|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: گراني از تنور روز ملي نان بيرون آمد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5230
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


گراني از تنور روز ملي نان بيرون آمد


نويسنده: عماد عزتي

روز گذشته در حالي اصفهان ميزبان فعالان عرصه نان و نانوايي به مناسبت «روز ملي نان» بود که خبر افزايش 15 درصدي قيمت نان از ابتداي آذرماه امسال به نوعي همه را غافلگير کرد تا بگويند از تنور روز ملي نان، گراني بيرون آمده است.
    در اين زمينه براساس مصوبه کارگروه ستاد تنظيم بازار کشور، کارگروه هاي استاني تنظيم بازار و شوراهاي آرد و نان مجاز خواهند بود تا از ابتداي آذرماه امسال و متناسب با شرايط اجتماعي و الگوي مصرف نان در استان هاي مختلف، حداکثر تا سقف 15درصد نسبت به تعديل و افزايش قيمت انواع نان سنتي اقدام کنند.
    آخرين بار در آذرماه 1393 با مصوبه دولت، قيمت نان در کشور 30 درصد گران شد اما از آن پس، افزايش قيمتي در قوت مردم رخ نداد که موجب اعتراض نانوايان شد زيرا معتقدند با افزايش هزينه هاي آب، برق، گاز، بيمه، ماليات، دستمزد و... قيمت هاي فعلي نان مقرون به صرفه نيست و آنان مجبور به کاهش وزن چانه ها هستند.
    براساس مصوبه سال 93، قيمت نان لواش 210 تومان، بربري ساده 650 تومان، سنگک 800 تومان، تافتون سنتي 400تومان و تافتون گردون 210 تومان تعيين شده بود و بايد ديد در قيمت گذاري جديد، نرخ نان چقدر بالا خواهد رفت.
    
    افزايش 15 درصدي قطعي نيست
    قاسم زراعتکار، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي با اشاره به خبر افزايش قيمت نان به جام جم گفت: وقتي صحبت از افزايش قيمت نان مي شود همه براين باورند که نانوايان اين افزايش را اعمال خواهند کرد در حالي که براساس مصوبات کارگروه ستاد تنظيم بازار و با همکاري اتاق اصناف و استانداران کشور، اين تغيير قيمت اعمال خواهد شد.
    زراعتکار اظهار کرد: اين که در رسانه ها اعلام شده افزايش قيمت 15 درصد خواهد بود خبر دقيقي نيست چون خواسته اتحاديه ها متفاوت است به اين دليل که هزينه هاي سربار نانوايان طي سه سال گذشته بسيار افزايش داشته بنابراين رقم اعلام شده منطقي نيست و قابليت اجرايي نخواهد داشت.
    اين مقام صنفي با اشاره به وزن چانه هاي فعلي در نانوايي ها تصريح کرد: اين رقم براي چانه هاي فعلي منطقي نيست به اين دليل که تناسب دقيقي ميان قيمت آرد و هزينه هاي ديگر نانوايان ندارد و باعث بروز چالش هايي جدي خواهد شد از اين رو شهروندان بايد در نظر داشته باشند که اين ميزان افزايش هنوز تائيد نشده و در آينده ميزان افزايش دقيق اعلام خواهد شد.
    رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تاکيد کرد: طي هفته جاري روساي اتحاديه ها در تمامي استان ها، استانداران و مسئولان اتاق اصناف کشوري جلساتي را خواهند داشت تا بتوانند درباره نرخ افزايش قيمت نان و همچنين تعيين وزن چانه استاندارد براي هر يک از انواع نان به نتيجه دقيق و منطقي برسند و در نهايت با ابلاغ آن زمينه اجرايي شدنش را از ابتداي آذرماه فراهم کنند.
    
