|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: تازه ترين جزئيات زلزله غرب كشور
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5228
چهار شنبه 25 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 19 (حوادث) > متن
 
 


تازه ترين جزئيات زلزله غرب كشور
در اين حادثه هولناك 407 كشته و 7156 نفر مصدوم شدند


زمين قبل از آن «هشدار مرگ» داده بود، اما هيچ کس توجهي نکرد؛ 20 دقيقه قبل از اين که بزرگ ترين زلزله سال هاي اخير در مرز ايران و عراق رخ دهد، دستگاه هاي لرزه نگاري، زمين لرزه 4.5 ريشتري در ازگله کرمانشاه را ثبت کردند، اما اهالي غرب کشور هرگز تصور نمي کردند اين تازه اول کار باشد و غول خفته 3/7 ريشتري قصد خروج از کمينگاه خود را داشته باشد.
    به گزارش جام جم، ساعت 21 و 48 دقيقه يکشنبه، زلزله 3/7 ريشتري، مرز ايران و عراق را به لرزه درآورد و تا لحظه ثبت اين گزارش 407کشته و 7156 مصدوم برجاي گذاشت. کانون زمين لرزه، منطقه ازگله کرمانشاه با عمق 10 کيلومتري بود و بيشترين تلفات در سر پل ذهاب ، شهرهاي قصر شيرين، ثلاث باباجاني، اسلام آباد غرب، کرند، کرمانشاه و جوانرود بوده است. 526 روستا نيز تحت تاثير اين حادثه قرار گرفتند تا گستره آسيب ها، نگراني از بيشتر شدن تلفات را افزايش دهد. همچنين قدرت زمين لرزه براحتي بر زيرساخت هاي شهري چيره و به قطعي کامل آب، برق و گاز مناطق حادثه ديده منجر شد. پس از اين زلزله مرگبار که بيش از 180 ميليون نفر در مناطق غربي ايران و عراق شدت آن را احساس کردند، 152 پس لرزه ديگر نيز اتفاق افتاد که بزرگي آن بين 3 تا 5 ريشتر بود.
    
    گرد مرگ در شهر
    در کرمانشاه، سه روز عزاي عمومي اعلام شده است؛ چهره شهرهاي زلزله زده نيز جز مفهوم ويراني چيز ديگري پيش چشم قرار نمي دهد. بيشتر خانه هاي منطقه ازگله کرمانشاه، توان مقابله با غرش 3/7 ريشتري زمين را نداشتند و به تلي از خاک و سنگ و تيرآهن تبديل شده اند. گرد و خاک بر صورت نگران و چشم هاي گريان اهالي کوفته و هرازگاهي با بيرون کشيدن پيکرهاي بي جان، اميد خانواده ها به ياس تبديل مي شود.
    
    حل مشکل دارو و تجهيزات پزشکي
    در ساعات ابتدايي حادثه، معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه، به دليل آمار بالاي مصدومان، از کمبود شديد دارو در بيمارستان ها خبر داد و سخنگوي سازمان انتقال خون نيز از همه دارندگان گروه خوني o منفي خواست به مراکز انتقال خون مراجعه کنند، اما چند ساعت بعد، وزير بهداشت از تامين کامل تجهيزات پزشکي، بانک خون، دارو و خدمات بهداشتي و اعزام 150 دستگاه اتوبوس آمبولانس و آمبولانس به محل حادثه خبر داد.
    
