|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: پوست اندازي دستگاه ديپلماسي با رويكرد اقتصادي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


پوست اندازي دستگاه ديپلماسي با رويكرد اقتصادي


نويسنده: مريم شريف زاده

ساختار وزارت امور خارجه پس از پيروزي انقلاب با توجه به تحولات منطقه اي و جهاني بارها مورد تغيير قرار گرفته و در شرايط فعلي نيز با توجه به تحولات داخلي و بين المللي، دور جديدي از تغيير ساختار در دستور کار مسئولان دستگاه سياست خارجي است.
    در نگاهي تاريخي به تغييرات ساختاري وزارت امور خارجه شايد بتوان گفت يکي از اولين تغييرات مهم در سال 1367 صورت گرفت که در فروردين آن سال، ساختار وزارت امور خارجه از يک معاون سياسي به سه معاون سياسي تغيير پيدا کرد و معاونت اقتصادي در واقع در معاونت سياسي تحت عنوان معاونت منطقه اي ادغام شد. به اين ترتيب سه معاونت منطقه اي اروپا و آمريکا، عربي و آفريقا و آسيا و اقيانوسيه در وزارت امور خارجه شکل گرفت که مجموعه کارهاي سياسي، اقتصادي و حتي فرهنگي توسط اين معاونت هاي منطقه اي انجام مي شد و بنابراين يک بار در آن سال تغيير عمده اي در ساختار وزارت امورخارجه شکل گرفته است، اما در طول دوران، وزيران مختلف امور خارجه، تغييراتي در بدنه اين وزارتخانه انجام داده اند.
    در راستاي همين تغييرات که شايد بتوان آن را با توجه به تحولات، اجتناب ناپذير دانست، مرداد امسال و پس از معرفي دوباره محمدجواد ظريف به عنوان وزير خارجه پيشنهادي دولت دوازدهم بود که زمزمه هايي مبني بر ايجاد تغييرات ساختاري در وزارت امور خارجه مطرح شد و پس از آن بود که بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالات مطرح شده در اين خصوص، اشاره هايي به لزوم تغيير در وزارت امور خارجه داشت.
    
    افزايش فعاليت ها براي پيشبرد اقتصاد مقاومتي
    اين موضعگيري ها در حالي صورت گرفت که رهبر انقلاب نيز در سخنراني هاي سال هاي اخير خود توصيه هايي در زمينه چابک بودن وزارت امور خارجه و همچنين استفاده از ظرفيت هاي دستگاه ديپلماسي در زمينه هاي اقتصادي داشته اند.
    به عنوان مثال، حضرت آيت الله خامنه اي طي سخناني در جمع اعضاي کابينه بر لزوم استفاده از ظرفيت ديپلماسي براي پيشرفت اقتصاد تاکيد کردند و در سخنراني ديگري فرمودند: در عرصه ديپلماسي بايد چابک، به روز، سريع و هوشيار عمل کرد.
    به نظر مي رسد با توجه به تحولات پس از برجام و همچنين ضرورت پيشبرد اقتصاد مقاومتي براي مقابله با تحريم ها، بخشي از اين توصيه ها در اين چارچوب صورت گرفته باشد. بر همين اساس بود که محمدجواد ظريف نيز در سخنان خود در مجلس که روز 25 مرداد انجام گرفت، از چابک سازي تشکيلات و اصلاح ساختار با هدف برجسته کردن نگاه منطقه اي و اقتصاد مقاومتي در وزارت امور خارجه گفت.
    وي افزايش انگيزه، کاهش فاصله ميان کارشناسان و مديران عالي و استقرار نظام شايسته سالاري در جذب و استفاده از سرمايه هاي انساني را با توجه ويژه به زنان، جوانان و قوميت ها در رده هاي مديريتي در داخل و نمايندگي هاي وزارت امور خارجه از جمله تغييرات ساختاري عنوان کرد.
    مهدي دانش يزدي، معاون اداري و مالي وزارت امور خارجه نيز چندي پيش گفته بود براساس مجموع نظراتي که وجود داشت، اين نياز به تغيير باتوجه به سياست هاي دولت يازدهم و برنامه هايي که در حوزه سياست خارجي پيش بيني شده، ضروري دانسته شد. اما از آنجا که چند سال اول وزارت آقاي ظريف مصادف شد با مذاکرات سنگين هسته اي و توافق برجام؛ وقت بسياري از وزير امور خارجه صرف مذاکرات هسته اي شد و اين فرصت که ايشان بتواند روي تغييرات تمرکز کند، ايجاد نشد.
    
    افزوده شدن معاونت اقتصادي به دستگاه ديپلماسي
    وي افزود: در ساختار جديد، معاونت اقتصادي نيز به معاونت ها اضافه مي شود، اين در حالي است که در دوران آقاي دکتر خرازي با توجه به تغييراتي که در معاونت ها صورت گرفت، بعد از سال ها مجددا معاونت اقتصادي احيا شد. پس از دوران دکتر خرازي و در دوران آقاي متکي معاونت هاي وزارت امور خارجه گسترش پيدا کرد و هر کدام به دو معاونت تبديل شد؛ مثلا معاونت اروپا و آمريکا به دو معاونت اروپا و معاونت آمريکا و معاونت عربي و آفريقا هم به دو معاونت تقسيم شد و به تبع آن ادارات کل هم شامل چنين تقسيم بندي هايي شد. با روي کار آمدن دکتر صالحي، تقسيم معاونت ها به دو معاونت منتفي شد و اين مساله به حالت قبل بازگشت. پس اين تغيير معاونت ها و کم و زياد شدن ها در طول فعاليت وزارت امور خارجه پس از انقلاب اسلامي وجود داشته است.
    
