|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: مهار بيكاري، با توسعه صنعت دام و طيور
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5228
چهار شنبه 25 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي) > متن
 
 


مهار بيكاري، با توسعه صنعت دام و طيور
مديركل مركز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد كشاورزي در گفت و گو با جام جم مطرح كرد

نويسنده: عماد عزتي

سرمايه گذاري در توليد دام و طيور براي امنيت غذايي کشور، حياتي و ميزان اشتغال زايي اين بخش قابل ملاحظه است. درباره ظرفيت صنعت دام و طيور ايران و نقش آن در رفع معضلاتي چون بيکاري، با محمدرضا ملاصالحي، مديرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزي گفت وگو کرده ايم.
    
    در سراسر ايران، چه تعداد دام داريم؟
    براساس آخرين آماري که در اختيار داريم، جمعيتي حدود 46 ميليون راس گوسفند، کمتر از 20 ميليون راس بز، 8 ميليون راس گاو، 250 هزار راس گاوميش و 150 هزار نفر شتر عمده جمعيت دامي کشورمان هستند که بر اساس تقسيم بندي موجود گاو، گاوميش و شتر را دام سنگين و گوسفند و بز را دام سبک مي ناميم. با توجه به جمعيت قابل ملاحظه اي که از نظر نهاده اصلي توليد فرآورده هاي دامي يا همان خود دام داريم، امکان سرمايه گذاري و ايجاد ارزش افزوده بسيار بالايي در کشور وجود دارد.
    به عنوان مثال در بخش گوسفند 26 اکوتيپ و در بخش بز 5 اکوتيپ داريم و در بخش جمعيت گاوي نيز يک ميليون و 200 هزار راس گاو اصيل داريم که بيش از 90 درصد گاو هولشتاين است و همين طور جمعيت 4 ميليون راسي گاوهاي آميخته داريم که ترکيب گاوهاي کم بازده و پربازده است.
    
    ظرفيت اقتصادي پرورش دام و طيور کشورمان در چه حد است؟
    بعضاً مطرح شده، صنعت طيور کشور بعد از نفت، بالاترين سرمايه گذاري را به خود ديده که لازم است درباره اعداد و ارقام آن بيشتر بحث کنيم. اگر صنعت پرورش دام و طيور را کنار يکديگر داشته باشيم، با در نظر گرفتن تعداد دامي که در کشور داريم و توجه به اين نکته که صنعت پرورش طيور ايران هم سرمايه گذاري گسترده اي به خود ديده، اين صنعت را بين سه بخش اقتصادي عمده کشور مي توان ديد. 46 ميليون راس گوسفند و 8 ميليون راس گاو، سرمايه هنگفتي است که بايد از آن استفاده کنيم.
    
    آيا رقم دقيقي از ميزان سرمايه گذاري صورت گرفته در صنعت دام داريد؟
    پاسخ به اين سوال به صورت مشخص نيازمند محاسباتي است که شايد خارج از حوصله اين بحث باشد، اما مي توانم براي شما مثالي بزنم. مدنظر داشته باشيد، اگر مي گوييم يک واحد 100 راس مولد دارد يعني حدود 230 راس جمعيت کل آن دامداري (مجموع دام مولد و غيرمولد) است. نکته اينجاست که براي هر راس گاو بايد 20 ميليون تومان هزينه سرمايه گذاري در نظر بگيريم که شامل خود دام و تاسيسات مورد نيازش خواهد بود. اکنون که 450 هزار راس دام مولد داريم کاملاً مشخص است که سرمايه گذاري گسترده اي براي نگهداري از آنها صورت گرفته است. از سوي ديگر 46 ميليون راس گوسفند داريم.
    
    آماري از گردش مالي توليدي اين بخش ها در اختيار داريد؟
    بازهم بايد با ارائه مثال در اين زمينه صحبت کنيم. فقط درباره دو محصول اين بخش توليدي برايتان مثال مي زنم، بر اساس آمارهايي که در اختيار داريم امسال حدود ده ميليون تن شير خام توليد مي شود که اگر به ازاي هر کيلوگرم 1250 تومان گردش مالي داشته باشيم يعني 12500 ميليارد تومان گردش مالي فقط براي توليد شير. خب برسيم به گوشت قرمز. در همين آمار 850 هزار تن توليد گوشت قرمز ثبت شده و با در نظر گرفتن 53 درصد سهم گوشت گاو و 47 درصد سهم گوشت گوسفند و قيمت هاي موجود براي لاشه مي بينيم رقم قابل توجهي اينجا گردش مالي داريم. حالا من از شما مي پرسم وقتي تنها در دو محصول اين گردش مالي بزرگ ايجاد شده، چطور نبايد به آن توجه داشته باشيم؟ اگرچه بايد ده ها محصول ديگر را در نظر داشته باشيم مثل پوست، آلايش و کود.
    
    مزيت اشتغال زايي در پرورش دام چيست؟
    براساس استانداردهايي که داريم، به ازاي هر ده گاو مولد يک نفر اشتغال زايي بايد در نظر بگيريم. پس حالا که هشت ميليون راس گاو داريم، اگر تنها پنج راس را معادل يک فرصت شغلي مدنظر داشته باشيم يعني با يک ميليون و 600 هزار فرصت شغلي سرکار داريم، البته فقط در زمينه نگهداري خود دام نه شاخه هاي مختلف و زنجيره هاي توليد و تامين اين شاخه. پس نيازي نيست درباره اعداد و ارقام صحبت کنيم . دام و طيور در کنار هم مي توانند اشتغال زايي بسيار بالايي براي اقتصاد کشورمان به ارمغان آورند و بايد برايشان برنامه ريزي منطقي داشته باشيم.
    
