|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: پايان صالح و روياپردازي رياض
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


جهان 
پايان صالح و روياپردازي رياض


نويسنده: جعفر قنادباشي *

در ساعات اوليه انتشار خبر مرگ علي عبدالله صالح، ديكتاتور پيشين يمن، فرضيات مختلفي در مورد عامل قتل او منتشر شد. برخي از اين خبرها مبتني بر نظريه توطئه عربستان عليه انصارالله يمن است. به هر تقدير شايد انصارالله يمن، كمتر از هر گروه ديگري از مرگ علي عبدالله صالح سود مي برد. عربستان سعودي پيش از اين يك بار تلاش كرده بود تا با توطئه ترور علي عبدالله صالح، عقبه عشيره اي و قبيله اي او را در كنار بخشي از ارتش كه به او وفادار بودند، عليه انصارالله وارد عمل كند. چنين توطئه اي را عربستان سعودي يك بار چند سال پيش اجرا كرده بود و با انفجار مسجدي به جان علي عبدالله صالح سوءقصد كرده بود. صالح بعد از مجروح شدن در اين حادثه، براي درمان به رياض سفر كرد و همانجا بود كه از توطئه عربستان عليه خودش باخبر مي شود. همين هم بود كه صالح پس از بازگشت به يمن، موضعي كاملا مخالف رياض گرفت و رودرروي رياض ايستاد. مرگ علي عبدالله صالح، اكنون به صورت كوتاه مدت باعث خشنودي عربستان خواهد شد چرا كه تصور مي كند مرگ او باعث مي شود تا هواداران صالح با انصارالله يمن رودررو شوند. آنچه طي روزهاي گذشته در صنعا رخ داده است پيامد شليك موشك انصارالله به فرودگاه ملك خالد رياض و نگراني شديد عربستان از ادامه حملات اينچنيني است. عربستان و امارات متحده عربي طي روزهاي اخير تلاش مي كنند كه دو برگ برنده مهم انصارالله در يمن را از اختيار آنها خارج كنند. اين دو برگ برنده، يكي توان موشكي ارتش وفادار به انصار الله است و ديگري انسجام و ائتلاف موجود در بين گروه ها، از جمله حزب كنگره ملي عام يمن به رهبري علي عبدالله صالح بود.
    مقامات امارات متحده عربي، خط ارتباطي خود با علي عبدالله صالح را همچنان حفظ كرده بود. احمد صالح، پسر ديكتاتور پيشين يمن كه در دوران رياست جمهوري صالح به عنوان سفير در ابوظبي منصوب شده بود، به همراه تعداد ديگري از بستگان صالح، همچنان با دولت امارات متحده عربي ارتباط داشتند. اماراتي ها با استفاده از اين كانال ارتباطي موفق شده بودند طي هفته گذشته علي عبدالله صالح را قانع كنند كه اگر در تلويزيون يمن رسما طرفدارانش را به سازش با ائتلاف متجاوز تحت رهبري عربستان تشويق بكند و ائتلافش با انصارالله را بشكند، اجازه بازگشت او يا پسرش به قدرت را صادر خواهند كرد. صالح هم از اين پيشنهاد استقبال كرد و در سخنراني تلويزيوني حاضر به پذيرش سازش با ائتلاف در صورت برداشته شدن تحريم ها عليه يمن شد.
     تصور عربستان سعودي و امارات متحده عربي اين بود كه اگر علي عبدالله صالح اين نقشه را اجرا كند، مردم يمن و به خصوص هواداران او در صنعا، كه به دليل نزديك به ٣ سال تحريم و حملات سعودي، دچار محروميت ها و محدوديت هاي شديد شده اند، به سرعت براي پشتيباني از سازش وارد ميدان خواهند شد. در اين مسير هواداران علي عبدالله صالح تلويزيون يمن را اشغال كردند و پيام او را منتشر كردند، اما برخلاف انتظار ائتلاف تحت رهبري سعودي، خيزش مردمي و اعلام وفاداري به صالح رخ نداد و بعد از ساعاتي، انصارالله مجددا مقر تلويزيون يمن را پس گرفت. شكست ائتلاف تحت رهبري عربستان زماني مشخص شد كه مجبور شد بلافاصله بمباران يمن از جمله مقر راديو تلويزيون در يمن را از سر بگيرد.
