|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: دو هشدار براي ارز وسوسه انگيز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4492
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


دو هشدار براي ارز وسوسه انگيز
معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي: حواستان به ريسك نوسانات بيت كوين باشد


عكس امير پورمند/ دنياي اقتصاد

    دنياي اقتصاد : روز گذشته بانک مرکزي نسبت به ريسک ناشي از نوسانات شديد بيت کوين، هشدار داد. اما در عين حال اعلام کرد که امکان تقلب در ارز مجازي وجود ندارد. «دنياي اقتصاد» در يک گزارش به رمزگشايي از سازوکار اين پديده پرداخته است. وجود دو جنبه اساسي يک ارز استاندارد؛ يعني اعتمادسازي و پشتوانه سازي در مکانيزم بيت کوين، اين ارز رمز نهاد را به کانون توجه بانک هاي مرکزي سراسر دنيا تبديل کرده است. شفافيت تمام و کمال، ناشناس بودن طرفين تراکنش در اين شبکه و امنيت خدشه ناپذير آن، از جمله پشتوانه هاي اعتمادساز اين پديده نوظهور هستند.
    
    بانک مرکزي در قبال ارز مجازي بيت کوين، آژير هشدار را به صدا درآورد. «ريسک بالا» و «احتمال کلاهبرداري» در بيت کوين، دو سيگنال هشداري است که سياست گذار پولي به مردم مخابره کرده است. ريسک بالا ناشي از نوسانات شديد و بي قاعده اين ارز مجازي است. همچنين وجود ارزهاي ديگر مجازي و شبکه هاي واسطه اي بازاريابي به شکل شبکه هرمي، دومين خطر در کمين فعالان اين حوزه است.
    ديروز در يک نشست خبري، ناصر حکيمي معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي موضع فعلي اين بانک در قبال اين پديده را مشخص کرد. موضعي که بيشتر بوي احتياط مي داد. سياست گذار پولي با توجه به احتمال مال باختگي عده اي در اين پديده جديد، در وهله اول سعي کرد مردم را نسبت به مخاطرات اين ارز وسوسه انگيز آگاه کند و سپس، چارچوب و دستورالعمل خود را در قبال اين پديده نوين، به اطلاع عموم برساند. طبق برنامه، بانک مرکزي در نظر دارد طي يک سال آينده موضع قطعي خود در برابر ارز مجازي را مشخص کند، اينکه آيا بيت کوين يک ارز رسمي خواهد بود يا خير.
    
    واکنش سياست گذار به هياهوي بيت کوين
    «بيت کوين» در هفته هاي اخير به يک کليد واژه پربازديد تبديل شده است. هر واحد بيت کوين حدود دو ماه پيش، تقريبا ۳۸۰۰ دلار معامله مي شد. اما پرواز اين ارز مجازي در اين دو ماه، ارزش هر واحد آن را تا ۷۴۰۰ دلار بالا برد؛ يعني افزايش حدود۲برابري. اين موج افزايشي ذهن بسياري از تحليلگران اقتصادي در جهان را درگير خود کرد. ايران نيز از اين کنجکاوي جمعي مستثني نماند. رسانه هاي داخلي درباره اين ارز اسرارآميز گزارش تهيه کردند و برخي به تحليل قيمت آن پرداختند. کانال هاي تلگرامي بازار بيت کوين را رصد کردند و پيش بيني روند ارز اسرارآميز را به مشتريان خود ارائه دادند. به نوعي يک بازار ثانويه براي بيت کوين شکل گرفت؛ بازار آموزش و تحليل بيت کوين. اين تب و تاب ايجاد شده در کشور، سياست گذار پولي را وادار به واکنش کرد. روز گذشته در برج شيشه اي خيابان ميرداماد، يک نشست خبري ترتيب داده شد تا اذهان جامعه نسبت به بيت کوين آگاه تر شود. ناصر حکيمي، معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي به عنوان متولي اين امر، خود را در معرض سوالات خبرنگاران قرار داد و سعي کرد موضع بانک مرکزي در قبال اين پديده نوين را روشن کند.
    حکيمي موضوع نشست ديروز را سياست بانک مرکزي در مورد فين تک ها اعلام کرد اما در عمل، «ارز رمزينه» محور اصلي صحبت ها بود. بانک مرکزي در حوزه فين تک ها ۶ سند و دستورالعمل را تهيه کرده است يا در دست تهيه دارد. پنجمين موضوع در حوزه ارزهاي رمزينه است. سند ارزهاي رمزينه طبق برنامه ريزي بانک مرکزي قرار است در طول يک سال آينده رونمايي شود. سندي که مشخص مي کند سياست بانک مرکزي در برابر اين ارزها چيست. اما احتمال اينکه زودتر از اين موعد، بانک مرکزي تکليف ارزهاي رمزينه را مشخص کند، بيشتر است. حکيمي از تلاش معاونت فناوري هاي نوين بانک مرکزي براي اعلام موضع بانک مرکزي تا پايان امسال خبر داد، اما زمان قطعي طبق برنامه پايان نيمه اول سال آينده است. حکيمي چارچوب بانک مرکزي در قبال اين پديده را به دو بخش تقسيم کرد. در وهله اول بانک مرکزي سياست خود را براي ارزهاي جهان روا مشخص خواهد کرد، منظور از ارزهاي جهان روا، ارزهاي رمزنگاري شده رايجي است که اکنون در جهان مبادله مي شود. بيت کوين نيز در اين دسته قرار مي گيرد. اما در وهله دوم، چارچوب هاي لازم براي پول رمزينه بومي تدوين خواهد شد. در حقيقت کانال دوم براي اشخاصي است که قصد طراحي و پياده سازي ارز رمزينه در داخل کشور را داشته باشند. حکيمي اولويت اول در تهيه چارچوب هاي ارز رمزينه را در نظر گرفتن ملاحظات پولشويي اعلام کرد. او تطبيق کامل چارچوب ها با قانون مبارزه با پولشويي و قوانين بانکي کشور را اولويت اصلي بانک مرکزي دانست. از اين مساله بايد به عنوان خط قرمز بانک مرکزي در پذيرش ارز ديجيتال ياد کرد.
    
