|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: تب داغ روز دانشجو در دانشگاه ها
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گزارش روز 
تب داغ روز دانشجو در دانشگاه ها
مطهري: شاهد نرمش مقامات كشور در خصوص حصر هستيم    تب داغ روز دانشجو در دانشگاه ها آغاز شده است. روزي كه البته بيش از آنكه يادآور شور و شعار دانشجويي باشد، حكايت از روزهاي تلخي دارد كه اين قشر در اعتراض و تظاهرات در حياط دانشگاه يا در خيابان ها پيش از انقلاب تاكنون تجربه كرده است. به هر حال جنبش دانشجويي نه تنها در قالب اعتراضات راديكال خياباني بلكه در قالب پيگيري حق و حقوق دانشگاهي در ذيل فعاليت هاي تشكل هاي دانشجويي نيز بروز و ظهور داشته است. با اين حال راديكال ترين اعتراضات دانشجويي هميشه دامنه و تاثير مهم تري در سپهر سياسي كشور داشته است. توان اين جنبش در تغيير مناسبات سياست داخلي و خارجي كشور مشهود است. چه در سال ٣٢ در اعتراض به ديدار مقامات كشور با ريچارد نيكسون، معاون رييس جمهور وقت ايالات متحده و چه تسخير سفارت امريكا توسط دانشجويان خط امام در سال هاي اول انقلاب و چه حوادث كوي دانشگاه تهران در سال هاي ٧٨ و ٨٨، نمونه هايي از جنبش هاي دانشجويي در كشور هستند كه تاثير آنها در سپهر سياست كشور انكار نشدني است. علي مطهري، نايب رييس مجلس دهم در روز گذشته به دعوت انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي به اين دانشگاه رفت. در اين مراسم كه با عنوان «سه قطره خون» در دانشكده مديريت برگزار شد، علي مطهري، جواد امام، عضو شوراي مركزي مجمع ايثارگران اصلاح طلب و عليرضا بهشتي حضور داشتند.
     مطهري ابتداي سخنراني اش را به هفته وحدت اختصاص داده و به تاريخچه آن اشاره كرد: «هفته وحدت به پيشنهاد آيت الله منتظري و تاييد امام خميني بوده و بركات خوبي هم داشته است هرچند وضعيت جهان اسلام از نظر وحدت اسلامي خوب نيست.»
     وي با بيان اينكه بايد معناي وحدت اسلامي را بدانيم و در نظر داشته باشيم، اظهار داشت: «همه از وحدت سخن مي گوييم ولي منظور ما ممكن است با يكديگر متفاوت باشد. بعضي ها منظورشان از وحدت اسلامي اين است كه همه فِرَق اسلامي به يك مذهب روي بياورند. تصور برخي اين است كه همه يك مذهب را انتخاب كنند و حول اين مذهب وحدت شويم. برخي ها هم منظورشان اين است كه از مشتركات اين مذاهب يك مذهب جديد بسازند و همه به اين مذهب باشند.» اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: «منظور از وحدت اسلامي اين است كه همه مذاهب اسلامي حول مذهب خودشان باشند ولي مشتركات ما بيشتر از افتراقات ما است. همه ما دشمن مشترك داريم. منظور از وحدت اسلامي اين است كه همه فِرَق اسلامي در برابر دشمن مشترك جبهه متحد بسازند.» اين نماينده مجلس، تفرقه و تشتت را از عوامل عقب ماندگي امت ها دانست و گفت: «اگر ظلم بر عدالت غلبه كند، آن جامعه باقي نمي ماند. اگر فساد در جامعه اي غلبه كند، آن جامعه حتما منقرض مي شود. اگر ترك امر به معروف و نهي از منكر صورت بگيرد، حتما آن جامعه از بين مي رود. همچنين قرآن بيان مي كند امت هاي زيادي به خاطر تفرقه و تشتت از بين رفته اند.» نايب رييس مجلس بيان كرد كه«متاسفانه برخي از شيعيان توجه كمتري نسبت به سيره پيامبر (ص) نسبت به اهل سنت دارند. گويي پيامبر اسلام براي اهل سنت و ائمه اطهار براي شيعيان است و اين اصلا خوب نيست. ريشه و اساس همه ما پيامبر اسلام است. بايد از سيره و روش پيامبر درس گرفت. با اينكه به ايشان وحي مي شد، پيامبر با اصحابش مشورت مي كرد و يك نوع دموكراسي در رفتار ايشان وجود داشت. به اصحابش شخصيت مي داد و به آنها ياد مي داد كه در امور اجرايي اهل مشورت باشيد: نه استبداد.» او از دوري جامعه از آثار شهيد مطهري انتقاد كرده و گفت: «درخصوص انقلاب بعد از آثار امام بايد به آثار شهيد مطهري رجوع كرد. ايشان در كتاب سيره نبوي مي گويند نبايد براي دستيابي به اهداف به روش هاي نادرست توسل جست. مگر مي شود براي ساخت مسجد به دروغ روي آورد؟ مگر مي شود براي تشويق خواندن قرآن، حديث جعل كرد؟ ما نبايد براي تبليغ دين از وسيله نامقدس و دروغين استفاده كنيم. ممكن است در ميان متجددين اين حرف رايج باشد كه هدف وسيله را توجيه مي كند ولي اين دروغ و نادرست است.»
