|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: مرگ سياستمدار موج سوار
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4096
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 5 (جهان) > متن
 
      


يمن 
مرگ سياستمدار موج سوار
علي عبدالله صالح، رييس جمهور پيشين يمن كشته شد

نويسنده: ميثم سليماني


    سرعت تحولات در يمن به شدت بالا گرفته است. شرايط به نحوي است كه ممكن است هر لحظه اتفاقي رخ دهد. اين در حالي است كه سير تحولات يمن در طول چند ماه اخير بسيار يكنواخت شده بود به نحوي كه عربستان سعودي روزانه حملات هوايي عليه نيروهاي مردمي و ارتش اين كشور انجام مي داد و سپس پاسخ آن را نيز به نحوي دريافت مي كرد. اما در طول روزهاي اخير روند تحولات به سمتي پيش مي رود كه به نظر مي رسد اين بحران رفته رفته به لحظات سرنوشت ساز خود نزديك مي شود. تنها دو روز پس از سخنان علي عبدالله صالح، رييس جمهور سابق يمن در خصوص مذاكره با ائتلاف سعودي و پشت كردن به انصارالله در راستاي مقاومت عليه تجاوز سعودي ها، روز گذشته اخباري در شبكه هاي اجتماعي دست به دست شد كه علي عبدالله صالح، رييس جمهور سابق يمن كشته شده است. ابتدا بسياري منتظر تكذيبيه آن بودند و بسياري نيز آن را تنها در حد يك شايعه خواندند. اما رفته رفته با انتشار تصاويري از جنازه علي عبدالله صالح كه توسط نيروهاي انصارالله در پشت يك وانت گذاشته مي شود اين خبر رنگ واقعيت به خود گرفت. هرچند ابتدا تمام رسانه هاي جهان خبر كشته شدن صالح را به نقل از منابع ورسانه هاي حوثي با شك و ترديد اعلام كردند اما مجموعه شواهد حاكي از آن بود كه علي عبدالله صالح جان خود را از دست داده است. از طرفي ديگر به نظر مي رسيد حاميان علي عبدالله صالح نمي خواستند اين خبر را بپذيرند و حزب كنگره مردمي نزديك به صالح ابتدا اين خبر را فضاسازي رسانه هاي حوثي دانست. الجزيره همچنين گزارش داد كه منابع نزديك صالح اعلام كردند كه حسين الحميدي، رييس اطلاعات و امنيت صالح در دوره رياست جمهوري كه وي را همراهي مي كرده كشته شده است: اما جزييات بيشتري ارايه نكردند. ولي در نهايت حزب صالح رسما تاييد كرد كه او كشته شده است و به تمام حدس و گمان ها در خصوص مرگ او پايان داد.
     همزمان روز دوشنبه خبرهايي منتشر شد مبني بر اينكه انصارالله در پي درگيري هاي داخلي با متحدان سابق خود يعني حزب كنگره مردمي توانسته كنترل صنعا پايتخت يمن را به طور كامل به دست گيرد. حسين البخيتي از اعضاي ارشد انصارالله يمن اعلام كرد كه تنها مناطق كوچكي از پايتخت باقي مانده است. بخيتي تاكيد كرد كه مبارزان توانسته اند مناطق كليدي جنوب پايتخت، از جمله منطقه مصباحي كه محل سكونت و خانه علي عبدالله صالح در آن قرار دارد را تحت كنترل خود بگيرند. بخيتي همچنين صبح دوشنبه اعلام كرد كه اطراف محله و خانه علي عبدالله صالح به طور كامل محاصره شده و ممكن است طي چند ساعت آينده حوثي ها آن را بگيرند كه در نهايت اين اتفاق نيز رخ داد. ساير مناطق حساس و استراتژيكي كه تحت كنترل نيروهاي انصارالله در صنعا قرار گرفته است شامل ساختمان هايي است كه پسرصالح يعني احمد عبدالله صالح در آن زندگي مي كرد و يك مسجد محلي نيز به نام صالح، تمامي آنها در اختيار انصارالله قرار گرفت. گفتني است درگيري هاي ميان دو متحد سابق به پنجمين روز خود رسيد و به صورت خياباني و محله به محله ادامه دارد. روز گذشته نيز خبرهايي در خصوص حمله موشكي به سفارت جمهوري اسلامي ايران در صنعا توسط حاميان علي عبدالله صالح منتشر شد كه توسط مقامات ايراني به طور كامل تكذيب شد.
     وزارت كشور يمن در بيانيه اي رسما اعلام كرد كه نيروهاي دولتي توانسته اند تمام مواضع شبه نظاميان خائن در پايتخت را تحت كنترل خود قرار دهند و امنيت منطقه را به طور كامل تضمين كنند. در اين بيانيه همچنين اعلام شد كه علي عبدالله صالح و حاميانش نيز كشته شدند. در اين بيانيه آمده است پس از بسته شدن راه علي عبدالله صالح، وي به همراه فردي كه در ماشين حضور داشته كشته شده است.
    
