|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: اما و اگرهاي سالادهاي بسته بندي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5230
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


اما و اگرهاي سالادهاي بسته بندي


نويسنده: فاخره بهبهاني

مدتي است در بسياري از رستوران ها، اغذيه فروشي ها و فروشگاه هاي بزرگ، انواعي از سالادهاي فصل بسته بندي شده کارخانه اي عرضه مي شود که طرفداران زيادي دارد. حال پرسش اينجاست اين سالادها چه مزيتي نسبت به سالادهاي دست ساز و خانگي دارند و آيا متخصصان صنايع غذايي مصرف آنها را توصيه مي کنند.
    براي رسيدن به پاسخ سوالاتمان با دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص علوم و صنايع غذايي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ارتش به گفت وگو نشستيم.
    
    سالادهايي با کيفيت هاي خوب و بد
    سالادهاي بسته بندي شده کارخانه اي کيفيت هاي مختلفي دارند . برخي از انواع اين سالادها با سيستم هاي تمام اتوماتيک و باکيفيت بسيار خوب تهيه و بسته بندي مي شوند. ترکيبات اين نوع سالادها زير نظر مسئولان فني کنترل و مراحل چهارگانه شست وشو شامل گل زدايي و انگل زدايي با حباب هوا و فشار شديد آب و ضدعفوني با کلر يا ازن و آبکشي را طي کرده و در نهايت در اتمسفر تغيير يافته (اصلاح شده) بسته بندي مي شوند، اما برخي از اين سالادها به روش هاي سنتي با کيفيت پايين تر و با هزينه کمتر توليد مي شوند و مزيت چنداني ندارند.
    
    اتمسفر اصلاح شده (MAP) چه مزيتي دارد؟
    ميکروارگانيسم ها براي رشد و نمو به مقدار مناسبي اکسيژن نياز دارند. از اين رو برخي توليدکنندگان با تغيير درصد اکسيژن موجود در هواي داخل بسته بندي و با افزودن گاز ازت از ميزان اشباع اکسيژن کاسته و به اين روش با توقف رشد ميکروارگانيسم ها بر ماندگاري و تازگي محصول مي افزايند. سالادهاي فصلي که در شرايط اتمسفر تغيير يافته بسته بندي مي شوند بر طول ماندگاري شان افزوده شده و در دماي يخچال به مدت دو سه روز بخوبي کيفيت خود را حفظ مي کنند و حتي در زمان سرو به مدت 2 تا 3ساعت در دماي محيط تازه مي مانند.
    
    علت باد کردن بسته بندي سالاد چيست؟
    برخي از انوع سالادهاي بسته بندي شده کارخانه اي که کيفيت پاييني داشته و در شريط اتمسفر تغيير يافته بسته بندي نمي شوند احتمال دارد زودتر از انقضاي تاريخ مصرف دچار فساد و تغيير طعم و مزه شوند. در اين شرايط ميکروارگانيسم ها در داخل بسته بندي سالاد شروع به رشد و تکثير مي کنند و گازهاي حاصل از متابوليسم آنها باعث تورم و بادکردگي بسته بندي و لزج و بدطعم شدن ترکيبات سالاد مي شود. البته شرايط نامساعد نگهداري مي تواند انواعي از سالادهايي را هم که در شرايط اتمسفر اصلاح شده بسته بندي شده اند دچار فساد زودرس کند. سالادهاي بسته بندي شده بايد در دماي يک تا چهار درجه سانتي گراد يخچال نگهداري شوند.
    