    
     دانشجو: ديده بان جامعه
     اين عضو فراكسيون اميد با اشاره به رويداد ۱۶ آذر سال ۳۲ گفت: «۱۶ آذر سال ۳۲ بعد از كودتاي ۲۸ مرداد و ايجاد يك فضاي اختناقي صورت گرفت. هميشه وقتي يك اعتراض در فضاي اختناق صورت مي گيرد ارزش بيشتري دارد به عبارتي مانند نوري در تاريكي و جرقه اي در ظلمت است. آن حادثه حاكي از روشن بيني اعتراض كنندگان است. نمونه اعلاي آن قيام كربلا است كه توده مردم نفهميده بودند حقيقت اسلام از بين رفته و فقط پوسته اي از اسلام باقي مانده است.»
     مطهري اضافه كرد: «حج با شكوه بيشتري برگزار مي شد و نماز جماعت و نماز جمعه هم برقرار بود ولي امام و پيشوا متوجه شد كه اسلام از محتوي و هسته خود خالي شده و پوسته آن باقي مانده است. حركت ۱۶ آذر نيز چنين حالتي داشت كه در شرايط خفقان و ترس و وحشت رخ داد. نيكسون به دعوت شاه به تهران آمده بود و همان روز دانشجويان در اعتراض به كودتا و شرايط خفقان قيام كردند.»
     وي تصريح كرد: «اهميت جنبش دانشجويي در اين است كه دانشگاه و دانشجو يكي از ديده بان هاي جامعه است كه به موقع بايد آژير خطر را بكشد. تعبير جنبش دانشجويي قبل از انقلاب نيز مطرح بود و امروز هم مطرح است. در ابتداي انقلاب نيز مطرح بود كه امروز نيز نيازمند اين تعبير هستيم؟ برخي ها مي گفتند نيازي به جنبش دانشجويي نيست چون حكومت شاه از بين رفت ولي اين حرف درست نيست و ما هميشه نياز به جنبش دانشجويي داريم چون قدرت ها هميشه نيازمند قدرت هستند و اگر تمركز و نقدي بر قدرت نباشد، حكومت ها دچار فساد مي شود.» نايب رييس دوم مجلس با بيان اينكه امام علي هميشه مي گفت از من در آشكار و پنهان انتقاد كنيد، خاطرنشان كرد: «اين حرف از سوي كسي گفته مي شود كه ما معتقديم او معصوم است. ما دموكراسي را در حكومت اميرالمومنين مشاهده مي كنيم. برخي ها فكر مي كنند خاستگاه دموكراسي غرب است ولي دموكراسي را در حكومت امام علي مشاهده مي كنيم چون دموكراسي در نحوه مواجهه حكومت ها با منتقدان و مخالفانش مشخص مي شود.»
     مطهري با اشاره به نحوه برخورد امام علي با خوارج ابراز داشت: «خوارج بزرگ ترين دشمنان امام علي بودند ولي اينها در مسجد امام علي حضور مي يافتند و براي ايشان به راحتي مزاحمت ايجاد مي كردند و در ميان خطبه هاي ايشان از امام علي انتقاد مي كردند. آنها آزاد بودند و امام نه آنها را زنداني كرد و نه حقوق شان را قطع كرد اما وقتي آنها دست به سلاح بردند و امنيت را از بين بردند، حضرت آنها را از دم تيغ گذراند.» وي با تاكيد بر نيازمندي حكومت ها به نقد بيان كرد: « نقد هم آدابي دارد كه بايد رعايت شود. ما نبايد نقد را با تخريب و لجن مال كردن اشتباه كنيم بلكه نقد حد واسطه اي ميان تخريب و لگدمال كردن ديگران و تملق و چاپلوسي است. جنبش دانشجويي هم براي نقد كردن بايد اين شرايط را پيدا كند.»