     مردي قدرتمند در طولاني مدت
     علي عبدالله صالح پس از يك كودتاي نظامي وارد چرخه قدرت در يمن شد و در سال ١٩٧٨ به رياست جمهوري شمال يمن رسيد. او در نهايت با متحد كردن شمال و جنوب در سال ١٩٩٠ رييس جمهور يمن شد. جنگ داخلي يمن در اواسط سال ١٩٩٤ آغاز شد اما تنها دو ماه اين جنگ به طول انجاميد و با ورود ارتش شمال به جنوب يمن مجدد صالح در راس قدرت قرار گرفت. صالح متحد صدام حسين، ديكتاتور سابق عراق بود و تصميم او براي حمايت از عراق در جنگ اول خليج فارس عواقب جدي براي اقتصاد يمن داشت. عربستان سعودي با اخراج بيش از يك ميليون كارگر يمني از عربستان موجب شد تا خانواده هاي بي شماري از منابع مالي و درآمدي كه از عربستان به سمت يمن ميامد متوقف شد. پس از حملات ١١ سپتامبر صالح سعي كرد خود را به عنوان يك متحد مهم براي ايالات متحده نشان دهد. او در سال ٢٠٠٧ يك سفر رسمي به واشنگتن داشت و در آنجا با جورج بوش، رييس جمهور وقت امريكا در كاخ سفيد ديدار كرد و اجازه داد هواپيماهاي بدون سرنشين امريكايي براي هدف قرار دادن القاعده در خاك يمن فعاليت كنند و در عوض يمن ده ها ميليون دلار كمك از امريكا دريافت كرد. طبق بررسي هاي انجام شده علي عبدالله صالح بين ٣٢ تا ٦٠ ميليارد دلار دارايي داشته است كه در طول ٣٣ سال حكومت به دست آورد. طبق گزارش سازمان ملل صالح دارايي هاي خود را در ٢٠ كشور مختلف سرمايه گذاري و به نوعي پنهان كرده است و اين گزارش نشان مي دهد كه صالح براي پنهان كردن اين پول با تعداد زيادي از بازرگانان در ارتباط بوده است. اما او نيز به مانند بسياري از ديكتاتورهاي عربي منطقه كه در طول تحولات كشورهاي عربي از قدرت كنار گذاشته شدند پس از تظاهرات هاي مردمي از رياست جمهوري كنار رفت اما تلاش كرد تا قدرت و نفوذ خود در يمن را حفظ كند. اما تغيير رويكردهاي پي درپي او در نهايت تبديل به بلاي جان او شد.
    
