|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: تجربه مكزيكي تاثير نرخ ارز بر گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4451
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


تجربه مكزيكي تاثير نرخ ارز بر گردشگري
سياست هاي تضعيف پزو چگونه موجب توسعه گردشگري در همسايه جنوبي آمريكا شد؟    افزايش ۱۰ميليوني گردشگران ورودي مکزيک پس از افزايش نرخ ارز نويد شکراللهي دنياي اقتصاد : کشورها براي توسعه و افزايش توليد صنايع صادراتي خود از جمله گردشگري، تمايل دارند با استفاده از اهرم کاهش ارزش پول داخلي کالاهاي خود را براي مصرف کنندگان خارجي جذاب کنند. تجارب جهاني نيز مويد آن است که فارغ از تبعات و پيامدهاي سياسي اين پديده بر وضعيت موجود، همواره و در هر زماني صنعت گردشگري از اين وضعيت سود برده و اين صنعت به وزنه اي قابل اعتنا در رشد اقتصادي بدل شده است.
    
    تجربه مکزيکي تاثير نرخ ارز بر گردشگري
    با توجه به اين نکته که رکن قيمت يکي از مهم ترين عوامل شکل گيري انگيزه خريداران براي خريد يک کالا محسوب مي شود، ارزان بودن مقصد سفر يکي از جاذبه هاي موثر استقبال گردشگران از يک مقصد است از اين رو کشورها تمايل دارند از طريق اهرم کاهش ارزش واحد پول خود در مقايسه با ساير ارزهاي جهاني، هزينه خدمات مرتبط با سفر و گردشگري را در داخل مرزهاي خود براي گردشگران خارجي ارزان کنند و به اين ترتيب تراز ورود گردشگر را بهبود بخشند؛ پديده اي که به صورت روشن و ملموسي در اقتصاد و صنعت گردشگري مکزيک رخ داد و اين کشور توانست در کمتر از ۵ سال تعداد گردشگران ورودي خود را بيش از ۱۰ ميليون نفر افزايش دهد. اما با اين حال و به باور کارشناسان حوزه ارز، نرخ برابري ريال ايران در برابر ارزهاي عمده جهاني غيرواقعي است و ارزهايي همچون دلار و يورو به صورت کاذب در بازار ارزان مبادله مي شود و قيمت واقعي آنها بيش از مقدار فعلي است. هرچند در اذهان عمومي گران شدن ارزهاي عمده خارجي در بازار به اشتباه سيگنالي به منزله ضعيف شدن اقتصاد کشور قلمداد مي شود، اما فعالان و کارشناسان گردشگري باور دارند در صورتي که نرخ ارز در ايران به ميزان واقعي خود برسد، تمامي صنايع صادراتي و از جمله گردشگري با رونق روبه رو خواهند شد.
    
    سابقه جهاني
    پيش تر و در گزارش هايي، «دنياي اقتصاد» به چند نمونه از اين پديده و اثر مثبت آن بر رشد گردشگري پرداخته شد؛ از کاهش ارزش يوآن در برابر دلار که طي سال هاي اخير موجب افزايش ورود گردشگر به چين شده است تا تقويت ارزش دلار در برابر ارزهاي عمده جهاني از جمله يورو در سال هاي اخير و به خصوص پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهوري که با نگراني هايي در بدنه صنعت گردشگري ايالات متحده همراه بوده است. اما نمونه اخير و ملموس اثر کاهش نرخ ارز داخلي بر توسعه گردشگري را مي توان رشد گردشگري در بريتانيا در پي همه پرسي جدايي از اتحاديه اروپا موسوم به برگزيت دانست که به موجب آن و با کاهش قابل توجه ارزش پوند در برابر ارزهاي عمده بين المللي، انگلستان با هجوم گردشگراني روبه رو شد که اين کشور را مقصدي ارزان براي سفر يافتند؛ به گونه اي که شهر لندن براي دو سال پياپي با اختلافي اندک نسبت به صدر جدول به عنوان توريستي ترين شهر جهان برگزيده شد. آمارهاي ماهانه سال ۲۰۱۷ نشان مي دهد انگلستان همچنان در حال تجربه رشد ورود گردشگر به کشور است و به رغم تبعات منفي برگزيت بر جايگاه بريتانيا در مناسبات بين المللي و ضرري که در انتظار اقتصاد اين منطقه پس از خروج از اتحاديه اروپا و سازوکارهاي تجاري آن است، کارشناسان رشد و افزايش درآمدزايي از گردشگران در بريتانيا را با تعبير «ارمغان» اين جدايي تلقي مي کنند.
    
    خنثي سازي ديوارکشي ها در مکزيک
    اما يکي ديگر از کشورهايي که در سال هاي اخير گام هاي بلندي در رشد صنعت توريسم خود برداشته و استفاده از اهرم کاهش ارزش پول در توسعه گردشگري آن با توفيق همراه بوده، مکزيک است. با شروع کارزار انتخاباتي ترامپ و وعده هاي وي مبني بر کشيدن ديوار در مرز آمريکا و مکزيک که نهايتا انتخاب او را به عنوان رئيس جمهوري آمريکا در پي داشت، همسايه جنوبي ايالات متحده که از سال ۲۰۱۴ خيز بلندي براي تثبيت جايگاه گردشگري در اقتصاد خود برداشته بود، دوران پراضطرابي را براي حفظ حيات اين صنعت نوظهور خود پشت سر گذاشت؛ دوراني که نتيجه نهايي آن پيام روشني را مخابره مي کند؛ سياست کاهش ارزش پول واحد حتي مي تواند سياست هاي خصمانه همسايه اي را که رئيس جمهوري آن ترامپ است، خنثي کند.
    
