|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: فصل سرد «باز» گيري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5230
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


فصل سرد «باز» گيري
جام جم از فعال شدن مافياي قاچاق پرندگان شكاري گزارش مي دهد

نويسنده: بهار سلاحورزي

صياد، پلک هايش را مي دوزد. مي داند اگر اين کار را نکند پرنده اسير آن قدر خود را به در و ديوار مي کوبد تا شاه پرش بشکند، اما صيادي که روزها به انتظار نشسته، به اين سادگي از اين پرنده و دلارهايي که در انتظارش است نمي گذرد. به همين خاطر پلک هاي پرنده را مي دوزد يا کلاهي به سرش مي گذارد تا آرام آرام به سياهي و سکون عادت کند و براي تمرين هاي شکنجه آور عرب ها رام شود.
    مهر و آبان، آغاز فصل «باز»گيري است. با خنک شدن هوا و کوچ پرندگان مهاجر، فرصت طلبان شروع به وسوسه جوانان بيکاري مي کنند که پرندگان شکاري به منطقه شان کوچ کرده اند. خراسان رضوي و جنوبي، کرمان، هرمزگان، بوشهر و لرستان، برخي از استان هايي هستند که بازگيري در آنها بيشتر گزارش شده است.
    چند روز پيش از يک خودروي سمند در بوشهر ده پرنده شکاري با چشمان دوخته و بال هاي بسته کشف شد و از چند خودروي ديگر در عسلويه 37 بالابان و بحري کشف و ضبط شد. شرايط اقتصادي و اجتماعي سبب شده برخي جوانان، پرندگان شکاري را به دام اندازند و به دست قاچاقچيان برسانند و 20 ميليون توماني نصيب شان شود. اين را ناصر بوهندي، يکي از فعالان محيط زيست بوشهر به جام جم مي گويد و تاکيد مي کند: ريشه اين ماجرا که حالا ديگر به سنتي در منطقه تبديل شده در فقر و بيکاري است. اگر اين جوانان شغل و درآمدي داشته باشند ديگر حاضر نمي شوند اين همه وقت تلف کنند، چنين اضطرابي را به جان بخرند و روز ها و شب ها را در انتظار به دام انداختن پرندگان شکاري در چاله ها سپري کنند.
    بوهندي اين طور ماجرا را توضيح مي دهد: هرچند از کل پولي که از قاچاق اين پرندگان به دست مي آيد بخشي نصيب صيادان سنتي مي شود و اصل درآمد به جيب شبکه هاي حرفه اي قاچاق مي رود، اما همين مبلغ هم آن قدراست که جوان بيکار را وسوسه کند.
    
    پرنده اقبال جوانان بيکار
    آن طور که اين فعال محيط زيست مي گويد خيلي از جوانان اينجا با خودشان مي گويند فقط دو ماه امکان صيد پرندگان شکاري براي آنها وجود دارد.
    جواناني که تمام طول سال را در حسرت استخدام يا حتي کارگري روزمزد در پالايشگاه و پترو شيمي ها در نوار ساحلي جنوب سر مي کنند؛ پالايشگاه هايي که هم آب شان، هم هواي شان، هم خاک شان را با انواع و اقسام آلاينده ها به نابودي کشانده و براي آنها ارمغاني بجز بيماري و فقر نداشته اند.
    به اعتقاد بوهندي، اين وظيفه سازمان حفاظت محيط زيست است با اهرم هايي که در اختيار دارد اين شرکت ها را وادار کند در ازاي خسارت هايي که در منطقه به بار مي آورند، نيروهاي بومي را استخدام کنند تا بتوان بيکاري را ميان جوانان ساماندهي کرد.
    به گفته او، البته آموزش مستمر و اصولي و نه آموزش هاي مقطعي و نمادين مي تواند ميان مردم اثرگذار باشد و در دراز مدت جوانان را مجاب کند اين پرندگان شکاري چقدر براي حفظ اکوسيستم خود آنها مهم و ضروري هستند و نبايد سرمايه ملي را با پول اعراب معامله کرد.
    
