|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: تلخ و شيرين آپارتمان نشيني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5230
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 3 (راديو وتلويزيون) > متن
 
 


تلخ و شيرين آپارتمان نشيني
تصويربرداري سريال «هيات مديره» براي پخش از شبكه 5 آغاز شد

نويسنده: آذر مهاجر

احتمالا چند ماه ديگر که سريال «هيات مديره» قرار است از شبکه پنج به نمايش درآيد، علي خودسياني نويسنده فيلمنامه اين سريال چاره اي نخواهد داشت جز نقل مکان به يک خانه و محله ديگر!
    به گزارش جام جم، سريال هيات مديره به تهيه کنندگي مهران رسام، کارگرداني مازيار ميري و نويسندگي علي خودسياني براي پخش از شبکه پنج توليد مي شود.
    تهيه کننده و نويسنده اين سريال در توليد آثاري چون «همسران»، «خانواده سبز» و «دنياي شيرين دريا» همکاري داشته اند و بعد از چند دهه يک بار ديگر خاطره اين سريال ها را اين بار در ابعاد وسيع تر در «هيات مديره» تکرار مي کنند. تصويربرداري اين سريال 30 قسمتي با حضور مجيد زين العابدين مدير شبکه پنج، غلامرضا الماسي مديرگروه فيلم و سريال اين شبکه و جمعي از مديران اين شبکه در آپارتماني واقع در غرب تهران آغاز شده و قرار است 80 درصد از اين سريال در همين آپارتمان تصويربرداري شود.
    
    خاطره بازي آپارتماني با خانه سبز
    براي مديران شبکه پنج که زماني به نام شبکه تهران هم شناخته مي شد، زندگي شهري و آپارتمان نشيني به عنوان يک دغدغه مطرح است؛ همين دغدغه سبب شد، مهران رسام طرح سريال هيات مديره به قلم علي خودسياني را به شبکه پنج ارائه کند و قصه زندگي زوجي، روي کاغذ متولد شود که در يک ساختمان ساکن مي شوند، اتفاقاتي را تجربه مي کنند و بعد اهالي تصميم مي گيرند يک هيات مديره جديد براي ساختمان انتخاب کنند.
    مهران رسام مي گويد: به آثاري که روابط و مناسبات انساني و عاطفي را طرح مي کنند، علاقه دارم و قبلا اين جنس کارها را تجربه کرده بودم. حتي سال 65 در کنار سريال آينه بودم که به نوعي به تعامل و ارتباطات انساني اختصاص داشت. وقتي مديران شبکه پنج درباره سريالي با دغدغه هاي مربوط به آپارتمان نشيني صحبت کردند، انگار زمانش رسيده بود که يک بار ديگر همراه با علي خودسياني چنين فضايي را در ابعاد وسيع تر بسازيم و به اين ترتيب نگارش فيلمنامه و در ادامه توليد سريال را آغاز کرديم. به گفته اين تهيه کننده، توليد هيات مديره تقريبا شش ماه ديگر ادامه خواهد داشت و احتمالا بهار سال آينده آماده پخش خواهد بود.
    
    ديالوگ ها و فضاي آشنا
    مضامين و مفاهيم سريال هيات مديره از نگاه سازندگان اين سريال يک ضرورت است!
    رسام در اين باره مي گويد: همه ما با مشکلات آپارتمان نشيني دست و پنجه نرم مي کنيم. سريال «هيات مديره» هم بار آموزشي دارد و هم بار روان شناختي و از همان نمادها، ديالوگ ها و فضاسازي هايي که در سريال هاي شيرين دهه 70 ديده بوديم، استفاده شده است. به گفته اين تهيه کننده، در سريال هيات مديره، زندگي و مسائل حدود 20 خانواده به تصوير کشيده مي شود و قصه غصه ها و شادي هايشان به بهانه ارتباط با هيات مديره ساختمان که يک زوج جوان به نام هاي ميترا و مجيد هستند، به نمايش درمي آيد.
    
    آيين آپارتمان نشيني
    علي خودسياني به وجود خانه هاي بزرگ با اندروني بيروني در فرهنگ ايراني اشاره مي کند و آپارتمان نشيني را يک موضوع نسبتا جديد مي داند که چون فرهنگش وجود ندارد، به يک معضل بدل شده است. او آپارتمان نشيني را با رانندگي مقايسه مي کند و درباره اهميت پرداختن به اين موضوع توضيح مي دهد: مثل اين که به مردم ماشين داده باشيم، اما آيين نامه را نخوانده و گواهينامه نگرفته باشند. مردم ما آپارتمان نشين شده اند، اما از آيين نامه، قانون، ضمانت اجرايي و شيوه هاي اجراي آن خبري نيست!
    
    مديريت براي سوژه يابي
    علي خودسياني براي نوشتن فيلمنامه سريال هيات مديره از چهار سال پيش مديريت يک ساختمان 60 واحدي را پذيرفته و با وجود اين که حداقل نيمي از ساکنان اين ساختمان طي هر سال جابه جا شده اند، او تا امروز با حداقل 300 خانوار در ارتباط بوده، حرف ها و نظراتشان را شنيده و درگير قصه ها و ماجراهايشان شده است.
    به عبارتي شخصيت هاي سريال هيات مديره به نوعي وجود خارجي دارند و مشکلات آنها هم واقعي است. به همين دليل بعيد نيست خودسياني مجبور شود قبل از شروع سريال، از ساختماني که اين چهار سال مديرش بوده به خانه ديگري نقل مکان کند. البته او به مهر و لطف همسايه هايش اميدوار است و مي گويد: من تمام اين سريال را مديون آنها هستم؛ کساني که مرا پذيرفتند، قصه ها و مشکلاتشان را مطرح کردند و مرا راحت به خانه هاي خودشان راه دادند و با من درد دل کردند. آنها قصه هاي زيادي در اختيارم گذاشته اند که فقط بخشي از آن را در سريال هيات مديره خواهيم ديد.
    خودسياني درباره سبک و فضاي اين سريال توضيح مي دهد: فضاسازي، جنس درام و ديالوگ ها شباهت زيادي به دنياي شيرين دريا دارد و ما زندگي عاطفي و روابط انساني را در اين سريال خواهيم ديد.
    