    کمبود آب، غذا و چادر
    مدتي پس از وقوع زمين لرزه، بيش از 700 امدادگر هلال احمر در قالب ده ها تيم عملياتي به مناطق زلزله زده اعزام شدند و استان هاي مختلف همجوار مانند کردستان، ايلام و همدان نيز در تامين نيروها شرکت کردند. نيروهاي ارتش و سپاه و بسيج نيز براي نجات جان هموطنان در محل هاي حادثه ديده حضور يافتند و حجم بالاي مصدومان باعث شد آمبولانس هاي اين ارگان هاي نظامي نيز به کمک مردم بشتابند. اولين گروه از آتش نشان هاي تهراني نيز براي امدادرساني به کرمانشاه اعزام شدند. وزراي بهداشت و کشور و ساير مسئولان نيز در محل حضور يافتند. به گفته اهالي، بيشترين مشکل مردم بي سرپناه، چادر، آب و غذاست که مسئولان براي رفع اين مشکل، توزيع هزاران تخته چادر و پتو و همچنين مواد غذايي و آب بين آسيب ديده ها را آغاز کرده اند.
    به گفته پيرحسين کوليوند، سرپرست اورژانس کشور، برپايي چهار بيمارستان صحرايي در دستور کار است و 200نفر از مصدومان ديروز به بيمارستان هاي تهران منتقل شدند. تاکنون 2000 مصدوم از طريق آمبولانس و 600 نفر ديگر از طريق اورژانس هوايي به مراکز درماني منتقل شده اند.
    
    احتمال افزايش تلفات
    رئيس سازمان مديريت بحران کشور نيز با اشاره به امدادرساني هوايي به ايلنا گفت: چند هلي کوپتر و آمبولانس درحال جابه جايي و تخليه مجروحان هستند.
    اسماعيل نجار با بيان اين که کمبود تجهيزات و امکانات درماني گزارش نشده است، افزود: 20 تريلي موادغذايي، درماني و پتو از طرف ستاداجرايي به مناطق زلزله زده ارسال شده است. همچنين از تهران نيز حدود دو تريلي آب معدني، چهار آمبولانس شهر سالم، دو کانتينر موادغذايي، ده آمبولانس از بهشت زهرا، 160 سرويس بهداشتي، چهار دستگاه بيل مکانيکي و 40 هزار پتو، چادر گروهي همچنين دارو به سرپل ذهاب ارسال شده است. هنوز احتمال دارد افرادي زير آوار گرفتار باشند.
    13 ساعت پس از حادثه امدادگران موفق شدند، يک مادر و دختر را با کمک سگ هاي زنده ياب از زير آوار نجات دهند. در نقطه مقابل آن اما يک خانواده چهار نفره ازجمله يک زن باردار هفت ماهه و يک دختر 12ساله نيز در يکي از روستاهاي سرپل ذهاب زير آوار خانه هايشان کشته شدند. استوار دوم شريف نوروزي از نيروهاي هنگ مرزي قصرشيرين نيز هنگام انجام وظيفه در برجک دارخور گروهان قلعه سفيد، بر اثر زلزله جان باخت. چهار سرباز ديگر مرزباني نيز مصدوم شدند. آثار تاريخي نيز از خشم زمين در امان نبودند؛ پنج اثر تاريخي در قصرشيرين، سرپل ذهاب و دالاهو نيز بخشي از تن خود را به تاراج زلزله سپردند.
    
    آخرين روز مدرسه
    حسين پارسا پور، رئيس روابط عمومي آموزش و پروش استان کرمانشاه به تسنيم گفت: 5 دانش آموز در دالاهو ، يک دانش آموز در «ده جامي» و شش دانش اموز در کرمانشاه فوت کردند هنوز از تعداد دانش آموزان کشته شده در سرپل ذهاب اطلاعاتي در دست نيست.
    
    خسارت 100 درصدي به برخي خانه ها
    با تمرکز نيروها بر امدادرساني هنوز گزارش مشخصي از ميزان خسارات وارده به خانه ها و زيرساخت ها اعلام نشده است. با وجود اين، علي اکبر اکبري، فرماندار ثلاث باباجاني به آسيب ديدن 90 درصد خانه هاي شهري بين 50 تا 100 درصد و منازل روستايي بين 40 تا 60 درصد اشاره کرده و گفته است: بيشترين خسارت به بخش ازگله رسيده است. مردم از ترس به خانه هاي خود برنمي گردند و همين موضوع نياز ضروري به پتو و لوازم گرمايشي را ايجاد کرده است. به دليل نبود امکانات نيز مصدومان به بيمارستان هاي کرمانشاه و جوانرود اعزام شده اند. گزارش ها حاکي است که برخي از مردم در زمين ورزشي در کرمانشاه اسکان يافته اند.
    