     نبرد ادامه دارد
     گفتني است پس از سخنان روز شنبه علي عبدالله صالح در خصوص گفت وگو با ائتلاف سعودي براي پايان تجاوز به يمن، جنگنده هاي سعودي ابعاد جديدي از حملات خود را آغاز كردند و به صورت هدفمند پايگاه ها و نيروهاي انصارالله را مورد هدف قرار دادند به نحوي كه به نظر مي رسد مكان هاي حضور نيروهاي انصارالله توسط كنگره مردمي لو رفته است. طبق گفته مقام هاي انصارالله نيروهاي ائتلاف تحت رهبري سعودي طي روزهاي گذشته داخل و اطراف صنعا را مورد هدف قرار دادند كه گفته مي شود هدف آنها فرودگاه و وزارت كشور يمن بوده است. با اين حال انصارالله طي روزهاي اخير صالح را متهم كرد كه قصد دارد يك فتنه در يمن به راه اندازد كه برنده آن ائتلاف سعودي خواهد بود. چرا كه صالح روز شنبه در سخنان خود عملا تمام مشكلات يمن را به گردن انصارالله و حوثي هاي يمن انداخت و ائتلاف سعودي نيز از سخنان صالح استقبال كرد و آن را مورد ستايش قرار داد. گفتني است اتحاد ميان انصارالله و كنگره مردمي يمن از سال ٢٠١٥ اجازه نداد كه تجاوز سعودي ها در اين كشور به ثمر بنشيند و عبدربه منصور هادي، رييس جمهور مستعفي يمن نيز نتوانست با اهرم فشار عربستان به صنعا بازگردد.
     به گزارش منابع انصارالله در حملات اخير ائتلاف سعودي به صنعا بيش از ١٠٠نفر كشته و زخمي شده اند كه در اين بين هم نظاميان و هم غير نظاميان مورد هدف قرار گرفتند. گفتني است پس از انتشار خبر كشته شدن علي عبدالله صالح نيز ائتلاف به رهبري عربستان در بيانيه اي اعلام كرد كه مردم از مراكز انصارالله تا اطلاع ثانوي پانصد متر فاصله بگيرند، بيانيه اي كه بيشتر به يك لطيفه و ژست شبيه است كه مي خواهند به نوعي تلفات غير نظامي را توجيه كنند.
     سخنگوي دبيركل سازمان ملل نيز نگراني هاي خود را در مورد افزايش درگيري هاي مسلحانه و حملات هوايي در صنعا ابراز كرد. استفان دوكاريك در بيانيه اي كه روز يكشنبه منتشر شد اظهار داشت كه اين درگيري اخير جان ده ها نفر را گرفته است. به گفته وي درگيري هاي زميني و هوايي در داخل صنعا موجب محدود شدن رفت و آمدها شده است و عملا امكان دسترسي آمبولانس و تيم پزشكي به صنعا نيز وجود ندارد. كمك هاي خارجي نيز اجازه ورود به يمن براي امداد رساني را ندارند از همين رو دبيركل از تمام طرفين درگيري مي خواهد تا تمام حملات هوايي و زميني را متوقف كنند. در حال حاضر اكثر مناطق يمن به دليل مسدود شدن راه هاي ارسال كمك هاي بشردوستانه نيازمند كمك هاي اوليه هستند. طبق آمار ائتلاف تحت رهبري عربستان تقريبا جلوي دسترسي ٨٠ درصد مردم يمن به كمك هاي بشردوستانه را براي زنده ماندن گرفته و آنها را تحت محاصره قرار داده است. تنها هفته گذشته بود كه پس از فشارهاي بين المللي اين كمك ها اجازه ورود به يمن را پيدا كرد. رابرت مارديني، مدير منطقه اي كميته بين المللي صليب سرخ، در يك پست توييتر نوشت، يك انبار دارو و كمك هاي بهداشتي مورد حمله قرار گرفت. به گفته مارديني غير نظاميان ترسيده اند و قادر به ترك خانه هاي خود نيستند. جنگ يمن تبديل به يكي از بدترين بحران هاي بشردوستانه در جهان شده است كه حداقل تاكنون ١٠هزار نفر درآن كشته شده اند و منجر به گرسنگي و بيماري هاي گسترده شده است و شرايط به نحوي است كه نمي توان به زودي منتظر اتفاقي مثبت در روند بحران يمن بود.
    
