|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: گريه مي كردم و عكس مي گرفتم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5072
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


گريه مي كردم و عكس مي گرفتم
با عطا طاهر كناره، عكاس برتر زلزله بم

نويسنده: طاهره آشياني

زمان زلزله بم، عکس پدري که جنازه دو فرزندش را بر دوش داشت، همه را ميخکوب کرد و در بهتي فرو برد که هنوز هم فراموشش نکرده ايم. عکسي که نشست صفحه اول روزنامه، فردا که روزنامه هاي ديگر هم منتشر شدند، همين عکس شده بود عکس اولشان؛ عکسي که عمق فاجعه را نشان مي داد، عمقي که ترميمش زمان زيادي لازم داشت. يکشنبه شب منطقه وسيعي از غرب کشورمان دوباره لرزيد و زلزله رودبار، بم، ورزقان و... را به يادمان آورد. دوباره همه جا پر شد از عکس مصيبتي که يکباره از راه رسيد و همه چيز را آوار کرد. اتفاقات شبيه بم کم نبود در عکس ها! با عطا طاهرکناره، عکاسي که ثبت کننده همان لحظه گيج کننده پدر و فرزندانش بود، تماس گرفتم تا برايمان از روزهايي بگويد که به بم رفته بود و از لحظه اي که آن عکس را گرفت! طاهر کناره يکي از بهترين عکاسان خبري کشورمان است؛ عکس هايي که از حادثه پلاسکو هم گرفت در خيلي از روزنامه هاي جهان چاپ شد، گاردين يکي از عکس هاي او را در دو صفحه منتشر کرد. طاهرکناره هم مثل ما روزهاي حادثه بزرگ بم را فراموش نکرده است.
    
    تجربه حضور در حوادث ناگوار زيادي از جمله زلزله بم و ورزقان را داريد. زلزله در هر کجاي دنيا اتفاق بيفتد چند نتيجه مشابه دارد؛ آوار، کشته شدگان، زيرآوار ماندگان و سرگرداني و بهت آدم هايي که زنده مانده اند. به عنوان يک عکاس که واقعيت ها را ثبت مي کنيد، روايت شما از 24 ساعت اولي که زلزله رخ مي دهد، چيست؟
    زلزله جزو اتفاقاتي است که قابل پيش بيني نيست و آدم ها هيچ آمادگي براي روبه رو شدن با آن ندارند. به همين دليل حتي از جنگ هم خسارت هاي مالي، جاني و رواني اش بيشتر است. در زمان جنگ آدم ها آمادگي دارند، مي دانند هر لحظه ممکن است به آنها حمله شود براي همين مثلا پناهگاه مي سازند و زماني که لازم باشد به آنجا پناه مي برند. وقتي به بم وارد شدم اولين چيزي که ديدم شوک و بهت مردم بود! آنها با اتفاقي بزرگ روبه رو شده بودند که اصلا فکرش را هم نمي کردند، اولين تصويري که در بم ديدم و هرگز فراموش نمي کنم دختري بود که هاج و واج نشسته بود کنار جسد پدر و مادرش! با ديدن ما و اين که مي خواستيم از او عکس بگيريم زد زير گريه و خودش را انداخت روي جنازه پدر و مادرش، انگار تازه فهميد چه اتفاقي رخ داده است.
    
    گويا در اين مواقع کودکان بيشترين آسيب را مي بينند.
    بله! چون بچه ها از زلزله نه اطلاع دارند و نه تصوري که بتوانند با آن کنار بيايند يا آن را بپذيرند، آنها حتي نمي توانند از خود مراقبت کنند يا به دنبال گمشدگان خود باشند! مثلا يک بچه چهار ساله با آن آوار عظيم چگونه بايد روبه رو شود! بخصوص اگر پدر و مادرش را هم از دست داده باشد. به همين دليل خيلي بايد مراقب بچه ها بود و در ازدحام و شلوغي بعد از زلزله نبايد آنها را از ياد برد.
    