    ضدعفوني با ازن به جاي کلر
    در بيشتر کشورهاي توسعه يافته به دليل استفاده از پيشرفته ترين دستگاه ها و دانش روز در فرآيند کاشت و داشت و برداشت، ميزان آلودگي سبزيجات را به کمترين ميزان ممکن مي رسانند تا در زمان مصرف، سبزيجات بدون نياز به مراحل چهارگانه شست وشو مورد استفاده قرار گيرند. در واقع در اين کشورها سبزيجات فقط با آب خالص شسته مي شوند و ديگر اثري از باقيمانده مواد شوينده و ضدعفوني کننده در آنها موجود نيست، اما در ايران به دليل بار ميکروبي و آلودگي زيادي که سبزيجات دارند نياز به انجام مراحل چهارگانه شست وشو شامل پاکسازي اوليه، انگل زدايي با شوينده ها، ميکروب زدايي با کلر و آبکشي نهايي وجود دارد. در اين بين برخي کارخانجات توليدکننده سالادهاي بسته بندي براي ضدعفوني کردن سبزيجات به جاي کلر از ازن به منظور حذف انواع باکتري ها، ويروس ها، قارچ ها و... استفاده مي کنند.
    
    سالادهاي بسته بندي حاوي مواد نگهدارنده اند؟
    دليلي ندارد توليدکنندگان بخواهند از مواد نگهدارنده در سالادهاي بسته بندي استفاده کنند. خانواده ها بايد در نظر داشته باشند نگهدارنده ها موادي ترکيبي هستند و بايد با محصول مخلوط شوند تا با تغيير pH يا توليد نمک هاي شيميايي جلوي رشد و تکثير برخي از ميکروارگانيسم ها را بگيرند. در حال حاضر بهترين ضدعفوني کننده و نگهدارنده سالادهاي کارخانه اي همان کلري است که سبزيجات با آن شسته و ضدعفوني شده و از بار ميکروبي آنها مي کاهد.
    
    سالادهاي با بسته بندي متفرقه نخريد
    برخي اغذيه فروشي ها و رستوران ها به دليل استقبال زيادي که مشتريان نسبت به سالادهاي بسته بندي دارند براي کاهش هزينه و سود بيشتر به صورت دست ساز سالاد تهيه و در ظروف بي نام و نشان بسته بندي مي کنند و به جاي سالادهاي کارخانه اي دست مشتري مي دهند. مصرف کنندگان بايد به اين موضوع توجه کنند سالادهايي قابل اعتمادند که داراي پروانه ساخت، علامت سازمان غذا و دارو و تاريخ توليد و انقضا باشند و با توجه به اين که برخي سودجويان، سالادهاي متفرقه را با چسباندن برچسب هايي که داراي علامت ها و شماره هاي تقلبي وزارت بهداشت است به مردم مي فروشند، بهتر است سالادهايي را که نام و نشاني از کارخانه توليدکننده محصول روي بسته بندي درج شده انتخاب کنند.
    
    سالادهاي خانگي يا کارخانه اي؟
    ترکيبات سالادهاي خانگي اگر به روش صحيح و طي مراحل چهارگانه بخوبي شست وشو شوند مزيت و صرفه اقتصادي بيشتري نسبت به سالادهاي کارخانه اي دارند، اما اگر ملاک شست وشو و ضدعفوني کردن سبزيجات سرکه و نمک باشد که کمترين خاصيت انگل زدايي و ميکروب کشي را دارند بهتر است از سالادهاي معتبر کارخانه اي که زير نظر مسئولان فني متخصص تهيه و توليد مي شود استفاده کنند.
    اما و اگرهاي سالادهاي بسته بندي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بارآثار ديگري از "فاخره بهبهاني"

  شايعه روش كاهش هورمون هاي مرغ
فاخره بهبهاني، جام جم 5/7/97
مشاهده متن    
  قاقالي لي هاي مدرسه اي! / 5 نكته كاربردي درباره تغذيه دانش آموزان براساس مباني طب سنتي
فاخره بهبهاني، جام جم 2/7/97
مشاهده متن    
  در غذاها و نوشيدني هاي نذري از مواد اوليه سالم و باكيفيت استفاده كنيد: سلامت و مرغوبيت غذاهاي نذري
فاخره بهبهاني، جام جم 27/6/97
مشاهده متن    
  پاسخ به شايعه نمك نشناسي!
فاخره بهبهاني، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  دسرهاي پودري خاصيتي هم دارند؟
فاخره بهبهاني، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ در دانشگاه اسلامي
متن مطالب شماره 27، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است