|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: زخم هاي ناسور زلزله
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
 


زخم هاي ناسور زلزله
انتشار شايعات در فضاي مجازي به آلام مردم زلزله زده و افراد نگران دامن زد

نويسنده: مريم خباز

در تاريکي شبي خنک در تهران فقط آنهايي که چشم به سقف خانه ها داشتند و تاب خوردن لوسترها را بالاي سرشان ديدند، صابون زلزله به جامه شان خورد وگرنه قاطبه مردم آن را حس هم نکردند. 660 کيلومتر آن سوتر اما در سرپل ذهاب و شهرها و روستاهاي اطرافش غوغا بود؛ گسل زاگرس، شبانه گرد و خاک کرد و خواب را از غرب ايران گرفت.
    مردم غرب که از بيم زلزله و پس لرزه هايش خواب به چشم نداشتند يک چشمشان به فجايع پيش رو بود و يک چشمشان به شايعات که مثل سيل در شبکه هاي اجتماعي مي خروشيد و بذر نگراني را حتي در دل مردم ساير نقاط نيز مي کاشت.
    عده اي بد کردند، نمک به زخم کشور پاشيدند و شدند ناشران اکاذيب، يک مشت شايعه پراکن دوست نداشتني. انگار همه شان بيدار بودند که زلزله آمد چون خيلي زود نوشتند 3 صبح قرار است در همدان نيز زلزله بيايد، دست را حتي فراتر گذاشتند و نوشتند اين زلزله که نه انفجار بود و موج آزمايشي هسته اي. عده اي هم نوشتند چون زلزله در مرز ايران و عراق روي داده بالگردهاي امدادي رفته اند عراق و مردم خودمان مانده اند مستاصل. گروهي ديگر نيز دست روي نقطه حساس ملت گذاشتند و روانشان را به بازي گرفتند وقتي نوشتند به حرکت درآمدن گسل زاگرس مقدمه اي است بر حرکت گسل تهران و آذربايجان که معني ترسناکي داشت.
    بعضي نشردهندگان شايعه اصلا معلوم نبود ذهنشان چطور به اين موضوع قد داد که نوشتند بليت هواپيماي کرمانشاه تا950 هزار تومان فروخته مي شود، رقمي که قادر است چشم ها را چه در بحران و چه در غيربحران گِرد کند. ولي عده اي اين کار را کردند و چه بد کردند. اينها حتي به همه کساني که در فضاي مجازي بر سبيل اخلاق بودند و درست و بجا اطلاع رساني کردند، بد کردند. شايعه پراکن ها، دلسوزهاي اين فضا را زير سايه خود بردند، کساني مثل آن عده که با انتشار عکس بخاري هاي گازي و اتصالاتش به مردم مناطق زلزله زده يادآوري مي کردند که مراقب انتشار گازمونوکسيدکربن و گازگرفتگي باشند، يا کساني که در شبکه هاي اجتماعي نماز آيات را به مردم آموزش مي دادند و همه کساني که براي اهداي خون فراخوان مي دادند و اگر کاري از دستشان برنمي آمد با انتشار پيام هاي تسليت سعي در ابراز همدردي داشتند.
    
