|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: بهتر و ارزان تر از چين توليد مي كنيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5230
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي) > متن
 
 


بهتر و ارزان تر از چين توليد مي كنيم
گفت و گوي جام جم با اولين توليدكننده ويلچر در ايران


در حالي که بسياري از توليدکنندگان ايراني به دليل رکود حاکم بر توليد کشور با ظرفيت هاي بسيار پايين مشغول به توليد هستند، اما محصولات وارداتي بخصوص در زمينه توانبخشي و تجهيزات پزشکي خودنمايي مي کنند. در اين زمينه کيفيت و قيمت محصولات ايراني آنچنان است که بسياري از توليدکنندگان معتقدند در صورت حمايت مسئولان و ايجاد زمينه مناسب توليد، مي توانند بهتر و ارزان تر از چين توليد داشته باشند. در اين زمينه جام جم گفت وگويي با رضا مسگري، اولين توليدکننده ويلچر در کشور داشته که در ادامه مي خوانيد.
    
    به نظر شما اهميت سرمايه گذاري در توليد ويلچر چيست؟
    همان طور که افراد سالم نيازمند برخي لوازم شخصي مثل پوشاک هستند، معلولان نيز به لوازم شخصي نياز دارند تا بتوانند زندگي روزانه خود را مديريت کنند، به عنوان مثال ويلچر، واکر و... اين در حالي است که قيمت، شرايط طراحي و ساخت اين لوازم مي تواند تعيين کننده باشد؛ دقيقا مثل آن زمان که يک فرد سالم براي خريد پوشاک به فروشگاه مراجعه مي کند تا پوشاک سايز خود را خريد کند. البته اين مهم درباره معلولان مهم تر است چون آسيب پذيري اين گروه بيشتر است.
    
    شما چه مدت است که در اين زمينه فعاليت مي کنيد؟
    از دو سال پيش ساخت و توليد ويلچر را به عنوان يکي از لوازم مهم موردنياز معلولان آغاز کرديم و تقريبا براي 35 نفر به صورت مستقيم و بيش از يکصد نفر هم به صورت غيرمستقيم فرصت شغلي ايجاد شده است.
    
    اهميت توليد داخلي اين تجهيزات چيست؟
    ببينيد خدمات پس از فروش و همچنين نحوه ساخت لوازم به صورت سفارشي در موارد خاص اين مهم را نمايان مي کند در حالي که اگر صرفا واردکننده باشيم چنين امکاني نيست و بايد همان چيزي را که موجود است به کار گيريم.
    
    تفاوت قيمتي ويلچر داخلي با وارداتي چقدر است؟
    به طور کلي دو گروه مددجو در ايران داريم يکي مربوط به جانبازان دوران دفاع مقدس است که شرايط آنها قابل قبول تر از ساير معلولان است به اين دليل که جانبازان از سوي نهادهاي خاصي مورد حمايت قرار مي گيرند و گاهي نيازهايشان تامين مي شود اما درباره افراد عادي شرايط متفاوت است چون آنها خودشان بايد هزينه هاي تامين نيازهايشان را بپردازند. پس اينجا تفاوت قيمت محصولات داخلي و خارجي بسيار تعيين کننده است چون کالاهاي ساخت داخل تقريبا يک چهارم قيمت محصولات وارداتي عرضه مي شود.
    درباره ويلچر، خريداران ايراني بيشتر تمايل به استفاده از ويلچرهايي با تايرهاي بادي دارند در حالي که تمامي محصولات وارداتي با اين استدلال که تعمير و نگهداري تايرهاي بادي مشکلاتي ايجاد مي کند، به صورت تايرهاي بدون باد و توپر عرضه مي شود. پس اينجا بومي سازي نقشي کليدي دارد که ما اين کار را کرده ايم. اکنون فقط در مراکز درماني ويلچر با تايرهاي بدون باد و توپر استفاده مي شود يا درباره تشک هاي مخصوص که از ايجاد زخم بستر براي اين افراد جلوگيري مي کنند.
    
    به نظر شما ميزان توليد در اين صنعت چقدر است؟
    تقريبا تعداد انگشت شماري از شرکت ها واقعا توليدکننده هستند و ديگران هيچ توليدي ندارند و تماما با واردات، محصولات موردنظرشان را روانه بازار مي کنند. نکته اينجاست که حتي به صورت قطعات منفصله نيز اين گونه لوازم وارد نمي شود بلکه کالاي ساخته شده وکامل وارد کشور مي شود.
    
