|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: ايران براي كرمانشاه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5227
سه شنبه 24 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


ايران براي كرمانشاه
به دنبال زلزله غرب كشور، موجي از همدلي ايران را فرا گرفت

نويسنده: فاطمه مرادزاده

هياهوي يک روز شلوغ به پايان رسيده و سکوت سنگين شبانگاه بر آسمان شهرها و روستاها سايه انداخته بود. آسمان صاف بود و شب آرام. چراغ خانه اي روشن بود و سفره شام، اهل خانه را دور هم نشانده بود. زندگي سنگين و آرام اما با رخوتي شبانه جاري بود، در تک تک خانه ها، در روستاها و شهرها... عقربه هاي ساعت اما وقتي به 21 و 48 دقيقه رسيد، زمين لرزيد، زمان لرزيد، سقف ها تکان تکان خوردند و ديوارها فروريخت، شب فرو ريخت، آه و شيون جاي همهمه و شادي نشست. خواب ها آشفته و روياها تعبيرنشده زير آوار ماند و دفن شد. زندگي پرکشيد و گرد مرگ از آسمان باريد.
    به گزارش جام جم، زلزله آمده بود؛ در شامگاه يکشنبه، 21 آبان، با قدرتي به بزرگي 3/7 ريشتر، در بخش هاي وسيعي از غرب کشورمان. کرمانشاه را اما بيش از هرجاي ديگري تکان داد. کانونش جايي بود حوالي روستاي ازگله کرمانشاه، در 30کيلومتري شمال غرب سرپل ذهاب در ايران و 32کيلومتري جنوب غرب حلبچه در عراق. با اين حال قدرت بالاي آن باعث شد بيش از 150 ميليون نفر در دو کشور ايران از مازندران گرفته تا تهران و عراق و بخش هايي از ترکيه، اردن، جمهوري آذربايجان، ارمنستان و گرجستان آن را احساس کنند. زمين لرزه اي که آمدنش را به رخ ميليون ها نفر در چند کشور همسايه کشيد، زهرش را اما فقط در چند شهر کوچک کشورمان ريخت؛ در سرپل ذهاب، قصرشيرين، ازگله ثلاث باباجاني، اسلام آباد غرب، کرمانشاه، کرند و جوانرود.
    اتفاق تلخي که طبق آمار پزشکي قانوني ايران، هزاران کشته و مصدوم برجا گذاشت و پرچم سه روز عزاي عمومي را در آسمان کرمانشاه برافراشت.
    البته خبري که در رسانه ها بازتاب چنداني نداشت، اما مردم کرمانشاه درباره آن به جام جم گفتند؛ وقوع زلزله اي با قدرت 5/4 ريشتر پيش از زلزله 3/7 ريشتري بود که باعث وحشت اوليه مردم و خروج بسياري از آنها از منازل شد تا زلزله بزرگ 3/7 ريشتري، درد و داغ کمتري بر سينه هموطنان بگذارد.
    با اين حال تخريب ها عميق بود و گسترده؛ بويژه آن که وقوع صد پس لرزه (به گفته مقامات شبکه لرزه نگاري کرمانشاه) تا ظهر ديروز، جاي نفس کشيدن براي شهرها و سکونتگاه ها باقي نگذاشت؛ پس لرزه هايي که گفته شده تا سه ماه ديگر کرمانشاه و تن مردمانش را خواهد لرزاند.
    
    گرد مرگ پاشيده شد
    تخريب گسترده، روز گذشته مدارس و دانشگاه هاي کرمانشاه را هم (مثل ايلام و کردستان) به تعطيلي کشاند، اما در سرپل ذهاب، قصرشيرين، دالاهو و ثلاث باباجاني نه تنها مدارس و دانشگاه ها که حيات و زندگي از جريان افتاد.
    سرپل ذهاب به خاطر نزديکي به کانون زلزله، بيشترين حجم تخريب و تلفات انساني را داشت. فرهاد تجري، نماينده مردم سرپل ذهاب در مجلس که داغدار جان باختن و زيرآوار ماندن بيش از 15 نفر از اعضاي خانواده خويش است، از تخريب تنها بيمارستان اين شهرستان و مدفون شدن بيماران و پرسنل آن در زير آوار خبر داد و تعداد کشته شدگان اين شهرستان را بسيار بيش از آنچه رسانه اي شده، اعلام کرد.
    خشم زمين در کنار فرو ريختن و بلعيدن بيمارستان و منازل مسکوني و مدارس، ساختمان هاي مسکن مهر، ساختمان حوزه علميه سرپل ذهاب، بخشي از پادگان قره بلاغ سرپل ذهاب و برخي آثار تاريخي اين شهرستان و همچنين قصرشيرين را هم آوار کرد و جان عده اي را در اين بناها گرفت؛ مثل جان چهار سرباز پادگان قره بلاغ. فرماندار دالاهو هم اعلام کرد، بعضي روستاهاي اين شهرستان کاملا ويران شده است.
    
