه به ارزش ۱۶۰ ميليارد تومان خريد و فروش شد که ۱۲۰ ميليارد تومان آن جزو معاملات بلوکي اين بازار بود. همچنين روز گذشته معامله گران حدود ۶۴ هزار برگه تسهيلات مسکن را به ارزش ۵ ميليارد تومان دست به دست کردند.
    فرابورس : توقف روند پرشتاب «آيفکس»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 10 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهشهاي خاك (علوم خاك و آب)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3202)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است