|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: 10 توصيه ضروري در زمستاني كردن خودرو
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 7 (ماشين) > متن
 
 


10 توصيه ضروري در زمستاني كردن خودرو


نويسنده: معيد حميدي

با عبور از اواسط فصل پاييز، کم کم به روزهاي سرد سال نزديک مي شويم. براي اين که در اين دوران کمترين دردسر و اذيت را متحمل شويم، بهتر است پيش از سرد شدن هوا تدابيري براي آماده سازي خودرو به منظور استفاده در فصل سرما بينديشيم. در ادامه به چند مرحله متفاوت براي رساندن خودرو به شرايط ايده آل در فصل سرما اشاره خواهيم کرد.
    
    اطمينان از عملکرد ترموستات
    ترموستات، قطعه اي مکانيکي و حساس به دماست که در مسير آب خنک کننده خودرو قرار مي گيرد و با توجه به دمايي که برايش تعيين شده، با رسيدن دماي آب به آن عدد، مسير آب رادياتور را باز مي کند تا دماي پيشرانه خودرو از حد مجاز عبور نکند. وقتي خودرو را استارت مي زنيد، ترموستات بسته است تا دماي موتور به عدد ايده آل برسد. سپس با افزايش دماي آب مسير خنک کننده موتور، فنر ترموستات آزاد شده و مسير را براي گردش آب باز مي کند. وجود ترموستات براي ثبات دماي پيشرانه ضروري است. هرچند برخي مکانيک هاي قديمي بر اين عقيده هستند که در تابستان بايد ترموستات را باز کرد که موتور جوش نياورد، مساله اينجاست که همان طور که دماي بالا براي موتور ضرر دارد، دماي پايين هم موجب مستهلک شدن قطعات پيشرانه و عواقبي مثل روغن سوزي، افزايش مصرف سوخت و... مي شود. با اين حال گاهي در فصل گرما براي تجاوز نکردن دماي موتور از حد مجاز، مکانيک ها ترموستات را با نمونه اي دما پايين تر تعويض مي کنند. لذا براي اين که موتور شما در فصل سرما، سرد کار نکند و بخاري هم گرمايش خوبي داشته باشد، پيشنهاد مي کنيم حتما از وجود ترموستات با دماي استاندارد (چيزي که کارخانه نصب کرده) و سلامت کارکرد آن مطمئن شويد.
    
    بررسي دوره اي رادياتور موتور و بخاري
    اگر ازجمله افرادي هستيد که براي خودرو از آب مقطر يا آب مخصوص رادياتور استفاده مي کنيد، معمولا کمتر پيش مي آيد رادياتور موتور يا رادياتور بخاري خودرويتان دچار مشکلاتي مثل گرفتگي در مجاري و... شود، اما اگر از هر نوع آبي (آب شير شهري و...) براي پر کردن رادياتور استفاده مي کنيد، لازم است هر از گاه مسير رادياتورها و لوله هاي اتصالي را بررسي کنيد. در واقع بايد گفت اين فرآيند بررسي، بهتر است به صورت دوره اي در بين تمام خودروها صورت بگيرد. زيرا خنک شدن صحيح و اصولي موتور، تاثير بسزايي در کارکرد پيشرانه و عمر آن خواهد داشت. با اين حال بهتر است پيش از شروع فصل سرما، از محلول هاي رادياتور شور استفاده کنيد و پس از گذشت دوره مخصوص شست وشوي مسير آب، محتواي سيستم خنک کننده موتور را تخليه کرده و مجددا پر کنيد. اگر مسير رادياتور شما گرفتگي هاي فراوان داشته باشد، موضوع با محلول شست وشو برطرف نمي شود و بايد رادياتورها را باز کنيد. رادياتور موتور اصولا با روش سيخ زدن در مجاري (توسط رادياتورساز با سيخ مخصوص) و شست وشوي پياپي مسير رادياتور (با پمپاژ آب در داخل رادياتور) و... تميز خواهد شد، اما به علت بهره گيري رادياتور بخاري از ساختاري متفاوت، اصولا با پمپاژ پرفشار آب و... مشکل حل مي شود.
    
    بررسي وضع مايع خنک کننده
    بحث روي مايع خنک کننده اي که در داخل مسير رادياتور و بلوک سيلندر استفاده مي شود، از چيزي که به نظر مي رسد وسيع تر است. در واقع بسياري از افراد به دليل ناآگاهي از مسائل آن، ضررهاي مالي زيادي را متحمل مي شوند، اما براي اين که مسير رادياتور سلامت کامل داشته باشد بايد به چند نکته توجه کنيد. اول اين که بهتر است براي مايع خنک کننده موتور از آب رادياتور مخصوص يا آب مقطر (که اصولا در خشکشويي ها يافت مي شود) استفاده کنيد. در واقع آب لوله کشي شهري در اکثر مواقع حاوي املاحي است که موجب بروز رسوب در مسير رادياتور خواهد شد و در نتيجه سيستم خنک کننده خودرو کارکرد خود را از دست مي دهد، اما در فصل سرما توجه داشته باشيد که حتما از محلول ضديخ در آب رادياتور استفاده کنيد. زيرا حجم آب هنگام يخ زدن افزايش مي يابد و اين موضوع مي تواند به ترکيدن بلوک سيلندر خودرو و نشتي در رادياتور، لوله ها و اتصالات منجر شود. البته ضديخ چه در زمستان و چه در فصول گرم سال يکي از نيازهاي مبرم خودرو به شمار مي رود و در کنترل دماي مايع خنک کننده سيستم موتور اثر بسزايي دارد. همچنين در برخي موارد ديده شده که بعضي افراد بي اطلاع براي رفع برخي از نشتي هاي سيستم رادياتور خودرو از مواد غيراستانداردي مثل زردچوبه(!) استفاده مي کنند که اين موضوع شايد موجب رفع نشتي موقت مسير شود، اما در نهايت مسير اصلي گردش آب را مي بندد و سيستم را دچار اختلال مي کند.
    
