|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: جعفر توفيقي در گفت و گو با «اعتماد»: دانشجو، بازيگر قدرت نيست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4162
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
جعفر توفيقي در گفت و گو با «اعتماد»: دانشجو، بازيگر قدرت نيست


نويسنده: زهير موسوي


    
    جنبش دانشجويي يا حركت دانشجويي، موضوعي است كه همواره مورد سوال محافل سياسي و دانشجويي بوده است. «جعفر توفيقي»، وزير علوم دولت اصلاحات معتقد است با وجود اينكه فعاليت هاي دانشجويي در سال هاي اخير بسيار موثر بوده است اما نمي توان بر اين فعاليت ها نام جنبش نهاد. توفيقي معتقد است در سال هاي ٨٤ تا ٩٢ شيوه مديريت دانشگاه هاي كشور انقباضي بوده و همين موضوع سبب شده است تا فضا براي فعاليت دانشجويي قشري خاص فراهم شده و اين فعاليت ها مسير و جرياني خاص را دنبال كنند اما با روي كار آمدن دولت يازدهم اين انحصار شكسته شده است.
    
    آيا حركت هاي دانشجويي در سال ها اخير را موثر و موفق مي دانيد يا خير؟
    تصورم اين است كه در تاريخ آموزش عالي ايران، دانشجويان همواره نقش تاثير گذاري بر تحولات سياسي، اجتماعي و فرهنگي كشور داشتند. دانشجويان همواره جريان ساز و الگو براي مردم و جامعه بوده اند. طبيعي است كه در طول تاريخ آموزش عالي اين نقش ها فراز و نشيب داشته و ميزان تاثير گذاري نيز كم و زياد شده باشد اما در مجموع دانشجويان ما در دانشگاه ها همواره جزو افراد نخبه، خوشفكر و حساس بوده اند. اين حساسيت نسبت به مسائل كشور بسيار مهم و تاثيرگذار بوده است. چه در دوران قبل از انقلاب در تغيير رژيم، چه در دوران بعد از انقلاب در مساله حمايت از ارزش ها و اصول انقلاب. دانشجويان هميشه مشي انتقادي داشتند و سعي داشتند با آسيب شناسي و تشخيص مسائل و مشكلات سياسي و اجتماعي نقش آفريني كنند. بنابراين از اين منظر كه هميشه نقش تحول آفرين داشتند فكر مي كنم جريان هاي دانشجويي ما اثر بخش و موثر بودند.
    
    با توجه به اينكه شما فعاليت سال هاي اخير را موثر مي دانيد، آيا مي‎توان از كلمه جنبش دانشجويي براي اين فعاليت ها استفاده كرد يا صرفا يك حركت دانشجويي محسوب مي شود؟
    در حال حاضر به اين فعاليت ها نمي توان لفظ جنبش دانشجويي اطلاق كرد بلكه صرفا حركت دانشجويي هستند. اين فعاليت ها حركت هاي دانشجويي است كه تشكل هاي دانشجويي با سليقه هاي مختلف سياسي مشغول نقش آفريني در دانشگاه ها هستند.
    
    به نظر شما پس از دوم خرداد ٧٦ آيا مسيري مشخص براي حركت هاي دانشجويي انتخاب شد يا خير؟
    تشكل هاي دانشجويي ما ازسليقه هاي سياسي متنوعي برخوردار بوده و يك جريان واحد نيستند. اين تشكل ها داراي ايده ها و افكار متنوعي در حوزه هاي سياسي و اجتماعي هستند بنابراين هر تشكلي در محدوده افكار و انديشه هاي خود فعاليت مي كند. هرچند كه پس از پايان دولت اصلاحات در مقطعي شاهد رويكرد انقباضي در فعاليت هاي دانشجويي بوديم و دانشگاه ها بيشتر محدود به تشكل هاي خاصي بودند اما از سال ٩٢، شاهد باز شدن فضا هستيم و تشكل هاي بيشتري را در فضاي فعاليت هاي دانشجويي مي بينيم و اميدواريم اين روند با سرعت بيشتري در دولت دوازدهم ادامه پيدا كند و دانشجويان بيشتري بتوانند با ديدگاه هاي مختلفي در تشكل ها فعاليت داشته باشند. در هر حال اين تنوع افكار يك فرصتي براي فضاي آموزش عالي و فعاليت هاي دانشجويي است و اين موضوع بايد تقويت شود.
    