    شبي تلخ و سرد
    شامگاه يکشنبه، سرپل ذهاب و قصرشيرين و شهرستان هاي اطراف، سخت ترين روزگار خود را پشت سر گذاشتند؛ در ميان حجم عظيمي از آوار، اجساد بر زمين مانده، ناله هاي برخاسته از سر درد و جراحت و بي پناهي و بي سرپناهي؛ در شبي سرد و تاريک، بدون آب و برق و امکانات و ارتباطات، آن طور که يکي از ساکنان سرپل ذهاب روايت کرده: «منزل ما ساختماني چهار طبقه بود که بر اثر زلزله فروريخته و پدر و مادرم زير آوار ماندند.»
    نبود امکانات و نرسيدن نيروهاي دولتي و هلال احمر براي ساماندهي امور مردم از يک سو و دستبرد زدن عده اي سودجو در اين بحبوحه به مال و اموال مردم از ديگر سو، سختي شامگاه يکشنبه را براي مردم نجيب شهرهاي مرزي کرمانشاه، دوچندان کرده بود. مردم چاره اي نداشتند جز آن که خود مراقب مال و اموالشان باشند و مچ «شبزنان» را بگيرند و با چشماني زار و خونبار و کمري خميده، عزيزان خود را از زير خروارها خاک و آوار بيرون کشيده و دوباره به خاک سپارند.
    
    آفتاب زندگي تابيد
    تنهايي هموطنان کرمانشاهي اما ديري نپاييد و صبح ديروز که آفتاب برآمد و امکان امداد و نجات و پرواز بر آسمان استان هاي مرزي فراهم شد؛ جمعيت هايي از سپاه و بسيج و ارتش و هلال احمر و... به همراه محموله هايي از آب و غذا و پتو و امکانات بهداشتي درماني به سوي کرمانشاه گسيل شدند. نيروي قضايي کرمانشاه هم وارد عمل شد و ضمن ممنوع اعلام کردن هرگونه اسباب کشي منزل به منظور کاهش از سرقت اموال مردم، به سارقان هشدار داد منتظر عقوبتي سخت باشند.
    نيروهاي امداد و نجات هلال احمر که اولين نوزاد را از زير آوارهاي سرپل ذهاب زنده بيرون آوردند، برق اميد در اين شهر جرقه زد.
    تا ظهر ديروز محموله هاي زيادي از آب و غذا و دارو در سطح شهرستان هاي کرمانشاه توزيع و اقدامات زيادي براي ساماندهي شهرهاي زلزله زده و راحتي حال مردمانشان انجام شد، با اين حال به گفته خبرنگاران حاضر در منطقه و مسئولان محلي، کمبودها همچنان زياد است و بسياري از مردم موفق به دريافت محموله هاي آب و غذا نشدند. حضور نيروهاي امدادي در منطقه هم اندک گزارش شده است.
    مسئولان محلي از نياز بيش از 70 هزار نفر در سرپل ذهاب، جوانرود و قصرشيرين به اسکان اضطراري خبر داده و مردم نيز براي دريافت چادر سرگردانند.
    سازمان انتقال خون نيز از دارندگان گروه خوني O منفي خواست براي کمک به مناطق زلزله زده خون اهدا کنند.
    دومين اعلاميه را (پس از دستگاه قضايي کرمانشاه مبني بر ممنوعيت اسباب کشي)، پزشکي قانوني کرمانشاه صادر کرد و از مردم مناطق زلزله زده خواست از دفن خودسر اجساد خودداري کنند، زيرا اين کار قانوني نيست.
    کوليوند، رئيس اورژانس کشور هم از نيروي انتظامي کرمانشاه خواست که حضور نيروهايش در مناطق زلزله زده چون سرپل ذهاب را بيشتر و پررنگ تر کند.
    
    مشکلات زيرساختي
    عليرضا تختشاهي، مديرکل آبفاي کرمانشاه با اشاره به قطع بودن آب در سرپل ذهاب، قصرشيرين، تازه آزاد هرسين، دالاهو و گيلانغرب، از کدر شدن آب در ساير شهرستان هاي کرمانشاه گفت و به مردم اين مناطق اطمينان خاطر داد که آبرساني با تانکر و بطري آب معدني در اين مناطق در حال انجام است و جاي نگراني از اين بابت وجود ندارد.
    فرامرز اکبري، فرماندار قصرشيرين اما از اسکان 10 درصد مردم زلزله زده تا ظهر ديروز خبر داده و تاکيد کرد به خاطر سرما و سرگرداني مردم، مشکل اسکان آنها را تا شب (شامگاه ديشب) حل خواهد کرد.
    در اين ميان به تاسيسات و سازه هاي قطار شهري کرمانشاه هيچ آسيبي وارد نشده، خبري که سعيد سليم ساساني، مديرعامل قطار شهري کرمانشاه آن را به رسانه ها داده است. اقبال شاه نظري هم اعلام کرده که هيچ آسيبي به سازهاي آبي و سدهاي استان وارد نشده است.
    روابط عمومي شرکت پخش و پالايش کرمانشاه هم ضمن اعلام توزيع 850 هزار ليتر بنزين و 164 هزار ليتر گازوئيل بين مردم و نبود هيچ گونه مشکل سوخت، اعلام کرده است که اکيپ هاي مهندسي براي تعمير تلمبه هاي آسيب ديده به سمت گيلانغرب، اسلام آباد غرب و قصر شيرين حرکت کرده و گروهي هم براي تعمير جايگاه هاي سي ان جي اعزام شده اند.
    خبر آسيب نديدن بيستون کرمانشاه هم درحالي از سوي مديرميراث فرهنگي اين استان رسانه اي شد که برخي ديگر از آثار چون دژ منيژه، قلعه يزدگرد، امارت خسرو و... آسيب هايي را متحمل شده اند.
    