    توجه به باد چرخ ها
    همان طور که مي دانيد، حجم باد داخل تاير با توجه به تغيير فصل، کم و زياد مي شود. براي اين که باد تايرهاي خودروي شما هميشه در وضع مناسبي قرار داشته باشد، بايد تنظيم باد خودرو را به صورت دوره اي انجام دهيد. پس پيش از هر چيز توصيه اکيد ما اين است که باد تاير خودرو را متناسب با فصل سرما تنظيم کنيد.
    
    کنترل وضع تايرها
    تايرهاي نامرغوب که جنس خشک تري نسبت به لاستيک هاي معتبر دارند، با سرد شدن هوا ممکن است خشکي شان تشديد شده و در نتيجه سواري خودرو سخت تر از قبل شود. پس در فصل سرما، تاريخ توليد تاير و مرغوبيت آن را بررسي کنيد. همچنين با توجه به اين که با ورود به نيمه دوم سال، بارندگي ها افزايش پيدا کرده و فراگير مي شوند، براي داشتن چسبندگي مناسب به سطح جاده بايد از تايرهايي با آج استاندارد و مناسب استفاده کنيد. در واقع پيشنهاد مي شود در خريد تاير، به دنبال محصولات چهار فصل برويد و همچنين پيش از رسيدن آج تاير به کمتر از 40 درصد، به فکر تعويض آن بيفتيد. زيرا در صورت صاف شدن سطح تاير، ترمزگيري خودرو بسيار ضعيف تر شده و همچنين پايداري آن بر سر پيچ ها نيز کاهش پيدا مي کند.
    
    سلامت باتري
    هرچند در فصل سرما، کارکرد صحيح تک تک ادوات مرتبط با اين فصل براي داشتن رانندگي ايمن و خوب لازم است، اما سلامت باتري از مهم ترين مسائلي است که بايد رعايت کنيد تا دستتان در پوست گردو نماند. در واقع با ضعيف شدن باتري خودرو، استارت زدن خودرو در فصل سرما با مشکل مواجه مي شود و همچنين ممکن است باتري توان کافي براي استارت سرصبح (که موتور کاملا سرد است) را نداشته باشد. به بيان ديگر باتري خودرو اصولا بين سه تا چهار سال عمر مفيد دارد و در صورت گذر از اين مدت زمان، ممکن است با مشکل مواجه شود. در واقع در باتري هاي اسيدي بايد سطح اسيد را همواره مدنظر داشته باشيد و در باتري هاي اتمي نيز نشانگر سلامت باتري بسيار حائزاهميت است، اما مساله اينجاست که ممکن است يک باتري با عمري بالاي چهار سال زماني که موتور گرم است (و گرمايش به باتري هم مي رسد) خوب استارت بزند، اما ضعف اصلي را در زمان سرماي کامل نشان دهد. پس براي اين که از دردسر روشن کردن خودرو رهايي پيدا کنيد، سلامت باتري را مدنظر داشته باشيد.
    
    آماده سازي ادوات فصل سرما
    تاکنون امکانات مختلفي براي آسايش راننده و سرنشينان در فصل سرما اختراع شده که ازجمله مهم ترين و فراگيرترين آنها مي توان به بخاري، برف پاک کن، مه شکن و... اشاره کرد. پيشتر به راهکارهايي براي داشتن يک بخاري بهتر و گرم تر اشاره کرده بوديم، اما براي اين که در فصل سرما و بارندگي با مشکل مواجه نشويد، بايد به چند مورد توجه داشته باشيد. نخست اين که برف پاک کن خودرو (بخصوص در خودروهاي توليد داخل) بايد تقريبا هر يک تا سه سال تعويض شود. زيرا تيغه هاي برف پاک کن به خاطر قرارگيري زير تابش مستقيم خورشيد و شرايط متفاوت آب و هوايي خشک خواهند شد و از اين رو براي داشتن شيشه اي تميزتر به تيغه سالم نياز خواهيد داشت. البته اين موضوع در شرايط نوري شب اهميت بيشتري پيدا خواهد کرد. همچنين کارکرد صحيح فن دمنده بخاري و تميز بودن فيلتر داخل کابين يکي ديگر از مهم ترين مسائلي است که در راه اندازي خودرو براي فصل سرما بايد به آن توجه کنيد.
    