    صدور جواز دفن براي قربانيان
    پزشکي قانوني تاکنون براي 387 نفر از جان باختگان زلزله جواز دفن صادر کرده است.
    همچنين روابط عمومي بانک سپه نيز اعلام کرده است که اين بانک هزار ميليارد ريال براي بازسازي واحدهاي آسيب ديده در زلزله غرب کشور اختصاص داده است.
    
    پرداخت خسارت به حادثه ديدگان
    کيومرث فلاحي، مديرکل تامين اجتماعي کرمانشاه نيز گفت: دستور برقراري بيمه بيکاري و مستمري بازماندگان براي بيمه شدگان حادثه ديده اين استان در زلزله در اسرع وقت صادر شده است.
    
    نجات يافتگان
    ديروز امدادگران هلال احمر درحالي که در ميان آوار ساختمان هاي سر پل ذهاب جست وجو مي کردند، نوزاد زخمي را از زير آوار زنده بيرون آوردند.
    مردي که يکي از مصدومان زلزله است، نيز گفت: نيمي از مردم روستاهاي شهر سرپل ذهاب هنوز زير آوار هستند و مصدومان وچادرهاي صحرايي تحت درمان هستند.
    
    نيروهاي نظامي در کنار مردم
    سرلشکر محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه هم گفت: براساس تقسيم کاري که صورت گرفته، برادران ارتشي با توجه به پادگاني که در شهر سرپل ذهاب داشتند، امدادرساني به اين شهر را به عهده دارند و سپاه نيز امدادرساني به روستا هاي اين شهرستان را که تعداد قابل توجهي هستند، برعهده گرفته است.
    وي افزود: به نظر مي رسد تعداد کمي زيرآوار مانده باشند. چادر، آب و غذا سه مشکل اصلي مردم به ترتيب اولويت هستند که از استان هاي اطراف در حال ارسال است. امکانات سپاه نيز بسيج شده و در حال ارسال است که ميان مردم توزيع شود و اميدواريم تا شب چادر ها برسد مردم از سرما اذيت نشوند.
    جعفري ادامه داد: کار جست وجو تا شامگاه دوشنبه به پايان مي رسد.توجه به اين که منطقه سرپل ذهاب يک منطقه جنگي بود و در زمان جنگ خراب شده و پس از جنگ بازسازي شده بود، اغلب منازل و ساختمان ها تازه ساز هستند و روستا هاي اين منطقه، روستا هايي خشتي و گِلي نيستند و اکثرا داراي جاده و قابل دسترسي هستند.
    امير سرلشکر سيدعبدالرحيم موسوي، فرمانده کل ارتش که از صبح دوشنبه در منطقه حاضر شده بود، گفت: با اين که فرمانده نيروي زميني از نيمه شب يکشنبه وارد منطقه شده بود، حسب امر فرمانده معظم کل قوا تصميم گرفتم تا در منطقه حاضر شده و خود فرماندهي ارتش را برعهده بگيرم.از زماني که اولين خبر زلزله مخابره شد، تمام يگان هاي ارتش در منطقه شروع به امداد رساني کردند. يگان هوانيروز ما نيز از بامداد دوشنبه وارد عمل شده و بيمارستان هاي صحرايي نيروي زميني و نيروي هوايي به حالت آماده باش کامل در آمده اند و يگان هايي که براي امدادرساني به اربعين رفته بودند به کرمانشاه اعزام و مستقر شدند.
    سردار حسين اشتري، فرمانده نيروي انتظامي در جريان سفر به شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب گفت: تامين نظم و امنيت اولويت نخست نيروي انتظامي براي مناطق زلزله زده است و در اين باره پليس اقدامات لازم را انجام داده است.
    