    برخي مردم براي کمک به شهر هاي زلزله زده مي روند، شما که ناظر اين گونه اتفاقات بوديد به نظرتان حضور مردم عادي در اين شهرها مفيد است يا باعث کندي خدمات رساني مي شود؟
    مردم عادي اصلا نبايد به مناطق زلزله زده بروند؛ حضور آنها مشکلات را بيشتر مي کند؛ چون هم بايد اسکان داده شوند، هم به آنها غذا رسانده شود و عبور و مرورشان هم باعث مي شود نيروهاي امداد و نجات نتوانند کار خودشان را انجام دهند. پس بهتر است از راه دور کمک کنند مثلا وسيله هاي گرمايشي، چادر، مواد غذايي و آشاميدني و... را از طريق نهادهاي رسمي ارسال کنند.
    
    به عنوان عکاس خبري به بم رفتيد، هميشه برايم اين سوال پيش مي آيد که چگونه مي توان هم آن حجم از مصيبت را ديد و هم عکس گرفت؟ شما چطور با اين پارادوکس کنار آمديد؟
    اولش که اصلا نمي توانستم عکس بگيرم، گريه ام مي گرفت! ما هر چند به عنوان عکاس به بم يا هر جاي ديگري که اتفاق ناگواري رخ مي دهد، مي رويم، اما بدون احساس نيستيم. در زلزله بم همه عکس ها را با چشم پر از اشک گرفتم! مگر مي شود آن همه غم و اندوه را ديد و اشک نريخت!
    
    عکس شما از پدري که جنازه دو فرزندش را بر دوش دارد، آن سال ها بازتاب زيادي در رسانه هاي داخلي و خارجي داشت. به نظرتان رسانه ها چه تاثيري مي توانند در زمان زلزله يا هر اتفاق ناگوار ديگر و بعد از آن داشته باشند؟
    ما به عنوان رسانه بايد کار خودمان را که اطلاع رساني دقيق است، انجام دهيم. وقتي اين عکس را گرفتم از کارم پشيمان شدم، ناراحت بودم که چرا اين لحظه پر از اندوه را ثبت کرده ام اما وقتي بازخورد آن را ديدم و اين که مردم ايران و جهان با ديدن اين عکس انگيزه کمک رساني زيادي پيدا کردند، حالم بهتر شد. وظيفه رسانه همين است؛ بايد واقعيت را چنان بيان کند که بيشترين تاثيرگذاري را داشته باشد.
    
    عکس هايي که از زلزله بم و حادثه پلاسکو گرفته ايد خيلي تلخ است، چطور با اين حجم از ناگواري روبه رو مي شويد و آن را مي پذيريد؟
    خيلي سخت است! بايد عواطف خودمان را ناديده بگيريم و به قول محمد فرنود که زلزله رودبار را هم عکاسي کرده بود، وقتي سن ات بالا مي رود همه اتفاقاتي که آنها را عکاسي کرده اي هر روز سريال وار در ذهنت تکرار مي شود! شايد به همين دليل است که کار در رسانه را جزو مشاغل سخت قرار داده اند. ثبت حوادثي مثل زلزله، جنگ، آتش سوزي و... در قاب عکس بسيار سخت و تلخ است و انرژي زيادي از عکاسان مي گيرد. اما چاره اي نيست، اين هم حرفه ماست!
    
    گريه مي كردم و عكس مي گرفتم / با عطا طاهر كناره، عكاس برتر زلزله بم
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بارآثار ديگري از "طاهره آشياني"

  «ديد و بازديد عيد» در خطر است! / گفت و گو با سيد ضياء الدين دري درباره عيد آن سال ها
طاهره آشياني، جام جم 26/12/96
مشاهده متن    
  بهار، اول اسفند مي رسد از راه ... / با عليرضا بديع؛ شاعر ماه و ماهي درباره عيد
طاهره آشياني *، جام جم 22/12/96
مشاهده متن    
  ايرانيان مصرف گرا نبودند / با جلال الدين كزازي درباره معناي عيد نوروز ميان ايرانيان
طاهره آشياني *، جام جم 20/12/96
مشاهده متن    
  رسوايي تازه شيعه انگليسي
طاهره آشياني *، جام جم 20/12/96
مشاهده متن    
  با پروانه معصومي به مناسبت روز درختكاري: دست به كار شويم و شهر را پر از گياه كنيم
طاهره آشياني، جام جم 15/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صنعت نسوز
متن مطالب شماره 10، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است