    افسانه زدايي
    حتي مرگ مظلومانه يک هموطن، دردناک است چه برسد به مرگ شبانه صدها نفر که حتما با ترس جان داده اند. زلزله يکشنبه شب آنقدر پر تالم بود که کرمانشاه رسما تا سه روز عزادار شد، ولي به مرور که آمار جانباختگان از مبادي رسمي اعلام شد، خيلي ها پرسيدند که چطور مي شود تلفات زلزله اي3/7 ريشتري، بسيار کمتر از زلزله هاي بم، منجيل و طبس باشد که کم ريشترتر از اين بودند.
    يکي از گمانه زني هايي که رنگ و بوي شايعه در فضاي مجازي داشت اين بود که مردم در زمان وقوع زلزله سرپل ذهاب هنوز کاملا به خواب نرفته بودند و فرصت فرار داشتند، به همين علت کمتر صدمه ديدند؛ تحليلي که از نگاه دکتر مسعود مجرب، پژوهشگر دانشکده فني دانشگاه تهران دليلش چيزي به جز اين، و همه پچ پچه هاي عوام الناس است.
    او به ما توضيح داد که در زلزله يکشنبه شب، خطر بالا بود و ريسک پايين، به اين معني که زلزله، 3/7 ريشتر قدرت داشت ولي در جايي رخ داد که دور از سکونتگاه هاي انساني بود و خطر را کم مي کرد. او همچنين به وقوع زلزله در عمق 11 کيلومتري زمين اشاره کرد و گفت وقتي عمق زلزله کم باشد پهنه تاثيرآن متمرکز و خسارت ها کمتر مي شود.
    اما اين پژوهشگر، اخباري را که در فضاي مجازي از وقوع پس لرزه هاي متعدد در مناطق زلزله زده خبر مي داد را تائيد کرد و توضيح داد که بعد از زلزله هاي بزرگ همواره وقوع پس لرزه هاي متعدد انتظار مي رود که در استان کرمانشاه شايد تا يک ماه و بيشتر و با بزرگاي 5/5 تا 6 ريشتر به دفعات تکرار شود.
    مسعود مجرب با اين حال مطالبي را که در شبکه هاي اجتماعي دست به دست مي شد و به دل ملت هول مي انداخت که حرکت گسل زاگرس باعث بروز زلزله در تهران و آذربايجان مي شود را رد کرد، حتي پوزخندي زد و گفت که زون زاگرس کاملا مجزاست و ربطي به هيچ گسلي ندارد، بويژه به تهران که در پهنه ايران مرکزي قرار دارد. او اين را نيز اضافه کرد که اگر زلزله سرپل ذهاب در تهران احساس شده فقط به دليل طول موج هاي بلندش بوده نه چيز ديگر.
    
    کمک آري، شايعه پراکني خير
    وقتي عده اي اين جرقه در ذهنشان زده شد که پاي شبکه هاي اجتماعي بنشينند و از آب گل آلودِ بحران، ماهي بگيرند و بنويسند که خسارت هاي مالي و جاني در کرمانشاه حاصل آزمايش هاي هسته اي و موشکي بوده، داشتند مرتکب جرم مي شدند، سوا از اين که داشتند تحليلي نادرست ارائه مي کردند. از نظر علمي دکتر مجرب مي گويد به اين علت تحليل غلطي داده اند که بشر تاکنون فقط توانسته تا عمق پنج کيلومتري زمين آن هم براي اکتشاف نفت نفوذ کند، بنابراين آزمايش هسته اي در عمق 11 کيلومتري زمين بيشتر شبيه جوک است.
    اما وقتي عزيز نجف پور، کارشناس فضاي مجازي با ما گفت وگو مي کرد بيشتر بر مجرمانه بودن نشر اکاذيب در فضاي مجازي تاکيد داشت و مي گفت در همه جوامعي که اين فضا در آنها سامان يافته است، انتشار شايعه و دروغ عواقب حقوقي روشني دارد، ضمن اين که منابع خبري رسمي و قابل اعتماد در آنها فعاليت دارند که مردم براحتي مي توانند خبر را از شايعه تمييز دهند. به گفته او، در چنين جوامعي وقتي وضعيتي بحراني رخ مي دهد نيز مشکلات کمتر است نه مثل ما که هرکسي هرخبر غلط و شايعه اي را بدون نگراني از عواقبش منتشرمي کند. نجف پور مي گويد اگر شايعه سازها از روي ناآگاهي چنين مي کنند بايد آموزش ببينند و راهنمايي شوند اما اگر از روي عمد کار مي کنند بايد با آنها برخورد شود.
    دکتر مهدي زارع، استاد پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله اما حضور مردم در بحران هاي بزرگ مثل زلزله يکشنبه شب را از منظري ديگر تحليل مي کند و مي گويد اگر از مردم براي ياري رساندن به آسيب ديده ها استفاده شود هم مي تواند توجه عمومي به حادثه را برانگيزد و هم وحدت ملي و توجه به همنوع را بالا ببرد و به تقويت روحيه جمعي و بالا بردن سرمايه اجتماعي کمک کند.
    اگر اين جملات ملاک قضاوت باشد، غلغله در فضاي مجازي و راه انداختن هياهو درشبکه هاي اجتماعي فقط توان جمعي را کاهش مي دهد و روحيه ملي را خدشه دار مي کند، درحالي که انرژي هاي هدر رفته در راه توليد و نشر شايعه مي تواند دستي را بگيرد و زخمي را مرهمي بگذارد.
    زخم هاي ناسور زلزله / انتشار شايعات در فضاي مجازي به آلام مردم زلزله زده و افراد نگران دامن زد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 68 بارآثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آرشيو پزشكي ايراني
شماره 11 (پياپي 2111)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است