    افزايش 22 درصدي قيمت مدنظر است
    محمدرضا نظر نژاد، عضو اتحاديه نان سنگکي هم درباره افزايش قيمت نان از ماه آينده به جام جم گفت: با توجه به اين که در سه سال اخير، دولت اجازه افزايش قيمت نان را نداده بود درخواست هاي متعددي به مسئولان مربوط داشتيم که در نهايت اين مجوز صادر شد، اما هنوز درباره ميزان افزايش قيمت نان تصميم گيري دقيق نشده است.
    نظرنژاد افزود: ستاد تنظيم بازار اعلام کرده از ابتداي آذرماه 15 درصد افزايش قيمت اعمال مي شود، اما هنوز درباره رقم دقيق افزايش قيمت به نتيجه نرسيده ايم چون درخواست نانوايان و اتحاديه ها افزايش حداقل 20 تا 22 درصدي متناسب با هزينه هاي توليد بود به همين دليل هنوز نمي توان رقم دقيق افزايش قيمت و زمان اجراي آن را اعلام کرد و منتظر نتيجه جلسات بعدي با مسئولان و استانداران هستيم. وي با اشاره به کيفيت نان تاکيد کرد: اگر در سه سال اخير، قيمت نان به موقع افزايش يافته بود قطعا کيفيت نان بهتر مي شد و امروز شاهد بروز مشکلاتي نبوديم، اما لازم به يادآوري است که اگر با شرايط فعلي بازهم قيمت نان به ميزان قابل قبول افزايش نداشته باشد، قطعا کيفيت نان تغيير محسوسي نخواهد داشت و بازهم همان مشکلات تکرار مي شود.
    نظرنژاد معتقد است اگر قيمت نان واقعي شود قطعا کيفيت آن هم بهبود قابل توجهي خواهد داشت بخصوص در نانوايي هاي آزادپز چون اين بخش از نانوايي ها براساس نيازشان آزادانه آرد موردنظرشان را انتخاب کرده و به کار مي گيرند.
    رئيس اسبق اتحاديه نان هاي سنگکي به جام جم گفت: مبناي تعيين قيمت نان وزن چانه آن است به عنوان مثال در قيمت هاي مصوب قبلي که سه سال پيش اعلام و اجرايي شده است قيمت نان سنگک با وزن چانه 400 گرم آرد دولتي 800 تومان تعيين شد که در نانوايي هاي آزادپز طبق سفارش مشتري تا قيمت 2000 هزار تومان نيز افزايش مي يافت.
    وي درباره کيفيت آرد ارائه شده به نانوايي ها گفت: آردهاي دولتي به دليل عدم نظارت دقيق در کيفيت آنها و همچنين در دسترس نبودن آرد قابل قبول براي نانوايي هاي سنگک زياد مناسب نيست در حالي که براي تهيه اين آرد نانوايان بايد به ازاي هر کيسه 40کيلوگرمي رقمي بين 35 تا 37 هزار تومان پرداخت کنند.
    اين عضو اتحاديه نانوايان سنگکي تاکيد کرد: بايد به سمت آزادسازي کامل قيمت نان برويم تا علاوه بر بهبود کيفيت ميزان مصرف نيز متعادل باشد چون دولت به دليل مشکلات اقتصادي امکان تامين آرد باکيفيت مناسب و ارزان قيمت را ندارد.
    
    در انتظار ابلاغ مصوبه هستيم
    محمد محمدي، مديرکل تعزيرات استان تهران درباره افزايش قيمت نان به جام جم گفت: براساس بررسي هاي انجام شده از سوي اکيپ هاي نظارتي سازمان تعزيرات در استان تهران بيشترين تخلفات نانوايي ها کم فروشي وزني نان بوده است که اغلب نانوايان متناسب نبودن قيمت نان با هزينه هاي توليد را دليل آن اعلام مي کردند.
    محمدي افزود: با توجه به اين روند، کارگروه تنظيم بازار متناسب با واقعيت بازار و همچنين نگرش به قدرت خريد مردم جلساتي را با هماهنگي مسئولان دولت برگزار کرد و به اين نتيجه رسيد که براي جلوگيري از اين تخلف، حداکثر تا 15 درصد افزايش قيمت را براي نان هاي سنتي متناسب با ميزان مصرف و تقاضاي موجود استان ها در نظر بگيرد.
    اين مقام مسئول تاکيد کرد: براساس اعلام نتيجه جلسه اخير کارگروه ستاد تنظيم بازار اين افزايش قيمت حداکثر تا عدد اعلام شده و متناسب با بررسي هاي لازم خواهد بود بنابراين تا زماني که درباره وزن چانه هاي نان هاي سنتي مختلف تصميم گيري نشود همچنان اوزان استانداردي که از گذشته مبناي تعيين قيمت بوده، مورد نظر ستاد است و در بازرسي ها درنظر گرفته خواهد شد. محمدي به جام جم گفت: درصورتي که مسئولان و ستاد، اوزان جديدي را تعيين و ابلاغ کنند در آينده مبناي نظارتي قيمت و وزن جديد خواهد شد که تمامي واحدهاي صنفي ملزم به رعايت آن هستند.
    گراني از تنور روز ملي نان بيرون آمد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بارآثار ديگري از "عماد عزتي"

  فتح المبيني ديگر... / جام جم از پيشرفت طرح 50 هزار هكتاري استان ايلام گزارش مي دهد
عماد عزتي، جام جم 2/2/97
مشاهده متن    
  توفيق گردشگري در گرو تشكيل وزارتخانه است / گفت و گوي جام جم با مديركل پيشين اطلاعات و آمار سازمان ميراث فرهنگي
عماد عزتي، جام جم 26/1/97
مشاهده متن    
  گردشگري؛ حامي نامرئي كالاي ايراني / كارشناسان در گفت و گو با جام جم مطرح كردند
عماد عزتي، جام جم 18/1/97
مشاهده متن    
  زندگي در دشت سيستان دوباره جاري مي شود / گزارش جام جم از ميزان پيشرفت و دستاوردهاي پروژه آبرساني به خطه سيستان در استان سيستان و بلوچستان
عماد عزتي، جام جم 19/12/96
مشاهده متن    
  بسته سفرهاي ايراني ارزان مي شود؟ / گزارش جام جم از اهميت طرح سفر نوروز 97 در آينده گردشگري ايران
عماد عزتي، جام جم 13/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيماري هاي پستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1102)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است