    دو نگراني بانک مرکزي
    پيش از اين نيز حکيمي از بررسي و مطالعه ارزهاي رمزينه در بانک مرکزي خبر داده بود. او روز گذشته نيز با اعلام اين موضوع، از دو نگراني سياست گذار پولي پرده برداشت. نوسانات شديد: اولين نگراني و چالش بانک مرکزي در راه سياست گذاري، نوسانات شديد اين ارز مجازي است. در حقيقت روند غيرقابل پيش بيني بيت کوين نه تنها فعالان بازار مالي، بلکه سياست گذار پولي کشور را نيز دچار سردرگمي کرده است. معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي اين نوسانات را باعث عدم اطمينان و ريسک بالاي نگهداري اين ارز نوين دانست.
    هجوم سوداگري: دومين نگراني بانک مرکزي در شرايط فعلي، هجوم فعاليت هاي سوداگرانه به بازار ارز مجازي است. به گفته حکيمي، در اين بين حتي بازاريابي شبکه اي و فعاليت هاي هرمي نيز فعال شده اند. اين نگراني سياست گذار، ريشه در فعاليت هاي پيشين فعاليت هاي اينچنيني در کشور دارد. بيت کوين به اندازه کافي جاذبه دارد تا بسياري از مردم را به طرق مختلف به سمت خود بکشاند. سياست گذار نيز با آگاهي از اين موضوع، هشدار خود را از کانال رسانه ها به مردم رسانده است.
    حکيمي در نشست ديروز، دو هشدار برآمده از اين دو نگراني را به مردم اعلام کرد. هشدار اول براي علاقه مندان به ارز مجازي، ريسک بالاي آن است. حکيمي معتقد است که هيچ عامل بنيادي توضيح دهنده نوسانات اخير بيت کوين نيست و همين خصوصيت، ريسک زيادي را براي اين ارز در پي دارد. او تاکيد کرد که بانک مرکزي هنوز بيت کوين را به عنوان يک ارز رسمي به رسميت نشناخته است. در نتيجه بيت کوين مي تواند بستر مال باختگي عده اي را فراهم کند. او دادوستد اين ارز در صرافي ها را قانوني ندانسته است. معاون بانک مرکزي صراحتا اعلام کرد که سياست گذار هنوز به تصميم نهايي در پذيرش يا عدم پذيرش آن نرسيده است. هشدار دوم حکيمي در مورد فعاليت هاي شرکت هاي هرمي در اين حوزه است. طبق توضيح او، ابزارهاي واسطه اي به وجود آمده اند و وعده وصل بودن به بيت کوين را مي دهند، اما در واقع روشن نيست که منبع آنها به بيت کوين مي رسد يا نه. در واقع يک زمينه کلاهبرداري به وجود آمده است و همين مساله، هشدار دوم بانک مرکزي به مردم است.
    عليرغم اين هشدارها حکيمي تاکيد کرد که احتمال تقلب در ساختار بيت کوين نزديک به صفر است.
    