    روايت زلزله زدگان از شامگاه مرگ
    الهه 42 ساله، زمان زلزله همراه دخترش در خانه شان بود که دچار حادثه شدند. او به جام جم مي گويد: من و دخترم در خانه بوديم. ناگهان خانه مان تکان هاي شديدي خورد. ما به سمت چارچوب ها رفتيم تا جان خود را نجات دهيم. وقتي تکان ها قطع شد خود را به بيرون از خانه رسانديم. هنگام خارج شدن از ساختمان، براثر پرتاب آجرهاي بناي ساختمان، من، دخترم و برخي از همسايه ها مصدوم شديم، اما بسختي از ساختمان خارج شديم. ساختمان به طور کامل فروريخت و روي طبقه اول آوار شد. زن مصدوم ادامه داد: مردم عبوري خودروهايشان را کنار خيابان ها متوقف کردند و به سمت مصدومان مي رفتند و آنها را داخل خودروهايشان مي گذاشتند و به بيمارستان شهر مي بردند. ما را نيز به بيمارستان شهدا بردند، اما وضعيت بيمارستان هم درست نبود. زلزله بخش زيادي از آنجا را تخريب کرده بود. وي گفت: برق، آب و گاز شهر قطع شده بود. مردم به هم کمک مي کردند. وسايل پزشکي کم بود و نمي توانستند مصدومان را درمان کنند.
    هلال احمر کنار بيمارستان تخريب شده چادري را بنا کرده بود که آب معدني تقسيم مي کردند.
    احمد، يکي از اعضاي خانواده خود را در حادثه از دست داده است. درحالي که صداي آژير آمبولانس در تلفن مي پيچد، يک نفس به جام جم مي گويد: «دقيق يادم نيست چه ساعتي بود. در خانه بوديم که زلزله آمد. پدر دامادمان هنگام زلزله موفق شده بود خودش را به بيرون از خانه برساند، اما در کوچه ناگهان آوار خانه بغلي روي سرش ريخت و باعث فوتش شد. الان بزرگ ترين مشکل ما قطعي آب و برق است. وسايل گرمايشي نداريم. نمي دانيم چطور بايد سرماي شب را بگذرانيم. نيروهاي امدادي هستند، اما کافي نيست. من و خانواده ام موفق به فرار شديم، اما 80 70 درصد خانه ها تخريب شده و هنوز نصف مردم زير آوارند.»
    خبرنگار جام جم در سرپل ذهاب درباره آخرين شرايط مناطق زلزله زده گفت: «عمق فاجعه بالاست. آسيب اصلي به مسکن مهر رسيده به نحوي که ساختمان هاي آن تقريبا از بين رفته است. به رغم تلاش مسئولان براي حل مشکل قطعي آب و برق و گاز همچنان اين مساله پابرجاست.» وي از کمبود آب آشاميدني و چادر به عنوان بزرگ ترين مشکل مردم نام برد و افزود: «مردم به آب آشاميدني نياز جدي دارند. از طرفي آنها شب گذشته را هم بيرون از خانه هايشان گذراندند و با وجود اين که برخي از ساختمان ها هنوز از نظر ظاهري سالم است، اما جرات اسکان در آنها را ندارند . به همين دليل بايد چادرهاي بيشتري بين شان تقسيم شود. اين اتفاق تاکنون به شکل محدود رخ داده است.»
    فرامرز 42 ساله نيز درباره اين زلزله وحشتناک به جام جم مي گويد: من پيش از اين در سر پل ذهاب زندگي مي کردم. چندي پيش خانه ام را اجاره داده و همراه اعضاي خانواده ام به کرمانشاه رفتيم. اما والدينم و خواهرو برادرانم در سرپل ذهاب زندگي مي کردند. از ديشب که زلزله در شهرمان رخ داد، بشدت دلنگران خانواده ام شدم. با آنها تماس گرفتم. خدا را شکر اعضاي خانواده ام همه زنده اند، اما مصدوم شده اند.