    
    

    
    شوك و ترس
    علي عبدالله صالح بيش از سه دهه قبل از اينكه در سال ٢٠١٢ كنار گذاشته شود، رياست جمهوري يمن را برعهده داشت. ولي حتي پس از رياست جمهوري نيز نقش كليدي را در تحولات اين كشور ايفا كرد. در اواخر سال ٢٠١٤ عبدرب منصورهادي، رييس جمهور وقت يمن از سمت خود استعفا داد و از كشور فرار كرد. انصارالله با حمايت مردم به صورت مسالمت آميز وارد صنعا شد و در نهايت كنترل پايتخت را در دست گرفت. درماه مارس ٢٠١٥ يك ائتلاف به رهبري عربستان سعودي براي روي كار آوردن مجدد منصور هادي در تحولات يمن ورود كرد و اين كشور را در يك بحران عميق فرو برد. پس از اين حملات بود كه علي عبدالله صالح رسما اعلام كرد كه براي نخستين بار با انصارالله و حوثي ها وارد يك اتحاد مي شود: اتفاقي كه شايد تا چند سال پيش از آن حتي نمي شد آن را تصور كرد. اما حالا پس از دوسال اين اتحاد به شكست انجاميد كه اين موضوع مي تواند تاثير زيادي برروند تحولات يمن داشته باشد. حكيم المسمري، سردبير يمن پست در گفت وگو با الجزيره در خصوص ابعاد احتمالي فوت صالح گفت: شايد صالح را بتوان قدرتمندترين فرد در يمن دانست و خبر مرگ او مي تواند كشور را در يك شوك و ترس قرار دهد. وي افزود: رسما نمي توانيد بگوييد كه اين پايان جنبش سياسي او است، اما اين ضربه بسيار بزرگي است. از طرفي صالح ميليون ها هوادار داشت و اين خيلي دور از ذهن نيست كه مرگ او با پاسخ مواجه شود. وي در ادامه افزود: هرچند اتحاد پايان يافته اما اكنون مي توانيم مطمئن باشيم كه حوثي ها تحت يك رهبري متحد قرار دارند. چرا كه پيشتر دو رهبر، دوبرنامه مختلف و دوراه مختلف براي پيروزي در جنگ وجود داشت. مروان بشاره، تحليلگر ارشد الجزيره نيز گفت: صالح چندين دهه است كه در تاريخ يمن حضور داشته است. مرگ او قطعا يك نقطه عطف عمده در يمن و تاريخ اين كشور است. زيرا صالح مردي براي تمام فصول بود. او در طول چهار دهه بارها جهت گيري هاي سياسي و اتحادهاي خود را با توجه به شرايط تغيير داد و اين اقدام را تا چند روز پيش از مرگش نيز ادامه داد.
    