    مرحله هشدار
    براي بسياري اين سوال مطرح است که چرا بانک مرکزي در زمان فعلي ورود نمي کند و تا زمان انتشار ابلاغيه، خريد و فروش را ممنوع نمي کند. اين سوال روز گذشته از معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي پرسيده شد. برخي خبرنگاران اين پرسش را مطرح مي کردند که چرا نهادهاي حاکميتي نظارتي به خريد و فروش ارز مجازي ورود نمي کنند؟ حکيمي در پاسخ گفت: «تازمانيکه سياست گذاري صورت نگيرد، نمي توانيم بگوييم خريد و فروش ممنوع است يا خير.» به زبان ديگر، وقتي قانون و دستورالعملي در اين باره وجود نداشته باشد، موضع نهاد ناظر نيز منفعل است. خلا ديگري که در اين زمينه وجود دارد، بحث فني است. حکيمي در اين باره تاکيد کرد که هيچ نهادي قادر به کنترل تبادلات بيت کوين نيست، در واقع هيچ حکومتي در هيچ جاي دنيا قادر به رصد مبادلات نيست.
    حکيمي با توجه به اين ساختار فني گفت: «ما نمي توانيم هر روز اپليکيشن هاي جديد مبادله بيت کوين را فيلتر کنيم و اين کار شدني نيست. تنها کاري که ما در حال حاضر مي توانيم انجام دهيم آگاهي دادن به مردم است.» صحبت هاي حکيمي نشان مي داد که تجربه تلخ مال باختگان موسسات مالي غيرمجاز، بانک مرکزي را به صدور هشدار در مورد ارزهاي مجاز وا داشته تا باري ديگر با انبوهي از مال باخته ها مواجه نشود. هرچند بانک مرکزي تنها به هشدار اکتفا نکرده و به هماهنگي با دستگاه هاي ديگر نيز اقدام کرده است، اما طبق گفته حکيمي، مسير خريد و فروش بيت کوين تنها از ايستگاه هاي رسمي نمي گذرد و به اندازه کافي مسير غيررسمي براي اين عمل وجود دارد. معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي توجه سياست گذار را بيشتر معطوف به سمت تقاضا اعلام کرد و مهار سمت عرضه را چندان کارا ندانست.
    
    مساله نهاد ناظر
    اگر بانک مرکزي بيت کوين را تاييد کند، آيا نهاد ناظر مشخصي براي مبادلات بيت کوين وجود خواهد داشت؟ حکيمي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار «دنياي اقتصاد» سه سناريوي محتمل را تشريح کرد. در سناريو اول، بانک مرکزي بيت کوين را به رسميت نمي شناسد و مسووليت نظارت بر آن را نيز نخواهد داشت. در سناريو دوم بانک مرکزي بيت کوين را به عنوان يک کالا و نه يک ارز، مي شناسد. اگر بانک مرکزي به چشم يک کالاي سرمايه اي به آن نگاه کند، مانند طلا، نظارت بر آن را نيز بر عهده خواهد داشت. در سناريو سوم نيز بانک مرکزي ارز رمزينه را به عنوان ارز رسمي به رسميت مي شناسد. در اين حالت نظارت بر آن به طور کامل در نهاد ناظر پولي صورت خواهد گرفت.
    در سناريو سوم است که سازوکار نظارتي مشخصي براي ارز رمزينه در بانک مرکزي تهيه خواهد شد. در نتيجه در درجه اول بايد منتظر بود و ديد که آيا بانک مرکزي بيت کوين را به عنوان ارز رسمي مي شناسد يا خير. در واقع هنوز نمي توان براي بيت کوين نام «ارز» را به کار برد، چراکه ممکن است بانک مرکزي بيت کوين را در قالب يک ارز شناسايي نکند. اما اگر به عنوان ارز نيز شناسايي شود، آيا تضميني وجود خواهد داشت که نهادهاي ديگر در اين مساله در جايگاه ناظر وارد نشوند؟ حکيمي در اين باره پاسخ داد: «تضميني وجود نخواهد داشت، اما هماهنگي ها در حال انجام است. در اين هماهنگي ها جايگاه هر نهاد تبيين خواهد شد.» به گفته اين مقام مسوول، در حال حاضر بحث ارز مجازي در فضاي مجازي نيز پيگيري مي شود. همچنين قوه قضائيه و دادستاني نيز نسبت به اين موضوع حساسيت بالايي دارند.
    
    
    دو هشدار براي ارز وسوسه انگيز / معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي: حواستان به ريسک نوسانات بيت کوين باشد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي حقوقي قانون يار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است