    
     اصولگرايان نسبت به احمدي نژاد تعصب داشتند
     در پايان سخنراني علي مطهري يكي از دانشجويان در مورد حصر و چرايي عدم برگزاري دادگاه براي احمدي نژاد سوال كرد كه او در پاسخ به اين سوال گفت: «درباره حصر بارها سخن گفته شده و شايد كسي به اندازه من در اين باره سخن نگفته است. ما چيزي به نام حصر خانگي نداريم و خلاف قانون اساسي است و اگر هم در گذشته رخ داده آن هم تخلف است.»
     مطهري ادامه داد: «حكم دادن توسط شوراي عالي امنيت هم درست نيست. شوراي عالي امنيت ملي مي تواند در شرايط اضطراري و اوليه دستوري را بدهند. اين مساله را مي توان به عنوان امر موقت در نظر گرفت ولي وقتي هيجانات از بين رفت ادامه حصر با شوراي عالي امنيت ملي نيست و شوراي عالي امنيت ملي نمي تواند براي افراد حكم و مجازات صادر كند. اين برعهده قوه قضاييه است كه اين افراد را محكوم كند يا آزاد كند. اگر هم مي خواهند مجازات شوند، بايد در دادگاهي صالحه باشد. وي با بيان اينكه هم اكنون شاهد نرمشي در ميان مقامات كشور در موضوع حصر هستيم، عنوان كرد: «تصميم بر حل اين موضوع است. در ملاقات هاي ما نيز در اين باره صحبت شده و اراده بر حل موضوع است. آقاي كروبي تاكنون سه ديدار داشته و كم كم فضا در حال باز شدن است تا حصر تمام شود.» عضو فراكسيون اميد افزود: «در چنين زماني كه اين تصميم گرفته شده است بايد همكاري داشته باشيم تا دوستان كارشان را انجام دهند چراكه اگر در رسانه شلوغ شود ممكن است برخي ها از تصميم شان برگردند چون نمي خواهند اين تصور ايجاد شود كه آنها به خاطر فشار از نظر قبلي خود عقب نشيني كرده اند. آنها به اين مهم رسيدند كه موضوع حصر بايد به مرور تمام شود. با مقامات مختلف نيز ديدارهايي داشته ام و فكر مي كنم نظرات شان عوض شده است.» مطهري درباره رويكرد احمدي نژاد نيز گفت: «خوشوقتيم حرف هايي كه ۱۰ سال قبل بيان مي كرديم و سخناني كه در مجلس هشتم مطرح مي كردم و سوال از رييس جمهور را مطرح كردم، توسط اصولگرايان بيان مي شود. اين حرف كه از سوي چهره هاي اصولگرا مطرح شد كه احمدي نژاد يكي از پايه هاي فتنه است، سخن مهمي است.» وي با بيان اينكه من گفته بودم اگر آن افراد قرار است به خاطر فتنه محاكمه شوند احمدي نژاد هم بايد محاكمه شود، اظهار داشت: «اصولگرايان متاسفانه تعصب ويژه اي به احمدي نژاد داشتند و چشم بر تخلفات او بسته بودند. ما به عنوان نماينده مجلس نبايد ساكت باشيم. اينكه احمدي نژاد مي گفت من اين قانون را قبول ندارم و اگر قانوني را دوست داشته باشم و دلخواهم باشد اجرا مي كنم، معلوم است كه آن فرد بايد بلافاصله عزل شود.»