    عصر طلايي
    در سال هاي ابتدايي دهه کنوني ميلادي، کشور مکزيک پذيراي حدود ۲۳ ميليون گردشگر در سال بود و سالانه مقدار اندکي بر اين رقم افزوده مي شد. در اين دوره واحد پول اين کشور، پزو، با نوساناتي همراه بود که برآيند اين تغييرات نشان از تقويت اين ارز در برابر دلار داشت. تا سال ۲۰۱۳ اين سير راکد ادامه داشت تا اينکه سياست تضعيف ارز داخلي به منظور توسعه صادرات و رونق گردشگري آغاز شد. پيش از آن و در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۴ ميليون گردشگر به مکزيک سفر کردند و هر دلار آمريکا به طور ميانگين با نرخ ۱۲.۷۵ پزو مبادله مي شد؛ اما اين ارقام در سال ۲۰۱۴ که اعمال سياست هاي ارزي آغاز شد جهش خيره کننده اي را ثبت کردند. با رسيدن قيمت هر دلار آمريکا در بازار مکزيک به ۱۳.۳۰ پزو، بيش از ۲۹ ميليون گردشگر در اين سال وارد مکزيک شدند و از همين سال بود که گردشگري اين کشور وارد مدار توسعه شد.
    سال بعد و در ۲۰۱۵، مکزيک نه تنها توانست تراز جديد ورود گردشگر به کشورش را حفظ کند، بلکه با ادامه سياست تضعيف پزو بيش از ۳ ميليون نفر بر تعداد گردشگران خود در سال ۲۰۱۴ افزوده شد. مطابق آخرين گزارش سالانه سازمان جهاني گردشگري که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، مکزيک در اين سال توانست بيش از ۵/ ۱۹ ميليارد دلار از صنعت گردشگري درآمد داشته باشد که در مقايسه با سال ۲۰۱۵ رشد ۳/ ۱۰ درصدي را نشان مي دهد. رقمي نزديک به ۳۵ ميليون گردشگر در اين سال وارد مکزيک شدند و ميانگين نرخ مبادله دلار به حدود ۶۷/ ۱۸ پزو رسيد؛ اين ارقام گواهي بر توفيق سياست ارزي مکزيک است که منجر به آن شد که در کمتر از پنج سال، اين کشور بتواند بيش از ۱۰ ميليون نفر بر تعداد گردشگران خود اضافه کند.
    همسايگان شمالي مکزيک بيشترين استقبال را از تحولات فوق داشتند. با گران شدن دلار در برابر پزو و پيرو آن ارزان تر شدن خدمات سفر در مکزيک، اين کشور بيش از پيش تبديل به مقصد محبوب توريستي مردم آمريکا شد؛ به گونه اي که هم اکنون بيش از يک سوم از گردشگران ورودي به مکزيک را گردشگران آمريکايي تشکيل مي دهند. البته به اعتقاد صاحب نظران عوامل ديگري نيز در کار بودند که در کنار سياست هاي ارزي نتيجه بخش، توسعه گردشگري مکزيک در سال هاي اخير را رقم زدند؛ افزايش همزمان ارزش دلار در بازارهاي جهاني، افزايش تعداد پروازهاي مستقيم با آمريکا، کانادا، کشورهاي اتحاديه اروپا و کشورهاي آمريکاي لاتين که مشتريان اصلي توريسم مکزيک محسوب مي شوند و همچنين کاهش رونق گردشگري در کشورهاي ترکيه و مصر در سال هاي ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به دليل بحران هاي امنيتي خاورميانه که رقيب جدي مکزيک به عنوان مقصدي گردشگري براي گردشگران اروپايي هستند، از ديگر عواملي بودند که دوران طلايي صنعت گردشگري مکزيک را در سال هاي اخير رقم زده اند.
    
    تضعيف گردشگري ايران با نرخ ارز غير واقعي
    بسياري از اقتصاددانان اعتقاد دارند ايران به نوعي درحال تجربه يک رکود اقتصادي است و يکي از راه هاي بهينه و سريع براي نجات از اين رکود را توسعه گردشگري مي دانند. به رغم مشکلات زيرساختي و مديريتي که گربيانگير اين صنعت در کشور شده است، نرخ غيرواقعي و پايين ارزهاي خارجي در بازار ايران نيز مشکلي است که موجب تشديد رکود و توسعه نيافتن توريسم در کشور شده است. دولتمردان ايران بارها در صحبت هاي خود عنوان کرده اند گردشگري را جايگزين شايسته اي براي خام فروشي نفت در چرخه توليد اقتصادي کشور مي دانند، اما از طرفي رکود صنايع و خدمات صادراتي و گردشگري کشور در قالب دلاري که در بازار توزيع مي شود تا نرخ ارز به شکل دستوري پايين بماند از سياست هاي دولت است. اما انتظار مي رود دولت براي تحقق وعده هاي خود و براي خروج کشور از رکود و ايجاد اشتغال بالاخره به سياست نادرست فعلي ارزي پايان دهد و با اتکا و اعتماد به تجارب موفق بين المللي، از طريق آزادسازي نرخ ارز به ياري صادرات و به خصوص صنعت گردشگري کشور بشتابد؛ اتفاقي که در صورت وقوع، ايران را تبديل به مقصدي ارزان تر براي گردشگران خارجي خواهد کرد و با استفاده از اين اهرم قيمتي جهت ايجاد جذابيت، خيل عظيمي از سرمايه وارد کشور خواهد شد.
    تجربه مکزيکي تاثير نرخ ارز بر گردشگري / سياست هاي تضعيف پزو چگونه موجب توسعه گردشگري در همسايه جنوبي آمريکا شد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني مطالعات مديريت
شماره 3 (پياپي 1103)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است