    وي افزود: همراه همسر و فرزندانم از کرمانشاه به سر پل ذهاب آمديم. زماني که وارد شهر شديم، ساختمان ها ويران شده بود. مصدومان در خيابان ها بودند. حتي خانه اي که من اجاره داده بودم نيز تخريب شده بود. از مردم که در خيابان پرس و جو مي کردم، متوجه شدم افراد زيادي کشته و مصدوم شدند.
    ايمان 32 ساله نيز به جام جم مي گويد: شبي که زلزله آمد، من همراه همسر و دو فرزندمان در خانه بوديم که ناگهان خانه تکان هاي شديدي خورد و ما سراسيمه از خانه بيرون آمديم. خانه مان زياد تخرب نشد، اما ساختمان هاي بنا شده در مسکن هاي مهر بيست دستگاه، شيرودي و... به طور کامل تخريب شدند.
    وي افزود: مصدومان و تعداد افراد فوت شده زياد هستند. دارو و اقلام خوراکي کم است که ميان مردم زلزله زده تقسيم شود. تنها بيمارستان شهر تخريب شده است. شهر ويران شده و داغ سنگيني بردل خانواده ها مانده است. خيلي ها بسختي و با دست خالي و انداختن آجر و سنگ به کناري، اجساد زن، مادر، پدر، برادر، خواهر، فرزند و شوهرشان را بسختي بيرون مي آوردند.
    حسن 70 ساله همراه خانواده اش شامگاه يکشنبه مهمان خانه يکي از اقوام در قصرشيرين کرمانشاه بود. شايد هيچ وقت فکر نمي کردند بعد از بازگشت از اين مهماني با خانه اي که به تلي از خاک تبديل شده، روبه رو شوند. او به جام جم مي گويد: بعد از شام قصد بازگشت به خانه را داشتيم که ناگهان ساختمان تکان هاي شديدي خورد. سراسيمه به خيابان آمديم. مردم سرگردان و پريشان از خانه هايشان بيرون آمده بودند.
    مرد سالخورده ادامه داد: ما به سمت سر پل ذهاب که خانه مان بود، حرکت کرديم. يک ساعت بعد که به آنجا رسيديم با صحنه دلخراشي روبه رو شديم.وي گفت: ما به سمت ساختمان محل زندگي مان رفتيم، ديديم مجتمع 24 واحدي شش طبقه اي که در آن ساکن بوديم به طور کامل تخريب شده و فروريخته است. بيشتر همسايه ها مصدوم و توسط خودروهاي عبوري به بيمارستان شهدا منتقل شده بودند.
    وي افزود: شب از نيمه گذشته بود، ارتشي ها همراه سربازهايشان آمدند و شروع به کمک کردند. صبح دوشنبه صداي آمبولانس ها خودروهاي آتش نشاني و هلال احمر آمد. تعداد کشته هاي شهرمان خيلي زياد است.
    حسن ادامه داد: مردم سرگردان در خيابان هستند. جا و مکاني براي اسکان آنها وجود ندارد. آنها پا در ويرانه ها گذاشته اند و سعي مي کنند با دست خالي سنگ، آجر و خاک ها را کنار بزنند تا اگر فردي در ميان آوار گرفتار شده را نجات دهند. در مجتمع محل زندگي ما نيز مادر و دختري زير آوار فوت شدند.
    تازه ترين جزئيات زلزله غرب کشور / در اين حادثه هولناک 407 کشته و 7156 نفر مصدوم شدند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 19 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 85، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است