    دغدغه تجربه گرايي
    مازيار ميري، فيلم هايي چون حوض نقاشي، سعادت آباد، کتاب قانون، پاداش سکوت و سارا و آيدا را در کارنامه دارد که آخري بتازگي وارد شبکه نمايش خانگي شده و براي تلويزيون سريال هاي گاهي به پشت سر نگاه کن و گاو صندوق را کارگرداني کرده است.
    سريال هيات مديره به لحاظ مضموني و جنس درام، تقريبا به هيچ کدام از آثار ميري شباهت ندارد. او ساخت اين سريال را اقدامي بر اساس دغدغه تجربه گرايي خودش توصيف مي کند و اميدوار است بتواند لحن شيرين و دلنشين سريال هاي دهه 70 را زنده کند. ميري درباره اين سريال توضيح مي دهد: فضاي سريال تقريبا آشناست اما اين بار قرار است مسائل خانواده هاي متعددي را ببينيم که با کمک هم، مشکلات يکديگر را حل مي کنند. اين يعني با قصه ها و بازيگرهاي زيادي روبه رو هستيم و کار سختي در پيش داريم. اين کارگردان معتقد است وجود مشکلات و تلاش آدم هايي با کاراکترهاي مختلف براي حل آنها، به موقعيت هاي طنز و جذاب ختم مي شود و نتيجه شيرين خواهد داشت. ميري براي ايجاد اين فضاي شيرين، در طراحي ميزانسن ها و انتخاب بازيگران دقتي ويژه داشته و در اين باره مي گويد: سراغ بازيگراني رفته ام که مخاطب در اين سال ها ارتباط خوبي با آنها برقرار کرده و سابقه و روحيه بازي در کارهاي اينچنيني را دارند.
    وي، احسان کرمي را يک انتخاب ويژه مي داند و مي گويد: شايد احسان را در هيچ سريالي نديده باشيم اما او بازيگر تئاتر است، بازيگري را مي شناسد، خودش شوخ و شيرين و شبيه شخصيتي است که برعهده دارد و مردم تا امروز او را به عنوان مجري دوست داشته اند.
    
    مجيد از من آقاتر است!
    احسان کرمي تا امروز در قاب تلويزيون فقط در کسوت مجري ظاهر شده اما تجربياتي در سينما و تئاتر دارد و قرار بود در سريال «پرده نشين» هم حضور داشته باشد که نشد.
    او نقش مجيد را در هيات مديره برعهده دارد که به همراه همسرش ميترا در يک مجتمع آپارتماني ساکن مي شوند و همسرش به عنوان مدير ساختمان انتخاب مي شود! کرمي مي گويد: با مازيار ميري دوستان خوبي هستيم اما هيچ وقت فکر نمي کردم يکي از نقش هاي محوري سريالش را به من بسپارد! شايد مجيد به لحاظ شوخ طبعي شباهت هايي به من داشته باشد اما راستش زندگي خانواده و شکل ارتباطاتش با همسرش و اطرافيان خيلي با خود من تفاوت دارد و حتي راستش را بخواهيد من از مجيد شوخ تر و پرانرژي تر هستم يا به عبارتي مجيد از من آقاتر است!
    بجز احسان کرمي در نقش مجيد، حديث ميراميني (ميترا)، اليکا عبدالرزاقي(بيگي)، فريد سجادي حسيني (صفري)، امير دلاوري (سالار)، ليلي رشيدي (سوگل)، ثريا قاسمي (خانم بهمني)، کمند اميرسليماني (خانم کريمي)، مريم اميرجلالي (نصرت خانم)، ناهيد مسلمي (همسر صفري)، شيرين آقاکاشي (مادر مريم يا خانم صادقي) و سام کبودوند (ناصر) از جمله بازيگراني هستندکه تاکنون حضورشان در اين سريال قطعي شده است.
    تلخ و شيرين آپارتمان نشيني / تصويربرداري سريال «هيات مديره» براي پخش از شبکه 5 آغاز شد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 3 (راديو وتلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "آذر مهاجر"

  فراتر از سلفي / به لطف تلفن هاي همراه همه ما عكس مي گيريم اما چطور مي توانيم عكاس بهتري باشيم؟
آذر مهاجر، جام جم 22/7/97
مشاهده متن    
  كتاب شير زن تبر به دست / مهناز فتاحي نويسنده كتاب «فرنگيس» در گفت و گو با جام جم از چند و چون اين خاطره نگاري مي گويد
آذر مهاجر، جام جم 8/7/97
مشاهده متن    
  به اميد دولتي كه پاينده است
آذر مهاجر، جام جم 5/7/97
مشاهده متن    
  روشنفكر بازي نزديك سفارت فرانسه / اينجا پول بدهيد تا از كتابخانه شخصي صابر ابر استفاده كنيد
آذر مهاجر، جام جم 3/7/97
مشاهده متن    
  آواز ابوعطاي صنعت مد
آذر مهاجر، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي انتظامي - اجتماعي زنان و خانواده
متن مطالب شماره 1 (پياپي 10)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است