|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: دنياي آينده هتل ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4245
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت هتلداري 
دنياي آينده هتل ها
جريان هتلداري چگونه پيش خواهد رفت؟

نويسنده: مسعود غلامي (Gm394@yahoo.com)

در فيلم هامون مهرجويي، حميد هامون در پاسخ دوستش درخصوص معني اصطلاح uncertainty principle جواب مي دهد «عدم يقين ... عدم قطعيت ... اين به معناي استيصال ذهن بشر هم هست...»؛ به نظر مي رسد عدم قطعيت، تنها اصل قطعي است که لازمه تفکر و تعقل است.
    آنچه امروزه مي دانيم اين است که جهان درحال تغيير و دگرگوني است و مردم بيش از هميشه به تغيير عادت کرده اند. فرهنگ هاي مختلف در هم ادغام شده و سليقه ها تغيير پيدا مي کنند. نگاه و شيوه زندگي تغيير کرده و چالش هاي جديدي جايگزين چالش هاي موجود خواهد شد. در اين سير تغيير حتما هتلداري در ۱۰ تا ۱۵ سال آينده تغيير خواهد کرد و متفاوت تر از آني خواهد بود که امروز نظاره گر آن هستيم. دلايل سفر با توجه به تغيير شيوه کسب وکار تغيير خواهد کرد، عمده سفرها به قصد تفريح و استراحت صورت خواهد گرفت و رقابت ميان هتل هاي تفريحي در آينده شدت زيادي خواهد داشت.
    هتلداري درست زماني اتفاق مي افتد که انتظارات منحصربه فرد هر ميهمان مشخص و راهي براي ارائه خدماتي فراتر از انتظار ميهمان پيدا مي شود. احساس و انجام اين انتظارات است که فرق هتلداران خوب و بد را مشخص مي کند؛ اما نکته مهم اين است که اين انتظارات دائما تغيير مي کند و اين تغييرات مي تواند بسيار سريع رخ دهد. در آينده شناسايي به موقع اين انتظارات در اولويت قرار مي گيرد و هتل ها به سمت هرچه شخصي تر کردن خدمات ميهمانان خواهند رفت و تلاش خواهند کرد تجربيات شخصي تري در اختيار آنان قرار گيرد. درک هر چه بيشتر ميهمانان کليد موفقيت آينده است. پوشش کامل چرخه زندگي ميهمان از اموري است که حتما موردتوجه جدي قرار مي گيرد. ارائه خدمات گسترده تر براي اوقات فراغت جزو برنامه هاي اصلي خواهد بود و توجه هتلداران به سلايق و انتظارات ميهمانان جلب خواهد شد. شيوه هاي پذيرايي دستخوش تغييرات زيادي شده و غذاهاي سالم و ارگانيک سهم بااهميت تري در سر ميز ميهمانان هتل خواهند داشت. ميهمانان احساس خواهند کرد که در جاي خاصي هستند و چيزهاي تازه اي آموخته اند.
    عمده هتل ها در مناطق بکر با تعداد اتاق کم ساخته خواهد شد؛ در مناطقي که امکان بازديد و خريد از بازارهاي محلي وجود دارد و مي توان در آنجا پياده روي کرد. طراحي هاي خلاقانه لابي و اتاق هاي هتل ها در انتخاب هتل از سوي ميهمانان بسيار تاثيرگذار خواهد بود. فناوري هاي پيچيده و پيشرفته براي جذب و نگهداشت ميهمانان هرروز بيشتر از پيش خواهد شد. ميني بارهاي اتاق مملو از نوشيدني ها و خوردني هاي محلي خواهد شد. سرويس هاي حمام بزرگ تر شده و از دوش هاي بزرگ تر استفاده خواهد شد. تخت خواب ها نرم تر طراحي خواهد شد. نورپردازي اتاق ها چشم نوازتر و از رنگ هاي شادتر در طراحي استفاده خواهد شد. همان گونه که نسل هزاره جديد در حال درخواست و ايجاد فرصت هاي جديد است، هتل ها به دنبال تسهيلاتي خواهند رفت که امکان ادغام همزمان کسب وکار و تفريح را به ميهمانان ارائه کند. دسترسي نامحدود به اينترنت پرسرعت از الزامات ورود به هتلداري آينده است. امنيت اطلاعاتي بسيار موردتوجه خواهد بود. سيستم ها و برنامه هاي سرگرمي ميهمانان بايد به نحوي باشد که باعث ايجاد شرايطي براي لذت بردن هر چه بيشتر ميهمانان شود.
    در چنين شرايطي، بازاريابي مجزا به بيراهه رفتن خواهد بود. سيستم هاي بزرگ رزرواسيون با خلاقيت هر چه بيشتر راه بازاريابي هتلداري را هموار و رسانه هاي اجتماعي نقش بسيار پررنگ تري ايفا خواهند کرد. درگذشته ميهمانان سرنخي از قيمت اتاق ها نداشتند ولي در آينده ميهمانان درخصوص قيمت آ گاه تر خواهند شد و به لطف اينترنت در لحظه از تمام قيمت هاي اطراف محل اقامت باخبر خواهند بود. حضور کارکنان هتل هر چه بيشتر نامحسوس و نامشهود و از جلوي چشم ميهمانان دور خواهند شد؛ ولي حضور آنان در پشت صحنه بيش ازپيش شده و به محض درخواست حاضر مي شوند. خشکشويي ها و رستوران هاي هتل براي کنترل بيشتر هزينه ها جاي خود را به لاندري ها و آشپزخانه هاي مشترک داده و کاميون هاي غذاي ميهمانان هتل ها به حرکت درخواهند آمد. کارکنان مازاد، ضايعات، اتلاف وقت و انرژي ديگر جايي در ليست هزينه ها پيدا نخواهند کرد. کنترل دائمي هزينه ها در اولويت کاري مديران درآمد هتل قرار خواهد گرفت. مي گويند «دانش قدرت است.» در هتلداري آينده کساني که مي توانند انتظارات ميهمانان را درست تشخيص دهند و برآورده کنند، قدرت ايجاد روابط پايدار و ايجاد وفاداري واقعي را دارند و مي توانند آنان را به ميهمانان مادام العمر تبديل مي کند.
    