    
    
    دولت تنها تصميم گيرنده درباره دانشگاه نيست
    محمود صادقي، نماينده اصلاح طلب تهران در نشست گراميداشت روز دانشجو با عنوان «دانشگاه: احيا يا احتضار» روز دوشنبه در دانشگاه تربيت مدرس شركت كرد. تعليق اعضاي هيات علمي يكي از مشكلاتي است كه امروز دانشگاهيان كشور با آن مواجه هستند. همين بود كه صادقي به قانون مصوب سال ٦٤ درباره هيات علمي دانشگاه ها اشاره كرده و گفت: «بايد اين قانون اصلاح شود زيرا تا حكم قضايي وجود نداشته نبايد عضو هيات علمي را تعليق كرد. اين بلاتكليفي به خصوص در دوره اي زمينه را فراهم كرد تا بسياري از اعضاي هيات علمي تعليق شوند. اين نماينده مجلس معتقد است كه جامعه ايران در حال گذار به دموكراسي است. صادقي تاكيد كرد: «اگر به ديدگاه قانون اساسي توجه كنيم كه نگاه ديناميكي و غيرايستا است متوجه مي شويم كه اين گذار به سوي دموكراسي يك شبه با تصويب يك قانون فراهم نمي شود و ما با استفاده از ظرفيت هاي قانوني و بدون قانون شكني مي توانيم به سوي دموكراسي و تحقق حقوق مردم حركت كنيم.»
     صادقي معتقد است كه «در مورد دانشگاه هم بايد بدانيم تنها دولت تصميم گيرنده نيست و نهادهايي چون اطلاعات هم تصميم گيري هايي انجام مي دهند و دخالت نهادهايي غير ذي ربط به آموزش عالي در دانشگاه سبب مي شود كه براي برگزاري يك جلسه اي مثل اين يا استخدام يك استاد يا اختيار وزير علوم چند درصد از اختيارات حوزه آموزش عالي را در دست دارد آقاي توفيقي كه يكي از صاحب نظران در اين حوزه است مي گويد تنها ۳۰ درصد از اختيارات در دست وزير علوم است.»
    
    
    روحاني گردش به راست نداشته است
    جواد امام، فعال سياسي اصلاح طلب روز گذشته به دانشگاه علامه طباطبايي كه به همت انجمن اسلامي اين دانشگاه برگزار شده بود، رفت تا در نشستي با نام «سه قطره خون» به مناسبت روز دانشجو حضور يابد. از ناملايماتي كه نسبت به اصلاح طلبان روا شده تا دليل حمايت اصلاح طلبان از حسن روحاني در سال ٩٢ از جمله مواردي بود كه عضو شوراي مركزي مجمع ايثارگران اصلاح طلب به آن پرداخت. همين بود كه اين فعال سياسي اصلاح طلب گفت: «امروز با رفتارهاي محمود احمدي نژاد و محدوديت ها براي خاتمي روبه رو هستيم. البته احمدي نژاد پديده جديدي نيست بلكه پديده اي است كه دلسوزان از سال ها قبل نسبت به آن هشدار داده بودند. اگر سوابق و عملكرد ايشان در استانداري اردبيل و شهرداري تهران و هشت سال بررسي شود، متوجه مي شويم كه حاميان اصولگراي احمدي نژاد بايد توبه كنند.» او ادامه داد: «كساني كه امروز مورد حمله و تهمت توسط احمدي نژاد قرار گرفتند بايد پاسخگو باشند. كساني كه به آقاي خاتمي عزيز تهمت زدند و گفتند با سوروس ديدار داشته و از ملك عبدالله پول گرفته و كساني كه سكوت كردند و از نجابت آقاي خاتمي سوءاستفاده كردند بايد پاسخگو باشند. فيلم ها و عكس هايي را مونتاژ كردند و گفتند خاتمي با نامحرم دست داده است. اينها بايد پاسخگو باشند. كساني كه مي گويند احمدي نژاد مادر چاوز را بغل كرده بايد پاسخگو باشند.» عضو شوراي مركزي مجمع ايثارگران اصلاح طلب با تاكيد بر اينكه ما خواستار اجراي قانون اساسي هستيم، ادامه داد: ما با توجه به محدوديت هاي مان از انتخاب روحاني دفاع مي كنيم و حتما از انتخاب روحاني پشيمان نيستيم هرچند شرايط كنوني مطلوب نيست. بايد وعده هاي روحاني را دنبال كرد تا آنها تحقق يابد.» اين فعال سياسي اصلاح طلب بيان كرد: «مي گويند روحاني گردش به راست داشته است اما من اعتقادي ندارم كه آقاي روحاني اصلاح طلب بوده يا به عنوان اصلاح طلب وارد عرصه شده است. روحاني هم محدوديت هايي دارد و انتخاب وزير علوم نيز اين محدوديت را نشان مي دهد كه گزينه وزير علوم از فرجي دانا به منصور غلامي مي رود.»
    گزارش روز: تب داغ روز دانشجو در دانشگاه ها / مطهري: شاهد نرمش مقامات كشور در خصوص حصر هستيم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي سلامت مدرسه
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است