    تغييرات در ساختار جديد وزارت امور خارجه
    براساس خبرها طبق چارت جديد بايد سه معاون فعلي جابه جا شوند و سيدعباس عراقچي معاون امور بين الملل و حقوقي، مجيد تخت روانچي معاون اروپا و آمريکا و حسين جابري انصاري، معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه بايد در سمت هاي جديدي حضور پيدا کنند.
    به اين ترتيب در چارت جديد، پنج معاونت وجود خواهد داشت: معاونت سياسي، معاونت بين المللي و حقوقي، ديپلماسي اقتصادي، معاونت کنسولي و معاونت اداري. دو معاونت سخنگويي و ديپلماسي عمومي و مرکز آموزش و پژوهشي وزارت امور خارجه هم با تغييرات جزئي به کارشان ادامه خواهند داد.
    
    تغييرات اجتناب ناپذير
    بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه در گفت وگو با جام جم تغييرات ساختاري را به رغم ايجاد عارضه هايي براي اين وزارتخانه اجتناب ناپذير عنوان کرد.
    وي ادامه داد: اجماع کاملي در اين خصوص حاصل شد و راه بسياري طي کرديم و بخشي از آن چارت و ساختار جديد به تصويب سازمان امور اداري و استخدامي رسيد.
    قاسمي با اشاره به اين که اين چارت هنوز مراحل کامل خود را طي نکرده است، در عين حال ابراز اميدواري کرد طي روزهاي آينده، سازمان امور استخدامي، اين مصوبه را تائيد کند.
    سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اين که اين تغيير ساختار در تاريخ وزارت امور خارجه ايران دگرگوني بسيار عميق و وسيعي خواهد بود که نمونه چنين تغييري را نداشته ايم، عنوان کرد: در مقاطعي به دلايل خاص شرايط سياسي، جهاني و منطقه اي تغييراتي داشتيم، اما اين وسعت و طيف وسيع و عميق از تغييرات جديد است.
    وي ادامه داد: در چينش و تعريف جديدي که مي توان از وزارت امور خارجه داشت تا حد زيادي اقتصادي شدن وزارت امور خارجه و توجه زياد به موضوعات اقتصادي و تجارت خارجي که از اولويت هاي دولت دوازدهم نيز است در نظر گرفته شده است.
    قاسمي در عين حال طولاني شدن روند تغييرات در اين ساختار را به دليل ميزان تغييرات زياد عنوان کرد.
    سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: اين تغييرات در سازمان امور استخدامي مورد مطالعه و بررسي است، با برخي از تغييرات چندان موافق نبودند، بحث هاي کارشناسي بسياري صورت گرفت و نهايتا برخي نگاه هاي آنها مورد قبول ما واقع شد و تلاش کرديم مجددا طرح هاي جديدي ارائه کنيم تا مورد قبول آنها قرار گيرد.
    وي افزود: اين تغيير ساختار تا حدي بيش از انتظار ما طولاني شد و البته در عين حال اميدواريم تا آذرماه اين موضوع ابلاغ و مراحل اجرايي شدن آن آغاز شود.
    قاسمي گفت: طبيعي است هر تغييري مي تواند عارضه هايي را قبل و بعد از تغيير ايجاد کند، اما جاي نگراني وجود ندارد، بخصوص وزارت امور خارجه که براساس نوع کار و وظايفش مجبور است با تحولات جهاني و منطقه اي اهدافش را پيش ببرد.
    
    تخت روانچي به نهاد رياست جمهوري رفت
    محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور در حکمي، مجيد تخت روانچي را به سمت معاون سياسي دفتر رئيس جمهور منصوب کرد.
    مجيد تخت روانچي پيش از اين، معاون اروپا و آمريکاي وزارت خارجه بود و با حکم واعظي جايگزين حميد ابوطالبي در دفتر رياست جمهوري شد. ابوطالبي هم ديروز با حکمي از سوي حسن روحاني به عنوان مشاور رئيس جمهور منصوب شد.
    
    پوست اندازي دستگاه ديپلماسي با رويکرد اقتصادي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "مريم شريف زاده"

  وزير خارجه با اشاره به اقدامات اروپا براي ارائه تضمين به ايران:حرف بس است، عمل مي خواهيم
مريم شريف زاده، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  حميدرضا آصفي سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت و گو با جام جم: ترامپ دچار «خطاي محاسباتي» شده است
مريم شريف زاده، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت و گو با جام جم تاكيد كرد:ملت ايران زير بار «مذاكرات فرسايشي » نمي رود
مريم شريف زاده، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  برجام در آي سي يو / عراقچي با اشاره به راضي كننده نبودن نتيجه مذاكره با اروپايي ها مطرح كرد
مريم شريف زاده، جام جم 2/4/97
مشاهده متن    
  دكتر سيد محمد صدر در گفت و گو با جام جم:اعتماد نداريم اروپا بايد تضمين بدهد
مريم شريف زاده*، جام جم 8/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه فناوري پليمر ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است