    تغيير شرايط مديريت هتل
    ۲۰ سال پيش مديران هتل ها فقط نگه دارنده وضعيت بودند، ۱۰سال پيش بازارياب شدند، امروزه بايد مدير درآمد باشند و در آينده بايد نوآور، خلاق و باهوش باشند. دوران مديريت پرطمطراق پشت ميزنشيني مديريت هتل با کت و شلوارهاي اتوکشيده و صورت اصلاح شده و استفاده از الفاظ مودبانه مديريتي، ۲۰ سال پيش به سر آمد. دوران بازاريابي و چانه زني مديران با مشتريان بزرگ، دوران تبديل مديران هتلداري به مديران بازاريابي بود. مديران باهوش موفق کنوني، مديريت درآمد هتل را هدف قرار داده اند. تکنيک هاي مديريت درآمد براي دستيابي به نتايج بهتر با ارائه راهکارهاي قيمت گذاري نوآورانه فوق العاده عمل مي کنند. فردا از آن مديران مبتکر، خلاق و نوآور است. آينده هتلداري در دست رهبران هتلداري است؛ آنان که جلوتر از بقيه حرکت مي کنند، تکنولوژي را خوب مي شناسند، اشتباه را قبول دارند، در خط مقدم تغيير هستند، به خرد جمعي ايمان دارند، ريسک پذير هستند و آينده را به خوبي تشخيص مي دهند. اينها همان هايي هستند که رهبري آينده هتلداري را به دست خواهند گرفت و شايد فردا از همين امروز آغازشده است.
    
    *مدرس دانشگاهمديريت هتلداري : دنياي آينده هتل ها / جريان هتلداري چگونه پيش خواهد رفت؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "مسعود غلامي"

  نارسايي هاي اقتصاد گردشگري / چرا توريسم در ايران دچار مشكل است؟
مسعود غلامي، دنياي اقتصاد 18/10/96
مشاهده متن    
  راه براي بازاريابي ديجيتال هتل ها
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 10/10/96
مشاهده متن    
  اكو هتل چيست؟ / الفباي هتل هاي دوستدار طبيعت
مسعود غلامي*، دنياي اقتصاد 5/10/96
مشاهده متن    
  درباره ۱۰برند هتلداري جهاني
مسعود غلامي*، دنياي اقتصاد 28/9/96
مشاهده متن    
  پنج گرايش تكنولوژي هتل ها در سال ۲۰۱۷
مسعود غلامي*، دنياي اقتصاد 7/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش سيستم هاي بس ذره اي
متن مطالب شماره 15، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است