     عربستان سعودي به دلايل مختلف و برنامه هاي ناموفق متوالي شكست خورده چه در داخل اين كشور و چه در خارج، با مشكلات متعددي مواجه است. بعد از حمله موشكي ارتش يمن به فرودگاه شهر رياض، عربستان خود را در شرايط اضطراري مي بيند و تلاش مي كند تا اين مشكل امنيتي جدي را كه بعد از ٣ جنگ به لحاظ نظامي هنوز حل نشده باقي مانده است، حل كنند. اما معادلات و محاسبات آنها در توافق با علي عبدالله صالح براي پيروزي در اين نبرد، كاملا غلط بود. علي عبدالله صالح به عنوان ديكتاتور پيشين يمن، محبوبيت زيادي در بين مردم ندارد. مردم يمن، صالح را همرديف افرادي مانند قذافي، بن علي و مبارك مي دانند. اگر به ٦ سال پيش بازگرديم كه انقلاب ها در شمال آفريقا آغاز شده بود، جوانان و آزادي خواهان يمني هم همزمان با ديگر كشورهاي عربي منطقه، حركت بزرگي را عليه علي عبدالله صالح آغاز كردند كه نهايتا به خلع او از قدرت منجر شد. علي عبدالله صالح، هر چند سياستمداري چيره دست در حفظ قدرت براي خودش بود، اما هيچگاه نتوانست اعتماد كامل ديگران، چه عربستان و چه كشورهاي غربي حامي عربستان را به خود جلب كند. صالح از جمله ديكتاتورهاي نظامي همسو با صدام حسين بود كه اعتقادات چپگرايانه داشتند.
     علي عبدالله صالح، پيش از مرگش تقريبا به يك مهره سوخته براي همه طرف ها تبديل شده بود، او براي عربستان سعودي قابل اعتماد نبود و بعد از شكستن اتحادش با انصارالله ديگر براي رهبران حوثي هم فرد قابل اعتمادي محسوب نمي شد، به اضافه اينكه سوابق او در نزديك به ٤ دهه قبضه حكومت در صنعا، باعث شده بود كه هم خودش و هم بستگان و قبيله اش در بين شهروندان يمني محبوبيتي نداشته باشند. فساد شديد در حكومت علي عبدالله صالح، اطرافيان و بستگانش را آلوده كرده بود، اين موضوع باعث شد كه قبيله حاشد نيز كه قبيله متبوع علي عبدالله صالح و خانواده اش بود، از چشم ديگر روساي قبايل يمني بيفتد. به اضافه اينكه نبايد فراموش كرد در چشم مردم يمن، سياستمداري كه به سمت جاه طلبي هاي عربستان سعودي ميل كند، قطعا منفور خواهد شد، حال چه علي عبدالله صالح باشد و چه عبدالربه منصور هادي كه به دليل همسويي شان با رياض جايگاه سياسي خودشان را در يمن از دست داده اند. عبدالربه منصور هادي به اين دليل مجبور به فرار از يمن شد كه بعد از چرخش او به سمت رياض، حتي محافظان شخصي او نيز ممكن بود او را به قتل برسانند.
     تلاش عربستان براي تصرف و تسلط بر سياست يمن با استفاده از بمباران صنعا، حاصل از يك سياست متوهمانه و خيال خام است. اگر عربستان قصد داشته باشد با بمباران صنعا و حمله به مواضع انصارالله به اهداف خودش در يمن برسد، مجبور خواهد شد ميليون ها نفر را بكشد و جوي هاي خون در صنعا به راه بيندازد چرا كه مردم يمن حاضر هستند تا پاي جان بجنگند ولي تسليم سياستمداران تحت حمايت عربستان نشوند. باوجود تمام مشكلات اقتصادي و معيشتي كه در ميان مردم يمن وجود دارد، امروز هيچ اتهامي براي يك نفر بزرگ تر از وابستگي به عربستان سعودي نيست. امروز قطعا مردم يمن هم از كشته شدن ديكتاتوري مانند علي عبدالله صالح خشنودند و هم آمادگي اين را دارند كه در برابر هر حمله اي از سوي ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي مقاومت كنند. همه مهره هايي كه عربستان سعودي تلاش مي كند تا در سياست يمن غالب كند، مهره هايي سوخته هستند، حزب كنگره ملي عام، يك حزب كهنه است كه چه رهبر مقتولش علي عبدالله صالح و چه رهبر تحت حمايت عربستانش، عبدالربه منصور هادي، مشهور به فساد، ديكتاتوري و سوءاستفاده از قدرت هستند. هر چند با مرگ علي عبدالله صالح، ممكن است سعودي ها تصور كنند كه فرصت خوبي براي تسلط نهايي بر اوضاع يمن پيدا كرده اند اما نهايتا از اين تحولات سودي نخواهند برد.
    
    * تحليلگر مسائل يمنجهان: پايان صالح و روياپردازي رياض
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    آثار ديگري از "جعفر قنادباشي "

  فضاي مناسب نيويورك براي تهران
جعفر قنادباشي *، اعتماد 3/7/97
مشاهده متن    
  جنون، انتقام و كودكان يمن
جعفر قنادباشي، اعتماد 20/5/97
مشاهده متن    
  تنفس دوباره غزه
جعفر قنادباشي، اعتماد 14/5/97
مشاهده متن    
  ترس از بمب جمعيت
جعفر قنادباشي، اعتماد 31/4/97
مشاهده متن    
  السيسي و مشكلات پيش رو
جعفر قنادباشي*، ايران 15/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ماشين بينايي و پردازش تصوير
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است