    واردات چه تاثيري در توليد شرکت هاي داخلي دارد؟
    يکي از چالش هاي اصلي توليدکنندگان همين نکته است. بسياري از شرکت هاي تجاري براي اين که موادي را وارد ايران کنند اقدام به واردات تجهيزات پزشکي مي کنند، به اين دليل که وجهه کار کمي بهتر مي شود و در برخي موارد امتيازهايي را نيز دريافت مي کنند، در حالي که در برخي موارد واقعا نيازي به واردات نيست. سال گذشته آنقدر ويلچر وارد ايران شد که توليدکنندگان را با چالش جدي مواجه کرد و محصولاتشان روي دستشان ماند. اين در حالي است که برخي ارگان هاي دولتي که متقاضي اين محصول هستند؛ مثل سازمان بهزيستي از توليد داخل خريد مي کنند ولي متاسفانه برخي ارگان ها مثل بنياد جانبازان نياز خود را از خارج کشور تامين مي کنند.
    
    آيا براي تامين مواد اوليه خود مشکلاتي هم داريد؟
    يکي از مشکلات عمده ما دسترسي به مواد اوليه مناسب است. اين مواد دستخوش تغييرات قيمتي بسيار زيادي در طول يک دوره مشخص مي شوند.
    به عنوان مثال، طي شش ماه اخير سه بار قيمت آهن افزايش يافته است. برخي اقلامي که موردنياز است هم در دسترس نيست، به عنوان مثال، اکنون آلومينيوم در بازار نيست. به هر حال واردات مواد اوليه براي توليد، مشکلاتي را ايجاد کرده است که بعضا انگيزه توليدکننده را کم مي کند.
    
    به نظر شما واقعا به واردات نيازي نداريم؟
    در بسياري از موارد خير، حتي مي توانيم با چين رقابت قيمتي و کيفي داشته باشيم و از آنجا که اين بازار زياد گسترده نيست، هرگونه سياستگذاري در زمينه واردات محصولات مي تواند مستقيم در توليد تاثيرگذار باشد.
    
    از طرح هاي حمايتي دولت بهره مند شده ايد؟
    طرح هاي حمايتي دولت آنقدر داراي بروکراسي اداري يا هزينه بر است که توليدکنندگان از خير آن مي گذرند. به عنوان مثال با نرخ هاي فعلي بهره وام ها، آيا واقعا توليد منطقي خواهد بود؟
    
    شما در زمينه صادرات هم فعاليت داريد؟
    بله؛ با سوريه مذاکره کرده ايم. عراق نيز يکي از خريداران دائم محصولات ما بوده، به صورتي که تمام ويلچرهاي موجود در حرمين عسکريين توليد اين شرکت است.
    
    عمده مشکلات شما در اين زمينه چيست؟
    بزرگ ترين مشکل صادرکنندگان، بازگشت پول هايشان است، چون هنوز مشکلات بانکي مانع قابل توجهي در برابر صادرکنندگان است.
    
    بسياري از توليدکنندگان نسبت به خدمات ارائه شده نهادهاي دولتي گلايه دارند، آيا شما هم با چنين مشکلي روبه رو هستيد؟
    بله؛ ارگان هاي نظارتي مثل وزارت کار و محيط زيست به محض اين که کارگاهي تاسيس و ده نفر مشغول به کار مي شوند از اين بخش ها سهم خواهي مي کنند. اعتقاد دارم به خاطر فساد اداري حاکم در برخي ارگان ها، آنها بيش از حد قانوني وارد حيطه فعاليت توليدکنندگان مي شوند و مشکلاتي را براي آنها ايجاد مي کنند. با توجه به برخورد ارگان هاي يادشده بسياري از توليدکنندگان مي کوشند مخفيانه فعاليت کنند و زياد قابل رصد نباشند در حالي که مي دانيم توليد، زنجيره اي به هم متصل است و اگر توليدکنندگان نتوانند با يکديگر درست ارتباط داشته باشند، قطعا هزينه توليد بالا خواهد رفت، چون امروز بحث توليد بدون کارگاه يکي از شيوه هاي اصولي کاهش هزينه هاي توليد است.
    
    
    بهتر و ارزان تر از چين توليد مي كنيم / گفت و گوي جام جم با اولين توليدكننده ويلچر در ايران
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است