    چطور گروهي معتقدند به جاي اين که دامپروري داشته باشيم، در شرايط فعلي بهتر است واردات داشته باشيم؟
    از بي اطلاعي گفته اند. امتيازاتي در اين دو بخش يعني پرورش دام و طيور نهفته است که اگر از آنها غافل شويم تمام تلاش هاي گذشته را هدر داده ايم چون ايران در دهه 60 شمسي در تمام زمينه ها از مرغ گرفته تا لبنيات واردکننده بود اما امروز در بسياري از بخش ها نه تنها خودکفايي کامل داريم، بلکه صادرکننده هم شده ايم.
    
    * مشکل اصلي صنعت دام و طيور چيست؟
    يکي از مشکلات ما طي سال هاي متمادي، جزيره اي عمل کردن حلقه هاي مختلف دخيل در اين صنعت است. در بخش شير، توليدکننده شير خام يک حلقه است و قبل از آن خوراک، خدمات، دارو و درمان است و بعد از آن هم فرآوري، شبکه توزيع و بازاررساني را داريم؛ اما چون منافع اين بخش ها با يکديگر در تضاد قرار مي گيرد شاهد اختلال هايي در بازار هستيم.
    توليدکننده شيرخام بايد نهاده ها را نقد بخرد و بعد از آن با توجه به بازه نگهداري بسيار پايين شير، توليدکننده به هر قيمتي مجبور به فروش است. برخي توزيع کننده ها تا 35 درصد سود به دست مي آورند، ولي توليدکننده اصلي با تمام مشکلات توليد حتي به سود زير 10 درصد هم راضي شده است. پس کدام گروه زيان کرده؟ اين يک نظام ناکارآمد است که ايجاد شده و مانع توسعه است.
    
    براي رفع اين مشکل بايد چه کار کرد؟
    چاره کار توليد در قالب زنجيره است که اين اتفاق در حال اجرايي شدن است. بخصوص در بخش طيور و دام کار را شروع کرده ايم. اگرچه کند حرکت مي کنيم اما اميدواريم با توجه به اهميت موضوع پيوسته حرکت کنيم، چون حجم سرمايه گذاري خيلي بالاست. اکنون برنامه هايي در اين زمينه داريم مثلا درباره صندوق شير يا زنجيره توليد گوشت. در اين مورد يک بستر مالي ايجاد مي شود و دريافت و پرداخت ها را نيز مديريت مي کند تا درنهايت کار ساده تر و کم هزينه تر از حال حاضر صورت پذيرد. تشکيل اين صندوق در دستور کار است که سهامداران هم کارخانه هاي فرآوري، شيرخام و شبکه هاي توزيع هستند.
    
    آيا دولت در اين صندوق آورده اي خواهد داشت؟
    بله؛ مصوبه دولت اين است که طي پنج سال 450 ميليارد تومان آورده دولت خواهد بود که حداکثر 49 درصد از کل سهام است و باقي مربوط به تشکل هاي خصوصي است که سهم بندي دقيقي براي آنها در نظر گرفته شده است.
    
    شما به گوشت اشاره کرديد. مشکل اين بخش چيست؟
    در مقاطعي دامدار به دليل عرضه يکباره محصولات، مجبور به فروش ارزانقيمت دام بود در حالي که خريدار گوشت ارزان نمي خريد. آن هم به اين دليل که وقتي گوسفند از واحد پرواربندي خارج مي شود تا به دست مشتري برسد، تقريباً شش دست گشته و در هر مقطع، درصدي به قيمت افزوده شده است. البته در بخش دام سبک يکي از مشکلات بحث توليد مثل فصلي آن است و در حال برنامه ريزي براي افزايش بهره وري در توليد مثل دام سبک هستيم. به صورتي که به جاي توليد مثل 8/0 به دنبال برنامه ريزي براي 2/2 توليد مثل هستيم.
    
    ضريب تبديل علوفه به گوشت در دام سبک اکنون چقدر است؟
    در شرايط فعلي گوسفند هشت کيلوگرم علوفه مصرف مي کند تا توليد يک کيلوگرم گوشت داشته باشد. بايد اين روند را اصلاح کنيم تا بهره وري بالاتري داشته باشيم و بتوانيم استفاده بهينه از منابع در اختيارمان داشته باشيم.
    
    مهار بيكاري، با توسعه صنعت دام و طيور / مديركل مركز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد كشاورزي در گفت و گو با جام جم مطرح كرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "عماد عزتي"

  فتح المبيني ديگر... / جام جم از پيشرفت طرح 50 هزار هكتاري استان ايلام گزارش مي دهد
عماد عزتي، جام جم 2/2/97
مشاهده متن    
  توفيق گردشگري در گرو تشكيل وزارتخانه است / گفت و گوي جام جم با مديركل پيشين اطلاعات و آمار سازمان ميراث فرهنگي
عماد عزتي، جام جم 26/1/97
مشاهده متن    
  گردشگري؛ حامي نامرئي كالاي ايراني / كارشناسان در گفت و گو با جام جم مطرح كردند
عماد عزتي، جام جم 18/1/97
مشاهده متن    
  زندگي در دشت سيستان دوباره جاري مي شود / گزارش جام جم از ميزان پيشرفت و دستاوردهاي پروژه آبرساني به خطه سيستان در استان سيستان و بلوچستان
عماد عزتي، جام جم 19/12/96
مشاهده متن    
  بسته سفرهاي ايراني ارزان مي شود؟ / گزارش جام جم از اهميت طرح سفر نوروز 97 در آينده گردشگري ايران
عماد عزتي، جام جم 13/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله محيط و معدن
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است