    
    توطئه دشمن، ظرف ۳ روز خنثي شد
    رهبر جنبش انصارالله ساعاتي پس از كشته شدن علي عبدالله صالح، رييس جمهور پيشين يمن سخنراني كرد. سيد «عبدالملك الحوثي» گفت: امروز روز استثنايي و بزرگي است، چراكه امروز روز سقوط توطئه است. به گزارش فارس، وي از دستگاه هاي امنيتي و نهادهاي دولتي كه تلاش هاي زيادي براي مقابله با توطئه «شبه نظاميان خيانتكار» انجام داده‎اند، تقدير و از قبايل يمني كه مقابل توطئه ايستاده‎اند، تشكر كرد. الحوثي افزود: از مواضع مسوولانه و آگاهانه انسان هاي آزاديخواه در حزب كنگره ملي يمن، قدرداني مي كنيم. رهبر انصارالله تصريح كرد: امروز از توطئه و مشكل بزرگ عبور كرديم و توطئه‎اي كه براي امنيت يمن تهديد جدي محسوب مي شد، خنثي شده است. رهبر انصارالله تاكيد كرد كه يمني ها اين سوال را مطرح مي كنند كه چگونه ممكن است كه مواضع برخي از مقابله با دشمن به همدستي با آن تغيير كند. وي گفت: دعوت به شر و فتنه و ايجاد ناامني، يمني ها را غافلگير كرده است. سيد عبدالملك الحوثي، رهبر انصارالله افزود: توطئه دشمن ظرف سه روز خنثي شده است. وي تاكيد كرد وقتي كه طرفداران علي عبدالله صالح، باز شدن صفحه جديد روابط با دشمن را اعلام كردند، از آنها خواسته بوديم كه در مواضع خود تجديد نظر كنند. سيد عبدالملك الحوثي افزود: سخنراني رسانه اي انجام شده بين شبه نظاميان و كشورهاي متخاصم هماهنگ شده بود و اين براي شركاي حزب كنگره غافلگيركننده بود. رهبر جنبش انصارالله يمن تاكيد كرد كه دشمن سعودي از شبه نظاميان جنايتكار پشتيباني هوايي مي كرد با اين هدف كه صنعا سقوط كند. رهبر انصارالله تصريح كرد: آنها به مشغول بودن ما در جبهه هاي نبرد عليه متجاوزان چشم دوخته بودند و فكر مي كردند كه مشغول بودن ما در اين جبهه ها بر قدرت ما براي مقابله با توطئه و فتنه تاثير خواهد گذاشت. وي خاطرنشان كرد كه نخستين عاملي كه منجر به نابودي توطئه شده است، مقابله ملت يمن با دشمن در برابر فتنه است. عبدالملك الحوثي تاكيد كرد كه توطئه از لحاظ سياسي، رسانه اي و نظامي تحت حمايت بود و كشورهاي متخاصم حامي آن بودند. عربستان، امارات، امريكا و انگليس متحمل شكست تاريخي شدند. جنگ شبه نظاميان وابسته به علي عبدالله صالح جنگ عربستان و امارات بود. وي تاكيد كرد كه شليك موشك بالدار به سمت تاسيسات هسته اي در ابوظبي، پيام مهمي براي دشمن دارد. دشمن فكر مي كند يمن در لبه پرتگاه قرار دارد، اما واقعيت اين است كه يمن عمق خاك امارات را هدف قرار داده است. وي خطاب به كشورهاي متخاصم گفت: به استثمارگران مي گوييم كه يمن مكان مناسبي براي استثمار نيست. رهبر انصارالله در پايان سخنراني خود از مردم يمن خواست تا در اعتراض به تلاش هاي تخريبگرانه و فتنه آميز، در تظاهرات فردا شركت كنند.
    يمن: مرگ سياستمدار موج سوار / علي عبدالله صالح، رييس جمهور پيشين يمن كشته شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 5 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار
    آثار ديگري از "ميثم سليماني"

  ترس واشنگتن از صدر / امريكا براي نفوذ در ائتلاف سائرون تلاش مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 3/3/97
مشاهده متن    
  يا توافق يا ليبي / معاون اول رييس جمهور امريكا كره شمالي را تهديد كرد
ميثم سليماني، اعتماد 2/3/97
مشاهده متن    
  سفير افغانستان در ايران در گفت و گو با «اعتماد»: به جاي سوءظن، رويكرد واقع بينانه داشته باشيم / افغانستان دچار يك جنگ تحميل شده از خارج شده است
ميثم سليماني، اعتماد 1/3/97
مشاهده متن    
  ترامپ به عربستان و امارات مديون است / افشاي حلقه مفقوده در كمپين انتخاباتي رييس جمهور امريكا
ميثم سليماني، اعتماد 31/2/97
مشاهده متن    
  همه چيز به نفع مادورو / انتخابات رياست جمهوري ونزوئلا با تحريم مخالفان امروز برگزار مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Group Theory
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، Dec 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است