    خدمات بهداشتي درماني
    با ويران شدن تنها بيمارستان سرپل ذهاب، مجروحان اين شهرستان که شمارشان روبه فزوني است به بيمارستان هاي مرکز استان، منتقل شده اند. نبود کادر متخصص در ساير شهرستان هاي استان هم دليل ديگري براي انتقال مجروحان به شهر کرمانشاه است، موضوعي که مجتبي نيک کردار، معاون عمراني استانداري کرمانشاه به آن اشاره کرده است.
    البته ساعد مدرسي، رئيس مرکز فوريت هاي پزشکي استان کرمانشاه هم اعلام کرده بيمارستان صحرايي که ايام اربعين در قصرشيرين راه اندازي شد، اکنون آماده پذيرش مصدومان زلزله است.
    روز گذشته بخش زيادي از مجروحان بدحال استان کرمانشاه هم از طريق هوايي به بيمارستان هايي در تهران منتقل شدند.
    
    اختصاص بودجه ويژه براي کرمانشاه
    روز گذشته، جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور خزانه را مکلف کرد که بودجه اي ويژه براي کرمانشاه اختصاص دهد.
    بي شک يکي از نيازهاي مردمي که تمام هستي شان زير آوار مانده، و شايد در نگاه اول هم به چشم نيايد، پول نقد است که البته عليرضا قيطاسي، دبيرکل شوراي هماهنگي بانک هاي دولتي طي اطلاعيه اي يادآور شد به فکر اين هموطنان هم هست. قيطاسي با بيان اين که تمام بانک هاي کرمانشاه به جز بانک هاي سرپل ذهاب، فعال و آماده به خدمت هستند، اعلام کرد پول نقد با کاميون هاي سيار به سرپل ذهاب ارسال خواهد شد. در اين ميان بانک سپه از اعطاي وام 10 ميليوني (5 سال باز پرداخت) براي بازسازي واحدهاي مسکوني با قيد يک ضامن خبر داده است.
    در نهايت اين که با حضور برخي از وزيران همچون وزير بهداشت و وزير کشور در منطقه، وعده هاي زيادي براي رفع مشکلات مردم مناطق زلزله زده داده شده که با بالا آمدن آفتاب امروز، ميزان تحقق وعده هاي داده شده مشخص خواهد شد، اما نکته قابل توجه سخني است که مجتبي نيک کردار، معاون امور هماهنگي عمراني استانداري کرمانشاه بر آن تاکيد داشته و دارد و آن اينکه، در اين استان به همه اقلام همچون آب، غذا، پتو، چادر، خون و... نياز و ضروري است هموطنان در ساير استان ها، مردم کرمانشاه و ساير استان هاي غربي را فراموش نکنند. گفتني است استان هايي چون ايلام و کردستان هم در اين زلزله دچار خساراتي شدند.
    ايران براي کرمانشاه / به دنبال زلزله غرب کشور، موجي از همدلي ايران را فرا گرفت
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  از تايمز تا اروند ... / گفت و گوي جام جم با كارآفريني كه به عشق وطن، رفاه شخصي و زندگي در غرب را رها مي كند
فاطمه مرادزاده، جام جم 5/7/97
مشاهده متن    
  وارثان بني اسد ... / جام جم از عزاداري بانوان قزويني در سوم امام شيعيان گزارش مي دهد
فاطمه مرادزاده، جام جم 31/6/97
مشاهده متن    
  جلوه نور اباالفضل(ع) در اينجا پيداست / گزارش جام جم از عزاداري باشكوه حسينيه اعظم زنجان در هشتمين روز محرم
فاطمه مرادزاده، جام جم 27/6/97
مشاهده متن    
  56 سال «حُر» بودن / گفت و گو با عباس جواهري، استاد پيشكسوت تعزيه خواني اصفهان
فاطمه مرادزاده، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  گهواره اي كه تاريخ را تكان داد / گزارش جام جم از آيين هاي گراميداشت حضرت علي اصغر(ع) در نقاط مختلف كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق و الكترونيك
شماره 3 (پياپي 1403)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است