    تجربه شخصي شما در مواجهه با دانشجويان و فعاليت هاي دانشجويي چه نگاهي به اين فعاليت ها را تاييد را رد مي كند؟
    تجربه اي كه مستقيما خود من در فاصله سال هاي ٧٦ تا ٨٤ داشتم انديشه حاكم در وزارت علوم يك نگاه انبساطي به فعاليت دانشجويي بود. در اين نگاه ما از روش هاي مختلف با افكار سياسي و جناح هاي سياسي مختلف ارتباط برقرار كرديم. به نظر من دانشگاه محل آزادي فكر و انديشه و برخورد افكار و عقايد مختلف است. اين موضوع در جهت رشد و تعالي افكار و انديشه هاي دانشجويي فرصت تلقي مي شود. بنابراين در اين فاصله شاهد افزايش و پيشرفت كمي و كيفي فعاليت هاي دانشجويي هستيم. در دوره اصلاحات ما شاهد چند صدايي در دانشگاه بوديم كه اين امري كم سابقه است. در فاصله ٨٤ تا ٩٢ سياست انقباضي در پيش گرفته شد و تشكل هاي دانشجويي با محدوديت مواجه شدند و دانشگاه بيشتر عرصه فعاليت براي تشكل هاي خاص شد. در سال٩٢ شعارهاي دولت يازدهم نشان داد اين دولت به حركات دانشجويي اعتقاد دارد. اين اعتقاد سبب بازتر شدن فضاي دانشگاه براي فعاليت هاي دانشجويي شد. البته اين باز شدن فضا به كندي اما در جهت مثبت پيش مي رفت. با بهبود فضا با وجود محدوديت هايي كه وجود داشت ما شاهد بازتر شدن فضا هستيم. ان شاء الله در دولت دوازدهم نيز دانشجويان و دانشگاهيان انتظار دارند كه با سرعت بيشتري دانشگاه ها بتوانند بستر مناسب تري براي فعاليت دانشجويان باشند.
    
    آيا تشكل هاي دانشجويي بازيگران قدرت هستند يا تاثيرگذار بر قدرت؟
    تشكل هاي دانشجويي تاثيرگذار بر قدرت هستند. اين تشكل ها به دليل اقتضائات سني، فكري و جايگاهي كه در آن فعاليت مي كنند بازيگري قدرت را نمي طلبند. دانشجويان همواره با تحليل و آسيب شناسي مسائل سياسي و اجتماعي به دنبال اثر بخشي بر قدرت هستند. اين آسيب شناسي و تحليل با ارايه پيشنهاد و در واقع ايجاد يك محيط باز براي گفت وگو و عمق بخشيدن به مسائل، سياست ها و راهبردها همراه است. بنابراين دانشجويان به دليل اقتضاي سني و محيطي كه در آن فعاليت مي كنند، درگير فعاليت هاي علمي هستند و در كنار كسب علم نيز وجود احساس مسووليت در آنها سبب فعاليت هاي دانشجويي مي شود. دانشجويان در فعاليت هاي خود به دنبال آن هستند كه با شناخت دقيق مسائل و آگاهي بيشتر بتوانند در بهبود روند اداره كشور اثر بخش باشند لذا جنبه اثر گذاري بيشتر از بازيگري قدرت است.
    
    چرا فعاليت هاي دانشجويي بر جامعه تاثيرگذار است و جامعه همواره توجه بيشتري به فعاليت هاي اين قشر دارد؟
    دانشجويان به عنوان يك قشر فرهيخته و نخبه جامعه شناخته مي شوند. دليل آنكه اين قشر همواره براي مردم الگو هستند، نقش آفريني موثر و احساس مسووليت دانشجويان در قبال مسائل سياسي و اجتماعي است. از سوي ديگر دانشجويان هميشه سعي دارند نقش سازنده و موثري در آباداني كشور داشته باشند. انشاءالله دولت روي توانمندي و اثر بخشي دانشجويان بيشتر حساب كرده و با فراهم كردن فضا براي فعاليت هاي دانشجويي شاهد اثر بخشي بيشتري از سوي دانشجويان باشيم.
    گفت‌و گوي روز: جعفر توفيقي در گفت و گو با «اعتماد»: دانشجو، بازيگر قدرت نيست
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "زهير موسوي"

  ماهيگيري از آب گل آلود «فساد» / گزارشي از نقش ويژه دكتر محمود احمدي نژاد در كاهش اعتماد عمومي به مسوولان
زهير موسوي، اعتماد 20/5/97
مشاهده متن    
  بايد از فرصت تهديد ترامپ استفاده كرد / تعدادي از فعالان سياسي اصلاح طلب با صدور بيانيه اي، براي برون رفت از وضعيت فعلي راهكار ارايه كردند
زهير موسوي، اعتماد 17/5/97
مشاهده متن    
  چرا روحاني ساكت است؟
زهير موسوي، اعتماد 14/5/97
مشاهده متن    
  آفت آقازادگي / گزارش « اعتماد» از تاثير ويرانگر نابرابري هاي غيرموجه
زهير موسوي، اعتماد 9/5/97
مشاهده متن    
  استعفاي نوبخت پذيرفته نشد
زهير موسوي، اعتماد 4/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مراقبت بيماري هاي مزمن
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، Jul 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است