    10 تا 15 هزار دلار براي هر پرنده
    اما اسماعيل کهرم، صيد پرندگان شکاري را بلا و مصيبتي مي داند که به دليل درآمد هنگفتش بسادگي کسي دست از آن بر نمي دارد.
    آن طور که او توضيح مي دهد اين کارآن قدر سودآور است که حالا ديگر قاچاقچيان حرفه اي خودشان هم وارد عمل شده و در فصل مهاجرت پرندگان بساط صيدشان را پهن مي کنند.
    اين استاد دانشگاه به جام جم توضيح مي دهد: پس از صيد پرندگان چشمان آنها را مي دوزند و با پوشش هاي مخصوصي آنها را به آن سوي آب ها مي رسانند که اغلب تعداد زيادي از اين پرندگان ميان راه تلف مي شوند و فقط چند تايي به مقصد شيخ نشين ها مي رسند.
    آن طور که او مي گويد پرنده ماده با سن زير شش ماه، پر طرفدارترين پرنده شکاري براي صيادان است، چرا که تعليم پذيري بسيار بالايي دارد و سال هاي بيشتري مي تواند شکنجه هاي عرب ها را براي آموزش شکار هوبره تاب بياورد.
    
    مرگ زودرس سرنوشت پرندگان شکاري
    کهرم در واکنش به برخي از اظهارات مبني بر اين که دوختن چشم پرندگان آسيبي به آنها نمي زند و صيادان و قوش بازان رفتار مناسب و حرفه اي با پرندگان دارند، تاکيد مي کند: بسياري از اين پرندگان در طول فرآيند صيد، قاچاق و رام شدن به خاطر عذاب ها، بيماري ها، عفونت ها و برخي به خاطر بسته شدن منافذ تنفسي شان با کلاهخودها و در حين انتقال زير پوشش به آن سوي آب ها تلف مي شوند.
    حتي پرنده هايي که تحملشان از بقيه بيشتر است وقتي فرصت فرار پيدا مي کنند و مي گريزند بازهم دچار حادثه مي شوند، چون پابندهاي چرمي و فلزي آنها به موانع سر راه گير مي کند. به همين علت يک جا گير مي افتند تا لحظه مرگ شان برسد . به گفته کهرم اين سرنوشت تلخي است که در انتظار تمام پرندگان شکاري صيد شده است.
    
    3 سال زندان براي صيادان پرندگان شکاري
    براساس قانون، جريمه نقدي قابل پرداخت بابت صيد و شکار غيرمجاز پرندگان شکاري بالابان، بحري، طرلان و لاچين معادل 600 ميليون ريال تعيين شده است.
    قانونگذار، سنگين ترين مجازات را ميان تخلفات شکار و صيد، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صيد و قاچاق پرندگان شکاري تعيين کرده و هر دو مجازات حبس (سه سال) و جزاي نقدي را همزمان براي اين گروه از متخلفان در نظر گرفته است.
    بر اساس تبصره 2 ماده 13 قانون شکار و صيد، هر شخصي که مبادرت به زنده گيري، شکار، خريد، فروش، حمل، نگهداري و قاچاق پرندگان شکاري از قبيل بحري، بالابان و دليجه کند علاوه بر محکوميت به حداکثر مجازات حبس مقرر در اين ماده (به مدت سه سال)، به جزاي نقدي از يک ميليون و 800 هزار تا20 ميليون ريال محکوم خواهد شد.
    کارشناسان تاکيد مي کنند براي رفع اين آسيب، مسئولان و قانونگذران بايد مجازات هايي در نظر بگيرند که ياراي مقابله با ثروت شيوخ عرب را داشته باشد و به فکر آموزش اساسي براي حفظ و حمايت گونه هاي نادر و با ارزش کشور نيز باشند.
    فصل سرد «باز» گيري / جام جم از فعال شدن مافياي قاچاق پرندگان شکاري گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "بهار سلاحورزي"

  گازهاي ارزان گلخانه اي / واقعي كردن سوخت تنها راه توجيه گسترش انرژي هاي نو
بهار سلاحورزي، شرق 2/6/96
مشاهده متن    
  نابودي مرواريد هاي خليج فارس زير پاي گردشگران / معاون سازمان محيط زيست در گفت وگو با «اعتماد» از طرح هاي گردشگري در جزيره هندورابي مي گويد
بهار سلاحورزي، اعتماد 7/10/94
مشاهده متن    
  طرح تنفس جنگل روي ميز دولت / كارشناسان در گفت وگو با «اعتماد» از نقاط سياه و سفيد طرح تنفس جنگل مي گويند
بهار سلاحورزي، اعتماد 17/9/94
مشاهده متن    
  افزايش ١٥٠ درصدي بارندگي در كشور طي ٤٠ روز گذشته خشكسالي شديد ١١ استان در شش ماه گذشته
بهار سلاحورزي، اعتماد 14/8/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علامه
متن مطالب شماره 52، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است