    بررسي درزبندي ها
    با افزايش عمر خودرو (بخصوص در توليدات داخلي)، درزبندي هاي کابين مستهلک مي شوند. براي مثال لاستيک هاي دور در خشک مي شوند و غير از به صدا افتادن در ها، هنگام عبور از دست انداز، موجب نفوذ هواي سرد به داخل کابين شده و همچنين در صورت بروز بارندگي شديد، امکان نفوذ قطرات آب به داخل کابين افزايش پيدا مي کند. همچنين آبگيرهاي بيروني شيشه ها و درزگير شيشه هاي جلو و عقب نيز بخاطر لاستيکي بودن جنسشان و با قرارگيري زير تابش مستقيم آفتاب، خاصيت آب بند خود را از دست مي دهند. پس پيش از شروع فصل سرما، اين بخش هاي به ظاهر ساده را بررسي کنيد تا طي بارندگي ها و در فصول غيرگرم سال، کابين راحت تري داشته باشيد.
    
    کنترل روغن موتور
    يکي از عواملي که اثر بسيار زيادي در کارکرد صحيح پيشرانه خودرو دارد، استفاده از روغن موتور مرغوب و متناسب با مکانيک خودرو است که البته پيشنهاد مي شود با تغيير فصل، تغييري هم در نوع روغن مورد استفاده ايجاد کنيد. در واقع روغن موتور خودرو را مي توان مثل خوني در رگ هاي پيشرانه دانست که داراي دو مشخصه کيفي بسيار مهم است. نخست عددي که به عنوان گرانروي يا ويسکوزيته (در علم مکانيک تحت عنوان لزجت معني مي شود) شناخته مي شود، به ميزان غليظ يا رقيق بودن (مقاومت سيال در برابر لغزيدن و جاري شدن) روغن گفته مي شود که براي مثال با اعدادي مثل 305، 4010، 5020 و... شناخته مي شود. هرچه عدد بازه سمت راست بيشتر باشد، روغن غليظ تر بوده و در خودروها براي استفاده در فصول گرم مناسب تر است. براي مثال روغن 4010 از 5020 رقيق تر است. پس توصيه مي شود در خودروهاي قديمي تر، در فصل سرما از روغن رقيق تر (مثل 4010) استفاده کنيد. همچنين شاخصه بعدي روغن، ميزان کيفيت آن است که با حروفي مثل SN، SL، SM و... شناسايي مي شوند که البته هر نوع روغن، بسته به فناوري پيشرانه خودرو استفاده مي شود.
    
    مهم ترين وسايلي که بايد همراه داشته باشيد
    جدا از بحث تغييرات و بررسي هايي که بايد پيش از ورود به فصل سرما روي خودرو اعمال کنيد، براي آسودگي در فصل سرما (بخصوص هنگام سفر) لازم است برخي وسايل را هميشه همراه داشته باشيد. نخستين مورد زنجير چرخ است که جداي از کاربرد بسيار حساس و الزامي آن هنگام بارش برف، در صورت همراه نداشتن در فصل سرما مجبور به پرداخت جريمه نقدي خواهيد بود. همچنين داشتن يک جعبه ابزار کامل با آچارهاي مخصوص خودرويتان، از کليدي ترين نکات براي پيشگيري از بروز مشکل در شرايط بحراني (جاده هاي دورافتاده و...) است. داشتن دستکش کار براي جا زدن زنجير چرخ، چراغ قوه، پتوي مسافرتي و... نيز ازجمله وسايل ديگري است که بايد هنگام سفر در فصل سرما همراه داشته باشيد.
    10 توصيه ضروري در زمستاني کردن خودرو
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 7 (ماشين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بارآثار ديگري از "معيد حميدي"

  محبوب هاي خاطره ساز / با 10 خودروي خاطره انگيز بازار ايران آشنا شويد
معيد حميدي، جام جم 31/3/97
مشاهده متن    
  10 فسقلي پرطرفدار / با كوچك ترين خودروهاي پرطرفدار در بازار بين المللي آشنا شويد
معيد حميدي، جام جم 24/3/97
مشاهده متن    
  تيونينگ ؛ خزبازي يا خفن سازي ؟! / آيا فكر مي كنيد تيونينگ خودرو كار ماشين بازهاست و در افزودن لوازم تزئيني به خودرو خلاصه مي شود؟
معيد حميدي، جام جم 20/2/97
مشاهده متن    
  10 «فرمان» 50 ميليوني / بررسي 10 خودروي صفر كيلومتر ساخت داخل كه با بودجه نزديك به 50 ميليون تومان مي توان پشت فرمانشان نشست
معيد حميدي، جام جم 23/1/97
مشاهده متن    
  خوش ركاب هاي خوش سفر / نگاهي به خودروهاي مناسب براي سفرهاي نوروزي كه با بودجه كمتر از 100 ميليون تومان مي توان صاحبشان شد
معيد حميدي، جام جم 17/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات اطلاع رساني و كتابخانه هاي عمومي(پيام كتابخانه سابق)
متن مطالب شماره 92، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است